صفحه نخست > عکس > روسیه پشت درهای افغانستان کمین گرفته است!

روسیه پشت درهای افغانستان کمین گرفته است!

به روایت عکس و تصویر
يكشنبه 7 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ولادیمیر پوتین در سفری به دوشنبه پایتخت تاجیکستان توانست موافقت این کشور را برای حضور نظامی به مدت 30 سال بدست آورد. طبق این توافق روسیه تا سال 2042 میلادی در تاجیکستان حضور نظامی خواهد داشت و دوشنبه بنا به دلایل مختلف از جمله خطراتی که از جانب نفوذ بنیادگرایی و دهشت افکنی از افغانستان احساس می کند، از این توافق خشنود به نظر می رسد. در سفر پوتین به تاجیکستان چندین موافقتنامه اقتصادی امضا شده و همچنین به کارگران تاجیک اجازه ی حضور بلند مدت برای کار در روسیه داده شده است. روسیه پیش از این ماه گذشته توافقنامه مشابهی را با کشور قرقیزستان به امضا رساند و نیروهای این کشور اجازه یافتند تا سال 2032 در قرقیزستان حضور داشته باشند.

نکته ی مهم این توافقنامه، حساسیت روسیه در قبال مسایل افغانستان با تجربه ی سال ها حضور نظامی در این کشور می باشد. روسیه پس از یکبار شکست در افغانستان، اکنون در انتظار شکست نیروهای ناتو می باشد و مسایل افغانستان را به دقت دنبال کرده و برای نفوذ مستحکم خود در افغانستان در دراز مدت برنامه دارد. هر چند در ابتدای ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان وزیر امور خارجه وقت عبدالله عبدالله در توافقی منطقه وسیعی از کابل، در موقعیت "شش درک" را برای مدت 50 سال به نیروهای آمریکایی واگذار کرد و افغانستان و آمریکا چندی پیش موافقتنامه استراتژیک به امضا رساندند اما به نظر می رسد روسیه امیدوار است ناتو و بويژه نیروهای آمریکایی تجربه ی شکست روسیه در افغانستان را به زودی تجربه کنند.
زمانی روس ها در جریان جنگ سرد، در جنگ گرم و خونین در افغانستان مغلوب آمریکایی ها شده بودند و آمریکایی ها برای شکست روس ها از بنیادگرایان مذهبی استفاده کرده و آنان را کمک های تسلیحاتی و سیاسی می کرد. شاید همین تجربه ی روس ها اکنون بکارشان آمده و با حمایت از بنیادگرایان مذهبی آمریکا را به سرنوشت مشابه دچار کنند. با این وجود آنچه مشخص است این است که روسیه اکنون پشت درهای افغانستان در کمین نشسته و بازی های سیاسی و نظامی در کشور بدون پیش بینی، بصورت سریع در جریان خواهد بود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شاید همین تجربه ی روس ها اکنون بکارشان آمده و با حمایت از بنیادگرایان مذهبی آمریکا را به سرنوشت مشابه دچار کنند.
  درباره جمله فوق می‌تواند نویسنده کدام سند و مدرک و یا ریفرینس که حکایت از پشتیبانی روس ها از بنیادگرایان باشد ارائه دهند؟ یا اینکه تنها فال‌بینی نویسنده است؟

  • من هر چند در نقد قبلی خویش نسبت به برداشت های نویسنده محترم اعتراضاتی داشتم,اما بعدا,دریافتم که مجموعه نوشتار های وی بر پایه واقعیات انکار ناپذیرتحریریافته است.باردیگر اذعان میدارم که پاکستان کشور همسایه مان است وما منافع استرا تیژیک داریم وپاکستان دوست طبیعی افغانستان است ,خوب است تا سیاست های حکومت افغانستان وپا کستان بر پایه منافع مشترک تدوین شود. جناب کرزی صاحب باید این حساسیت را درنظر گیرد تا خریداری سلاح از هند آیا کشور دوست پاکستان را آزرده نمی سازد؟؟؟؟ همچنان حساسیت های داخلی نیز با توجه به نقش برادران طالب وبرادران حزب اسلامی وهمپیمانان آنها در افغانستان درنظر گرفته شود!!!
   احمد یار

 • رهكز عزيز درين كشور از بيداكردن يك نقطه دايره رسم ميكنند.همه به حدس و كمان و از شكم مينويسند.امروز امريكا سينه خودرا سبر ساخته و از عسكر روس دفاع ميكند.اينجا با كستانى 2000 فرزند امريكايي را كشت و هم بولش را كرفت. انجا روس در جبه دوم قرار و استراحت دارد. اكر اينجا امريكايي نميبود اين جنك به انجا ميرسيد.تا جكستا كشور با قدرت است به اساس منافع ملى خود قرارداد بسته است و از روس نفع ميبرد و در موضع خود ثابت است. برعكس اينجا كشور هاى غربى با و امريكا امد كه با ما كو مك كند.اضافه او 2000نفر عزيزان خودرا فداى ما كردند و كرزى خان نتوانست از انها به نفع كشور استفاده كند. قوم برستى كرد تمام زمام امور را به زور انها بدست كرفت به فاشيستان او غان ملتى خود داد.قوم برستى ولى او غانستان را فراموش كرد.در كوشش عمال با كستانى و جا سوسان با كستان بف ميكردند و سياست ان را سمت و سو ميدادند.بلاخره كرزى منا فع ملى كشورا رها به منافع ملى با كستان خدمت كرد.بسته بسته و جوقه جوقه با كستانى ادم كش را رها كرد اين را در نظر نكرفت كه اولاد اين وطن انرا به قيمت جان خود و فاميل خود انها را كرفتار كرده بودند,رها كرد خاس بخارطر بشتون بودن شان امروز دارد امريكا را دلسرد ساخته است كه بما كومك كند.
  امريكا امد و خودشان اين سك شوى و مدارى را رهبر تقلبى براى ما ساختند و امروز ازرده هم هستند.خود كرده را نه درد است و نه در مان.
  امريكا بايد انتقام اولاد خودرا و هم انتقام تباهى كشور ما را از با كستان بكيرد. انجا محور شرارت و مركز وحشت است انجا جنرالان خون اشام و بينا موس خون و اتش براى ما و شما ميفرسد و عزيزان ما و شما به خون غلط ميدهد و بد تر ازين كه از شما بول هم دريافت ميكرده است.شايد بول ماليه ان عسكر شهيد شما و فاميل ان شهيد بيجاره با كستانى مرغ بلو زده باشد و بن لادن را در تفريحكاهها برده باشد. مرك بر با كستان

  • امريكا بايد از مردم او غانستانى دلسرد نباشد.امد كفت همه سلاحاى خودرا تسليم كنيد براى ما و خود تا برويد به مبارزات صلح اميز و بارلمانى . مابه كل رويت سوالى هم نكرديم و كرنتى هم نخواستيم. همه تاجيك اوزبيك و هزاره سلاح را تسليم كرديم و كفتيم اينه تو...
   بعد همه رشته به شما داديم اينكه شما دولت جور كرديد كرزى را بيداكرديد كه ما او را نميشناختيم هم بخاطر كل روى شما ما صداى خودرا نكشيديم ,كرجه با بعضى كار هاى شما موافق هم نبوديم. امروز كه اين زن كه كرفتى فاحشه برامد بس كناه ما جيست؟ از ما جه ازرده هستى و دلسرد شده يي ما نكفتيم كه اين طور بكن. كرجه ما را به لكد هم زدى جنكسالار و غيره خو خير. ولى بايد انتقام اولاد خودرا و تباهى ما را از با كستا بكيرى.با كستانى هم بايد سوار بر اسب سفيد نرود.ازو بايد انتقام كرفت.

 • دوستان با دورود , شما این را فراموش نکنید که این ابر قدرت ها که فعلا در اقغانستاد وجود دارد که ها هستند ؟
  مردم وطن من تفلی بیش نستند هیچ تصیم نمی توانند بگیرند چیزی ابر قدرت ها بی گیرند زمانی یکی میایند دیگری را
  و از نادانی مردم بی سواد ما استفاده سوی میکند و زما نی دیگری میایند این چرخ فلک به وطن ثروت مند چون افغانستان
  باید روی دهید تشوش ما مردم بیچاره ماست که چطور این همه بی عدالتی را تعمل کنند زنده بر ایند .

 • بلی ، رحمانوف یگانه خودفروش و وطنفروش در خدمت روسها قرار دارد

 • زنده دل ! آيا اين موضوع را ازمغزت نوشتی يا ازشکمت ؟ ازنوشته ات خوب معلوم شد که ازبادارانت سخت خفه هستی . ديگر چه بايد برايت ميکرد ند؟ خرنداشتی صاحب کروزين ولند کروزرشدی . خيمه نداشتی که شب را با فاميلت درآن سپری ميکردی . اکنون صاحب چندين بلند منزل هستی . نام ونشان نداشتی . اکنون بنام غاصب زمين ، تجار هيروهين و فروشنده اعضای بدن انسان شهرت کاملاً جهانی پيداکردی . پس گلايه ات ازبادارهايت چيست ؟
  گلايه را بايد بازماندگان شهدا ومعلولين که با ايمان راسخ وپاک جانهای خودرا فدا کردند ازشماها داشته باشند که به خون عزيزان شان تجارت کرديد و اکنون ازآنها خبری نداريد وشب وروز خود را درعياشی وخوشگذرانی سپری ميکنيد . درآخر شرمت نمی آيد که برادر افغان خود که به برکت او صاحب هرچيز شدی اورا زن فاحشه خطاب ميکنی . بسيار شرم است .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس