صفحه نخست > دیدگاه > نوشابه کرباو 5 تن را به کام مرگ فرستاد

نوشابه کرباو 5 تن را به کام مرگ فرستاد

میرویس جلالزی
يكشنبه 1 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بعد از فروپاشی حکومت طالبان بازار نوشابه های خارجی در افغانستان رونق خوبی داشت.
اما در بعضی موارد نوشابه ها خطرات جانبی را نیز متوجه مصرف کننده گان نموده است.
به گفته پزشکان نوشابه های که همین اکنون بازار های کابل را پر نموده است اکثرا در ترکیب خود دارای مقدار زیاد کافین و نیکوتین میباشد.
به گفته آنها کافین نوع از ماده است که برای بیماران قلب و کسانی که دارای فشار بلند خون و بیماری تنفسی اند مرگبار به حساب میاید.
کرباور نیز نوع از نوشابه ی انرژی زا یی است که اخیرا در بازار های کشور به اندازه کافی دیده میشود و تعداد مصرف کننده گان آن هم نسبت به ثایر نوشابه ها بلند است.
به گفته شاهدان عینی و منابع پزشکی افغانستان در اثر نوشیدن نوشابه کرباو در دو منطقه این کشور حدود 5 تن جان داده اند و شماری دیگر مسموم گردیده اند.
محمدالله از باشنده گان ولسوالی شکر دره ی ولایت کابل میگوید که دو پسر خاله وی روز گزشته بعد از نوشیدن انرژی کرباو نخست دچار بیماری شدید و درد های جدی از ناحیه قلب گردیدند و بعد از سپری شدن حدود چهار ساعت در بیمارستان جان دادند.
موصوف میگوید که انها قطی های انرژی کارابو را از بازار ولسوالی خریداری نموده بودند و بعد از مصرف دچار درد های شدید شدند.
در همین حال مقامات محلی ولسوالی شکر دره یی کابل نیز این موضوع را تاید نموده اند.
انها میگویند که چندین کارتن نوشابه کرباو را بعد از آن که منجر به مرگ دو نوجوان در این ولسوالی شد از دوکان های مروبط به ولسوالی جمع آوری نموده اندو آتش زده اند.
در همین حال دو تن در ولسوالی قره باغ کابل و سه تن دیگر در ولسوالی کوه صافی نیز از اثر نوشیدن انرژی کارباو مسموم شده اند که به زودترین فرصت به بیمارستان انقتال شده اند و بعد از معاینات سریع و ترزیق دارو ها از مرگ نجات داده شده اند.
داکتر مصمم موضف در کلینک کوه صافی موضوع را تاید نموده و میگوید که بیماران متذکره بعد از نوشیدن انرژی کارباو به این مشکل دچار شده بودند.
موصوف ابراز نگرانی نمود که شاید تعداد دیگری نیز در مناطق دیگر کشور به مشکل مشابه مواجه شوند و قبل از این باید از نوشیدن این نوع انرژی ها به صورت خای انرژی کارباو خود داری نمایند.
وزارت صحت افغانستان در این مورد تحقیقات را آغاز نموده است.
کارگر نور اغلی سخنگویی وزارت صحت عامه افغانستان میگوید که آنها نیز موضوع ر ا شنیده اند و در رابطه با تیم های صحی خود در تماس هستند.
گفته میشود که همین اکنون اکثر بنادر افغانستان بدون ماشین های معاینه مواد خوراکی به روی مافیا و قاچاقچیان مواد خوراکه باز هستند.
از این راه ها روزانه دها کانتینر مواد خوراکی تاریخ گزشته و غیر صحی از جمله نوشابه کارباو وارد افغانستان میشود.
بیم آن میرود که اگر حکومت اقدامات جدی را در مورد انرژی کارباو به صورت خاص معاینه این نوشابه اتخاذ نه نماید این مشکل به سایر ولایت سرایت نموده و بحران جدی را متوجه مردم نماید.
در این مورد تا حال شرکت که این نوشابه را از امارات متحده عرب و تایلند وارد افغانستان مینماید ابراز نظر نه نموده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • یگ جهان تشکر از جلالزی که هموطنان را در جریان قرار داده اید
    زیرا هعموطنان عزیز در قسمت ابهای نوشیدنی باید احتیاط لازم را بخرج داده بهتر انست تا از ابهای معمولی استفاده نمایند.

  • جاي تأسف است وزارت صحت عامه تا هنوز نپرسيده است كه نوشابه انرژي زا يعني چه ؟داراي كدام تركيب و با كدام ميكانيزم ؟ انرژي را كه انسان از غذا ميگيرد شامل سه دسته مهم است : قندهاو پروتيين ها كه يكگرام آنها 4 كالوري انرژي ميدهند و شحميات يا چربي كه يك گرام آن 9 كالوري انرژي ميدهد. پس اين نوشابه ها داراي كدام ماده كشف ناشدة‌ هستندكه تا حال نام آن در كتب طب نيامده ؟ اين نوشابه ها داراي كافيين اند و مقادير ناچيزي از مواد غذايي فوق الذكر را دارا اند. پيام من منحيث يك طبيب به مردم اينست كه فريب چنين نوشابه هارا نخورده از منابع غذايي داراي انرژي آنهم درصورت نياز به انرژي زياد مانند كار ثقيل يا سپورت استفاده نمايند. كافيين براي افراد مستعد به امراض قلب و فشار خون ويا درحالات سپورت و كارثقيل خطرناك است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس