صفحه نخست > به قلم سردبير > خرابکاران اینترنتی افغان و احزاب پیشاوری

خرابکاران اینترنتی افغان و احزاب پیشاوری

کامران میرهزار
دوشنبه 9 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خرابکاران اینترنتی افغان

از تقریبن ده روز پیش به اینسو، عده ای خرابکار اینترنتی تلاش های زیادی روی دست گرفته اند تا به شیوه های مختلف سرور اختصاصی کابل پرس? را از کار انداخته و در کار این رسانه ی آزاد اختلال ایجاد کنند. این خرابکاران اینترنتی زیر عنوان هایی مانند ارتش سایبری طالبان افغان، ارتش سایبری افغان و نیروی سایبری افغان دور هم جمع شده اند. آی پی های بیشتر این خرابکاران بدست آمده و مشخص شده که تعدادی از آنان در پاکستان مستقر می باشند، تعدادی هم در آلمان، بریتانیا و افغانستان.

این خرابکاران به سه شکل تلاش دارند تا سرور اختصاصی کابل پرس را از کار بیاندازند.
یک: حمله داس از نوع SYN flood به منظور خارج کردن سایت کابل پرس از دسترس بازدیدکنندگان اصلی
دو: یافتن پسورد ایمیل های کابل پرس برای فرستادن اسپم یا ایمیل هرز و در نهایت بلک لیست شدن آی پی های کابل پرس. این خرابکاران همچنین تلاش کرده اند هزاران اسپم به ایمیل های کابل پرس ارسال کنند.
سه: فرستادن انوع تروجان و اسپای وِیر که برای سرقت و جاسوسی استفاده می شود.

عده ای از این خرابکاران اینترنتی ادعا می کنند برای دقایقی سرور کابل پرس را با حملات داس از نوع SYN flood در روز 31 ماه جنوری/ژانویه از کار انداخته اند و برای اثبات گپ خود، چند تصویر از صفحه نخست کابل پرس نشر کرده اند که سایت باز نمی شود. در این مورد باید بگویم که علت دو مورد است:

یک: آی پی های برخی از این خرابکاران که تا آن موقع شناسایی شده بودند بلاک شده و خود این خرابکاران نمی توانستند به سایت کابل پرس دسترسی داشته باشند.
دو: سیستم در حال تهیه ی نسخه ی پشتیبان بود که برای مدت کوتاهی جهت سرعت دادن به کار، برخی سرویس ها متوقف شده بودند.

من ادعا نمی کنم که سیستم کابل پرس قابل نفوذ نیست. اما سیستم امنیتی کابل پرس چند لایه می باشد و تاکنون حملاتی از این دست بارها دفع شده اند. ضمن اینکه در دسترس نبودن سایت ها همیشه به معنای موفق بودن حملات به آن ها نیست و بلکه علت های زیادی از جمله مشکلات فنی می توانند وجود داشته باشند. برای نمونه ممکن سیستم پس از بروزرسانی ریبوت شده باشد و یا اینکه برای بررسی و رفع مشکل، پورت هایی مانند پورت 80 برای مدتی از طرف ادمین مسدود شده باشد. همچنین ممکن است سیستم های انتشار نیاز به بروزرسانی داشته و ادمین برای بروزرسانی کامل، بنا به نوع سیستم، دسترسی به سایت را محدود کند.
من شخصن تا وقتی نسخه ی پیشتیبان از سایت کابل پرس وجود دارد، مشکلی با این حملات ندارم. در صورت موفق بودن اینگونه حملات، اگر چند روز هم سایت کابل پرس از دسترس خارج باشد باز هم مشکل ندارم. مشکل البته دارم، اما مشکل من مانند مشکل بقیه نیست. کابل پرس نه از جایی پول می گیرد و نه وابسته به کدام جایی ست که بخواهد برای کسی پاسخگو باشد. من خود به کار روی شبکه علاقه خاص دارم و با بروز هر نوع مشکل فنی و یا در مواجه با این نوع حملات، مجبورم چیزهای تازه ای یاد بگیرم و همین کار را هم می کنم.
در آخر حتمن باید از برنامه نویسان محترمی که دیواره های آتش را می سازند قدردانی کرده و تاکید کنم که آن ها بسیار بسیار بیشتر از بسیاری از سیاستمداران و قلمبدستان مفت خور و موزه پاک، به تاریخ بشریت خدمت می کنند.

احزاب پیشاوری

خداوند نمایندگی ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی را خیر بیشتر عطا کناد که مقدار پول آن ها، اندازه بالا و پایین رفتن فشار خون برخی از احزاب مترقی پیشاوری همچون حزب همبستگی افغانستان را تعیین می کند. اگر نهادهایی مانند نمایندگی ایالات متحده برای توسعه ی بین المللی نبود این حضرات تبدیل به طالبان نر و ماده می شدند و یا در مزارع کشت خشخاش به تولید و قاچاق مواد مخدر مشغول بودند و باز هم با طالبان از این جهت همکاری می کردند. حالا گاهی چپ می زنند و مرگ بر امریکا می گویند و حتا مرگ بر یو اس اید؛ اما همزمان رفقایشان پروپازل نویسان ماهر شده و پشت در سفارت خانه و ان. جی. او ها نوبت گرفته که چقدر پول گیرشان می آيد. این روزها هم تعدادی شان به دم بی بی رولا غنی چسبیده اند که از آن چند میلیون دالر وعده شده ی جامعه جهانی برای زنان چقدر پیدا می کنند. بیچاره آن هایی که چپ فکر می کنند اما نمی دانند این گروه ها روی دیگر سکه ی طالبان می باشند و در مجموعه کلان قبیله سالاران، باز هم دم شان به سفارتخانه های آمریکا و بریتانیا وصل است.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • نزد من احزاب مانند سازمان همبستگي و راوا وطالبان وگلبدين وبرادران فاراني هيچ تفاوت ماهيوي ندارند، آبشخور همهء اين تاريخ زده ها همان فاشيسم قومي پشتوني است كه روز وشب در تلاش تحكيم پايه هاي يك دولت فاسد واستبدادي وتماميت خواه تگ قومي زحمت ميكشند. آب ونان از پاكستان وامريكا ميخورند ولي خودشان را در انظار مردم انتي پاكستاني وانتي امريكايي جلوه ميدهند. ديگران را به رعايت عفت كلام توصيهء اخلاقي ميفرمايند ولي خود هيچگونه اخلاق ندارند.

 • مشکل پرویز بهمن این است که از گلب الدین بدش می آید اما برهان الدین را دوست دارد، جماعت اسلامی را دوست ندارد، اما جمعیت اسلامی را دوست دارد؛ در بارهء کردار جانور کمسوادی که خط پشت کتاب را بدرستی خوانده نمیتواند، و درک و سواد اود ر حد قاضی عثمان است و پرونده فساد اخلاقی دارد( در وقت مدیریت اش بر کتابخانه مرکزی دانشگاه کابل) ، یعنی رسول رهین ، معروف به( پوهاند خوشگله)چنان حرف میزند که گویا وی یک محقق راستین کشور است!
  پرویزبهمن هنوز نمیداند که اگر از بچه سقاء، تبجیل و تکریم کردیم ، باید از نشستن زن ها در کنج خانه، از بستن مکاتب نسوان، از خوردن غذا با دست، از نشستن روی تشک با پیزار و کفش،و هزار و یک بلاهت و بیفرهنگی نیز تبجیل و بزرگداشت کنیم!
  پرویز خان بهمن نمی خواهد بداند که محمود فارانی یکی از حرامزاده گان تاریخ معاصر که در وقت حکمرانی خلق و پرچم، یک باند راهزنی در پایتخت کشور ایجا د کرد و عکس او در حال سرقت از منزلی در کارتهء پروان ، در رسانه ها چاپ شد، بعدا توسط برهان الدین ربانی، به حیث سفیر و نائب سفیر در لیبی و اوکرائین و ... مقرر شد و گویا هنوز بحیث دپلومات ، به چاپیدن بیت المال مصروف است!
  همین محمود فارانی که حتا پروندهء آدمکشی و سرقت مسلحانه دارد؛ توسط واصف باختری و پرتونادری بحیث پیشوای « شعرنو نیمایی افغان» به جوانان بیخبر از تاریخ فرهنگ معاصر وطن، قالب میشود !
  من مطلب نوشته شده توسط سر دبیر کابل پرس? را درک میکنم؛ اقدامات تخریبی وایروسی مشتی ازپشاتنه ملاعنه به کابل پرس را محکوم میکنم!

 • تخریبات جنون آمیز سگ های زنجیری ارتجاع بر کابل پرس? محکوم است!
  اما آقای پرویز بهمن که حق کامنت نویسان مطالب خود را مسدود کرده است؛ احتمالا این مطالب را به فرمایش و دستور کسی یا جریانی می نویسد و رپورت میدهد فقط نام مقاله خود را به همان مقام فرمایش دهنده!اگر منظور بهمن، روشنگری و تبادل وتعاطی افکار می بود، دست به انسداد بخش پیام نویسی نمیزد!
  مضکحه است ؛ مضحکهء کامل است، شخصی که بنام مستعار ( پرویز بهمن؟) می نویسد به یک شخص حقیقی ( مسعود فارانی) هزار بد و بیراه میگوید، عکس ویرا نیز ضمیمه مطلب میفرماید ؛خود اما میرود زیر چادر مامان بزرگش، کامنت گذاری را نیز تعطیل میکند تا کسی به نام نامی مستعار ایشان فحش ندهد ! بابا ایوالله!

 • تو ديوانهء بي عقل بيكار عاق پدر ومادر معناي تعاطي وتبادل افكار را با خالي كردن عقده هاي دروني ات يكسان پنداشته ايي ورنه من باب تعاطي وتبادل افكار را در ذيل مقالات خودم نه بسته ام، اگر در كابل پرس حساب اشتراك داري بفرما پيام خودرا بگذار تا ما نيز از فرمايشات گهربارت مستفيد شويم ورنه ؛ تو بد بخت زير هزار ويك نام در جاهاي مختلف گاهي به تاييد وگاهي به تخريب پيام گذاشته ايي، چنين انسانهاي بيكار وبي مضمون وبي انديشه وبي عقيده كه از باز بودن فضاي كابل پرس سوء استفاده كنند در ستون پيامخانه هاي مقالات من جا ندارند. شما ميتوانيد در همچو ستونها چهره عوض كرده وعقده هاي چركين خويش را خالي كنيد.
  جالب اين است كه در يك پيام؛ محمود فاراني اخوي بزرگ مسعود فاراني دزد ورهزن خوانده شده وباز هم بالاي من بيچاره حمله شده ولي درپيام بعدي از نقد نويسي بالاي نظريات ماليخوليايي برادرش مسعود جان فاراني دلگير شده اند.
  حالا در ميان مليارد ها انسان روي زمين اين بندهء حقيرفقير سراپا تقصير نميدانم كه چگونه ثابت نمايم كه من پرويز بهمن ، پرويز بهمن هستم؟
  عقده هاي چركين وانباشته شده در وجود بعضي ها بحدي است كه نه عكس ها وفوتوهاي مرا اصلي ميدانند ونه نام مرا.
  بناء براي اين بندهء حقيرفقير سراپاتقصير جز نوشتن ونوشتن ونوشتن وافشا نمودن چاره اي باقي نمانده است.
  آري ! دشمنان عقده ايي هرقدر دشنام وتوهين بنگارند ، من همچنان به نوشته هاي افشا گرانه ام دوام ميدهم . بگذار كه : دشمنان از خشم بميرند.
  دفاع از حبيب الله خادم دين رسول الله ؛ دفاع از هويت وتاريخ بخش بزرگ از باشنده هاي غير اوغان اين سرزمين است ودفاع از شاه امان الله زنباره ؛ دفاع از تسلسل حاكميت فبيلوي وفاشيست مآبانه واشغالگرانهء پشتوني است. ما شاه امان الله اوغان ومحمود طرزي خسرشرا با تمام ظواهر پر زرق وبرق مدرن اش به شما بخشيديم؛ براي ما عدالت اجتماعي مهم تر از پوشيدن كلاه شپوي اروپايي است.
  در جامعه ايكه تبعيض قومي بيداد نمايد وعدالت اجتماعي وجود نداشته باشند شما ميتوانيد آن كلاه هاي شپو را در فلان ... ماما جان تان بزنيد.
  در جامعه ايكه عدالت اجتماعي وقومي وجود نداشته باشد شما ميتوانيد در مكاتب نسوان آن قشر اناثيهء خانوادهء تانرا به حراج بگذاريد واز مكاتب نسوان بحيث جنده خانه استفاده نماييد. خوشبختانه چشم تيز بين مرا اين زرق وبرق هاي عوامفريبانه منحرف ساخته نميتواند.
  من در مقاله هايم نوشته ام: اگر عبدالرحمن به عوض قتل عام ها ونسلكشي هاي كه در شمال و نقاط مركزي افغانستان انجام داد، اگر يكي دو خانوادهء غير اوغان را مانند خاندان طرزي به تركيهء عثماني تبعيد ميكرد، وبعد آن خانواده ها را بدستور قدرت هاي بيروني به افغانستان ميخواست وشامل كار و وظيفه ميساخت شايد از هر قوم وتبار ده ها تن محمود طرزي ظهور ميكرد كه حاجت به آنقدر كش وگير نبود.
  اما اينجا حاكمان پشتون؛ چنين مهرياني وچنين روا داري را در حق ديگر خانواده هاي غير اوغان نداشتند، آنها در جنگهاي زرگري وساختگي خود بخاطر فريب اذهان مردم ؛ خويشاوندان و وأقارب شانرا به هند بريتانوي وتركيه عثماني بنام تبعيد جابجا ميساختند وبعد از آنكه شهزاده ها تحصيلات شانرا در خارجه تكميل مينمودند آنهارا دوباره به افغانستان برگشتانده وزمام امور را بدست شان ميدادند.
  چرا از ازبيكها وتاجيكها وهزاره ها كسي درخارج از افغانستان تولد نشد ومانند محمود طرزي بوطن باز نگشت تا مصدر خدمات عالي بوطن اش ميشد؟
  بناء شما را با مكاتب نسوان أمان الله خان ومحمود طرزي بخدا سپرده وبرايتان توفيقات مزيد خواهانم.

 • خادم دین رسول الله فقط بچهء سقاء است مردکهء عوضی جنده خواهرشورای نظاری! مگر شوهر خواهرت ، حامد کرزی ، خادم دین رسول الله نیست؛ مگر شوهر مادر بزرگت، کریم خرم، خود را خادم دین رسول الله و دشمن امریکا جا نمیزند؟!
  مگر امیر اسماعیل و محقق و همه خایه مالان ولی فقیه، همه جاسوسان ، همه دلقکان ارتجاع ، خادم دین رسول الله نیستند که مدفوع سگ را میخوری؛ یعنی نجاست تاریخی بچه ء سقاء را؟
  مردک بی چشم و رو ی نقابدار داعش مشرب را به بین، به اشخاص حقیقی و حقوقی ، فحش میدهد ؛ تهمت میزند؛ هنوز طلبکار هم هست!گویا خیال کرده شهر هرت است!

 • برادران و خواهران پشتون ما همه اقوام دیگر را جاسوس مینامند. اما وقتی نوبت خودشان میرسد، .....!

  خودشان بهتر میفامن!

 • تقدیم به بهمنک فاشیست قومی!
  اینهم نخستین فرمان بچه سقاو به اصطلاح "خادم دین رسول الله" که عین فرمان را ملاعمر خادم دین؟؟ چند
  دهه بعد نیز صادر نموده بود:

  چون به مرحمت حضرت الهی و تائیدات دین رسالت پناهی به خلع امان الله "مخرب دین که یگانه آرزوی ما و شما بود"
  مؤفق شدم از بدوجلوس خود اجرأت نا مشروع او را ممنوع نموده ام. برای آگاهی شما غیرت داران دین حضرت سیدالانام
  ذیلاّ مینگارم:
  1. سلام که طریقه مسنون است و با اشاره کلاه رواج داده بود، مطابق سنت سینه امر دادم.
  2. دستار که از طریقه و سنت آن حضرت است و ادای نماز با آن مکمل میگردد، موقوف کرده بود، حکم دادم
  که بلکل دستار رواج باشد.
  3. البسه اسلامی که ترک شده بود، برحال دانسته مشابه کفار را منع کردم.
  4. ترک ستر (برقع) را که حکم کرده بود، مسترد کردم.
  5. برآمدن زنان و دختران بالغه را بدون اجازه ولی شان و مکتب مستورات (دخترانه) را موقوف کردم.
  6. قطع ریش و گذاشتن بروت را موقوف کردم.
  7. مکاتب انگریزی و فرانسوی و جرمنی را موقوف کردم.
  8. فرستادن دختر ها را که در خارجه نموده بود، چون بدناموسی ملت بود، جائز ندانستم و آنها را خواسته
  دیگر فرستادن را قطعاّ ممنوع نمودم.
  9. آنچه کوشش برای ترقیات دنیای دو روزه بدون ملاحظات دینی داشت و از آنها ضرر دینی بظهور میرسید،
  ممنوع نمودم.
  10. استخفاف (سبک شمردن) علم و علما را می نمود، بر خلاف آن احترام شرعاّ واجب است.
  11. نفاق اندازی که بواسطه ترک مذهب و خرابی عقیده خود در اسلام انداخته بود،برطرف نمودم، زیرا تمام
  رویه را بر طبق مذهب حنفی نمودم.
  12. حساب، هندسه، انگریزی را که رواج داده بود، موقوف کردم.
  13. سنه قمری را که به شمسی تحویل داده بود، موقوف کردم.
  14. روز جمعه را که به پنجشنبه تبدیل کرده بود، متروک ساختم.
  15. حقوق بیت المال را که بخواهشات نفسانی خود صرف کرده و مصارف ملأ و مؤذن و مساجد را قطع
  کرده بود، جاری ساختم.
  16. امر معروف و نهی منکر را که مانع شده بود، رواج دادم.
  17. حضرات مجددی را که پیشوای مسلمانان است، محبوس ساخته بود، رها ساختم که تلقین دینی نماید.
  18. شراب خوری را که رواج داده بود، بالکل موقوف کردم.
  19. ملأ عبدالله خان مرحوم سمت جنوبی (مشهور به ملای لنگ) را که در راه سربازی دین مقتول ساخته بود،
  امر دادم که مرقدش درست و آباد گردد.
  از 19 فقره فوق شمایان را اطلاع دادم که مستحضر باشید.

 • آقای ویس خروش!
  اگر قرار باشد که مانند خودت وبا فرهنگ خودت بحث نمایم چنین کار برایم خیلی آسان وپیش افتاده است فقط در میان چند کلمه میتوانم هزاران دشنام را به خواهر ومادرت نثار نمایم. دشنام دادن آسان ترین وسیله ایست که میتوان طرف مقابل را احساساتی ساخته و در خلال آن پرت وپلا نوشت.
  اما پرسش من از خودت این است که: مخالفت خودت با خادم دین رسول الله در چی است ؟ آیا خادم دین رسول الله بودن جرم است؟ یا اینکه میخواهی بگویی که این لقب؛ در اصل خود؛ کذایی ودروغین است؟ چرا پسر یک دهقان وروستایی چون وی نتواند خادم دین رسول الله باشد؟ دوم اینکه: این لقب را خود امیر حبیب الله بالای خودش نگذاشته است‌ اگر تاریخ را مطالعه نموده باشید‌این لقب ازطرف یک مجموعه ای از علمای دینی همان زمان به وی بحیث خادم دین رسول الله داده اشت. بنده درمورد مناسب بودن یا غیر مناسب بودن این لقب با خودت بحث ندارم؛ اما چنین لقب حالا به یک واقعیت تاریخ تبدیل شده است. یعنی اینکه امیر حبیب الله به همین نام نزد ملاها و روحانیون معاصرش شناخته شده است. بناء مشکل شما درچی است؟ میخواهی که تاریخ مطابق ذوق خودت نوشته شود واین لقب در پسوند نام امیر حبیب الله نوشته نشود؟
  اگر چنین است چرا نام ملاعمر بحیث دزد ورهزن ویغما گر یاد نمیشود؟
  این افراد وذوات محترم را که تو بحیث خادمان دین رسول الله قطار کرده ایی هیچ ارتباط منطقی وزمانی با لقب امیر حبیب الله خادم دین رسول الله ندارند.
  خودت ازین اعتراض چی چیز را میخواهی ثابت نمایی؟
  بخاطر امیر اسمعیل خان؛ ولایت فقیه ایران و محقق چرا باید امیر حبیب الله خادم دین رسول الله مورد طعن ولعن شما قرار بگیرد؟ ارتباط منطقی میان این افراد در چیست؟
  این مثال جنابعالی به آن می ماند که بخاطر جنایت پولپت در کمبودیا همهء رهبران کمونیستی دنیا را مسخره نمود . آیا درین مورد جوابی دارید؟

 • جنوبی
  خشتک کشال
  سبک مغز
  وحشی
  بدوی
  پای لوچ
  نوکر انگلیس
  سگ پاکستان

 • شمالی
  خایه کشال
  کله پوک
  پنچرمین
  نصوار پک
  صبح نوکر خان و شب چاکر پاکستان و ایران
  لواطت کار ( بچه رقصان)
  قواد ( حتا برای همسرش)

 • ho chelo bache ke khod ra nesar ahmagh nawesht kerde basheid.tu ra ba an permerd ka ghazi Osman nam kerda eed tschekaare mi bashed. mee khahei ghazi sahib be siet tahreer konanan ka to ra ba yak

  shab sad bar kon kerda mee bashend. asab admeei az folad bashad in koee haa khrab me konaend

 • آقای بیطرف! چه نوشته ای؟ تو که به خط فارسی، نوشتن را یاد نداری،چرا داخل مباحثه و سخنگاه میشوی، چرا با رسم الخط لاتین، آنهم حرف های ( کون و ...) کلماتی را سرهم بندی کرده ای! حدس میزنم این نوشتهء بیسوادی، از قلم خود قاضی عثمان است!

 • +

  در بزرگداشت محممود فارانی!

  ( عنوان از اقتباس کننده است، فقط دو سه پراگراف نخست مقاله برگزیده شده است!)

  وقتی این سطرها را در پیوند شعر وشاعری محمود فارانی می نویسم، نمی دانم که او درکدام گوشۀ این سرای سپنج زنده گی می کند! تنها چند سال پیش بود که او را در پغمان دیدم، استوار و تندرست. دوستی او را به مهمانی فراخوانده بود، مرا و چند تن دیگر را نیز. نتواستم بپرسم که چرا این همه در جزیرۀ دور انزوا خود را زندانی کرده و دیگر نمی نویسد و نمی سراید؟ شاید هم او دریا فته است که کار فرهنگی را دراین سرزمین فرجام گوارایی نیست، شاید هم دریافته است که شعر دراین سرزمین هنرنحس است، شاید هم دلایل زیاد دیگر!
  اندیشه یک امرفردی است، من این جا به داوری دیگران وابسته نیستم؛ تنها می خواهم بگویم خاموشی شاعرانی چون محمود فارانی خاموشی یک فرهنگ است، نه تنها برای افغانستان؛ بلکه برای کلیت حوزۀ گستردۀ فارسی دری نیز. او را از نوجوانی شناختم با نخستین گزینۀ شعری اش « رویای شاعر. بعد رسیدم به گزینه های« آخرین ستاره» و« سفر درتوفان» که بدون تردید این دو گزینه هر کدام در روزگار خود حادثۀ بزرگی در شعر فارسی دری افغانستان بود و می خواندم ومی خواندم و پرمی شدم از آن خیالات بلند با آمیزه های از حالات رومانتیک که دروازه های سرزمین های ناشناخته خیال وعاطفۀ شاعرانه را به رویم می گشود.
  در دهۀ شصت خورشیدی در سال های که در زندان پلچرخی بودم، زندان با وجود همه بد بختی و سیه روزی های که داشت؛ اما فرصتی بود برای کتاب خوانی، روزی « نقد بیدل» می خواندم. کتاب گران ارج ازمتفکر و دانشمند بزرگوار علامه صلاح الدین سلجوقی؛ جایی رسیدم که استاد در پیوند به وضعیت شعر و موسیقی معاصر افغانستان بحثی داشت و در این بحث به گونۀ ویژه در پیوند به گزینۀ « آخرین ستاره» محمود فارانی چنین نوشته بود:
  « من در این روزها از طرف جوان به نامی" محمود فارانی" اثری دریافت کرده ام که آن را " آخرین ستاره" نام نهاده است. که این اثر خیلی ها مژده ده است. این جوان با روح متجدد خود قوۀ ابتکار قوی و قریحۀ فروزانی نیز دارد. از فوتوی او معلوم می شود که خیلی ها جوان است وآیندۀ روشن او تا هدف دور امتداد می یابد به اذن خداوند.
  شنیدم که او از عشیرۀ زعیم وفیلسوف ما سید جمال الدین افغانی است. و طبیعی است که باید شجاع و با همت و صاحب طموح و آرزوهای برین و بلند باشد که این صفات از خلال نوشته های او نیز استنباط شده می تواند!»

 • جناب ارسلان!
  محمود فارانی را من بهتر از آقای پرتو نادری می شناسم. به اندازهء من پرتو نادری با محمود فارانی وقتش را نگذشتانده است. صحبت ها و همنشینی های من با محمود فارانی بیشتر از پرتو نادری است.
  اما آنچه را که جناب پرتو در رثای استعداد هنری وشعری آقای محمود فارانی نوشته است درست است ویک واقعیت است. بحث من بالای محمود فارانی نیست. من از مسعود فارانی برادرش پرسیده ام که اگر ایشان اینقدر سنگ ضدیت با جنگ سالاران وتجزیه طلبان را بر سینه میکوبند قبل ازهمه باید برادر بزرگ شانرا ملامت نمایند که چرا در رکاب تجزیه طلبان و جنگ سالاران گام گذاشت وتا سطح سفارت و مشاوریت ارتقا نمودند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس