صفحه نخست > حقوق بشر > روز جهانی شعر: 325 شاعر از 94 کشور جهان برای توقف نسل کشی مردم هزاره متحد می (…)

روز جهانی شعر: 325 شاعر از 94 کشور جهان برای توقف نسل کشی مردم هزاره متحد می شوند

کابل پرس خبری
پنج شنبه 21 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

325 شاعر به شمول برندگان جایزه نوبل، پولیتزر، جوایز بین قاره ای و جوایز ملی و همچنین گردانندگان فستیوال های بین المللی شعر و دبیران انجمن های قلم و کانون های نویسندگان از 93 کشور جهان، نامه ای را به رهبران جهان نوشته اند و خواستار روی دست گرفتن اقدامات مناسب برای پایان دادن به نسل کشی مردم هزاره در افغانستان و پاکستان شدند. شاعران جهان پیش از این در روز دهم ماه فبروری سال روان میلادی برای نخستین بار این نامه را با امضای 270 شاعر از 88 کشور جهان منتشر کرده بودند که اکنون با افزایش این جمع جهانی به 325 شاعر از 94 کشور جهان، متن نامه همراه با امضاهای جدید، همزمان با روز جهانی شعر (21 مارچ) دوباره منتشر می شود.

شاعران جهان در نامه ی سرگشاده ی خود که به دبیر کل سازمان ملل متحد، رییس جمهور آمریکا و دبیر کمیسیون اروپا نگاشته شده، ضمن اعلام همبستگی با مردم هزاره، به جنایات شدید سازمان یافته علیه مردم هزاره اذعان کرده و نوشته اند که " با گذشت بیش از یک قرن جنایات سیستماتیک همچون نسل کشی، به بردگی گرفتن، تجاوز جنسی، جنایات جنگی و تبعیض علیه مردم هزاره، هزاره بودن همچنان در پاکستان و افغانستان جرمی آشکار محسوب می شود."

شاعران جهان در این نامه با اشاره به دو مورد اخیر حمله ی خونین بر مردم هزاره در شهر کویته که در ماه جنوری و فبروری سال روان بوقوع پیوست و در آن صدها تن کشته و زخمی شدند، اضافه کرده اند که مردم هزاره امروز حتی در خاک آبایی شان افغانستان نیز از امنیت برخوردار نیستند. برای نمونه، هزاره ها همه ساله توسط کوچی های افغان که از طرف طالبان و حکومت افغانستان حمایت می شوند، به صورت فجیعی به قتل می رسند. جاده های مناطق هزاره نشین توسط طالبان مسلح مسدود شده و وسایط نقلیه آنها غارت گردیده و خودشان به قتل می رسند.

کامران میرهزار شاعر هزاره که متن این نامه را تهیه کرده می گوید: وضعیت مردم هزاره در افغانستان و پاکستان، کاملا با آنچه در کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی در تعریف نسل کشی آمده همخوان است و جهان بیش از این نمی تواند این جنایات سازمان یافته را نادیده بگیرد. او می افزاید شاعران جهان به فعالیت های خود برای آگاهی رساندن در این زمینه و تلاش برای توقف این جنایات ادامه می دهند و برنامه هایی مانند نوشتن شعری بلند برای مردم هزاره بر اساس واقعیت های تاریخی و معاصر آنان، چهره و موقعیت جغرافی شان روی دست می باشد.

در نامه ی شاعران جهان آمده است که " تاریخ افغانستان در قرن بیستم میلادی، سراسر با خون هزاره ها و تبعیض سیستماتیک علیه آنان رنگین شده است. به تاریخ 10 و 11 فبروری/فوریه سال 1993 میلادی درمنطقه افشار کابل، حکومت مجاهدین و متحدین آنان هزاران تن از زنان، مردان و کودکان بیگناه هزاره را کشته و زخمی کردند. در ماه آگوست سال 1998 میلادی، طالبان بیش از ده هزارتن از مردم هزاره را در شهر مزارشریف واقع درشمال افغانستان قتل عام نمودند. در سایر نقاط افغانستان نیز مشابه آن حمام های خون برپا شد. علاوه بر این جنایات خونین، نابود سازی فرهنگ و پیشینه تاریخی این مردم و تبلیغ تاریخ نادرست و معلومات نادقیق در مورد هزاره ها، استراتژی بعدی دشمنان این مردم بوده است. برای نمونه، درماه مارچ/مارس سال 2001 میلادی، طالبان، پیکره های بودای بامیان را که سمبول تاریخ و فرهنگ هزاره ها و از جمله شاهکارهای پنهان میراث انسانی نیز می باشند، با رسوایی تمام منهدم ساختند. هزاره ها حداقل به مدت دو قرن از وقوع چنین جنایاتی رنج برده و تاکنون نیز با آن مواجه اند.

در این نامه شاعران جهان برای پایان دادن به بیش از یک قرن جنایت سیستماتیک و ادامه دار علیه مردم هزاره، از رهبران جهان خواسته اند تا اقدامات زیر را روی دست بگیرند:

1- اعلام وضعیت اضطراری در مورد شرایط هزاره ها مطابق با کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی
2- اعمال فشار دیپلوماتیک بر حکومت های افغانستان و پاکستان جهت متوقف ساختن فوری تبعیض علیه مردم هزاره و متوقف ساختن حمایت از تروریست هایی که علیه این مردم دست به خشونت می زنند
3- درخواست از کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگان برای حمایت از پناهجویان هزاره و اعطای پناهندگی به آنان
4- تشکیل یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب جهت تحقیق در مورد جنایات علیه هزاره ها
5- تشکیل پرونده های جامع نسل کشی و جنایت شدید در دادگاه های بین المللی همچون دادگاه بین المللی جزایی (آی .سی. سی)

6- بیش از یک صد و پنجاه هزار سرباز بین المللی در افغانستان مستقر هستند که باید قبل از ترک افغانستان، امنیت هزاره ها را تضمین نمایند.

7- درخواست از رسانه های جهانی برای تحقیق و اطلاع رسانی در مورد فعالیت هایی که علیه مردم هزاره بويژه در افغانستان و پاکستان در جریان است.

برای معلومات بیشتر و خواندن متن کامل نامه ی شاعران جهان به سایت اینترنتی www.HazaraRights.com مراجعه کنید. نامه ی شاعران جهان به زبان های انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی و هزاره گی/ دری موجود می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس