صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > بازگشت طالبان، کابوس یک هنرپیشه زن: مصاحبه اختصاصی با سحر پرنیان

بازگشت طالبان، کابوس یک هنرپیشه زن: مصاحبه اختصاصی با سحر پرنیان

هزاره اینترنشنال
چهار شنبه 18 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از دست آورد های ارزشمند ده سال اخیردرکشور، ایجاد رسانه های متعدد خصوصی صدا- تصویری و شگفتن گل استعداد های نهفته درعرصه های سینما و تلویزیون است. آزادی نسبی ای که برای زنان فضای نسبتا بازی را

بوجود آورده است، تا درعرصه های هنر، ورزش، علم و کار دوشادوش مردان حضور یابند، ازدیگر ارزش های این دوره به شمارمی آید.از سوی دیگر، مردم هزاره، که طی سالهای زیاد، زیرحملات تبلیغاتی دشمنان مختلف شان قرارداشته اند و همواره از یادآوری دست آوردهای مهم آنان چشم پوشی شده است، حد اقل دراین ده سال اخیرنشان داده اند که آنها میتوانند افغانستان را سربلند سازند، همانطوری که تا کنون درعرصه های مختلفی چون، فرهنگ، هنر، ورزش، اقتصاد، صلح، امنیت، ابتکار، خلاقیت، اختراع و دموکراسی و شکوفایی برای افغانستان افتخارات چشم گیری کسب کرده اند. ازاینرو، شبکه سراسری مردم هزاره، وظیفه خود میداند تا شخصیت ها، استعدادهای جوان، دانشمندان، ورزشکاران، هنرمندان و فعالان عرصه مدنی و سیاسی جامعه سرفراز هزاره را به تمامی مردم افغانستان معرفی نموده و ازدست آورد هایشان تقدیر به عمل آورد.

در این میان، یکی از گل های شگفته که درزمان کوتاهی، توانسته است به محبوب ترین چهره سینمای جوان افغانستان تبدیل گردیده و در قلب میلیون ها بیننده تلویزیون را شاد سازد، سحرپرنیان است. این هنرپیشه جذاب و خوش طبع، نه تنها هنرپیشه که ورزشکار هم است.

سحر پرنیان، هنرپیشه جوان و با استعداد افغانستان دراین اواخر درخشش تابناکی درسینما و تلویزیون افغانستان دارد. علاوه بر بازی درچند فیلم بلند و کوتاه داستانی، این هنرپیشه و ورزشکار با استعداد اکنون یکی از چهره های شناخته شده درسریالهای تلویزیونی افغانستان است. زیبایی خداداد، استعداد فوق العاده در هنر، طرز صحبت دلنشین واعتماد به نفس کامل ازجمله مشخصاتیست که سحرپرنیان درسریالها از خود نشان داده است.

خانم پرنیان هرچند به صورت اتفاقی وارد دنیای بازیگری شده است، اما این بانوی جوان، با استعداد خاصی که دارد، درکوتاه مدت توانسته است خود را با تکنیک های مختلف بازیگری آشنا ساخته و درنقش های متفاوتی جایگاهش را در سینمای جوان افغانستان ثابت کند.

کارموفقانه با هنرپیشه های با سابقه تیاتر و تلویزیون کشور چون استاد قادرفرخ نشان دهنده استعداد عجیب بانو پرنیان است.

"هیچ لند" یا "وزارت خانه"، "بین من و تو"، "بهشت خاموش" ، "جنجال سرجنجال" و "ازمن چرا میرنجی" ازجمله سریالهایی اند که سحرپرنیان به خوبی درآنها درخشیده است.

این بانوی افتخارآفرین هزاره تنها به عنوان چهره ی محبوب درسینما و تلویزیون نیست که علاقه مندان زیادی دارد، بلکه درورزش هم تا کنون دست آورد های زیادی برای افغانستان کسب نموده است که خود باعث سربلندی کشوراست.

سحرپرنیان قبل از بازیگری به تصویربرداری میپرداخته است که درحین کار توجه بعضی از کارگردانان را به خود جلب نموده و پیشنهاد بازیگری برایش داده شده است. پرنیان ازاین فرصت بدست آورده استفاده خوب نموده و با اولین کارهایش، استعداد خارق العاده اش را به نمایش گذاشته است.

بانو پرنیان هرچند می پذیرد که درجامعه ی سنتی افغانستان، دخترمتولد شدن، یعنی به صورت طبیعی محروم بودن ازبسیاری ازحقوق اولیه انسانی، ولی با آنهم باور دارد که با ورزش و سینما می توان این نوع طرزنگرش به زنان را درجامعه تغییرداد، اما با متحمل شدن سختی های بی شمار و زمان طولانی.

این بانوی زیبا و با استعداد، بخاطر فعالیت های سینمایی و تلویزیونی اش، تاکنون چندین باراز سوی بنیادگرایان کوردل تهدید به مرگ شده است و از سویی هم اذیت و آزار درمسیرخانه تا محل کارحوصله اش را به تنگ آورده است، اما سحرپرنیان قبل از ورود به عرصه سینما، با آگاهی کامل از سختی ها و مشکلات این عرصه، با دو سپرآهنین خود را مسلح ساخته و وارد میدان شده است؛ سپراول، هدف والایی که درسردارد، روشنگری و خدمت به مردم افغانستان از طریق هنرسینما و سپر دوم اراده قوی و شکست ناپذیری که دراین راستا دارد.

درخلال صحبت هایی که با سحرپرنیان داشتیم، یکی از هراسهای هولناکی که مانند کابوس ترسناکی اورا می آزارد، بازگشت مجدد طالبان است و آرزو میکند که طالبان دوباره برسرقدرت بازنگردند تا آزادی های نسبی زنان و رسانه ها دوباره ازآنها سلب نگردد.

اما این تنها خانم پرنیان نیست که ازاین بابت هراسان است، بلکه اکثرزنان افغانستان که در این ده سال گذشته به آزادی نسبی ای دست یافته اند، هرگز نمیخواهند که افغانستان دوباره لانه ی امنی برای ترور و وحشت گردد.

با همه امیدها و یاس ها درمورد آینده افغانستان پس از 2014 بسیاری از زنان هنرمند، هنرپیشه، ژورنالیسـت، ورزشکار، خبرنگار و یا هم کارمند درادارات دولتی، از این بیم دارند که پس از سال 2014 مبادا دست آورد هایی که در این ده سال اخیر درزمینه آزادی بیان وحقوق زنان کسب گردیده است، با قدرت گرفتن مجدد طالبان دوباره از آنها سلب گردد.

درپی سلسله برنامه معرفی نویسندگان، هنرمندان، و افراد با استعداد مردم هزاره، اینبار شبکه سراسری مردم هزاره گفتگوی کوتاهی را با بانو سحرپرنیان هنرپیشه و ورزشکار صاحب نام افغانستان انجام داده است که درزیرمیخوانیم.

"با سینما میتوان فرهنگ را غنی ساخت و تغییرات اساسی درجامعه به وجود آورد" یکی از پاسخ های بانو سحر پرنیان به سوالات ما است.

دراین گفتگوی کوتاه و دوستانه، طرز دید زیبا و ظریف این بانوی جوان و افتخارآفرین افغانستان نسبت به سینما و تعریفی که از سینما دارد، تحسین برانگیزاست. دراین گفتگو، خانم پرنیان، از زندگی میگوید، از عشق و ازکارش درعرصه سینما، ازمشکلات و چالش ها، ازجنجال ها و از دغدغه ها و از شادی ها و غم هایی که هنرپیشه زن میتواند داشته باشد.

گفت و گو با سحر پرنیان

سوال: زن بودن، ورزشکار بودن و هنرپیشه بودن درکشوری چون افغانستان را چطور تجربه می کنی؟
سحر پرنیان: متاسفانه در جامعه ای چون افغانستان تولد یک دختردرفامیل مساوی به سرافکندگی آن فامیل است. وقتی تولد یک دختر به این اندازه غم انگیز باشد، میتوان تصور کرد که ورزشکار بودن چقدر سخت و هنرپیشه بودن سخت ترازآن میباشد. البته خوشبختانه من در فامیلی متولد شدم که پدرم علاقه خاصی به ورزش داشت و با تشویق او توانستم که به رشته ورزشی مورد علاقه ام بپردازم اما اگربخواهم دریک جمله همه اینها را خلاصه کنم، میتوان گفت تجربه خیلی سختی است.

سوال: متولد چه سالی هستی و از چه زمان بازیگری را آغاز کرده ای؟
سحر پرنیان: متولد سال 1370 هستم و بازیگری را از سال 1386 آغاز کرده ام.

سوال: به سیاست هم علاقه مندی؟
سحر پرنیان: بله، علاقه مند هستم زیرا درجامعه کنونی ما آگاهی از مسایل سیاسی یکی از نیاز های اساسی و مبرم می باشد. اما شخصا خودم گرایشی به کدام حزب ندارم ولی علاقه مند به مباحثات سیاسی هستم و حتی المقدور در مباحثات سیاسی اشتراک میکنم.

سوال: به چه موسیقی گوش میدهی و آوازخوانان مورد علاقه ات کی ها اند؟
سحر پرنیان: من موسیقی آرام را دوست دارم و موسیقی ای که مرا آرامش دهد. آوازخوانان مورد علاقه ام، احمد ظاهر گوگوش، معین و داریوش هستند.

سوال: نظر فامیل و نزدیکان تان درمورد بازیگری ات چیست؟
سحر پرنیان: از نظر فامیلم سینما یک رشته مقدس است. هرچند اعضای فامیل و نزدیکانم می گویند کارم خوبست، اما شخصا خودم را هنوز درحد حرفه یی نمی بینم و نیاز به تلاش بیشتر دارم که با یاری خداوند به موفقیتهای بزرگی برسم و هدف من هم همین است.

سوال: در زندگی از چه چیزی بیشتر لذت میبری؟
سحر پرنیان: از تفریح رفتن با فامیلم و خوشحالی مردم را که میبینیم، خصوصن وقتی که میبینم کودکی مرا میشناسد و یا شخصی مسن که مرا میبیند احترامم میگذارد واقعن لذت میبرم به طور مثال چندی پیش یک تماس از شخصی مریض داشتم که علاقه مندی اش را برای دیدن برنامه هایم ابراز کرد و آنرا یک تسکین پنداشت که واقعن برایم باورنکردنی بود.

سوال: درعرصه بازیگری چه کسی از فامیل حامی ات بوده است؟
سحر پرنیان: پدرم حامی اصلی من در همه عرصه های زندگی ام، هم هنر و هم ورزش بوده است.

سوال: به "تقدیر" و "قسمت" اعتقاد داری یا می گویی سرنوشت را باید ازسرنوشت؟
سحر پرنیان: من شخصا به تقدیر و قسمت اعتقاد ندارم چون این کارکردها و خصوصیات انسان است که سرنوشت آنها را مشخص می سازد.

سوال: چند خوبی وچندی بدی افغانستان را نام ببر.
سحر پرنیان: عمدتا از خوبی های افغانستان بگویم، مردم ما خوب و مهمان نوازهستند، از طبیعت زیبای افغانستان خوشم می آید. کشور ما سرزمین کهن و مردمانی هنرو ادب پرورو دارای دانشمندان بزرگی درگذشته بوده است. ولی از طرف دیگرمتاسفانه، تبعیض سیستماتیک، جنگ و تروریزم همچنان جان افراد بی گناه را گرفته و بیکاری و فقر و فساد اداری درافغانستان بیداد می کند.

سوال: اگرکس دیگری می بودی،چه آرزویی داشتی؟
سحر پرنیان: من هرگز آرزوی اینرا نداشتم که کس دیگری باشم، چرا که شخصیت خودم را می پسندم و آرزو دارم همیشه همین سحرپرنیان درکنار فامیلم باشم.

سوال: ازآمدن دوباره طالبان چه اندازه هراس داری؟
سحر پرنیان: آنقدر ترس و هراس دارم که توان نوشتن و به زبان آوردن آن را ندارم، جون من یکی دوبار از طرف طالبان از آدرس های نا مشخص تهدید به مرگ شده ام و هنوز هم با ترس و هراس زندگی خود را به پیش میبرم.

سوال: بزرگترین آرزویت چیست؟
سحر پرنیان: آزادی و سربلندی کشورو مردمم.

سوال: اگر فشرده تعریف کنی، برای خودت سینما یعنی چی؟
سحر پرنیان: سینما یعنی واقعیت های را به تصویر کشیدن.

سوال: چرا بازیگری؟ انتخاب یا تقدیر؟
سحر پرنیان: بازیگر شدن من اتفاقی بود، من اصلن تصورش را هم نمی کردم که روزی هنرپیشه شوم، خلاصه فرصتی بود که برایم مهیا شد و من هم نهایت استفاده را ازآن بردم.

سوال: آیا پیشبرد همزمان دو رشته، ورزش رزمی و بازیگری درسینما کار دشواری نیست؟
سحر پرنیان: نخیر! به نظر من کار دشواری نیست. اگر علاقه مند هردو رشته باشید مشکلی نیست بلکه لذت بخش هم هست. چون خودم از ورزش انرژی میگیرم و این انرژی را به صورت مثبت به سینما انتقال میدهم اگرازدید سنتی مرد افغانستان ببینیم کارکردن در این دورشته کارخانم ها نیست.

سوال: در زمان انتخاب فیلمنامه چه معیارهایی را مدنظرمی گیری؟
سحر پرنیان: اولین و مهمترین چیز برایم فیلمنامه است و محتوای فیلم و نقشی که به من داده میشود که به روحیه و کرکتر من سازگارباشد. کارگردان فیلم نیز برایم مهم است که چی کسی باشد.

سوال: کدام یک ازهنرپیشه های مشهورسینمای جهان را دوست داری و چرا؟
سحر پرنیان: بیشتر از آنجلینا جولی خوشم می آید چون شخصیت محترمی دارد و نقش های متفاوتش را به درجه احسن آن ایفا می کند.

سوال: ازبین کارگردانان مشهورجهان کارگردان مورد علاقه ات کیست؟
سحر پرنیان: حاتمی کیا، اکیرا کروساوا، جیمزکامرون و نابغه سینما، چارلی چاپلین.

سوال: درباره فیلم های هندی نظرت چیست؟
سحر پرنیان: اکثر فیلم های هندی مزخرف ترین فیلم ها درجهان اند چون واقعیت ها را به تصویرنمی کشند، همه محتوای فیلم های هندی تخیلی اند و هیچ شباهت به زندگی واقعی مردم هند ندارد.

سوال: دربازیگری ات ازچه ابزاری کمک می گیری؟
سحر پرنیان: از ابزار خاصی استفاده نمیکنم. فقط از احساسات درونی خود یعنی نقشی که برایم داده میشود مدتها آن نقش را در درون خود پرورش می دهم که درهنگام ایفای آن به مشکلی برخورد نکنم.

سوال: منحیث بازیگر زن درافغانستان، تا کنون بزرگترین چالش برایت چه بوده است؟
سحر پرنیان: دیده گاه منفی مردم سنتی کشور ما درمورد بازیگران زن بزرگترین چالش برایم بوده است.

سوال: از بین کارگردانان افغانستان کارکدام یک را بیشترمی پسندی؟
سحر پرنیان: آقایان صدیق برمک و احمد علمی.

سوال: آینده سینمای افغانستان را چگونه می بینی؟
سحر پرنیان: از نظر من و تجربه ای که در این چند سال در عرصه سینما داشته ام، آینده درخشانی را می بینم و این را هم خوب درک میتوانم که آینده افغانستان و همچنین هنرسینما و سایر هنرها در این کشور رو به بهود است.

سوال: آیا اگر روزی در خارج ازافغانستان، چه درهند چه دراروپا یا آمریکا برایت پیشنهاد بازیگری داده شود، بازی خواهی کرد؟
سحر پرنیان: بله! چرا نی، چون هدف من نشان دادن استعداد بانوان افغانستان به جهانیان است، پس با کمال میل قبول خواهم کرد.

سوال: اگر بتوانی خودت فیلمی بسازی، روزی این کار را خواهی کرد؟
سحر پرنیان: بله من همیشه درفکر فیلم ساختن هستم و کمک خداوند بزرگ درآینده نه چندان دور این کار را هم تجربه خواهم کرد.

سوال: به نظرت با سینما چه کارمیتوان کرد؟
سحر پرنیان: با سینما میتوان فرهنگ را غنی ساخت، می توان تغییرات بسیار اساسی درجامعه به وجود آورد.

سوال: تشکر بانو سحر پرنیان، ازمصاحبه و از وقت گرانبهای تان برای خوانندگان سایت مردم هزاره.

سحر پرنیان: خواهشم می کنم تشکر از شما.

سریال های تلویزیونی ای که سحر پرنیان درآنها نقش دارند، عبارتند از:

"بهشت خاموش" که (درام خانوادگی) ودر25 قسمت است،
"بین من و تو" نیز (درام خانوادگی) است و دربیست قسمت مسئله حقوق زنان را به تصویرمی کشد.
"هیچ لند" یا "وزارت خانه" (کامیدی) 8 قسمت
جنجال سرجنجال (درام خانوادگی)
ازمن چرا میرنجی (درام خانوادگی) 2- 3 قسمت آخر
سپر (درام خانوادگی) بیشتر 20 قسمت

بعضی از فیلمها:

چوپان (فیلم بلند) به کارگردانی صدیق عابدی
پیوند (فیلم بلند) به کارگردانی سلیم شاهین
زیرچادری (فیلم کوتاه) به کارگردانی نعیم کریمی
موضوع فیلمها: معمولا فیلم هایی که سحرپرنیان درآنها نقش ایفا می کنند، موضوع و مشکلات زنان را دربرمی گیرند.

شبکه سراسری مردم هزاره
www.HazaraPeople.com

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بادرود به فرهیختگان ولعنت بر نمک حرام های فرهنگی که مثل تمساح میخورند و اشک می ریزند!
  البته موفقیت های دوشیزه سحر پرنیان را برایش تبریک عرض می نمایم و برای اقوام صادق افغانستان که نمک شناس هستند موفقیت های شایان میخواهم .
  خوش بود گرمحک تجربه آید به میان
  تا سیه روی شود هر که در او غش باشد .
  و من از جناب کرزی بسیار سپاس گزار هستم که شرایط را طوری مهیا ساخته که برای همه شرایط مساعد است که اگر استعدادی داشته باشند آنرا رشد دهند .
  البته اگر ما قدر سلامتی را بدانیم و درک کنیم اگر کرزی پشتون است .باز شخص دموکرات است بدا به حال محقق خلیلی که هردو قومچی هستند.
  و موتر افکار شان را به یک گیر می رانند.
  هروقتی معنی ساینس را فهمیدیم و آنرا در زندگی بکار گرفتیم تازه گام نخست را در راه پیشرفت می گزاریم.
  والی همین آش و همین کاسه بلای طالبچه های احمق.

 • باداران امریکائی روی نوکران طالبانی شانرا سفید کردند.
  اجساد افغان ها را به سگ ها می دادیم ا
  http://www.afghanpaper.com/nbo...

 • مصاحبه و نظریات خیلی عالی!
  مؤفقیت بیشتر به خانم سحر پرنیان آرزو میکنم. از گزند دشمنان و سیاه دلان امن باشید.

 • بیشک شجاعت مند ترین دختر افغان موفق و کامگار باشی
  شما دختران غیور هستید که زنجیر ظلمت طالب های وحشی را مشکنانید و موفق میشوید
  سر نیگون باد طالب و طالب زاده های بو قلمون که هر روز جامه بدل میکنند.
  کنشکاه ارامی تو نجیب اله رحمانی هستی او اوغان غول بی عقل باز از کرزی توصیف میکنی تو خودرا سگ نگهبان کرزی ساختی در هر مو ضوع کرزی را دخیل میسازی به امید محکمه کرزی که دارائی عامه را حیف و میل کرده است.

  • لعنت بر دزدان سرای خواجه و اقوام شان!
   شما سقوی های عرب لیس و طالبچه های عرب لیس مشکل افغانستان و زنان افغان هستید. چراکه تا دوگوش در دزدی بودنه بازی در سرای خواجه سرراه را می گیرید.خلیفه ربانی شاکوکوی تو طالبان را پرنده های صلح گفت .وقتی آمدنداز ترس همه تان فرار کردید .مثل موش که از چنگ پشک فرار کند .تاریخ شما تیر شده است .بروید به کوه ها بگزارید مردم زندگی آزاد نمایند. سقوی های بی سواد بودنه باز و کوک باز.
   یک روز جناب کرزی در دهن شما ها تبله خواهد زد . چون تما دزدی و اختلاس و رشوت و چور و چپاول کار جهادی ها و اشرار است . اینرا مردم فراموش نمی کنند.

  • deh dar koja wa darakht ha da koja
   to dar mawrede matlabe shamele matn bayad nazar bedehi

  • کنشکا قزلباش . تو کنشکا نیستی تو خنزر گل هستی واین اسم زیبا را به عاریت گرفته ئی.برو گورت را با کرزی آشغالت یکجا گم کن. آنکه یکروز دردهنش تبله خواهد خورد کرزی وطنفروش وجانورانی مثل تو خواهد بود نه دلاوران هندوکش.

  • لعنت بر تو أ لبته چيز بر ا يد نه رصيده جف مي زني هز أر با ر لعنت بر تو
   نكر ي ليلين در افغا نستا ن فقط اسلام هر كس ديگر آيد چند رو زه است وبس اسلام. حقيقي نه طأ ليب
   فير ب كار نه خلقي و پر چم كسيف با ز لعنت بر تو همر اي كا بل پرس إد

 • afarin ba to ay khahar girami afte khari kole melat afghan hasti

 • sahar ra chaash gahan jora khwaham
  ke hangame ghrob payane rooz ast

 • درود بر سحرجان پرنیان ! پرنیان اصیل هستی ومیباشی ! چنین است که قبیله اندیشان اضطاراب زده شده اند ودر عمل انتحاری شان شتابان دیده میشود ومیخواهند که با انتحار همه شخصیتها وزیبایها وهنرمندها وهنر آفرینان واستعداد ورزان این سرزمین را نا بود گردانند واین کرزی فاشیست هم در راس این رمه های خود کش قرار دارد وبا سفارش این اهریمن زاده انتحاریها آماده میشوند تا جان بگیرند واین به حاکمیتش ادامه دهد ؛ ولی بیخبر از اینست که این سرزمین جوانان برومند وفرزانه ای دارد که هم چهره نحث این قبیله اندیشان را فاش میکنند وهم پاسخ دندان شکن ودر جا شاندن برایشان خواهند داد ! هنر، دانش ، نمایش هنر ، سینما ورویکردهای تاریخی مرگ قبیله اندیشان است ! ما با خشونت وکشتن وجان گرفتن سازگار نیستیم واهریمن را با خوبی وشجاعت وتاریکی را با روشنایی میتوان محو کرد ! فرزندان خراسان بیاد داشته باشید که خود آگاهی شما وشناختی که از این اهریمن زادگان دارید ، لرزه در اندام پلید این قبیله اندیشان افتاده است وشما از طرز نوشته های این قزلباش خواهید فهمید که قبیله با چه نامهای ظاهر میشوند تا رسوایی پیوندشان را بپوشانند ودر زیر برقی قبیه پنها ن شده زهرشان را بچکانند ! اما پرنیانهای جوان با حرکت ولبخند زیبا مانند برف در آفتاب این چوچه های غدارمنش را ذوب میگرداند. شاد وموفق باشید وآینده درخشان وراه سفید وسعادت همیشگی در پیشگاهت باشد ، پرنیان گرامی .

 • دوستان ارجمند که با انترنت سروکاردارید!مقالات،مصاحبه ها،گزارشات ،تحلیل ها واخباروغیره را ازطریق انترنت دنبال می کنید،ودرذیل آنها نظرمی دهید خواهش می کنم عفت قلم وزبان را نگهدارید،ازتهمت زدن به این وآن خودداری نمائید،شما اگرواقعاا فغانی هستید ودوست دارید،این مملکت خراب شده روی خوشی وسعادت را ببیند،ازکارهای غیر منطقی ومعقول بپرهیزید،ازهرملیت که هستید دریک کشتی سوارید وسرنوشت همه ای ما وشما چه بخواهیم وچه نخواهیم بهم گره خورده است،شما فکرکنید که ازدامن زدن به اختلافات مذهبی ،قومی ،سمتی ،گروهی وغیره تاکنون چی نصیب مردم افغانستان گردیده است، جزبدبختی وبی چاره گی وسرافگندگی پیش مردم دنیا،چیز دیگری شما سراغ دارید؟ من که ندیده ام،انتقاد خرد پسند امروز یکی ازراههای رشد ملت هامحسوب می شود اگرانتقاد نباشد اصلاحاتی هم نخواهد شد ولی این به معنی توهین به دیگران نباید باشد وتلقی شود،اینها یکه می آیند درانترنت بانام های گوناگون نظرمی دهند واهانت می کنند فکرنمی کنم ازعقل ودرایت سالم برخوردارباشند،اگرهم هستند،بدانند که این کارهای شایشان جزپراکندن تخم نفاق هیچ ثمره ای دیگری ندارد،بهرحال مصاحبه ای خوبی بود،ما خواهان موفقیت این بانوی دلیروباشهامت هستیم وبرای تمام هنرمندان که سعی دارند با هنرشان دل مردم ناشاد افغانستان را شاد کنند وخنده ای را برلب های کودکان محروم این سرزمین بنشانند آرزوی موقیت وسربلندی دارم.

 • برو ازاد اندیش تو امدی ما را نصیحت میکنی ما تمام عمر را به نفاق سپری کردیم و از نفاق لذت میبریم در افغانستان بجز از نفاق دیگه مضمون نداریم چی کنیم جان برادر مشکل اقثصادی نداریم مشکل امنیتی هم نداریم
  از خواندن مضمون کنشکا دیوانه لذت میبرم و خنده میکنم کنشکا سک کرزی بوده در حالیکه کرزی از سگ خود خبر هم ندارد .
  به یک حساب حرف های شما بجا است راست میگی اما برای فعلا منافع ما به نفاق و سوق دادن مردم علیه طالب و قوم طالب است تا این چهره منفور و ملعون را معرفی نمایم.

 • درود به مجاهدین و اشرایکه با سلاح امریکائی و انگلیسی و روسی و کتاب تازینامه عرب های سوسمارخور و غیرت خوشکه بانکه افغانی و ساختن 15 حزب که همه اسلامی بود توانستند روسها را سکشت بدهند و سایر اقماری را که شوروی اشغال نموده بود از چنگش آزاد سازند . و بعد آن که کابل را فتح کردند مانند دونفر دزد سرتقسیم بهم در جنگ شدند و آنقدر همدیگر را کشتند که در تاریخ جوره ندارد مثلا نفر های شورای نظار گلبدینی ها را در باغ و حش در قفس شیر انداختند که به اساس نشر هفته نامه کابل خانه شیر از جمجمعه های شیهید حزب اسلامی پرشده بود.
  وسیافی ها به اساس گزارش یک رفیقم که برای پیدا کردن جسد برادرش در افشار رفت و وقتی برگشتن رنگش پریده و بیمار شد و بعد از بیماری پیش من آمد و گفت : که نفر های سیاف آنقدر زن و مرد را کشته بودند که در مسجد بجز بوت ها و خون و لباس های پاره چیزی دیده نمی شد .و تعداد زیادی از آدمهای شیعه حالا هر شیعه که باشد را در چاه ارد انداخته بودند و همه جا را بوی گرفته بود که از کارته پروان طرف افشار رفته نمیشد .و آنقدرم در کله کله همدیگر زدند تا اینکه پاکشتان دزد سوم یعنی طالبک ها و طالبچه ها را برای شان فرستاد که دوستم را تا ترکیه و برهان را تا تاجیکستان و خلیلی و محقق را تا ایران دواندند.
  گپ به جائی رسید که پول افغان و آدم افغانی ارزشش اش را از دست داد . در جنوب پول پا کستان در شمال پول روسیه و در عرب پول ایران وسیله تبادله قرار می گرفت .
  و فلمی را که بی بی سی از طالبان گرفته بودند نشان می داد که این طالبان مغز شویی شده توسط سعودی ها و آی اس آی ها تعدادی از هم میهنان هزاره ما را در بامیان پوست کرده بودند و نه خلیلی وجود داشت که از آنها دفاع کند و نه محققی .
  وکشتن مسعود شیر پنجشیر و بز کابل باعث شکستن این معما شد و به تعقیب آن احمقی های بی اندازه طالبچه ها و غیرت دیگر ملا عمری که اسامه کثیف را به آمریکا نداد و خود و افراد خود را در دم تیغ برابر کرد و تا به حالا کشته شده میث روند و گاهی هم می کشند.
  از خیرات سر کرزی تمام موش مار و شغال دوبار سر از لانه های خود کشیدند .و وقتی بوجی های دالر رادیدند جهاد را به تجارت تبدیل کردند و محقق خرکا ر شروع به خریدن کادیلاک نمود . وو خلیلی که کارش پاسپورت و یگان مفت خوری بود تمام پول های چور را بهنام برادرش شهرک در ست کرد وئ باز به همان قومچی گری که در شهرکش بجز هزاره کس دیگر را راه نمی دهند. من نمیدانم قبیله یعنی چه؟ کسانیکه میدانند خبر دهند که این راست است یانه ؟
  یکنفر بنام کرزی با حوصله و فکر باز و شهامت به میدان آمد و تمام سگ جنگی ها را خاموش ساخت ولی همین سگان هنوز هم غرو فش دارند که باز چورو چپاول سال 92 را شروع کنند.
  من بیطرفانه قضاوت می کنم اگر برادرم مقصر باشد می گویم که تو مقصر هستی و لی من نمیدانم که هر کسی که مضمونی میتنویسد از سر تا آخر قبیله خودش تعریف می کند.
  این آقای که بنام آزاد اندیش است حرف های خوب می زند و تنها راه است ولی آزاداندیش میگویند که خوی که درشیر در آمد در مرگ بیرون میشود. و حرف های تو و من برای این یاوه سرایان پوچ دهان نیست برای چند نسل بعد است .
  امید که این حقایق را بپذیرید.
  من کنیشکا قزلباش از ناف کابل که سیرو پدینه همه را میدانم.
  اما بیائید به همدیگر احاترام کنیم عقده را کنار بگزاریم و پست سر ما هر اتفاقی افتاده را فراموش کنیم .
  زنده باد اقوام افغانستان در پناه خرد مانند همین سحر پرنیان

 • مصاحبه بانو سحر پرنیان را خواندم خوشحالم که در وطن رنجدیده وبلاکشیده افغانستان عزبزم این طور بانوان بااستعداد با شهامت ولایق وجود دارد او نه تنها یک هنر پیشه است بلکه یک کمره مین لایق وورزشکار با استعداد نیز میباشد من به صفت یک زن افغان که همیش درد ورنج زنان وطنم را با پوست ورک وریشه وجودم درک میکنم از او خواهیش مینمایم که در نقش وبا رولیکه بازی منمایید موضاعات زجر کشیدن زن افغان مشکلات زن افغانرا خودسوزی های زن افغانرا در تحت خشونت هاییکه زن افغان زنده کی میکندو قرار دارد زنانی را که در قرا وقصبات زندکی دارند که هنوز شهر را ندیدن حق وحقوق خود را نمی دانند توسط فلم ها وسریال ها که به سنت ومقررات جامعه افغانی مطابقت داشته باشد ذهن زنان را روشن وانها را اکاه سازد برای بانو سحر جان موفقیت های مزید ارزومندم

 • سلام بر خانم سحر پرنیان استعداد شما قابل قدر است.
  من گاهی خانم سحر را در تیلیویزیون دیده بودم و چهراش برایم آشنا بود. زمانی در دهلی در هوتل آشوقا اقامت گزین بودم. در جوار هوتل رستورانت لبنانی بود نا گهان در آنجا سرزدم. چشمم به بانوی افتاد که با یک مرد احتمالا افغان بود و به زبان فارسی صحبت میکردند، افتاد. من هم دی یک میزیکه نه چندان دور ازانها بود بشستم. در ابتدا چهرهء بانو را خوب بجا نیاوردم اما بعد از تآمل کمی فهمیدم که این همان سحر بانو است.
  مرا نشناختند که افغان هستم چون با یک عرب به زبانی عربی صحبت داشتم.
  ایشان گرم صحبت بودند کلمات همچون "ما افغانها بسیار دلیر و غیور هستیم از کسی نمی ترسیم تاریخ با شهامت داریم" و ازین قبیل سخنها. بنده باوجود بادوست خود مصروف صحبت بودم اما حواسم کاملا بسوی ایشان بود که دیگر چه میگویند. تاگهان یکی از دوستانم در سفارت برای تلیفون نمود بدون اینکه متوجه بانو سحر باشم جواب دادم و لحظه بادوستم صحبت نمودم. تاگهان هردو به من جشم دوختند و خیرخ شدند.
  با پج پج کملاتی را باهم ردو بدل نموده فورا محل را ترک نمودند. علت اینکه چرا به مجرد اینکه مرا شناختند که افغانم محل را ترک نمودند ندانستم. بحر حال این سرگذ شت بنده بود خواستم با دوستان شریک سازم.
  ایمل
  از کابل

 • اینه این هم زن است با جرات با شهامت متبکر من خو دروغ نګفتیم دوستان راست دروغ دورغ یاد بګیرد خانم حضرتی هوشت را در سرت بیار هیج چیز در این زمانه پت نمیاند
  سلام خانم حضرتی
  ببین زن بودن را نمی شود با نوشتن مردان و دادن بول بخاطر نوشتن مقالات ثابت کرد واګر می خواهی خودت ماند اینکه حالا کار های دیګری هم داری ږږږږ خودت میدانی مدافع خق زن ثابت کنی همین خودش بد است که یک زن به مرادن بوا بدهد برا ینوشتن مقالا ت اګر نه تورا به تمام معنی می شناسم که یک بی سواد هستی با داشتن یک رادیو و عضویت در باند های استخباراتی نمی شود ادم را مهم بسازد
  اګر می خواهی از زن دفاع کنی چرا خون ایقدر زنی را در وقت خکومت بدر شما ( زمانی خلقی ها وبر جمی ) و حکومت شوهر خواهرت فریاد نزدی مګر خبر نداری به چنثدر زن تجاوز شد خبر نداری که چقدر زن به همین شکل فجیع امروی به قتل رسید ان وقت کجا بودی حالا که اط شوهرت طلاق ګرفتی و کار قاچاق را در سوید شروع کردی ږږږږ و یدګران که تصور میکنی کسی خبر ندارد شاید فکر میکنی موصوع زنان هم همین موصوع است که بلااخره یک روز کسی بیدا می وشد اګلو بسازد نه این کار عدالت است که تو خودت مربوط یک خانوداه خونخوار هستی شرم است وقت اقای ( پور ) را نګیر برو دنبال هوتل و تجارت و مانند شوهر خواهرت در جزیره ایتایتا ویلا و بګیرو نمان بخر و مانند
  از عروسی با پدرام جواب رد ګرفتی اګر نه میشد یک بینی خمیری چرا هر چی باید بدرام کمی خوب است ادبیات میدانند می شد که دیګر بول نمیدادی اما چانس بد شما

 • doorod bar zan shoja va delir irani??i hope...marg bar in eslam ahriman zede ensan va an mohamad va ahle byt an...tof be kamenie va taleban hojateieh,,,

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس