صفحه نخست > دیدگاه > گلبدین در ویرانی کابل دست نه داشت؟!

گلبدین در ویرانی کابل دست نه داشت؟!

میرویس جلالزی
دوشنبه 18 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در این اواخر یکی از چینل های تلویزیونی افغانستان قسمت از سخنان گلبدین حکمتیار، فرمانده حزب اسلامی را منتشر نمود.
حکمتیار اظهار داشت که در دهه هفتاد هنگام که حکومت داکتر نجیب الله سقوط نمود و مجاهدین وارد کابل شدند هزارن تن از شهروندان این شهر کشته نه شده اند.
او گفت حدود کمتر از یکهزار تن از شهریان کابل که اکثریت آنان در مناطق تحت سلطه حزب اسلامی و آن هم در جنوب و جنوب شرق کابل زندگی میکردند در این کشمکش های تنظیمی کشته شدند.

حکمتیار در حالیکه دیموکراسی حاکم در افغانستان را کثبف و پلید خواند از طرف خود به نماینده گی همه مردم افغانستان به امریکا و غرب لعنت فرستاد.

سخن در اینجاست که چرا اقای حکمتیار حدود بیست سال تمام از کشته شده کابلیها چیزی به زبان نه یاورد.
موصوف که از سوی طالبان لقب شخصیت شوم را دریافت نموده است یکی از چهره های اصلی درگیر جنگ در دهه هفتاد در کابل بود.

وی که در مناطق شرق و جنوب شرق کابل چون موسهی، چهار آسیاب، بت خاک و تعداد از مناطق دیگر حاکم بود شهر کابل را که پایگاه ی شورای نظار و جنبش به رهبری دوستم بود همه روز هدف خم پاره ها و راکت های نوع سکر قرار میداد.

همه روزه ده ها تن در این شهر کشته میشدند، منازل و تاسیسات دولتی ویران میشد و شهریان به سوگ عزیزانشان مینشستند.

گلبدین حکمتیار که متولد ولسوالی امام صاحب کندز او نزدیکان کریم کرنکار و یوسف سرخه است، علاقه ی خاص به قدرت و کرسی های بلند دولتی دارد.

او به خاطر به حقیقت رسانیدن این آرزویش چندین بار از شرق و جنوب شرق کابل بالای این شهر که در دست چندین گروه دیگر مجاهدین بود حمله ور شد اما هیچ باری هم به جز ویرانی و قتل خون چیزی دیگر به ارمغان نه یاورد.
موصوف در گزارش های سازمان حقوق بشر، به کشتن و شکنجه هزاران افغان بی گناه متهم شده است و چندین از قوماندانان وی همچو زرداد و سگ زرداد به محکمه ی بین المللی کشانیده شده اند .

گفته میشود گلبدین حکمتیار چندین بار تلاش نمود تا به نحوی وارد حکومت جدید شود اما با وجود نفوذ همقطارانش در حکومت نه توانست پست سیاسی را برای خود کمایی نماید.

شاید هم تعداد ازچهره های حزبی حکمتیار که حالا در بدنه حکومت جا دارند خواهان کشانیدن رهبر فراری ایشان به حکومت نیستند.

در هنگام سقوط رژیم دکتر نجیب الله، حکمتیار کوشید تا در کابل قدرت را بدست گیرد، ولی باز هم موفق نشد.
وی در چهار آسیاب سنگر گرفت و بر ضد نیروهای احمد شاه مسعود و برهان الدین ربانی تا آمدن طالبان جنگید و شهر کابل را همه روزه راکت باران می‌کرد.

بعد از پیروزی مجاهدین و برقراری حکومت آنها در افغانستان حکمتیار و گروهش یگانه افرادی بودند که باین حکومت مخالفت ورزیدند.

به علت راکت بستن کابل در جنگهای تنظیمی دهه نود میلادی در کابل، گلبدین و حزبش به مثابه عناصر سیاه بین مردم افغانستان منفور اند.

حکمتیار سبب مخالفتش با حکومت مجاهدین را موجودیت نیروهای کمونیستی جنرال عبدالرشید دوستم وانمود می‌ساخت ولی بعدآ به تاریخ ۱۱ جدی مطابق به روز تاسیس حزب دموکراتیک خلق یکجا با جنرال عبدالرشید دوستم و حزب وحدت شورای هماهنگی را بوجود آورد و یکبار دیگر دست به یک کودتا علیه حکومت مجاهدین زد، این بار هم کودتای گلبدین به شکست انجامید ولی تعداد زیاد از مردم بیگناه به شهادت رسیدند، و قسمت‌های بیشتر شهر به ویرانه مبدل گردیده و یکی از مهمترین فرد در شروع و دوام جنگهای داخلی به شمار میاید.

از سخنان اخیر حکمتیار با تلویزیون خصوی "یک" که شب گزشته به نشر رسید نتیجه گیری میشود که موصوف در وضیعت بد فکری و روانی قرار دارد و به همین دلیل تلاش دارد تا با اظهارات از این چنینی خود را روحاً سکون بخشد که هرگز چنین نه خواهد شد.

به یادم آمد که چند سال قبل در کتاب مکتب ما معلم دری بیتی را به خوانش گرفت،بدون اینکه مفهومش را بدانم اما بسیار خوشم آمد.

خون ناحق دست از دامان قاتل بر نه داشت / دیده باشی لکه های دامن قصاب را

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • گلبدين خيلى آدم شريف است در شرافتش جايى شكى نيست موصوف يك موسيچه بى آذار است مورچه زير پايش آذار نميبيند از روى لطف براى اهداف شوم بعدى او مزاحمت نكرده صرف متوجه شروع جنگ باشيد وًهر چه زود تر از منطقه فرار كنيد نامبرده را بد نام نسازيد

 • ﺟﻜﻤﺖ ﻳﺎﺭ ﻧﻜﺒﺘﺒﺎﺭ ﺑﻪ ﻋﻘﻴﺪﻩ ﺷﻤﺎ ﻛﺎﺑﻞ ﺭا ﺧﻮﺩﺕ ﺧﺮاﺏ ﻧﻜﺮد ﻳﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﻧﻨﻪ ﻓﻳﺮﻭﺯﺧﺮاﺏ ﻛﺮﺩﻩ ا اﺳﺖ. ﻭاﻗﻌﺎ ﻣﻔﻌﻮﻝ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﺭا اﻧﻜﺎﺭ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ. ﺯﻳﺮا ﺗﻮ ﺷﺮﻡ ﻧﺪاﺭﻱ ﻳﻚ ﻗﺮاﻥ ﺧﻮﺩﺭا ﻧﻜﻬ ﻛﺮﺩهﻧﺘﻮاﻧﺴﺘﻴﺪ. ﺧﺪاﻭﻧﺪ ﻋﺘﻤﺎﻥ ﺧﺎﻥ ﻣﺰاﺭﻱ ﺭا ﻏﺮﻳﻖ ﺭﺣﻤﺖ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﭘﺸﺖ ﺭا اﺯ اﺭﺩﻭ ﻛﺸﻴﺪ. ﻳﻜﻲ اﺯ ﺟﻨﺮاﻻﻥ ﺻﻨﻔﻲ اﺕ ﺩﺭ ﺣﺮﺑﻲ ﻣﻜﺘﺐ.

 • اگر قدرت داشته باشم، سیاف ، ملا عمر و گلبدین ره در جنگل های آمازون رها میکنم . بقیه جنگسالاران را به قطب جنوب تبعید میکنم. چون خودم از آدم کشتن نفرت دارم، سرنوشت این جانیان را به حیوانات در جنگل و قطب جنوب تحویل میدهم.

 • هر کسی که صوفی کرنکار را می شناسد، واگر زنده باشد او را نزد گلبیدین حکمتغار ببرد شاید به خاطر صوفیصاحب کرنکار دست از جنایت بیشتر بردارد
  ای گلبیدین !
  ما زخیر تو گذشتیم که ترا خیری نیست ـ بیشتر شر مرسان.
  بیچاره

 • گلبدین سیاه ترین ووحشی ترین چهره در تاریخ سیاسی کشور ما میباشد . بهرصورت او دیگر به زباله دان تاریخ سپرده شده نباید با صحبت در مورد این دشمن شماره یک مردم وکشور مان وقت خود را ضایع سازیم اگرچه از جنایات ومظالم بی حد و اندازه او باید یاداوری شود تا نسل های اینده نیز او را بشناسند.

 • عجب آدم احمقی هستی‌ . عجب اعتماد به‌‌ نفسی‌ داری ؟ درین دنیای سیاست آدم چشم سفید ، دیده درای و پر روی زیاد است. اما تو چیزی دیگری . که در چیچله بازی سر آقای کرزی را هم خاریدی
  کمی خجالت بکش . برو دنبال شغل اصلی‌ ‌ات .....
  راکت پراگنی‌هایت ٔبر سر مردم کابل یادت رفته اگر یاد تو رفته است . یاد مردم بی‌ دفاع کابل نرفته است که عزیزان خود را ازدست داده اند . تو قاتل مردم بیدفاع باید در پارک زرنگار آویزان شوی . تا مردم داغدار که هرکدام چندین عزیزی را از دست داده اند . اگر.. اگر ترا ببخشند
  برتو می زیبد اگر لاف لپ و جپ میزنی
  هر قدر از طول و عرض خویشتن گپ میزنی
  اینکه در وقت ضرورت خویش را خپ میزنی
  یاکه خود را از کنار راستی چپ میزنی
  نوع دیگر گویی ابراز مهارت میکنی
  گلبدین خان آفرینت خوب خدمت میکنی
  یک درخت از فیر راکت های تو استاده نیست
  نیست دیوارو دری کز دست توافتاده نیست
  غیر ویرانی زخیرات سرت آباده نیست
  گرچه ویران کردن یک شهر کار ساده نیست
  تو مگر این کار را در نیم ساعت میکنی
  گلبدین خان آفرینت خوب خدمت میکنی
  چور و غارت را کمال کامرانی گفته ای
  قتل و وحشت را نشان قهرمانی گفته ای
  ننگ و ذلت را نمود زندگانی گفته ای
  عقل و منطق را دلیل ناتوانی گفته ای
  وقت خود را صرف انواع نصیحت میکنی
  گلبدین خان آفرینت خوب خدمت میکنی

 • همه شما از گلبدین گفتید واعمال انرا تقبح کردید اما از جانی دیگر همان جاسوس ک-ج-ب-احمد شاه پنخشیری که افشار و دشت برچی رابه گلوله بست ومردم بی چاره را قتل عام کردند به ناموس مردم تعرض کردند هیچ باد اوری نه کرده اید بی انصافی است نه باید تحت اساسات قرار بگیرم باید قضاوت عادلانه و بی طرفانه باشد سیاف وحشی ربانی باد پکه خلیلی خاین دوست گلمم جم و امثال انها همه نزد مردم افغاستان مجرم اند و باید به دادگاه کشانیده شود

  • ﻣﻴﻜﻮﻳﻨﺪ اﺩﻣﻬﺎﻱ ﻛﻮﻧﻲ ﺩاﺭاﻱ ﭼﺸﻢ ﺳﻔﻴﺪﻱ ﻭﺩﻳﺪﻩ ﺩﺭاﻳﻲ اﺳﺖ. اﻳﻦ ﻛﻠﺐ اﻟﺪﻳﻦ اﺣﻤﻖ اﺻﻼ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﺪاﺭﺩ. ﻛﻪ ﻣﻠﺖ اﺯ ﻧﺎﻣﺖ ﻭﻛﺎﺭﺕ ﻭﻓﻌﻠﺖ ﻧﻔﺮﺕ ﺩاﺭﺩ. اﻣﺮ ﭼﻮﺭ ﺭا ﺧﻮﺩﺕ ﺷﺨﺼﺎ ﺩﺭﻓﺎﺑﺮﻳﻜﻪ ﻧﺴﺎﺟﻲ ﻛﻠﺒﻬﺎﺭ ﻣﻮﻗﻊ ﻛﻪ ﻗﺪﻡ ﻧﺤﺴﺖ اﻧﺠﺎ ﺭﺳﻴﺪ ﺩاﺩﻳﺪ. ﺳﻴﺪ ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﭼﻬﺎﺭﻳﻜﺎﺭﻱ ﺧﻮاﻫﺮ ﺯاﺩﻩ ﺳﻴﺪ اﻣﻴﺮ ﺳﻴﺎﻩ ﭘﻮﺵ ﺭا ﺷﺨﺼﺎ ﺑﺎ ﻭﺟﻮﺩﻳﻜﻪ ﺩﺭﺣﺰﺑﺖ ﺑﻮﺩ ﺗﺮﻭﺭ ﻛﺮﺩﻱ ﻭﺩﺭﺟﻨﺎﺯﻩ اﺵ اﺷﻚ ﻓﺮﻳﺐ ﻛﺎﺭﻱ ﺗﻤﺴﺎﺡ ﻛﻮﻧﻪ ﺭﻳﺨﺘﻲ. ﺑﺼﺪ ﺑﺎﺭ ﻫﺰاﺭاﻥ ﺭاﻛﺖ ﺭا ﺩﺭ ﻛﺎﺑﻞ ﻓﻴﺮ ﻛﺮﺩﻱ ﻭﺣﺘﻲ ﻫﻤﺎﻧﺠﺎﻱ ﻛﻪ ﺩﻭﺭاﻥ ﺑﭽﻪ ﻛﻲ ﺧﻮﺩﺭا ﺩﺭ ﻣﻜﺘﺐ ﺣﺮﺑﻴﻪ ﺳﭙﺮﻱ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻱ ﺑﺨﺎﻙ ﻳﻜﺴﺎﻧﺶ ﻛﺮﺩﻱ ﻭﺗﻮ اﺯﻧﺴﻞ ﭼﻐﺰ ﻫﺴﺘﻲ ﻭﻳﺮاﻧﻪ ﻫﺎ ﺭا ﻣﻲ ﭘﺴﻨﺪﻱ ﻭاﻛﻨﻮﻥ ﺻﺮﻭﺭ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻋﺎﺯﻡ ﺩﻣﺸﻖ ﺷﺪﻩ ﺧﺮاﺑﻲ ﻫﺎﻱ اﻥ ﺷﻬﺮ ﻫﺎﺭا ﺩﻳﺪﻩ اﺯاﻥ ﻣﻠﻤﻮﺫ ﻛﺮﺩ. اﻱ ﻗﺎﺗﻞ ﺗﺒﻬﻜﺎﺭ ﺗﻮ ﻟﻴﺎﻗﺖ ﺫﻋﺎﻣﺖ ﻣﻠﺘﻲ ﺭا ﻧﺪاﺭﻱ ﻛﻪ اﺳﻜﻨﺪﺭ ﻣﻘﺪﻭﻧﻲ ﻭاﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﭘﻴﺮ اﻧﻜﻠﻴﺲ ﻭﻗﺸﻮﻥ ﺳﺮﺥ ﻭﻭاﻛﻨﻮﻥ ﻫﻢ ﻧﻮﺑﺖ ﺑﻪ اﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﺟﻬﺎﻧﺨﻮاﺭ ﻳﻜﻪ ﺗﺎﺯ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﻭﻧﺎﺗﻮ اﺳﺖﺑﺨﺎﻙ ﻣﺎﻟﻴﺪ ﻭاﻧﻬﺎ ﺷﺮﻣﺴﺎﺭ ﻭﺳﺮ اﻓﻜﻨﺪﻩ اﻳﻦ ﻣﺴﻜﻦ ﺷﻴﺮاﻥ ﺭا ﺭﻫﺎ ﻛﺮﺩﻧﺪ. ﻭﺩﻭﺭاﻥ ﻣﺼﺎﻑ ﺩاﺩﻥ ﺑﺎ ﻫﻴﻮﻻﻱ ﺯﺭﺩ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻗﺮاﻥ اﺟﻮﺝ ﻭﻣﺎﺟﻮﺟﺶ ﺧﻮاﻧﺪﻩ ﺑﻮﺩﻳﻢ ﺭﺳﻴﺪﻩ اﺳﺖ. ﻧﺪاﺭﻳﺪ. ﻭﺑﺮﻭ ﺣﺎﻝ ﻫﻢ ﻫﻤﺎﻥ ﻛﻮﻧﻚ ﻧﺎﺯﻛﺖ ﺭا ﺑﺪﻩ ﻛﻪ ﺑﺎﺯ ﻛﺮﻡ ﻫﺎﻳﺶ ﺑﺨﻮﺭاﻙ ﻧﻴﺎﺯ ﭘﻴﺪا ﻛﺮﺩﻩ ﻭﺗﺮا ﻭاﺩاﺭ ﺑﻪ ﺣﺮﻛﺖ اﻭﺭﺩﻩ اﺳﺖ. ﺟﻨﺮاﻝ ﻭﺭﺩﻙ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﻭﺭاﻥ ﺑﭽﻪ ﻛﻲ اﺕ

 • kolesh rah jori ast. Gulbudin, taleb, karzai wa digar saran patan zer yak chader astan.

 • گفتنی دیگری ندارم, با تصدیق نظریات همه تان در مورد جانی عصر وبی چشم زمان (حکمتیار), میخواهم که فقط یک نکته را که در چند کامنت بالا به ان اشاره شده, اندکی دگرگونه بنویسم تا واقعیت های عیان در پرده تصور و شستشو های مغزی پنهان نماند. ان اینست که , حکمتیار در قدم نخست و مزاری و دوستم به تعقیب ان مسوول خون صد ها شهید است که در نتیجه اصابت راکت های کور از مواضع افراد حزب اسلامی , وحدت و جنبش اسلامی در مناطق تحت کنترول حکومت اسلامی ؟ (جمعیت و متحدین) جان باختند که دو تن از اعضای فامیل ما هم در جمله همین شهداست. ولی همین به باور بعضی دوستان قهرمان ملی , ربانی , سیاف و همدستان شان مسوولیت ریختاندن خون هزاران تن اهالی شرق , جنوب و جنوبغرب کابل را بدوش دارند که شهادت 8 تن از اعضای فافیل و بیش از 20 تن دوستان واقارب ما از ان جمله است . در مقابل هر راکت گروه اولی حکومت نامنهاد اسلامی ده ها راکت فرستاد. و در مقابل هر قطره خون ناحق ریخته شده در ان طرف تپه تلویزیون ده ها هموطن بیگناه در این طرف تپه به شهادت رسیده اند. گواه اینکه کی بیشتر ویران کرد و کی بیشتر کشت , ویرانه های شهر کابل است. از خیر خانه تا بی بی مهرو را با افشار تا چهلستون مقایسه کنید. کدام یک ویرانه گشت و کدام یک شاهد فجایع بود؟ هردو جناح تا حد توان و امکانات دست داشته خون ما را ریختند و حالا بیشرمانه باهم متحد اند و دعوی رهبری ما را دارند.

 • آقای میوند سلام
  مردم همه را خوب میشناسند ولی چون مطلب بالا در مورد سر دسته ویا ریس همه ای جنایت کاران وجانیان میباشد لهذا در همین مورد میکویند ومینویسند . ولی به یقین کامل میگویم هروقت شما در مورد احمدشاه مسعود بنویسید مردم نظراتشان را ارائه خواهند داد ولی شماها به مثابه دایه مهربانتر از مادر چرا همیشه وهمواره از افشار ودشت برچی یاد میکنید همه میدانند وبه خاطر دارند این حوادث هولناک وجنایات فراموش ناشدنی را .ولی شما چرا از حوادث وحشتناک وجنایات طالبان در مزار ویکاولنگ یاد نمیکنید گرچه همه ای این حوادث دردناک ودلخراش فراموش ناشدنی ونابخشودنی میباشد ومن همه را محکوم میکنم ولی قتل عام در مزار ویکاولنگ صد در صد نسل کشی بوده وسلسله این نسل کشی از عبالرحمن شروع متاسفانه هنوز هم در کویته دوام دارد و من این فرق وتفاوت را میبینم وهمچنان عاملین جنایات افشار ودشت برچی شاید نهایت پشیمان باشند وهیچگاه در فکر تکرار چنین حوادثی نباشند در حالیکه طالبان هنوز در کمین نشسته اند و هر کاری که از دست شان براید دریغ نخواهند ورزید درنهایت باید فرق جنایت آدمکشی وچور وچپاول در صحنه جنگ را از نسل کشی سیستماتیک وبخاک وخون کشیدن صد ها انسان صلح دوست وبیگناه را در حالات نورمال کرد . پس تفاوت مسعود وحکمتیار هم همین گونه است وحکمتیار پلان شده وکاملا عمدی کابل را به ویرانه تبدیل کرد در حالیکه دیگران بخاطر انتقام ویا دفاع از منافع ودر کل نادانی وجهالت چنین کردند.
  خدانگهدار

 • ﺩﺭﺟﻨﻚ ﻫﺎﻱ اﻓﺸﺎﺭ ﻭﻏﺮﺏ ﻛﺎﺑﻞ اﺯ ﻫﺮﺩﻭ ﻃﺮﻑ ﻛﺸﺘﻪ ﺷﺪﻧﺪ ﻭﻫﻤﻪ اﻳﻦ ﺟﻨﻚ ﻫﺎ اﺣﻤﻘﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺯﻣﻴﻨﻪ اﻣﺪﻥ ﻃﺎﻟﺐ ﺭا ﻣﺴﺎﻋﺪ ﺳﺎﺧﺖ. ﺯﻣﺎﻧﻴﻜﻪ ﻃﺎﻟﺐ ﻭﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺑﻪ ﻧﺴﻞ ﻛﺸﻲ ﻣﺰاﺯ ﺷﺮﻳﻒ, ﺳﻤﻨﻜﺎﻥ ﻗﺮﻳﻪ ﻛﻴﺎﻥ ﻭﻻﻳﺖ ﺑﻐﻼﻥ. ﻳﻜﺎﻭﻟﻨﻚ ﻭﺷﻤﺎﻟﻲ اﻗﺪاﻡ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﺳﺮاﻥ ﺗﺎﺟﻚ ﻭﻫﺰاﺭﻩ ﻭاﺯﺑﻚ ﻭﺳﺎﺩاﺕ ﺭا اﻳﻦ اﻗﺪاﻡ ﻧﺴﻞ ﻛﺸﻲ ﺑﺎ ﻫﻢ ﻣﺘﺤﺪ ﺳﺎﺧﺖ ﻭﻟﻲ ﻧﺴﻞ ﻛﺸﻲ ﻛﻮﻳﺘﻪ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺑﺎﺭ. ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻓﺮﺯﻧﺪاﻥ ﻫﺰاﺭﻩ ﺩﺭ ﺭاﻩ ﻋﺰﻧﻲ ﻭﺩﺭﻩ ﻏﻮﺭﺑﻨﺪ ﺧﻮﺩﺵ ﺯﻧﻚ ﺧﻂﺮﻱ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ اﻳﻦ ﻣﻠﻴﺖ ﻫﺎ ﻋﻠﻴﻪ ﻛﻠﺐ اﻟﺪﻳﻦ ﻣﻔﻌﻮﻝ. ﻛﺮﺯﻱ ﺭﻳﺎ ﻛﺎﺭ ﻭﻛﻮﺭ ﻣﻼﻋﻤﺮ ﻗﺎﺗﻞ ﺑﺴﻴﺞ ﺷﻮﻧﺪ ﺗﺎ ﺳﺮ ﺣﺪ ﺗﺠﺰﻳﻪ ﺑﻪ ﭘﻴﺶ ﺭﻭﻧﺪ ﻭاﻳﻦ ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ ﻛﻪ ﻫﻢ ﻧﺴﻞ ﻛﺸﻲ ﻛﺮﺩ ﻭﻫﻢ ﺑﺎ ﭼﺮﺱ ﻭﻛﻼﻩ ﻓﺮﻳﺐ ﻗﺮﻩ ﻗﻠﻲ اﺵ ﺭﻳﺲ ﻣﺎ ﺑﺎﺷﺪ ﻭﺑﺎ ﺩﺳﻴﺴﻪ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺭﺳﻤﻲ ﻛﻠﺐ اﻟﺪﻳﻦ ﻭﻣﻼﻋﻤﺮ ﻛﻪ ﻣﺎﺭا ﻧﺴﻞ ﻛﺸﻲ ﻛﺮﺩﻩ ﻣﺴﺎﻋﺪ ﻛﻨﺪ ﻭاﻭﻝ اﻳﻦ ﺩﺷﻤﻦ ﺧﻂﺮ ﻧﺎﻙ ﺑﻴﻦ اﺳﺘﻴﻦ ﻭاﻳﻦ ﻣﻮﺳﻴﭽﻪ ﺩﻟﻘﻚ ﻣﻨﺶ ﻛﺮﺯﻱ ﻓﺎﺳﺪ ﺭا ﭼﺎﺭﻩ ﻛﺮﺩ ﻭﺳﭙﺲ ﺩﺭ ﺑﺮاﺑﺮ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﻭﻣﻼﻋﻤﺮ اﻣﺎﺩﻛﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺮﻓﺖ ﻭﻓﺮﻕ ﺑﻴﻦ اﻳﻦ ﺳﻪ ﺗﻦ ﺭا ﻧﻜﻨﻴﺪ ﻭﻫﺮ ﺳﻪ ﺩﺷﻤﻨﺎﻥ ﻣﻌﻠﻮ اﻟﺤﺎﻝ ﻣﻠﺖ ﻣﺎ اﺳﺖ. ﺑﺮﻧﺎ “{}”

 • نه تنها باید گلبدین مزدور و جانی را تشهیر نمود و برای به محاکمه کشاندنش مردم را بسیج ساخت، بلکه باید نوچه گک های گلبدین را که با اشاره ی ای اس ای مارگونه در آستین ملت خزیده اند و با خرزی هم آخور شده اند رسوا ساخت و برای محاکمه شان تلاش کرد. این چوچه گلبدینی های مزدور مثل فاروق وردک ، گوریلای پشمالو کریم خر م ، هدایت ارسلا ، معین مرستیال، جمعه همدرد ، و ده ها سگ و سگور دیگر که شبانه روز در خدمت باداران پاکستانی شان با قبیله بازی مشغول اند باید راهی کنار آب تاریخ شوند. ایکاش تاجران وطنپرستی میبودند که در صحن کمود های تشناب، یعنی جایکه آدم خودرا تخلیه میکند، عکس گلبدین را فرمایش میدادند. این تنها راه انتقام گیری برای داغ دیدگان کابلی است تا فقط در دهان گلبدین گو میکردند و به این ترتیب دل خودرا یخ میکردند.
  ننگ و نفرین بر گلبدین کثیف. تشکر جنرال صاحب که از دوران ننگینش در لیسه نظامی و اخراجش صحبت کردید.

  • اﻳﻦ ﺳﻚ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺩﺭ ﻛﺸﺘﻦ. ﻭﻏﺎﺭﺕ ﻭﺧﺮاﺑﻲ ﺷﻬﺮ ﻭﻣﻔﻌﻮﻟﻲ ﺷﺨﺺ ﺩﺭﺟﻪ اﻭﻝ اﺳﺖ اﺯ ﺩﻭﺭاﻥ ﻟﻴﺴﻪ ﺣﺮﺑﻲ ﺷﺮﻭﻉ ﺗﺎ ﻣﻜﺘﺐ اﻣﺎﻡ ﺻﺎﺣﺐ ﻛﻨﺪﺯ ﻭﺩاﺳﺘﺎﻧﻬﺎﻱ ﻋﺸﻘﻲ اﻭ ﺑﺎ ﺻﻮﻓﻲ ﻛﺮﻳﻨﻜﺎﺭ. ﻭﺳﭙﺲ ﻧﻘﻞ ﻣﺤﺎﻓﻞ ﻣﻌﻠﻴﻤﻴﻦ ﻟﻴﺴﻪ ﺷﻴﺮ ﺧﺎﻥ ﻭﺳﭙﺲ اﺯ ﺟﻨﺎﻳﺖ اﻭ ﺩﺭ ﭘﻮﻫﻨﺘﻮﻥ ﻛﺎﺑﻞ و ﻗﺘﻞ ﻭﺟﻨﺎﻳﺖ او ﺩﺭﻫﻨﻜﺎﻡ ﺣﻜﻮﻣﺖ ﺩاﻭﺩ ﺧﺎﻥ ﻭﺟﻨﺎﻳﺎﺕ ﺑﻴﺸﻤﺎﺭ اﻭ ﺩﺭ ﻛﺸﺘﻦ ﻛﺎﺭﮔﺮاﻥ ﻣﻌﺪﻥ ﺫﻏﺎﻝ ﺳﻨﮓ ﺷﻤﺎﻝ ﻭﻛﺸﺘﻦ ﻗﻮﻣﺎﻧﺪاﻧﺎﻥ ﺳﺮ اﻓﺮاﺯ ﺟﻤﻴﻌﺖ ﺗﻮﺳﻄ اﻳﻦ ﺟﺎﻧﻲ ﻗﺎﺗﻞ ﻭﺧﺮاﺑﻲ ﻛﺎﺑﻞ ﻭﺗﻴﺮ ﺑﺎﺭاﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﻛﺎﺑﻞ ﻫﻤﻪ ﻭﻫﻤﻪ ﻣﺸﺖ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺧﺮﻭاﺭ اﺯ ﺟﻨﺎﻳﺖ اﻳﻦ ﻣﻔﻌﻮﻝ ﻛﻮﻥ ﺗﻲ اﺳﺖ ..اﺑﻲ ﻭﻗﺎﺹ

 • ﺟﻨﺎﺏ ﺣﻜﻤﺖ ﻳﺎﺭ اﺯ ﺭاﻩ ﻛﻮﻧﺶ ﻣﺸﻜﻞ ﺭﻭاﻧﻲ ﺑﺮاﻳﺶ ﺑﻮﺟﻮﺩ اﻣﺪﻩ اﺳﺖ. ﺯﻳﺮا. اﻳﻦ اﺩﻡ اﺯﺟﻤﻠﻪ ﭘﺴﺘﻬﺎﻱ ﻣﻌﺮﻭﻓﺺ ﻭﻣﻌﺘﺎﺩ ﺑﺪاﺩﻥ ﻛﻮﻥ اﺳﺖ .ﻫﺮ ﻛﺎﺭﻱ ﻛﻪ اﻧﺠﺎﻡ ﻣﻴﺪﻫﺪ اﺯ ﺣﻘﺎﺭﺕ ﻭﻋﻘﺪﻩ اﺳﺖ. ﺧﻴﺒﺮ

 • اگر قبول کنیم که گلبدین در ویرانی و کشتار کابل دست نداشت پس ازاین حقیقت انکار نمیشود که گلبدین در کون دادن به آی اس آی و سرویسهای جاسوسی بیگانگان حتمأ دست داشت-به عقیده من جزای این بی ناموس شوم فقط همان است که همه مردم افغانستان در دهان این کونی شاشه و گه کنند!

 • جای خجالت است دشنام دادن فحش گفتن کاری ادم ها بی مسوولیت وبی وجدان است هرکه به مردم ظلم کرده بدون استثنا با ید مجاکمه شود اگر واقعا ادم هسنید وشرافت دارید می توانید مانند انسانها ی عاقل عمل کنید گف کوچه وبازار نه باید در سایت ها ی انترنیتی به تحریر بیاورید در کشتن مردم این جاسوسان و خرابکاران دست مشترک دارد احمدشاه پنجشسری گلبدین ربانی دوسنم محقق مزاری وسایری دست دارد و ازاین موضوع هیچ وجدان بیدار اینکار کرده نه میتوانند کابل را پنجشیریها چور کرد همه را نابود کردند خزانه های دولت وسایط دولتی همه و همه این دوزدان به نام غنیمت به پنجشیر بردند در افشار وسایر نقاظ شهر کابل به ناموس مردم تعرض کردند

 • میوند بی ناموس تو اگر در پروسه کون دادن گلبدین خاصیت کتلیست را بازی نمیکردی، مطمینأ که ننگ و ناموس ترا همان پنچشیری های بناموس چورو چپاول نمیکردند- چقدر آسان از کنار گلبدین کرنکار کون شده میگذری و به بهانه اینکه دشنام دادن خوب نیست خایای گلبدین می لیسی ، به هررنگی که خواهی جامه میپوش من از طرز خرامت میشناسم.

 • شاید گلبدین این همه قتل را کرده باشد ولی طرف مقابل که مسعود باشد نیز کمتر از وی نبوده. به نظر من قاتل آخر به سزای اعمالش می رسد، اما الفاظ زشتی را که برخی از دوستان در باره گلبدین استفاده می کنند، مانند مفعول و.... دور از اخلاق است، معلوم می شود این چنین اشخاص پرورده کوچه و بازار اند، وقتی استدلال شان کوتاهی می کند، باز شروع می کنند به چنین هرزه گویی ها، بهتر است بشرمند!

 • دوستان , این انسان اینقدر پر رو بی جیا ست که همه را انکار می کند راستی که سیاست پدر و مادر ندارد . این اقا در زمان خلافتش چه ها که نکرد روزیکه صد ها راکت را بالای مردم بی دفاع کابل پرتاب کرد که من یکی از فامیل مان را از دست دادیم این جنایت کاران را به دادگاه جهانی اعدام کنند هر یک ها را هقت تنظم جهادی را , این منفوران جامعه را , چه چیز های مردم کابل از دست این ها نه کشیده اند . از دست این جنایت کار از چهار اسیا بیک پیراهن و دم پایی فرار کردیم و بعد اتش بس همه اموال ما غارت شده بود صرف دیوار و خشت مانده بودوبس . این جنایت کاران را بنده ها که چه , خدا هم نمی بخشد .همه این جنایت کاران را باید اعدام کنند , اگر قانون اللهی باشد, که نست بازهم این جنایت کاران همه در قدرت اند هیچ بلا سر هیچ یکی از انها نیامده در سیف هستند .

 • گلبدین با همکاری عبد العلی مزاری ده ها هزار مردم کابل را به خاک و خون کشید.
  خدا هر دویشان را لعنت کند
  لطفا برای اینکه بدانید مزاری چه خیانت هایی کرده است. کتاب اسطوره شکسته را حتما مطالعه کنید.

 • گلبدین در نوجوانی مثل شیر ماهی سفید و چاق و چله بود . او شامل لیلیه بود و یک شب چند نفر شاگردان دسته جمعی به او تجاوز کردند . این آسیب دوران نوجوانی او را یک فرد سادیست و عقده مند بار آورد . تمام جنایات او به خاطر تسلای دلش و انتقام همان تجاوز صورت گرفته و می گیرد . او تا که زنده است آدم می کشد و همه چیز را ویران می کند . او مریض است و معذور . بایست صلیب احمر به او کمک کند .

  • ﺑﺠﻮاﺏ ﺻﻮﻓﻲ ﻛﺮﻳﻨﻜﺎﺭ. اﮔﺮ اﻳﻦ اﺩﻋﺎﻳﺖ ﺭاﺳﺖ ﺑﺎﺷﺪ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺣﻖ ﺩاﺭﺩ ﻛﻪ اﺯ ﺧﻮﺩﺩﻓﺎﻉ ﻣﺸﺮﻭﻉ ﻛﻨﺪ ﻭاﻳﻨﻜﻪ ﺩﺭ ﻧﻮ ﺟﻮاﻧﻲ ﺑﺎﻻﻱ اﻭ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﺩﺳﺘﻪ ﺟﻤﻌﻲ ﺻﻮﺭﺕ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ. ﭘﺲ ﺳﻮاﻝ. ﻣﻂﺮﺡ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻣﺘﺠﺎﻭﺯﻳﻦ اﺯ ﻣﺮﺩﻡ اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﻭﺷﻬﺮﻳﺎﻥ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻛﺎﺭ اﻳﻨﻜﻪ ﺩﺭ ﻛﺎﺑﻞ ﺻﻮﺭﺕ ﮔﺮﻓﺘﻪ. اﺳﺖ ﻭﺑﺎ ﻳﺪ ﺑﻪ ﺗﻌﺪاﺩ اﻓﺮاﺩﻱ ﻛﻪ اﻳﻦ ﺗﺠﺎﻭﺯﺟﻨﺴﻲ ﺭا ﺑﺎﻻﻳﺶ ﺑﻂﻮﺭﺩﺳﺘﻪ ﺟﻤﻌﻲ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻩ اﻧﺪ ﻭﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ اﺫاﻱ ﻫﺮ ﺑﻨﺪ ﻛﻮﻧﺶ اﻳﻦ ﻛﺎﺑﻞﻣﻮﺗﻮﺭ ﺩﻛﻤﻪ ﻛﺎﺭ ﺭا ﭘﻨﺞ ﺑﺎﺭ ﺧﺮاﺏ ﻛﻨﺪ ﻭﺩﺭﻳﻦ ﺯﻭﺭ ﻛﺎﻳﻲ ﮔﻨﺎﻩ. ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﻧﻴﺴﺖ. ﻭﻣﻦ ﺑﻪ اﻭ ﺣﻖ ﻣﻴﺪﻫﻢ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺩﻳﮕﺮ اﻳﻦ ﻣﻜﺎﻥ ﻓﺴﻖ ﻭﻓﺠﻮﺭ ﻛﻪ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﻢ اﻳﻦ ﺟﻨﺎﻳﺖ اﺩاﻣﻪ ﺩاﺭﺩ ﻭاﺭﺩ ﺭﻭﺯ ﻣﺎ ﺷﺎﻫﺪ ﺣﻮاﺩﺙ. ﻧﺎﮔﻮاﺭ اﻥ اﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻣﻂﺒﻮﻋﺎﺕ ﺳﻤﺎﻋﻲ ﻭﺑﺼﺮﻱ ﻫﺴﺘﻴﻢ. ﺑﻪ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﻜﺸﺪ . ﺯﻳﺮاﻛﻮﻥ ﻳﻚ ﺭﻫﺒﺮاﺭﺯﺵ ﺧﺮاﺑﻲ ﻳﻚ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﺭا ﺩاﺭﺩ ﻭﭼﻲ ﺭﺳﺪ ﺑﺤﺮﺑﻲ ﭘﻮﻫﻨﺘﻮ ﻭﻣﻜﺘﺐ ﺣﺮﺑﻲ. ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﻳﻦ ﺗﻤﺎﻡ ﻛﺎﺑﻞ ﺭا ﻛﻪ ﺧﺮاﺏ ﻛﺮﺩﻩ اﺳﺖ ﻫﺮ ﻓﻴﺮ ﺭاﻛﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺗﻌﻤﻴﺮ اﺻﺎﺑﺖ ﻭاﺭﺩ ﺧﻮﻧﻲ ﻛﻪ ﺭﻳﺨﺘﻪ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ﺑﻪ اﺭﺯﺵ ﻛﻮﻧﺶ. ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻛﺮﺩﻩ اﺳﺖ ﺗ
   ﭼﻮﻥ ﺯﻳﺒﺎﻱ اﻳﻦ ﻛﻮﻥ ﻃﻼ اﺳﺖ. ﻋﻤﺮ ﺩﻛﺮﻭاﻝ

 • فکر میکنم که از بوز شادگل ( مسعود ) گرفته، تا کلپت چپات مزاری تا بادپکه ربانی تا دوستم خردجال تا محقق میخکوب تا مارشال شلغم بن چقندر فروش ، تا حکمتیار ، تا سیاف تا امیرالمومنین همه باید به سزای اعمالشان برسه، همی دوستا که در باره مفعولیت حکمتیار گپ میزنه فکر میکنم اینها هم تکلیف شبیه دارند بخاطریکه اعراض و علایم این مرض بسیار خوب میدانه .
  جنایتی که بزشادگل در افشار مرتکب شد، در تاریخ بشریت مثال نداره، اگر از کشتار مردم بی گناه بگذریم. چقه زنهای هزارگی گاییده شد. چقه دخترای مردم هزاره بی عزت شد، که بعدا پنجشیری ها بریش یک شعر هم جور کده بود ( کوس کوس هزاره + بی موی مزه داره ) این همه واقعیت ها ناگفته نباید گذاشت . سید چمبر علی هزاره

  • ﭼﻤﺒﺮ ﺑﭽﻮ. ﺷﻤﺎ ﺳﻴﺪ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻭﻳﺎ ﻫﺰاﺭﻩ. ?اﮔﺮ ﺳﻴﺪ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﭘﺴﻮﻧﺪ ﻫﺰاﺭﻛﻲ اﺕ ﺑﭽﻲ ﻣﻔﻬﻮﻡ. ?ﻭاﮔر ﻫﺰاﺭﻩ ﻫﺴﺘﻴﺪ اﻳﻦ ﭘﻴﺶ ﻭﺣﺪﺕ ﺳﻴﺪﻱ اﺕ ﺑﭽﻲ ﻣﻔﻬﻮﻡ اﺳﺖ? اﺯﻳﻨﻜﻪ ﺭﻫﺒﺮ ﺁﺯاﺩﮔﺎﻥ. ﻣﺴﻌﻮﺩ ﻛﺒﻴﺮ ﺭا ﻫﻢ ﺳﻂﺢ ﻳﻚ ﻣﻔﻌﻮﻝ. ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺳﺎﺧﺘﻴﺪ ﺛﺎﺑﺖ اﺳﺖ ﻛﻪ اﺻﻞ ﻭﻧﺴﺒﺖ. ﻣﻌﻠﻮﻡ ﻧﻴﺴﺖ ﺳﻴﺪ ﭼﻲ ﻛﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﻗﻮاﻟﻲ ﺯاﺩﻩ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﻛﺮﭼﻲ ﻣﻦ ﺳﻨﻲ ﻫﺴﺘﻢ ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﻓﺮﺩ ﻓﺮﺩ ﺳﻴﺪ ﺧﻮاﻩ ﺳﻨﻲ ﻭﺧﻮاﻩ ﺷﻴﻌﻪ ﻭﺧﻮاﻩ اﺳﻤﺎﻋﻠﻴﻪ ﺷﻴﻌﻪ ﺑﺎﺷﺪ اﺣﺘﺮاﻡ ﺩاﺭﻡ ﻭﻫﻤﻪ ﺭا اﻭﻻﺩﻩ ﺭﺳﻮﻝ ﻛﺮﻳﻢ ص ﻣﻴﺪاﻧﻢ ﻭﺳﺎﻳﻞ اﺣﺘﺮاﻡ ﻣﻦ اﺳﺖ. ﺧﻨﺠﻲ

 • چمبر خرکس مشرب، تو که هزاره نیستی پسرک مفعول گلبدینی ! تو اگه هزاره و یا سید میبودی به آن قسم که اعتراف میکنی خواهر و مادرت را آن پنجشیری های مرده گاو کائیده اند ، یاد نمیکردی و افتخار هم نمیکردی بلکه میتوانستی درلفافه و مودبانه حرفت را برسانی ولی تو میخواهی از یکسو از لیدر مفعولت دفاع کنی و ازسوی دیگر به ساحت هزاره های عزیز و مظلوم اهانت کنی - تو بیشرف و بی ناموس و اولاده یهود و نصاری هستی.

 • بلی گلبدین دست نه داشت و نه تنظیم های دیگر دست داشت فقط دست از ممالک غربی و روس ها بود؟؟؟؟

 • چه خوب ! بلاخره فهمیده شد که گلبدین واقعأ مفعول است زیرا همگی کون دادن اورا برای صوفی صاحب کرنکار تصدیق کردند حتی طرفدارانش هم معترف هستند که گلبدین در جوانی بالایش تجاوز دسته جمعی شده بعد بچه بی رش صوفی کرنکار کندزی بوده و بی حساب کون داده و رویش را سیاه کرده است- بهرصورت از یک حقیقت دیگر هم نباید اغماض کرد که طرفدارانش که هنوز هم در کنارش هستند بدون تردید اونها هم مثل گلبدین از همین موضوع رنج میبرند و درد مشترک همه شانرا با گلبدین پیوند زده است. واقعا که کلبدین قوم خروطی را بدنام کرده است.

 • salam ba azizan taraf sohbat man sofi jan ast .bebin sofi yak sawal daram aya waqte ke balaye gulbudin tajawoz meshod khudat an ja chi mekadi ?pol haye kon dadan gulbudin ra jama mekardi? ya sare gulbudin ra mahkam gerfta bodi?besyar sharm awar ast chand nafar ba sewad aqib computer shishta wa az chi sohbat mekonan .ma bakhater rasidan ba yak wefaq keli ba ham digar pazire zarorat darim .wazifa tamam jawanan ma ast ke ke bakhater wahdat meli kar konan zaman megozard wa jaye afsos baqi nakhwhad bod.yadetan basha ke dar kharabi afganistan aziz ma tamam tofang daran daha 90 dast dashta az rabani ta karzi hama wa hama hata maha ke dad az watan dosti mezanim .khudawand khud dana wa bina ast .zenda bad afghanistan

  • ﺭاﺳﺖ. ﻛﻮﻱ ﺻﺎﺣﺐ.
   ﻛﻠﺐ اﻟﺪﻳﻦ ﺩﺭ ﺗﺮﻭﻳﺞ ﺩاﺩﻥ ﻛﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻜﺘﺐ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻧﻤﺮﻩ اﻭﻝ ﺭا ﮔﺮﻓﺘﻪ. اﺳﺖ. ﺻﺒﻮﺭ

 • گلبدین حکمتیار را بشناسید!
  سال های پیش تحت عنوان بالا جزوه کوچکی نشر شد و این جزوه از مفعول بودن گلبدین چنین حکایه میکند.
  1.ضابط عبدالمنان در منطقعه مهتاب قلعه گلبدین را در مزرعه کجالو خوابانده بود که که حین عمل لواط با لفعل دستگیر شد.
  2.جگٌٍرن عبدالغفار گلبدین را در تگاب به محفل عروسی برده بود که چون پسر برهنه صورت بود مورد توجه تاس بازان قرار میگیرد و بلاخره منجر به کشمکش و زدو خورد می شود و قضیه به ولسوالی تگاب کشانیده میشود، چنانچه همان دوسیه بعد از چند روز با عاملین آن تحت الحفظ به مکتب حربیه ارسال میگردد، در نتیجه جگٍرن عبدالغفار زندانی و گلبدین از مکتب حربیه اخراج میگردد.
  3.گلبدین را گلبت خان جاجی در سرای امیر عبدالرحمن خان که اطاق داشت برای مدت دو سال نگهداشته بود بعد از ان که گلبت خان بنابر فعالیت های به نفع شبکه پاکستانی فراری میشود گلبدین ناچار واپس به قندز می رود.
  4.گلبدین در آوان نوجوانی در قندز به اختیارعبدالقادرکرن کار بود که حتی شبها در اطاق کرن کارمی خوابید .
  5.گلبدین متهم به تجاوز خواهراش است.
  6.گلبدین در کتاب گزرگاه تاریخ افغانستان از طرف حضرت صاحب مجددی به عنوان مفعول یاد شده به صفحه 274 مراجعه کنید.
  هموطنان عزیز! داوری نماید که چگونه یک فرد ابرو ریخته و قاتل 70 هزار شهریان کابل است.

  • ﺟﻨﺎﺏ ﺁﻳﻴﻨﻪ. ﺻﻔﺎ!
   اﮔﺮ ﻛﺴﻲ. ﻛﻮﻧﺶ ﺭا ﺩاﺩ ﺑﻪ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﺧﻮاﻫﺮﺵ ﻧﻴﺰ ﺟﺎﻱ ﺷﻚ ﻭﺗﺮﺩﻳﺪ ﻧﻴﺴﺖ. ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﻳﻦ ﻛﻮﻧﻲ ﺧﻮاﻫﺮ ﻣﺎﺩﺭ ﻧﺎﺷﻨﺎﺱ. ﺩﻋﻮﻱ ﺭﻫﺒﺮﻳﺖ اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ. ﺭا ﺩاﺭﺩ.ﻟﻌﻨﺖ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﺮﺩﻡ ﺟﺎﻫﻠﻜﻪ ﺑﺎﺯﻫﻢ اﻭﺭا ﻋﺪﻩ ﺭﻫﺒﺮ ﻣﻴﮕﻮﻳﺪ . ﺟﻤﺸﻴﺪ ﻛﺮﺑﺎﺳﻲ

  • ﺑﺠﻮاﺏ ﺗﺮﻳﻦ ﺻﻔﺎ.
   اﺯﺗﺤﻘﻴﻖ اﻛﺎﺩﻣﻴﻜﻲ اﺕ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺑﺮ ﻣﻲ اﻳﺪ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﭘﺎ ﺑﻪ ﭘﺎﻱ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﻗﺮاﺭﺩاﺷﺘﻪ اﻱ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﻴﺰ ﺩاﺩﻥ ﻛﻮﻥ ﺑﻮﺩﻩ ﻭﻳﺎ ﻫﻢ ﻣﺰﺩ ﻛﻮﻥ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺭا ﺟﻤﻊ. ﻛﺮﺩﻩ ﻧﻘﺶ
   ﻛﻮﻥ " ﻛﺶ ﺭا ﺑﺎﺯﻱ ﻛﺮﺩﻩ اﻳﻴﻴﺪ. ﻓﺎﺭﻭﻕ ﺩﻛﺮﻭاﻝ

 • فاروق دگروال شما كه در باره آيينه صفا آنگونه نظر داده ايد و خيلي هم خشمگين هستيد كه شايد مزد كون دادن گلبدين را حمع آوري ميكرد، شما به من بگوئيد كه از كجا به اين حقيقت رسيده بوديد؟شايد به همين خاطر خشمگين باشي كه جاي شما را شايد كسي ديگه گرفته باشد- ناراحت نباش ممنون ازينكه به كون دادن رهبرت اعتراف كردي چه تو مرده گاو گلبدين باشي چي غيرت خان بهير فرقي نميكند ولي از حق نگذريم كه آيينه صفا حقايق تاريخي را بيان كرده است- امكان نداره كه گلبدين كوني را بگوئيم كون نداده، هيچ امكان نداره تو ناراحت نباش.

  • ﻳﺎﺳﻴﻦ ﺩﻭﺱ. ﻣﻦ ﺑﻪ اﻳﻧﻪ ﺻﻔﺎ ﮔﻔﺘﻢ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ. اﻳﻨﻘﺪﺭ ﺗﺤﻘﻴﻖ ﻛﺮﺩﻩ اﻳﺪ اﻳﺎ ﺗﻮﻫﻤﺎﻧﺠﺎ ﺑﺎ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺑﻮﺩﻳﺪ ﻛﻪ اﻭﺭا اﻳﻦ ﻭاﻥ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﺗﻮ ﺩﻳﺪﻳﺪ ﭘﺲ ﺗﻮﻫﻢ اﺯﺟﻤﻠﻪ ﻛﻮﻧﺘﻲ ﻫﺎ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻛﻪ ﺟﺰ اﺯ ﺩﺳﻴﺴﻪ ﺩﻳﮕﺮ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﻧﺪاﺭﻳﺪ ﻭﻟﻲ ﺑﺠﻨﺎﺏ ﺷﻤﺎ ﭼﻲ اﺛﺮ. ﻛﺮﺩ? ﻓﺎﺭﻭﻕ. ﺩﻛﺮﻭاﻝ

 • نباید فراموش کرد:
  در قاتل بودن گلبدین هیچ شکی نیست ولی بعضی بی انصافی میکنند چون در نبود او هرچی دلشان میخواهد میگویند همردیفانش را مثل نجار کله مزاری و دزد جیب ها و جاسوس چند جانبه روس و فرانسه و ایران مسعود و قانونی و خلیلی و محسنی و ربانی ملا عمر و فهیم و40 رجال طویله سگ چوکی را را یاد نمیکنند یا میترسند و یا خود از هواداران آنها است. یک چیزی را خواندم تعجب کردم میگویند بالای گلبدین تجاوز شده ....هههههه خنده دار است چون مطمئن هستم که این شخص از نفرهای بی بی مسعود جان بوده که به قهرمان مولی مشهورش ساختند نمی دانم که چی زخمی گلبدین در جان او کاشته بود که تا آخر نگذاشت گلبدین به کابل وارد شود با ضدی سگی که کرده بود باعث شهید شدن هزارها بیچاره شد.راستی فراموش نشود که تمامشان از الف تا یا حرامی و تجار خاک و خون هستند متوجه باشید که خود را در بند این سگهای قدرت نسازید .....فریب شعارهای آنها را نخورید چون کسیکه کسی را متهم میسازد برای برائت خود است.
  وسلام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس