صفحه نخست > دیدگاه > به آقای نستوه (نادری)

به آقای نستوه (نادری)

شیرمحمد حیدری
چهار شنبه 13 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جناب نادری عزیز! اگر شما روزانه بخشی از وقت تانرا به دیدن تصاویر پورنوگرافی می‌گذرانید وطول وعرض آلت تناسلی مردان سیاه پوست و با سفید پوست را اندازه می‌گرید وبه بررسی دقیق آن‌ها می‌پردازید، از نظر بنده حقیر هیچ اشکالی ندارد، بروید خوش بگذارانید وحالش را ببرید، نا‌سلامتی شما هم جز از‌‌ همان جامعه‌ای مسجد نشینی هستید که با موعظه‌ای روحانی وگفتن حروف ک ی ر و ک و س همه ان‌ها توی فکر فرورفتند وتن‌ها به چیزی که فکر می‌کردند چگونه چسپاندن این حروف فارسی کنار هم بود.

آقای نستوه نادری فرزند پرتو نادری وخبرنگار تلویزیون نورین درصفحه‌ای فیسبوک خود با نشر عکسی( http://www.facebook.com/photo.... ) که تشابه ظاهری به مردم عزیز وغیور هزاره دارد، وایشان این خانم را هموطن معرفی کرده اند، چنین نوشته است.

«شماری از دوستان شاید باز هم قهر شوند که چرا زن ستیزی می‌کنی به هر حال برای تمامی دوستان عزیز و مبارز افغانستان این حرف را می‌زنم این یکی از خواهران مسلمان ما بود که در یکی از کلیسا‌های مخفی مانند همین فیشن شو‌های مخفی در کابل پس از غسل تعمید عیسوی شد یکی از دوستانم که لحظات پیش از سویدن با من انلاین بود گفت این بانو را در سویدن دیده است که پس از عیسوی شدن از سوی حسین اندریاس افغانی الاصل عیسوی و رهبر مسیحی‌های افغانستان به سویدن انتقال داده شده و با یک مرد عیسوی افریقایی ازدواج کرده است جالب اینجا است که که سفید پوست هم قناعت این بانو را نتوانسته بر جا کند به افریقایی پناه برده است.»

نوشته کوتاه فوق همراه با عکس که تشابه ظاهری به یک دختر هزاره دارد، قبل از آن که یک واکنش وانتقاد اجتماعی باشد، بیان تجربی و روانی شخص نویسنده میباشد.

دراینجا لازم است اشاره کنم که اصالت این عکس در هیچ جای تائید نشده است. یعنی اینکه در هیچ رسانه ای معتبری اشاره نشده که این عکس مربوط به یک دختر هزاره میباشد. بنا براین دوستان توجه داشته باشند که این مطلب به منزله ای دفاع از قوم هزاره نیست وصرفا مسایل انسانی وحالات وشناخت روحی وروانی نشر کننده ای عکس مد نظر میباشد. بنده دراین مطلب مانند خیلی ازنویسندگان هزاره وصرفا به خاطر مسایل انسانی واردات که به جناب پرتو نادری بزرگ دارم از پرداختن به مسایل حاشیه ای که خدای نکرده باعث کدورت ودلخوری اشخاص دیگری بشود پرهیزمیکنم وبه نستوه عزیز! توصیه میکنم حداقل به خاطر پدرشان هم که شده حد وحدود خود را بشناسد واز دایره ای ادب ونزاکت پا بیرون نگذارد وبا نشر خبر وتصاویر جعلی باعث رنجش هموطنان نگردد

وحال تحلیل وتفسیر این نوشته کوتاه
برای روشن شدن قضیه ناگزیرم فلاش بکی به گذشته بزنم.

آن موقع که۸ سالم بیشتر نبود، یکروز روحانی روستای ما سر منبر گفت:‌ای مردم، پدران، برادران وشما خواهران که پشت پرده سیاه نشسته‌اید ازخدا بترسید. از پیمبر حیا کنید. از خاندان ائمه معصومین شرم بخورید. در گپ زد‌‌نهایتان از حروف ک ی ر و ک و س استفاده نکنید به خدا گناه دارد. استفاده از این حروف در بین جملات، گناه کبیره هست. برای اطفال بد آموزی دارد. روح وروان خورد سالان را خراب می‌کند. والی آخر.

بعداز تکرار وتاکید چند باره ملا صاحب، در باره‌ای استفاده از حروف‌های یاد شده، دیدم همگی توی فکر فرورفته‌اند. پیر وجوان، مجرد ومتاهل وکودکانی درسن وسال منی حقیر.

آنروز هنگام سخنرانی در مسجد، نه از به فکر فرو رفتن آدما چیزی فهمیدم ونه از حروف که ملا روی نگفتنش تاکید فراوان داشت ولی کنجکاوی‌‌ رهایم نکرد. خیلی دلم می‌خواست بدانم اگر حروف‌های که روحانی گفت، سرهم بشود چه خوانده می‌شود.

برای همین در بدر دنبال قلم وکاغذ گشتم (دوستان می‌دانند سی اندی سال قبل پیدا کردن کاغذ وقلم در روستا‌های هزاجات کار مشکلی بود) به هربدبختی بود کاغذ وقلم پیدا کردم و حروف‌های که ملا صاحب گفته بود را، اول به تنهایی وبعد هم سر هم نوشتم. با دقت فراوان وبا صدای بلند خواندم.... جایتان خالی یک چیزی سنیگن خورد به پشت کله‌ام وبعد هم صدای پدرم را شنیدم که می‌گفت: بی‌حیا یک قیله بچ کیچه چه گپای کفری می‌زند.

درد ضربه‌ای پدر وسرگیجه‌ام که کمتر شد، به کاغذ مچاله شده که محکم توی دستم بود توجه کردم وبا دقت فراوان چند بار خواندم. وای خدای من! این حرفارا که روزی صد بار بزرگتر‌ها می‌گویند، چرا ملا گفت گناه دارد؟ چرا پدر مرا کتک زد؟ وصد تا چرای دیگر.

سال‌ها بعد که به سن بلوغ رسیدم ودیدم این صاحب مرده که ملا می‌گفت همیشه از من یک قدم جلو‌تر هست. یعنی اینکه هرجای هستم او جلوی من هست همین جلو بودن باعث شده است همیشه توی دید باشد ومحبوب. به قول شاعر:

زدست دیده و دل هردو فریاد/ که هرچه دیده بیند دل کند یاد.

وامابعد؛

سی و اندی سال بعد با خواندن مطلب جناب نادری در صفحه‌ای فیسبوک، دوباره آن حس بچه گانه سراغم آمد وباعث کنجکاوی شدیدم گردید.

راستش چند بار مطلب ایشان را خواندم واین قسمتش (جالب اینجا است که که سفید پوست هم قناعت این بانو را نتوانسته بر جا کند به افریقایی پناه برده است.») هیچ نفهمیدم یعنی درک نکردم.

هرچه فکر کردم که یک افریقایی سیاه پوست، چه چیزی دارد که یک اروپایی سفید پوست ندارد. ویا به عبارتی چه چیزی جالبی در جود یک مرد افریقای نهفته است که یک دختر هزاره مسلمان به قصد به دست آوردن آن (متاع) از دین، مذهب، کشور وخانواده خود بگذرد وبه یک کشور دیگر مهاجرت کند تا آن متاع مطلوب وباب میلش را بدست آورد؟!

در فضای مجازی دنبال محبوبیت مردان افریقای گشتم. راستش هرچه گشتم دیدم این مردم سیاه پوست از ما افغانستانی‌ها هم بد بخت‌تر هستند وتن‌ها چیزی که جلب توجه می‌کند هیکل‌های درشت آن‌ها هست واین هیکل درشت هم فقط به درد خرکاری می‌خورد وبس.

توی این اوضاع احوال پریشان فکری بودم که یک باره یاد این موضوع افتادم که نکند منظور جناب نادری از قناعت،‌‌ همان ارضای جنسی باشد! الله اکبر

این طوری بود که گلاب به صورت همه خوانندگان سری به گوگل زدم وواژه... سرچ کردم که چشمم به گل جمال مردان سیاه پوست بدون لباس روشن شد.

ختم کلام اینکه:

جناب نادری عزیز! اگر شما روزانه بخشی از وقت تانرا به دیدن تصاویر پورنوگرافی می‌گذرانید وطول وعرض آلت تناسلی مردان سیاه پوست و با سفید پوست را اندازه می‌گرید وبه بررسی دقیق آن‌ها می‌پردازید، از نظر بنده حقیر هیچ اشکالی ندارد، بروید خوش بگذارانید وحالش را ببرید، نا‌سلامتی شما هم جز از‌‌ همان جامعه‌ای مسجد نشینی هستید که با موعظه‌ای روحانی وگفتن حروف ک ی ر و ک و س همه ان‌ها توی فکر فرورفتند وتن‌ها به چیزی که فکر می‌کردند چگونه چسپاندن این حروف فارسی کنار هم بود.

آقای نادری! شاید حاصل دیدن آلت تناسلی مردان وتحقیقات در زمینه بزرگی، کوچکی، طول قطر التهای مختلف شمارا به این نتیجه رسانده باشد که زنان خواستار سلیقه‌های مختلف هستند، خب این درجای خود خوب است وفایده‌های فراوان برای شخص خودتان دارد اما دوست بزرگوار شما حق دارید برای بیان احساس درونی شخصیتان وبرای اشتراک گذاشتن تتجربیات تحقیقاتیتان ونفرت از زنان که خود زاده‌ای آن هستی وبرای نفرت از ادیان غیر از اسلام وکلا برای تخلیه روحی روانیتان، ابراز احساسات بکنی، مطلب بنویسی وعقاید خودت را بگوی اما حق نداری در این راه ناموس خودت را قربانی کنی. تصویر مورد نظر شما که ((خود یکی از خواهرانت خوانده‌ای)) هرکی باشد وهرکجا که زندگی بکند واز هردین وآینی که پی روی بکند، در قدم اول یک انسان هست ودارای حق وحقوق انسانی واجتماعی می‌باشد که متاسفانه شما براحتی خوردن یک لیوان اب به جهت خواست امیال شخصیتان، آبروی اورا درکف دست گرفته وبرای بدنام کردن او جار زدی ونتیجه گرفتی که این (خواهر قدیم مسلمان) فقط وفقط برای اینکه به یک سیاه پوست دست رسی داشته باشد. بتواند از وجود مردانگی او استفاده ببرد، از دین وائین خود دست برداشته است.

به عقیده ای نگارنده شما با نشر این عکس ونوشتن مطلب کوتاه اول به مقام انسانیت دوم به مقام زن (مادر) وسوم به یک قوم توهین کرده‌اید ونتیجه گیری تان هم زایده تخیلات بیمار وحاصل دیدن تصاویر پورنوگرافی مردان درشت هیکل وآلت تناسلی انها میباشد وهیچ منبع علمی و ارزش خبری ندارد واز هیچ واقعیتی که ادعای بیانش را دارید پرده برنداشته است.

شیرمحمد حیدری

آنلاین :

دلنوشته های غربت

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • پسر که ندارد نشان از پدر ....تو بیگانه خوانش! خوب ، جناب پرتو هم یک فرهنگی سالم و سربراه نیست! قلدر است و غوغاگر! از سفره امریکا و کرزی، نان میخورد، اما برای گول زدن عوام الناس، میخواهد گاه انتقادکی یا ایرادکی از کرزی بگیرد! وکیل شورا بودنش را کتمان میکند، و کارت شاعری اش را به مردم نشان میدهد!
  همین مطلب « مظلوم نمایی « !» اش را زیر نام ( این ماجرا را نقطه پایان نیست، در تمامی وبسایت ها، حتا وبسایت « شبکه اطلاعرسانی افغانستان» که از سوی ایران، تمویل میشود،منتشرکره!
  نستوه، واقعا، وقاحت را به سرحد د یوانه گی ر سانیده !!

 • 1- افغانتسان یک جامعه سنتی است. 2- بی حجابی، گرویدن به دین دیگر، فیشن شو و غیره چیز ها در افغانستان قابل قبول مردم نیست افغانتسان و مردم افغانستان برای همچو چیز ها هنوز آماده نیسند. خیلی مشکل است در باره کسی قضاوت کرد، چونکه در افغانستان امروزی چه فرهنگی، چه ریس جمهور و چه ژورنالست همه و همه زهنیت طالبی دارند و دیدن این چنین چیز ها برایشان فیر قابل تحمل است. به امید روزیکه زهنیت مردم ما به خصوص جوانان ما از این تاریکی بیرون شود.

 • خوانندگان محترم توجه کنند؛
  قسمت مورد بحث این مطلب را آقای نستوه نادری از مطلب منتشر شده در صفحه ای فیسبوکشان حذف کرده اند.
  یعنی این قسمت( جالب اینجا است که که سفید پوست هم قناعت این بانو را نتوانسته بر جا کند به افریقایی پناه برده است.» ”)

  • عیسوی شده، یعنی چه شده؟ کدام عضوش کم شده؟ خانه ء محترم نستوه را دزدیده؟ ازدواج با یک افریقایی ، چه عیبی دارد؟ به جز رژیم خامنه ای و تروریستان طالب، که هزار سال و اندی پس از مرگ محمد بن عبدالله، میخواهد تمامی دنیا ، مسلمان باشد( حتا به زور اسلحه وشکنجه) دیگر کسی به فکر این قصه ها و خرافه ها و مضحکه ها نیست!!
   آقای نستوه، شاید از پدر محترم شان( که بسیار مسلمان میباشد!) این تعصب و تبعیض را به ارث برده است.

 • سلام بر خوانندگان محترم.
  امروز بعد از نشر مطلب این حقیر در فضای مجازی، آقای نستوه نادری قسمت از نوشته اش را که بنده مورد نقد قرار داده بودم، از صفحه ای فیسبوکش حذف کردند.
  ایشان با اینکار شان میخواستند نوشته بنده را کم ارزش جلوه دهند.
  این هم مدرک تصویری قبل از حذف.
  تشکر ویژه از دوست که این تصویر را برایم ارسال کرده اند
  http://www.facebook.com/mohammad.hydari

 • اقاي حيدري
  از اينكه اقاي نادري چه گفته و شما به جواب پرداخته به جاه است، مگر در يك موضوع از گفتار خود به خطا رفتيد، شما در جاي چنين گفتيد:
  "در فضای مجازی دنبال محبوبیت مردان افریقای گشتم. راستش هرچه گشتم دیدم این مردم سیاه پوست از ما افغانستانی‌ها هم بد بخت‌تر هستند وتن‌ها چیزی که جلب توجه می‌کند هیکل‌های درشت آن‌ها هست واین هیکل درشت هم فقط به درد خرکاری می‌خورد وبس."
  شما بي موجب به يك كتله بزرگ "سياه پوستان" توهين كرديد

 • آقا ی حیدری! بیخود رگ غیرت شما به درد آمده. اگر آن خانم با شما کدام نسبت فامیلی دارد عیبی ندارد که تعصب نشان دهید.
  ولی اینکه شما پبغمبر وار همه مردم هزاره را زیر چتر حمایت می گیرید از کوتاه بینی و هژمونی تنگ نظری شما حکایت می کند. انتخاب دین مذهب و وطن امریست کاملأ شخصی وسلیقه ای اگر به منشور حقوق بشر معتقد هستید.ولی اگر منشور خمینی وملاعمر را ترجیح میدهید قالو سلاما میگویم. اما شما که از یک قوم خاص با اینهمه احساسات دفاع می کنید چه اندازه مطمٔن هستید که همان قوم اراده شما را میپذیرند؟ افتخارات انسانها و عکس آن مال خود آنها است زیرا جوابگو و مسٔول هم خودش میباشد. اگر به این مترها گز کنید مبادا به سرنوشت بابه مزاری گیر بیافتید و یا مریض وافسرده شوی.حرف این خانم به کنار در مورد زهره اساعیلی که فعلأ مودل است در جرمنی زندگی دارد و با جوان اسراییلی ازدواج کرده است .
  کودکی اش در ایران گذشته و تعلق قومی اش هزاره است. میتوانید به یوتیوب سرچ کنید بنام افغان -جرمن مودل زهره اسماعیلی. امیدوارم موفق شویدوهمه فیلمهایش راببینید.آنگاه کمی واقعبینی پیشه کنید.

 • اقای نویسنده! لطفآ مسله را قومی نسازید. اگر عکس یک دختر هزاره در آن صفحه است در ویدیوی فیشن شو یا ترویج فحشا در کابل دختران غیر هزاره هم موجود است. شما خیلی کلمات رکیک و توهین آمیز نوشتید که شایسته یک نویسنده نمیباشد.

 • جناب ! من در نوشته ام باحسن نیت آقای حیدری را مجاب کردم تا به موضوعات قومی دامن نه زنند حال شما بدون توجه به اصل نوشته ام خودم را گله مندانه مورد انتقاد قرار دادید. باید یادآور شوم که من با نمایش فیش دختران کابل مشکل وحساسیتی
  ندارم، بلکه برای همه ایشان افتخار نموده خواهان ترقی بیشتر ایشان و فضای باز و حقوق کامل ایشان هستم. هدف من از هموطن دیگر ما بنام زهره اسماعیلی در جرمنی بود که شغل مدل را دارند و مردانه وار تابو های تنگنظری را شکسته است و با یک جوان یهودی ازدواج کردند و من برایش زندگی خوش آرزو میکنم .حد اقل او وسعت نظر را دارد که انسانها در جغرافیای متفاوت زندگی دارند ولی با سیاه وسفید افریقایی و آسیایی یا به هزاره و افغان تفکیک کردن کاریست نا شایست زیرا
  کرامت انسان به مدنیت و فهم، دانش وتحمل همدیگر شکل میگیرد نه به تعصب و قومپرستی.اگر قومپرستی و کیش شخصیت بخشیدن بیک فرد کار منطقی می بود امروز هتلر،ماُوتسه تونگ،ستالین ،پولپوت و خمینی در حافظه تاریخ الگو می بودند.
  قصد توهین به کسی را ندارم ، فقط آرزو میکنم هموطنان ما از تنگنا های قومی -مذهبی -سمتی و... بیرون آیند و مدنیت امروزی بشری را شامل حال خود و دیگران سازند. واسلام

 • نستوه مانند پدرش پرتو با هزاره ها بد بيني دارد، قضيه پرتو در مقابل نجفي وزير ترناسپورت و تهمت و توهين نمونه روشن است، همو پدر همو پسر

 • دوست محترم منظور من شما نبودید نوشته من برای آقای شیر محمد حیدری بود ایشان میخواهند مسله قومی را دامن بزنند شما نه. فکر کنم این کارشان جز برانگیختن نفرت بین مردم سودی ندارد.

 • کابل پرس? یک فضای عمومی است و لنک دادن فلم های آنچنانی دور از عفت، وگرنه چند تا از این فلم های جفت گیری قوم و تبار نستوه را اینجا لنک میدادم تا خوانندگان میدیدند که قضیه از چه قرار است. ناخن اینها طرف هزاره ها دراز است ولی خودشان از همه بدتر اند.
  در همین کشور که من هستم فامیلی است از قوم شریف تاجیک، دو تا دختر دارند، یکیش زیر لنگ عرب زن دار خوابیده است،(دوست دختر پوتکی) دیگریش که اصلا خانه پدری را ترک کرده و با دوست پسر خارجی زندگی میکند. حالا ما باید جار بزنیم که دختران تاجیک فاحشه است؟ زندگی شخصی افراد را به ما چه؟

 • شاسیته بود سلامی کنم اما چون موضوع و افراد یکه به موضوع پرداختند حیف سلام بودند .
  پرداختن به همین بحث های بی مورد و دور از عفت ، عزت ، کرامت ، دین ، مذهب وووووو و بلاآخره انسانیت است که روز ما خوب نشد و شکم ما هم سیر نشد .
  خود گم کردیم و پی یا فتن دیگران گشتیم ، از انسانیت فاصله گرفتیم و پی دد و دیو گشتیم ، از دین و اسلام و شریعت دوری جستیم و پی کفر و الحاد و شرک گرفتیم وووو که لقمه نان و قوت و لایموت که حق هر جانبده است ، ما آنرا از دست کسان میخوریم که ..... اصلا برای ما ننگ و عار بیش نیست .
  و در حالت زیست داریم که امروز در دنیا به وخامت خود بی نظیر است . آخر چرا ؟ آیا ما از زمره انسان ها و مخلوقات نیستیم ؟
  دلیل این همه بد بختی ها صرف صرف و صرف همین کار ها است که خود ما با شوق و اشتیاق بدون جبر و کراه پی آنیم ، نفاق ، تفرقه ، خود ستیزی ووووو بی گانه پرستی ، تعصب و نژاد پرستی .......

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس