صفحه نخست > دیدگاه > تذکره اوغانی!

تذکره اوغانی!

khan
يكشنبه 29 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

این روزها آوازه های در رابطه به توزیع سند تابعیت یا شناخت ( تذکره هویت ) کامپوتری برای اتباع وطن ما بالا گرفته است , اگر چه پروسه, نیک وملی یست ولی انکار هویت ملیت ها , هویت سازی برای دیگران ,تبعیض زبانی, نژادی ومذهبی ... گنجانیده شده در ان که در گذشته ها نیز جامعه ما از ان متضرربوده , مردم را نگران ساخته است.

از اینکه آوازه های سر چوک بیشتر به واقعیت مبدل میگردد ازسوی هم رفتار و کردار ناجوانمردانه گذشته و حال حکام و افراد مطرح اوغانی از پیش چشم مردم گذشته است, بایست نیرنگ تازه کاسه ونیم کاسه نیوفاشیستان را دقیق زیر نظر گرفته و انراجدی پنداشت, چطور است که در گذشته همه را بیگانه و خود را برتر و بهتر وجدا از دیگران می دانستند , اینک با تغیر صدو هشتاد درجه یی تمام ملیت ها را در خود مدغم و هویت قبیله را بر سایرین تحمیل و بیشتر از سی ملیت وطن ما را اوغان قلمداد میکنند , پس باید از هر طروق ممکن , نماینده های مردم , بزرگان, روشنفکران , افراد سیاسی و پارلمان, مردم بی خبر را خبر کرد که کشتی شکسته شان به سمت گرداب فنا سوق داده شده است .

در شرق و غرب در عرب و عجم هر کی نام و نشان عنعنات .. خود را حفظ و انرا و مایه افتخار خویش میدانند, حذف هویت و مدغم کردن ان به دیگران خطایست بزرگ, تعصب یست لایتناهی , در اروپا امروزی نسل دوم و سوم مهاجرین, عرب , هندی , پاکستانی, افریقایی ... به ملیت اصلی شان ثبت میشوند , دولت ها میدانند چه تعداد مسلمان , یهودی, عیسوی , بودیست .. در کشور شان زندگی میکنند, درکشور های سوسیالستی اسبق در گذشته و حال تاجک, قزاق, سیگان, حتا نطفه نامشروع محصلین ما بنام و هویت خودشان ثبت شده است ... گفته میشود عراق هفتادو پنج فیصد عرب , پنج فیصد ترک , پانزده فیصد کرد دارد , فیصدی مذاهب شان هم معلوم سنی ,شیعه , شیطان پرست , یهود , عیسوی ....ترکیه, تاجکستان وسایر کشورها به همین قسم .

در وطن ما که اکثریث مردم میخواهند سرشماری از راه توزیع اسناد هویت صورت گیرد و هر کی بنام و نشان خودش ثبت و محاسبه شود و اینک زمینه پیشرفته و کامپوتری ان نیز مهیا گریده ست ,پس چرا افراد بی هویت که هراس از" ارقام دقیق و حسابی " دارند در تفاهم با حلقه حاکم ,با سنگ اندازی وشیوه های گوناگون شان میخواهند همه چیزمثل گذشته سر گم باقی بماند تا زمینه سود جویی انان تامین وتضمین باشد , اقایان خوشبو بد بو کور خوانده اند ایشان نمی دانند که مردم تازه بخود امده اند.

نکته دیگری قابل تشویش از ناحیه توزیع این سند در خارج از کشور است ,قسمیکه قومگرایان انتخابات دوره اول کرزی را به پاکستان ..... کشانیدند , اینک بخاطر اغراض قبیلوی تحت بهانه هموطنان خارج از کشور می خواهند پروسه توزیع تذکره را به خارج بلخصوص پاکستان برده و مورد سو؛ استفاده خود و اجانب قرار دهند .

این درست است که صد ها هزار اتباع وطن ما در کشورهای بیگانه بخصوص پاکستان و ایران زندگی دارند ولی انان روزمره بدون ویزه در رفت و امد و هر ان که خواسته باشند برای بدست اوردن تذکره خود اقدام خواهند نمودند تشویش و حرکات قوم گرایانه در زمینه بی جا و بی معناست.

در اروپا و امریکا نیز هزارها پاکستانی اوغانی , هزاره های کویته , فارسی زبان کراچی, حتا هندو و سینگ های هندوستان و پاکستان, عده ایرانی ها ... بنام اتباع ما اسناد اقامت کوتا و دراز مدت و پاسپورت اوغانی را به هر طریقی که بوده پول , زمینه سازی از ناحیه هم خونی و هم تباری از سفارت خانه ها ی اوغانی بدست اورده اند, در صورت که سر نوشت توزیع تذکره را بدست سفارتخانه های الوده به فساد کرزی بسپارند , با استفاده از موقیع اسناد هویت داخلی ما سخاوتمندانه به اختیار خارجی ها قرار خواهد گرفت.

باید :

بخاطر رفع وسوسه های مردم ,مجلسین عوام و عیان که خود را نماینده های ملت از خود بیخبر بحساب می اورند ,مسوولین امور را با اسناد شربر انگیز شان فرا؛ خوانده و مورد بررسی قراردهند , هر گاه خلاف منافع علیا وطن و مردم چیزی های در ان به نظر رسید برای اصلاح ان تدابیرعملی و ملی , قانونی ونیک را اتخاذ نمایند.

همچنان مردم از طریق رسانه ها , روشنفکران , نویسندگان , خبر نگاران از خوبی ها این سند مهم اگاهی حاصل و "خود "را بشناسند , به این معنی که چند ملیت ,مذاهب و زبان در سرزمین ما وجود دارد , بگونه مثال بعضی تحصیل کرده ها "قوم و ملیت , مذهب وملیت "را با هم به اشتباه میگرند چه رسد به اکثریت ناخوان , مردم باید بدانند ایا کوچی قوم است یا ملیت ؟ ایا نورستانی و و پشه یی با هم فرق دارند ,ایا دو ملیت جداگانه است یا یکی ؟ ایا هر کی ازبکی صحبت کرد ازبک است؟ یا هر کی اوغانی حرف زد اوغان است ؟ هر کی شیعه بود هزاره است ؟ یا هرکی هزاره بود شیعه است ؟ یا تمام فارسی زبان ها تاجک اند ؟...

در گذشته ها بسا مواردی را شاهد بوده ایم که کسانی با خود فریبی انکار هویت نموده اند , در مواردی هم "کارکنان بی خبر توزیع "با یک نگاه سرسری ملیت فرد را از خود نوشته اند ,این است که کارکنان و مسوولین امور توزیع باید از راه کورس های چند روزه از اندازه ملیت , مذاهب و زبانها و شیوه توزیع سند اگاه و در خاتمه با اخذ امتحان در امور توزیع گماریده شوند.

" ایجاد خط ارتباط تلویزیونی و رادیویی با مردم" کمک بزرگی را در زمینه انجام خواهند داد , مردم با تماس های شان کمی و کاستی و ملیت های فراموش شده را ذکر و تکمیل خواهند نمود .

با این همه هرگاه رئیسان از خدا بی خبر بخواسته های مردم مظلوم گوش ندهند و لگام نیو نازیست ها را همین قسم ست بگذارند ,این حق مردم محفوظ است تا صدا شانرا از کانال های حقوقی ملی و بین المللی بگوش مسوولین و جهان برسانند .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بستمین چشن پیروزی مجاهدین به همه افغانها مبارک باد
  نویسنده مطلب زیری عنوان به تفکر تبعیضانه خودش( تذکره اوغانی ) نام وهویت شان کاذب بوده ودر مطالب قبلی خویش چند بار اظهار کرده است که من افغان نیستم ،اینکه افغان نیستند پس به تذکره افغانی هیچ ضرورت ندارد بنآ مربوط هیچ ملت ویاقوم ساکن افغانستان نه میباشد در عین حال افغانستان نیز به همچواشخاص بی هویت ،کاذب ،فراری وجعل کار دو اتشه کارملی ضرورت احساس نه می کند زیرا تمام ملیت ها واقوام که در حدود جغرافیه افغانستان موقیعت دارد ولو مربوط هر قوم وملت باشد بنام افغان یاد می شود ووطن واحد ومشترک بنام افغانستان دارد. وباهم برادر میباشد این خس وخاشاک روی اب سیل در یایی امو ومرغاب افغانها را به اساس ملت ،زبان،مذهب،وسمت تقسیم کرده نه میتواندوهمچنان باهم انداخته نه میتواند این شخص همیشه به تبعیض قومی وزبانی دربین افغانها دامن می زند واز خصمت وباهم انداختن افغانها لذت می برد.

  آنلاین : بستمین چشن پیروزی مجاهدین به همه افغانها مبارک باد

  • آقای مجاهد سلام!

   من با این موجودیکه شما مخاطبش کردید چند بار در گیر شدم در اخیر فهمیدم که وی یک حیوان فقاریه است. لطغاُ به حیثیت انسان احترام قایل شوید و از کلمهُ شخص برایش استفاده نکنید.

  • ولی جان بدماشک نیکری ! خبر داری که تازی ها واحد قیاسی اشتر را نفر گذاشته اند و شما اوغانها واحد قیاسی تمام باشنده گان یک سرزمین و واحد پولی اشرا را اوغان ! به این اوغانی سازی شما اوغانها ، هم حیوانات فقاریه می خندند و هم غیر فقاریه . پیش جهانیان به خاطر انتخار یک اوغانی ، یک اوغانی یک اوغانی ارزش ندارد ! هه هه هه

  • از بحث کردن یا جواب دادن به چلو ها معذرت میخواهیم. بنده فعلاُ پیرو سیاست انگلک کردن و فرار استم.

   یک سوال از مراجع مسًول دارم و آن اینکه به چلو ها هم تزکرهً تابعت داده میشود یا نه. نظر بنده این است که باید برایشان تذکره داده شود چراکه در کشورهای پیشرفته هم چنین کار صورت میگیرد. مثلاٌ در آلمان.

  • راستی اووو چلو همرای خان چی دشمنی ره گرفتی که میگی میخنده؟

  • خلقی صاحب , جناب پاده وان قبیله !!!از چه زمانی مجاهد شده اید ؟ کدام مجاهد حقیقی یا وندی؟ همجنس باز و زن فروش و تریک فروش یا فی سبیل الله ؟...

   خوب به نام انتخابی اسلامی تان مجاهد دقت میکنم .

   از شما مجاهد اوغانی میپرسم ایا یک مسلمان و یک مجاهد پیرو حق است پیرو ناحق کفرو شیطان اگر پیرو حق باشد پس در اسلام ناب محمدی تعصب جای ندار اولین کار محمد صد از بین بردن برتری جوی قبیلوی بود سیا و سفید عرب و عجم هر مسلمان شده را از شرق و. غرب یکسان و برابر میدانست فرق انها هم تنها در عبادت و صداقت اسلامی شان بود نه کالا و شتر زرد مو و سرخ مو وابا وقبا ..

   تو که از نام اسلام سو استفاده میکنی و هر ظلم تخطی و جنایت ضد اسلامی تان را بفکر خودت تاپه اسلامی میزنی خود را بر تر و بیشتر پنچ چارک از دیگران میدانی چرا مرا که اوغان نیستم بار ها اوغان میدانی زمانیکه نیاکانت درکوه های سلیمان بود این سر زمین فارسی زبان با نیاکانم این جا حضور داشت بعد ها ترک ها و مغل ها امدند انان هم اهسته اهسته با ما یکجا و در خوب بد ما شریک شدند و خود را از دیگران بهتر و بر تر نمی دانند این شما ناقلان هستید که پنصد سشال از رها شدن تان از کوه های سلیمان نگذشته هنوز گله یی سیثر حرکت و فکر میکنید هنوز نان خوردن و پوشیدن و حرف زدن تان را یاد نگرفته اید حال خود را واترث این سرزمین پنداشه و برای ما خط وخال میکشید و هرکافر و کمونست و تان مطلق یک حرف را یاد گرفته اند اوغان اکثریت اوغان شمشیر زن اوغان غیرتی...
   خان

  • مجاهد خان !!

   پس هر کی حق گفت , هر کی برای عدالت و برابری عرق ریخت باید خش و خاشاک دریا امو و مرغاب باشد ؟؟

   یعنی که ناقل است باید از ما ورای امو دریا امده باشد ؟؟

   فراری چه معنی دارد ما همیشه از وطن خود دیدن واحوال گیری میکنم از میدان هوایی کابل و هرات بلخ و قندهار استفاده... شما که به پشاور و پنجاب با طیاره بی نظر بوتو بعد یگان باراز راه جلال اباد ان هم دزدانه در رفت و امد هستید ,تا دوباره خارج میشوید خدا خدا گفته چند کیلو گوشت تان کم میشود , در زمان طالبان نیز زنان تانرا تک و تنها از اسلام اباد و پشاور روانه قندهارو کابل میکردید !!! خان

  • اقای خان ،بلی از جرا ئیت تان میدانم که نام خدا خیلی سرشار ،دلاور، شجاع هستین تمام شجاعت ودلیری تان از نام مستعار جعلی تان بنام خان معلوم است ،همان مثل است که گفته است بی عقل گفت ونادان قبول کرد نه میدانم که این کدام نادان باشد که گف های دلیری شما را قبول می کند که شمااز وطن فرار نه کرده اید وبه کابل ،هرات، غزنی وکجا کجا رفت امد می کنی ، این رفت امد های شما در خواب است ویا دربیداری ؟،خان گل از ترس در خارج از کشورهم وجدان شما ارام نه میگردواز نام اصلی تان حرف زده نه میتوانید وازچادری زنانه استفاده می کنی ،من ان زمان شما را مرد شجاع میدانم که یک روز بنام اصلی خویش ظاهر شو ید وبا یک نوشته تان یک عکس از چهره قشنگ شما دیده شوند به این هویت جعلی تان همه سخنان تان بهوده وغیری حقیقی است اگر از افشاء چهره مقبول تان در هراس میباشد خیر است یک عکس ایجاب دار ویا زیری چادری شما هم کفایت خواهند کرد زیرا شما در جمع مردان آهنین افغان چه ؟ که در جمع زنان باشهامت افغانستان هم به حساب نه می اید اگر شجاعت دارید مرد مانند در میدان ظاهر شو که سخنان بهوده تان به حقیقت تبدیل شود ومردم باور کند که راستی هم شما هنوز هم در فکر مردم ووطن خویش میباشد واز انطرف دریایی امو به خاک مردان آهنین افغانستان دیسانت نه شده ید ،به سخن های تبعیض امیز شما کسانکه از کوه سلمان دیسانت شده مثلی مردان آهنین از استقلال وازادی افغانستان مردانه وار دفاع می کند انها از نام جعلی وهویت کاذب استفاده نه می کند ،به امید این شجاعت ومر دانگی شما که بعد ازاین نوشته تان مزین به یک قطعه عکس ایجاب دار ویا زیری چادری زنانه به زودی مشاهده کنم یک مطلب را هم به گوش های تان می رسانم وخوب گوش کن که از هویت اصلی شما هم ما بی خبر نه میباشم که توسط رفقا ی حزبی ودوستان خودی شما برملا شده است وشما را باتمام خصوصیات واوصاف معرفی کرده است به این نام جعلی خان تان دیگر ما فریب نه خواهم خورد اینکه شما خود را فریب میدهی نادانی وبی همتی شما میباشد وبس بنآ بهتر است به نام اصلی خادیستی خویش باما در مقابله خود راقرار دهی.

  • مجاهد خان یا خلقی سور ..

   فکر کن ما همه در بر بادی این این وطن در راه نفاق اقوام ..قلم میزنیم , تو مجاهد و پیرو قران , حدیث حق و عدالت , بیا چیز های در رابطه به اتفاق و برادری و برابری بنویس مردم را اندرز ده تا از کار های بد که باعث بد نامی وطن ومردم ما میشود پرهیز کنند تا با همی تامین گردد ..

   چهره مقبول را نفهمیدم مگر اسلام به چهره بد و زشت سر و کار دارد یا خوبی درونی شخص یا اینکه اسلام و مجاهد را هم با اقوام قندهاری و قوم لوط به اشتباه گرفته اید . خان

  • تو کی اوغان نیستی چی حق داری گب میزنی در چین چند صد زبان زندگی میکند کفر مسلمان 56 ادیان افسوس کی در وطنی ما چهار قومی کوچک نمیتواند زندگی کند شرم اور است لنتی خدا بالا تو از افغان تاجیک هزاره اوزبگ گب میزنی باز میگویم لنتی خدا بر سری تو تو وطن فروش نا موص فروش نکر کیستی نمیدانم

 • خدمت دوستان عرض سلام دارم!
  سالروز ننگین هشت ثور یا رور سقوط وطن،انسانیت،صداقت و فرهنگ متمدن را در وطنم به همه تهنیت گفته همبستگی و قدرت بیشتر در به گور گذاری این یادبود ننگین را برایشان ارزو دارم.
  آقای مجاهد!
  شما که دوست محترم خان را به پوشیدن چادری ( اسم مستعار ) محکوم میکنید،خود چرا از دو رنگ چادری استفاده میبرید؟
  در پیام تان بنام مجاهد گپ را ( گف ) نوشتید و در پیام دیگر تان بنام عزیز پسیف را ( فسیف ) مینویسید!!
  میتوانم بپرسم چرا ؟ آخر حتی ادمی به ساده لوحی خودتان هم میتواند تشخیص دهد که هر دو پیام گذار فرد یا به قول خود تان ( نفر ) واحد است.
  ضمنا تلویحا خدمت دوست عزیز مان ولی جان عرض دارم:
  وقتی همه امتیازات تکیه به قوم واحدی میکند و دیگر اقوام به حاشیه میماند چرا فریاد عدالت خواهی بلند نکنند؟ با مسخ هویت دیگران و از نام انها امتیاز را بخود کمایی کردن ، عادلانه است؟
  همه میدانند که میخواهید با پوشانیدن یونیفورم قوم واحد همه را رنگمالی و ظاهر را به ذعم خود تان اصلاح نموده و فریاد حق و عدالت را در گلوی همه خفه ساخته و به جهانیان بنمایید که ما همه افغان هستیم، اینهایی که سر و صدا دارند اهلیتش را ندارند وگرنه همه ما افغانانیم!!
  بنظر شما این عادلانه است ؟ در حالیکه ادا و اطوار برادر بزرگ را هم در میاورید ( با انکه به مقایسه نفوس عموم کشور مستحق پوشیدن این قبا نیستید.)
  گوش ما را دغ دغ وحدت ملی گفتن تان کر کرد ،درحالیکه به ان صادق نیستید. بگذرید ازین بازی مسخره و به همه افراد این سرزمین حق بدهید تا جایگاه خود را داشته باشند. و الی شاید روزی رسد که دیگر دیر باشد و با بهره گیری همسایه های طماع همه اسیب دیده باشیم.

  • عالی بود و بی بدیل دوست ارجمند !

  • آقای حقبین سلام.

   اگر هدف استدلال منطفی باشد و بحث داخل چوکات ادب. به شما وعده میدهم که این قلم چیزهای دیگری خواهد نوشت.

   اما با حیوانات و چلوها نمیشود استدلال منطقی کرد چراکه همیش حرفرا به بیراهه میکشتد.

  • مه یک آدم سرشار استم و چندان مقیید به قوانین لباسپوشی نیستم. اکثراً با نیکر این طرف و آن طرف چکر میزنم. لذا هر قدر خیزک بزنی از پاچیم گرفته نمیتانی ولی اگر زیاد بالا بالا خوده کنی شاید کدام چیز دیگیم د دهانت بره.

  • خدمت خان وآقای حقبین وسائر وطنداران پرچمی وخلقی که مشهور به اولادهای ناخلف و نامشروع این وطن اند وهمچنان چک چکی های بی ارادهء شان مثل نبیل مزاری!
   آقای خان نوشته اند:

   ؛؛ فکر کن ما همه در بر بادی این این وطن در راه نفاق اقوام ..قلم میزنیم , تو مجاهد و پیرو قران , حدیث حق و عدالت , بیا چیز های در رابطه به اتفاق و برادری و برابری بنویس مردم را اندرز ده تا از کار های بد که باعث بد نامی وطن ومردم ما میشود پرهیز کنند تا با همی تامین گردد .؛؛

   این خودش یک اعتراف خوبی است مبنی برا اینکه آقای خان مسؤولیت اخلاقی نفاق افګنی را غیرمستقیم بعهده ګرفته اند، اما اینکه ازطرف مقابل خویش آقای مجاهد خواسته اند تا وی برعکس ایشان درراه اتفاق وبرادری قلمفرسایی نمایند باید عرض کرد که درموجودیت موجودات حرامی وبی پدر ومادر عناصر خلق وپرچم ومائوویستهای بی دم، خصوصا پرچمی های مثل خودشان که سالها مردم را به جرم مخالفت با سوسیالیزم با طیارات سو ۲۷ ومیګ ۲۱ روسی قریه قریهء این وطن را ازشمال تاجنوب، بخاک وخون کشاندند وحالا شعار عوض کرده با استفاده ازهمان تاکتیک خادیستی ازشعار سوسیالیزم وصلح به شعارهای عوام فریبانهء قومیت و تاجیکی وپشتونی رو آورده اند، نوشتن مضامین وحدت طلبانه درین آشفته بازار ، کوبییدن مشت بر دیوار است.
   اګر شما خواهان ایجاد فضای برادری وبرابری درسطح کل جامعه استید، اولا بحیث یک خادیست خودتان را رسما بدادګاه های بین المللی باهویت وسابقهء کاری تسلیم نموده وبرای جبران ګناهان قبلی تان که درکاب یک قوای اشغالګر چهارده سال علیه این ملت درجبهات مختلف نظامی واستخباراتی جنګیده اید، خودتانرا ازعذاب وجدان رهایی بخشیده وبا تسلیم نمودن داوطلبانهء خویش، به دادګاه های بین المللی زمینهء تشویق دیګرهمقطاران تان را مساعد سازید، زیرا تجربه نشان داده است، درجوامع بحران زده نظیر افغانستان، تا وقتیکه عدالت بمنصهء اجرا درنیامده است، آن جوامع کما کان زیر چکمه های خونین استبدادهای رنګارنګ همچنان باقی مانده است.
   بناء اګر شما بحیث پرچمی های خادیست ویا هم دیګر نیروهای سیکولار وغرب ګرای که میخواهید هشتم ثور محکوم ګردد، خودتان بحیث رهروانهای صادق وپرشور کودتای هفت ثور وتجلیل کننده ګان روز منحوس کودتای هفت ثور، ومرحلهء نوین وتکاملی آن خودتان را تحویل مقامات قضایی کنید تا عدالت درقسمت شما اجرا ګردد، بعداز آن نوبت هشت ثوری ها هم میرسد که چرا شما را محاکمه نکردند برعکس از وجود شما بحیث کارمندان مسلکی کار ګرفته وماشین استخباراتی خودشان را به شما سپردند.
   اګر اینچنین شهامت را دروجود تان پیدا کردید آنګاه مردم به شعار عدالت خواهی تان نیز باورمند میګردند. درغیر آن شعارهای عدالت خواهی قومی وزبانی ازقلم شما نزد ملت ومردم افغانستان اعبتار حقوقی ندارد، زیرا شما امتحان خویش را داده اید، درزمان حاکمیت بیچون وچرای شما نه شما دغدعهء عدالت قومی را درسر داشتید ونه هم مخالفان تان که شما آنها را خلقی های سور قبیلوی میدانید. هردو ګروه، بنام اشرار بی فرهنګ تروخشک دهات وروستا های این میهن را سوختانده اید. رهبر محبوب تان ببرک کارمل، بخاطر حفظ قدرت، دوبار، خودش را تاجیک ودوبار دیګر هم خودش را پشتون اعلان کرده است.
   درسالهای اخیر قدرت خویش ، یک تذکرهء فرمایشی را به وزارت داخلهء وقت برای خودش امر داد که محل وسال تولد آن به شکل قلابی، درولایت کنر ثبت وراجستر ګردیده بود، آنرا ګرفته وتذکرهء اولی وحقیقی اش که ازشیوه کی بګرامی کابل بود آنرا بنام سلطان حسین محمد بحال خودش ګذاشت ، یعنی اینکه سلطان حسین کس دیګری بود وببرک جان کس دیګر. !!!!!!!؟ عجب مسخره ګی !!.
   آری!
   ببرک جان کسیکه در دوران نوجوانی به بداخلاقی وبه اختیار قرار دادن بدن خویش به غرض استفادهء جنسی برای بچه بازان وکاکه های کابل، شهرهء دوران خود بود.

   بناء هردو ګروه ،مزدوران بی اختیاری بودید که حتی بدون اجازهء مشاوران روس با خانمهای تان نیز نمیتوانستید همبستر شوید.

  • آقای قرآبای و یا شبیر کاکر! اینکه ببرک کارمل مفعول بوده یا نی خبر ندارم و در جایی هم نوشته نشده که به سخنان شما اعتبار نمایم و شما اینگونه تهمت ها و دروغ ها را کم ننوشته اید . ولی صوفی کرینکار قندوزی زنده و حاضر است که اشهدو شاهدی بدهد از برای خدا ، نه از برای ریاء که رهبر جهاد و مقاومت اسلامی اوغانها گلو جان بچیم بوده، است و خواهد بود و قسم یاد نموده که تا ... در ... گلو است بچیم اس !!

  • چلو بچیم دیدی که باز کله چرک گرفتیت.

   چلو خو شاخ و دمب نداره. اگر نمیبودی از آدرسم نامردانه نمینوشتی۰ راستی که تو هم حلالی استی و د رذالت و منافقت جوره نداری.

  • قرانبار کاکلدار!
   درتمامی کامنت های شما فقط از یک چیز یاد دهانی میشود: مقعد و بوطل- استفاده های سوء جنسی و فاعل و مفعول و و و...
   این همه چه را میرساند؟ فکر نمی کنید که دست خود را باز کرده و به دانستن اسرار نهان تان دیگران را دعوت میکنید؟
   دوست عزیز ولی جان!
   بلی ما خواهان بحث جدی در دایره ادب هستیم..
   با شناختی که از شما دارم برایم بسیار رنج اور است وقتی پیام های بسیار بازاری و پایین را میخوانم. لطفا انچه شایسته شخصیت شماست بنویسید!
   با احترام
   دوست شما ( حقبین )

  • حقبین صاحب سلام.

   از حضور تان معذرت میخواهم کاش اشخاص مثل شما نوشته هایم را نمیخواندند تا بهتر به حساب چند تا ........میرسیدم. باز هم از حسن نظر تان تشکر که صرف به من مشوره دادید و دیگران را معافی خط.

  • به آقای حفبین سلام!
   خدمت شان عرض بنده این است که برای واضح ساختن حوادث تاریخی که واقع ګردیده فکر کنم که همان کلمات واصطلاحات واقعی آن حوادث را بکار برده ام. مګر شما منکر این استید که در زمان امین سلطانعلی کشتنمند با همین شیوه ایکه من بیان کرده ام شکنجه نشده است؟
   پس بیان این مطلب تاریخی را شما با کدام کلمات واصطلاحات میخواهید بیان کنید؟ اینکه شما ازاستعمال این کلمات توسط بنده چه برداشت ویا استنباط دارید مربوط خودتان می شود ولی من برای بیان حقیقت ازکاربرد همان واژه ها وکلماتی کارمیګیرم که سزاوار همان حالت بوده باشد.

 • خادستان خلقی ،پرچمی کارملی مانند خان وادم کشان تنظیم های مجاهدین باید یکجاه محکمه شود.

 • آیا کسی تشریح داده میتواند که با کلمه " چلو" کدام مطلب یا رمز را به شخص مخاطب میرسانید؟
  ممنون

  • وطندار گل !

   ازین که درسهای مهم چلو شناسی را تعقیب نکردی باید کمی مجازات میشدی اما چون بار اولت است من برایت کمی اشاره میرسانم بقیه خودت کنجکاوی کن.

   اشخاص مثل نبیل مزاری را چلو گویند و موجودات مثل سهراب سپهر و دیگر ک....س کرباس را چلو نما۰

 • من اوغان نیستم ، و به اوغان هایی تروریست لعنت میفرستم........ من پارسی زبان استم و به نژادی قومی ام افتخار میکنم

 • تا اکنون کدام کشوری مشخص بنام پارسی زبانان در نقشه دونیا وجود ندارد و دراینده هم نخواهند داشت که شما تذکره ان با خود داشته باشد.وجدان شما بدون هویت مشخص مانند حیوان وحشی وبی صاحب الی اخر عمر نارام خواهند ماند .

 • دو نفر دزد خری دزدیدند
  سر تقسیم با هم جنگیدند
  چون آن دو بودند سرگرم زد و خورد
  دزد سوم خر شان را زدو بُرد

  امریکا وطن را از زیر پای تان ربود، شما بالای نام ها و کلمات دعوا دارید.

 • یک خواهش خیلی دوستانه از تمام نظر دهنده گان عزیزو ارجمند !
  بخاطر شخص که خود را خان معرفی می کند ومیگویند که در ریاست امنیت دولتی قندهار وظیفه داشت وفعلا وطن را ترک کرده است ودست به نشر یک سلسله نوشته های تفرقه امیز در بین افغانها از خارج می زند افغانها را به تبعیض زبانی، نژادی، ومذهبی تحت عناوین مختلف تشویق می کند ان هم بنام مستعار وجعلی ، خواهش ما از تمام افغانها این است که نه باید بخاطر خان بی هویت تمام کارمندان فداکار وزارت امنیت دولتی مورد توهین وتحقیر قرار گرفته شود ازجایکه باهمه افغانها معلوم است که کارمندان وزارت امنیت دولتی در مر کز وسایر ولایات افغانستان همیشه در خط مقدم مبارزه علیه دشمنان صلح وارامی مردم افغانستان قرار داشت سر میداد ولی از سنگر مقدس خویش دفاع میکرد وهمین اکنون نیز دفاع می کند اینکه یک مشت ازخا ينین از نام خاد استفاده غلط می کند واز این ادرس استفاده سوء می کند موضوع جدید نیستند در زمان قبل نیز دشمنان مردم افغانستان خصوصا استخبارات پاکستان ،ایران وکشور های عربی در ارگان امنیت دولتی یک تعداد اشخاص دستوری جا بجاه کرده بود که یکی ازاین نمونه های شوم ان شخصی به هویت جعلی خان وهمراهان محدود شان میباشد که خوشبختانه فعلا رور به روز هویت های شان بهتراز پیش افشاه میگردد ومثلی کژدم های یخ زده سرو کله خویش را از سراخ های مخفی دشمنان خارج می کند ودر بین مردم غم دیده افغانستان بنام مذهب زبان ونژاد وغیره زهر پا شی می کند در خاتمه این ها نه کارمندان خاد بودن ونه هم نماینده گی از نام تمام کارمندان فداکار وزارت امنیت دولتی کرده میتواند این خاینین حدی اقل جرايت کرده نه میتواند که بنام های اصلی چهره های خویش به مردم ظاهر نما یند تا انها شنا خته شود که انها راستی هم در خاد بودند ویا در کدام کوچه وپس کوچه ان وقت هم بنام خاد خوش گذرانی خود میکردمثلی که امروز هردو پای خویش بخاطر بدنامی کارمندان وزارت آمنیت دولتی لوچ کرده است به تمام مرد م افغانستان وجهان به اثبات رسیده است که در مجموع اعضا اصلی حزب دموکرا تیک خلق افغانستان خصوصا کار مندان فدا کار وزارت امنیت دولتی هیچګاه روحیه تبعیص وتفرقه نداشت واز استیقلال وتمامیت ارضی کشور واحد افغانستان دفاع میکرد وهم می کند. 

 • برادر من فکر میکنم که همه داریم اشتباه میکنبم مثل همان فکاهی که به خیال باد چتلی خویش را رها نموده بود ودو داکتر نو فارغ آنرا به مرض اشتبا گرفته بودند فرق بین اوغان وافغان وتاجک وتاجکستان وپشتون وپشتونستان را باید بداند مقصد از افغان پشتون نه بلکه باشنده افغا نستان است بروید به پکستان وایران وتاجکستان وامریکا وروسیه وتمام جهان تا فرق بین اوغن و افغان را بدانید
  گر ندانی غیرت افغانیم چون به میدان آمدی میدانیم

  • گرند ا نی غیرت افغانیم چون به مید ا ن آمدی میدانیم .
   ا ول اینکه اصل این بیت به زبان دری است سرا یند ه اصلی آ ن افغان یا پشنون نیست این بیت را افغان ها
   به نام افغان به نفع خود گشنا ند ه ا ند ، د ر قطا ر خیانت و چالبازی و جفای د یگرشا ن .
   آ غای نویسنده بیت مذ کور د ر مید ا ن بیا ییم چه میکنی ؟؟ ا نتحا ری ا نتحا ری ؟؟؟
   د ر تذ کره نفوس چون به د ا خل افغانستان است برای معرفت بهتر به ا سا س آ یه مبارک قرآ ن کریم ، قومیت
   هرشخص برای شناخته شد ن آ ن د رج شود این ضروری است . هرکس که بود ن قومیت را قبول ند ا رد ا و منکر
   قرآ ن کریم است . و من الله توفیق

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس