صفحه نخست > دیدگاه > جمیل جنبش؛ آزموده را آزمودن خطاست

جمیل جنبش؛ آزموده را آزمودن خطاست

میرویس جلالزی
پنج شنبه 11 آپریل 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

"جمیل جنبش" معین محافظت عامه وزارت داخله افغانستان بعد از دستور ی شورای رهبری ارگ از سمتش برکنار شد.
موصوف مسولیت قطعه ی محافظت عامه را به عهده داشت که جانشین کمپنی های امنیتی خصوصی در افغانستان شده بود.
این قطعه چندی قبل زمانی به وجود آمد که حامد کرزی فرمان لغوی تمام گروپ های امنیتی خصوصی را در کشور صادر نمود.
جمیل جنبش که چند سال قبل سمت فرماندهی پولیس کابل را عهده دار بود برای باور اول در سال 2008 زمانی از وظیفه اش سبکدوش گردید که در جلوگیری از گسترش اعتراض های مردمی از شمال شهر به نقاط مرکز ناکام شد.
در آن زمان معترضین خشمگین و آشوب گران از ناحیه ی شمال کابل به مرکز ریختند و چندین ساختمان دولتی و غیر دولتی ازجمله ساختمان تلویزیون آریانا واقع در کارته ی سوم کابل را به آتش کشیدند.

او یکی از افراد آزموده شده ی نیروهای امنیتی افغانستان بود که بعد از برکناری اش برای بار اول موصوف به سهل انگاری و هم چنان غفلت وظیفوی متهم شده بود که بعداً پرونده اش به دادستانی کل نیز ارجاع گردید اما به مداخله تعداد از هوا خواهان و نزدیکانش که کرسی های بلند حکومتی را در دست داشتند از تعقیب عدلی رها شد.

اقای جنبش به اساس رابطه نزدیک که با غلام نبی فراهی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و هم چنان فراهی دیگر که ریاست اداره ی ارگان های محلی را به عهده دارد به صفت معین محافظت عامه وزارت داخله افغانستان گماشته شده بود.
این دو مقام با ارتباط نزدیک که با ریس جمهور افغانستان دارند جنبش را فرد کار کن و پولیس مسلکی معرفی نموده بودند که هنگام فرماندهی پولیس کابل شکار توطیه ی حلقات مشخص سمتی در داخل حکومت شده بود اما برکناری وی از وظیفه ای جدیدش نشان دهنده آن است که اتهامات وارده ی بار اول نیز درست بوده و او یک پولیس مسلکی نه بلکی از چهره های است که دست به قانون شکنی میزند و از سوی استفاده ی قدرت لذت میبرد.
به اساس گفته های منابع ارگ ( مقر ریاست جمهوری) جنبش معین محافظت عامه وزارت داخله به دلایل نا معلومی به اساس حکم رئیس جمهور برکنار نه گردیده بلکه او به چندین کمپنی امنیتی خصوصی که قبلا ملغی شده بودند خلاف قانون اسلحه توزیع نموده و در بدل آن از مالکین این کمپنی ها پول دریافت نموده بود.
به اساس گفته های این منبع ریس جمهور کرزی بعد از اگاهی از این معامله فورا، او را به ارگ ریاست جمهوری فرا خواند و او را از وظیفه اش برکنار ساخت.
معینیت محافظت عامه تقریباً 30 هزار نفر پرسونل دارد و همه آنها در سفارتخانه ها ودفتر های خارجی توظیف بوده به دالر معاش میگیرند و میلونها دالر هر ماه از مدرک بدرقه ی کاروان های اکمالاتی ناتو و سایر نیروهای خارجی به کیسه میزنند.
به اساس گزارشات ضد و نقیص این معینیت از بدو تاسیس تا حال بیش از دو ملیارد افغانی عاید به دست آورده است و معاش ماهوار اقای جنبش بیش از 13000 دالری امریکایی بود که معادل به معاش 150 کارمند عادی حکومت افغانستان است.
نا هنجاری های امنیتی و معاملات سیاستی موضوعات به شمار میایند که حالا آینده افغانستان را به سمت نا معلوم میکشاند اما باری هم نه شد که اینگونه افراد فاسد و سوی استفاده گر در عقب میله های زندان دیده شوند.
به آرزوی چنین روزی......

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درکشور فغان و افغان به هيچ گفته اى اعتبارى و اعتمادى نيست بويژه که نام با قبيله درپيوند و يا نام نام فاميلى با زى پايان يابد.
  میرویس جلالزی "خوردان شان را بان کلان هاى شانرا گير" درسياست گيتى هميش زور به کلانها نمى رسيد. من حسود نيستم ولى واقعيت را بايد بيان کنيم.درسالهاى که "جمیل جنبش" فرماندهی پولیس کابل را عهده دار بود. انتحار و انفجار کم بود واز برادران کرزى بزرگان از مردمان غيرپشتون را نمى کشت.
  پولهاى گذاف به کيسه هاى پشتونها سرازير شد پولهاى گذاف به طالبان داده شد. انتحار و انفجار گر ازطرف رييس جمهور کشور فغان ستان پادش شد آزاد شد محبت و نوازش شد. کرزى به مخالفان سياسى خود وبرادران طالبانى خود دستورمى داد که هوش کنيد که نمايندگان طالبان را تلاشى نه کنيد. عقل غيرپشتونها پسان مى آيد.
  تغيرنام افغانستان ارمان است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • در افغانستان امروز هر کس به نام های این وآن به شخصیت های ملی که سال ها عمر خود را در راهی خدمت به هموطنان خویش صرف کرده است توهین می کنند و ملامت هم نیستند زیرا درک و شعور کامل ندارند و اکثر شان هم مزدوران ایران و پاکستان هستندو در مقابل چند روپیه ناچیز خود و وطن خود را می فروشند و یا هم تضاد های قومی و فکری ایشان را به این سرحد کشانیده است، چنین کسانی را نه افغان گفته میتوانیم و نی هم مسلمان!
  جمیل جنبش معین محافظت عامه و تصدی امنیتی یگانه شخص پاک نفس و کارا در چوکات دولت افغانستان است که به فساد مالی و اخلاقی مبتلا نیست و توهین به چنین شخصیت ها به نظر شما چه بوده میتواند؟...
  کسانی که خدمتگاران واقعی افغانستان به شمول آقای جنبش را توهین می کنند و یا در پشت شان تهمت می بندند کسانی اند که آگاهی شان از قانون صفر است ویا اینکه افغان واقعی نیستند و نمیخواهند که در افغانستان کسانی باشند که خدمت کنند بل پشتیبانی از کسانی می کنند که در دزدی و چپاولگری های سابق همراهی شان کرده و امروز هم همان راه را تعقیب میکنند پس وای به حال چنین اشخاص و افراد دروغگوی!

 • راستش من اقای جمیل جنبش را نه میشناسم، نه از نزدیک با ایشان ملاقات کردیم، ولی ایرا بریتان صادقانه میگم ، که از کار کردهایش معلوم میشه که یک عسکر وطنفرست و یک جنرال اصولی است.... از گرداننده های سایت کابل پریس احترامانه تقاضا میکنم، که نباید ویبسایت شما تریبیون اظهار عقده های شخصی باشه و نباید از طریق شما ترور شخصیت ها صورت بگیره ..... به احترام

  • غووول علی زویه، تو خو در صفحه دیگر قبلا بدون نام بر علیه تاجیک ها و هزاره ها بسیار سخنان رکیک و زننده مینوشتی، چیطور شد که یکباره در نقش آموزگار ضاهر شده کابل پرس? را پند اندرز میدهید!؟ آپرین ولا فیشرفت کردی.

 • جلال زى تعصب قومى دارد همه اتهامات نادرست و غرض الود ساخته و برداخته اين شخص است. اين اوامر بيمغز سلطان تقلب را ما اشنا هستيم.

 • I personaly do not know Jamil junbish, however from his picture he does not looklike hazara, and as long as he is not hazara, he is acceptable to us afghan.
  i think he should stay in his job
  thank you for your attention

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس