صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > آدبایور: آرسنال خانه من است

آدبایور: آرسنال خانه من است

علی جواد دهقان
شنبه 24 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امانوئل آدبایور، مهاجم اول آرسنال در فصل جاری که بسیاری او را جانشین شایسته تیری هانری فرانسوی می دانند توانست 24 گل برای آرسنال بزند. آدبایور را جزو نسل طلایی بازیکنان آفریقایی می دانند که در حال حاضر در باشگاه های معتبر اروپایی توپ می زنند. آدبایور همراه با تیم ملی توگو در تلاش است تا به مرحله نهایی بازیهای جام جهانی صعود کند و در این صورت برای دومین بار خواهد بود که تیم توگو را در جام جهانی خواهیم دید. جام جهانی پیش رو ـ 2010 آفریقای جنوبی ـ در قاره سیاه برگزار می شود و جایگاه بسیار خوبی برای به ثمر رساندن تمام رویاهای تیمهای آفریقایی است.

با وجود بازیکنان متعدد آفریقایی همانند خودتان که موجی را در عرصه باشگاهی اروپا به راه انداخته اند آیا شما فکر می کنید که قوه درک بازیکنان آفریقایی تغییر می کند؟
نقش ما تغییر نگاه های منفی درباره آفریقا در ذهن مردم سرتاسر زمین است که نقش قاطعی است. این تفکر که آفریقایی ها تنبل هستند دیگر کنار گذاشته شده است. برای نمایش ما در دنیا اکنون جهان آگاه است که هنگامی که فرصت بدهد یک آفریقایی می تواند کارش را انجام دهد.

بازیکنان حال حاضر آفریقایی را در قیاس با بازیکنان بزرگ گذشته همچون روجر میلا و ژرژ وه آ مقایسه می کنید؟
بازیکنان قبل از ما همچون روجر میلا، عابدی پله، ژرژ وه آ و نوانکو کانو راه را صاف کردند. نقش ما در این نسل این است که بر آن چه آنها انجام داده اند کار بکنیم و همچنین برای بازیکنان آینده راه را هموار کنیم.

شما به نوعی دست تنها توگو را به جام جهانی 2006 آلمان رساندید، اکنون که در جام جهانی پیش رو که در قاره خودتان برگزار می شود آیا انتظار می رود که یک تیم آفریقایی بتواند آن را کسب کند؟
با وجود همه بازیکنان آفریقایی که لیگ های اروپایی را مهیج ساخته اند خیلی زیبا است که جام جهانی به قاره آفریقا آورده شده است. شاید یک کشور آفریقایی بتواند حتی آن را نیز کسب کند.

شما در مورد شانس توگو در رسیدن به بازیهای نهایی جام جهانی 2010 چه نظری دارید؟
کل توگو هنگامی که ما برای جام جهانی برگزیده شدیم سر از پا نمی شناختند برای اینکه این افتخار برای کشور کوچک ما آورده شد. رسیدن به جام جهانی برای یک تیم آفریقایی بزرگترین افتخار خواهد بود و من می دانم که هواداران در کشورم باز هم شادتر خواهند شد. تجربه حضور در جام جهانی برای خودش محفوظ است. تمرکز داشتن تمام دنیا بر روی ما در چهار هفته یک آرزویی بود که به حقیقت تبدیل شد. هیچ کس نمی داند آیا جام جهانی دیگری در آفریقا دوباره برگزار خواهد شد، بنابراین من قصد دارم تا آن را از دست ندهم.

بسیاری هستند که درباره توانایی آفریقای جنوبی در تدارک برگزاری جام جهانی تردید دارند. شما چه پاسخی به این انتقادات می دهید؟
به مانند این است که یک بازیکن آفریقایی برای بازی کردن به اروپا برود. در ابتدا همه درباره توانایی تان شک خواهند کرد. بمانند یک بازیکن آفریقایی، هنگامی که آفریقای جنوبی کارش را در رسیدن به اهدافش شروع کردهمان مردمی که درباره شروع کار تردید داشتند آنها را ستایش کردند و من می دانم که جهان به زودی از عملکرد آفریقای جنوبی تمجید خواهد کرد.

با خروج تیری هانری از آرسنال در شروع فصل جاری، فشارها برای پر کردن جای خالی او، آیا خیلی زیاد بود؟
رسانه ها گفتند که ما در جایگاهمان بدون هانری نخواهیم توانست بایستیم. بنابراین من خواستم تا ثابت کنم که آنها اشتباه می کنند. من نشان دادم که من چیزهای خاصی را برای آرسنال آورده ام. من آرامش داشتم، بنابراین از مسابقات لذت می بردم به همراه گلهای جذاب و پیروزی های عالی. این حرفها خنده مرا در می آورد، برای اینکه همان رسانه ها که درباره من اینگونه می نوشتند اکنون می گویند که ما بهترین هستیم.

چه احساسی دارید که جزو کشف های بزرگ آرسن ونگر به شمار آیید؟
خیلی از بهترین های فوتبال فرانسه همچون پاتریک ویرا و تیری هانری توسط ونگر به خدمت گرفته شدند و این نوع کار کردن واقعا خاص است.

آرسنال در زندگی آدبایور چه اهمیتی دارد؟
آرسنال خانه من است برای اینکه ما همانند یک خانواده زندگی می کنیم. این بهترین مکان است. ما بازیکنان آفریقایی همچون کولو توره، امانوئل ابوئه و سانگ الکساندر فرهنگ خودمان را برای دیگر بازیکنان ارمغان آورده ایم.آنها آن را یاد می گیرند و به آن احترام می گذارند و همین کارها رختکن ما را به مانند یک خانه ساخته است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس