صفحه نخست > دیدگاه > پرچم هزارستان

پرچم هزارستان

جوامع مردمی همیشه دارای نشان هایی بوده اند که وضعیت تاریخی و معاصر آنان را بازگو کرده و در جامعه ی مدرن امروزی نیز داشتن نشان و سمبول جمعی اهمیت خاص دارد.
کامران میرهزار
سه شنبه 29 اكتبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

هزارستان یکی از مناطق تاریخی باستانی ست که با وجود اینکه در سه قرن اخیر مورد تاخت و تاز و غارت قرار گرفته و بخش هایی از آن به اشغال درآمده، اما همین اکنون نیز بخش هایی وسیعی از افغانستان فعلی را شامل می شود.

جوامع مردمی همیشه دارای نشان هایی بوده اند که وضعیت تاریخی و معاصر آنان را بازگو کرده و در جامعه ی مدرن امروزی نیز داشتن نشان و سمبول جمعی اهمیت خاص دارد. برای نمونه مردم سامی در چند کشور اروپای شمالی دارای سمبول و نشان تاریخی- معاصر خود می باشند. در بسیاری از کشورها، مناطق، شهرها، ولایت ها و ایالت ها نیز دارای نشان ويژه خود هستند.

من بیرق هزارستان را با توجه به شناخت خود و با توجه به روایت های تاریخی و معاصر و نیز نگاه دانشمندان هزاره به هزارستان چنین رسم کرده ام:

با پیکر هایکو:
زرد، ریشه و تبار مردم هزاره است. با کوهستان های هزارستان هم از یک خانواده رنگ می باشد.
سپید، پاکی و راستی ست. با زمستان خاص هزارستان همخوان است و یکی از رنگ های بیشتر استفاده شده در لباس ماست.
آبی، کار است، توسعه و پیشرفت و آبادی ست. استعداد، توانایی، خواست و عملکرد ملی ماست.

* شما می توانید نقاط همگانی بیشتری در این ترکیب رنگ بیابید. این ترکیب رنگ در بین پرچم های موجود نمونه ندارد.

بیرق کشورهای مختلف جهان

گالری عکس

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام ودرود .
  اقای میر هزار اولا تشکر فروان این مردم مظلوم ارزشش را دارد که بهترین هارا داشته باشد که داشت واعاده ان یک مقدار تلاشهای شباروزی را میطلبد .به شکل کل یک حرکت حلزونی ضرورت است چرا حلزونی ؟ با حرکات تند روانه ازیک طرف انانیکه از خوردن خون ما هنوز که هنوز است لذت میبرد مانع های ایجاد شده را تحکیم میکنند .دوم اینکه دربین این مردم محکوم از خود بریده های زیادی داریم که بمراتب خطر ناک است.
  این توضیح در رابطه ای بیرق کافی نیست به نظر ناقص من یک نظر خواهی میشد خوب بود نسبت به یک دیکته ماهم اکنون جیغه داریم چرمینه داریم که در سمبول ویا در تزیین بیرق کار گرفته شود بهتر تر خواهد بود . بدرود

 • مسلمان ، یهودی ، زردشتی ، اهل هنود
  قباله ای این سرزمین « مشاعی » است
  ناف سگ ، کنچنی ، رقاصه

 • دیگر بس است
  ما از جنگ خسته شدیم

 • از بیرق اوغانستان که رنگ لباس کوچی هاست متنفرم.

 • چار عنصر اساسى زيستى :همان آب و باد و خاک و آتش که زردشتيان پيش از یونانیان باستان آن‌ها را عنصرهای سازندهٔ گيتى و حتى کاينات می‌دانستند. دانشمندان هند و ايرانى وتورانى و یونانی براى خدايان دورانهاى پيش از زردشتى يعنى ميترايى اين مطلب و يا اسطوره ها را می‌دانستند.

  چار عنصر اساسى زيستى با چار گردش اساسى جهان (حرکت هاى جذبي فرار, محورى مدارى) با چار فلسفه جهانى, با چار مزاج اصلى انسان, با چار ملايک ارشد, با چار ترس اساسى با چار دوران زنده گى با چار رنگ عمده واساسى و بلاخره با چار ارزش اجتماعى ( آزادى, اخلاق, عدالت رشد) در پيوند ناگستنى قرار دارد.

  1- نماد باد آزادى است. رنگ باد زرد است. رنگ ليبرالها زرد مى باشد. باد براى گرده‌افشانی و انتقال تخم نر برکلاهه هاى ماده گياهان ضرور اند.
  2- آب نماد زنده گى نيرو و پاکى است رنگ آب آبى است .
  3- خاک نماد زمين است و رشد رنگ زمين سبز است. سبز نماد خرمى است.
  4- آتش نماد گرمى وعدالت است نماد خورشيد است, رنگ اش سرخ است. نماد خون است هم در جان وهم ماهانه زن که فرزند به دنيا مى آورد.

  آن وقت نيکواست که چار عنصر باهم همآهنگ باشند ونمادهاى شان هم: آزادى, اخلاق, عدالت رشد! که کاينات وجود دارد.
  اعتدال است هماهنگى است که چار حرکت اساسى ايست

  از بیرق اوغانستان که رنگ لباس کوچی هاست متنفرم.

  سه رنگ بيرق افغانستان در زمان امان خان طرح شد:

  1- سياه رنگ بيرق درانى و بارکزى بود يعنى دوره جديد.
  2- سرخ رنگ درفش دوره ميانه بود - ايران خراسان
  3- سبز و زرد و آبى رنگهاى دوران باستان ايرانزمين وتورانزمين بودند.
  افغانستان در مسیر تاریخ اثر ارزشمند میرغلام محمد غبار : نامهاى تاريخى وبيرق کشور برگ 9
  archive.org/details/Afghanistan_in_the_course_of_history_Ghubar

  حاکمان پشتون = جعل واقعیت, دروغ هاى پى درپى, نيرنگ , فريب, چال, بازى دادن, جهل ودرجهل نگاشتن مردم شريف پشتون, شادى بازى فرهنگى, تخريب , ويرانى, آوارکردن آبادى ها, کشت نفرت, جنگ انداختن بين ملتها, سوزاندن, تاخت وتاز, کشتن حيوانات, ريش کن جنگلها, کاريدن نباتات براى مواد, کاشت نباتات براى مواد مخدر, آزاردادن, زنستيزى, غارت , غصب چمندزارهاى غير پشتون بويژه درهزارستان , ونسل کشى

  وحدت ملى در ستان افغان سراب است
  حاکمان اوغان در پشت آن دوان دوان است

  تغيرنام افغانستان ضرور است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • کامران عزیز سلام
  با دیدن این عکس پرچم اشک از چشمانم جاری شد بسییار مقبول است تشکر

 • فکر میکنم این نشان، یکی از نشان های قدیمی مردم هزاره باشد، چون در خیلی از آثار قدیمی و بجامانده باستانی هزاره ها این نشان دیده شده است.

  فعلن هم خیلی از اقوام ترکتبار جهان این نشان را نشان هزاره میدانند.

  ویدیوی زیر را حتما ببینید.

  http://www.youtube.com/watch?v...

  آنلاین : http://www.hazarapeople.com

 • هرچه به خروج قوای امریکاه از افغانستان نزدیک میشویم تلاش و دستپاچگی استخبارات امریکا برای ایجاد شقاق و نفاق و بوجود اوردن جنگهای داخلی در افغانستان بعد از حضور خودش زیادتر میشود مزدوران و حقیران حقوق بگیر همچون کامران میر هزار دستورات مقامات بالا را برای این هدف عملا پیاده میکنند ......... ما مردم هزاره نمیخواهیم چوب سوخت خارجی ها شویم شما خارجی ها و مزدوران بی اهمیت شان بروید گم شوید و بگذارید تا نفس ارام بکشیم و مردم دیگر را علیه ما تحریک نکنید ......

 • افغانستان از خود نه بیرق دارد نه ملت. افغانستان مصنوعی است و به زودی تجزیه خواهد شد. من هم از بیرقهای شاهان این کوچیان متنفرم

 • به اهتزار درآوردن بیرق هزارستان درسایت کابل پرس? توسط کامران میرهزار سردبیر شجاع وتابوشکن و موفق وآزاد اندیش کابل پرس لرزه بر اندام قبیله گرایان وفاشیستان عظمت طلب افغانان دوزبانه ویک زبانه انداخته است. آری!
  کامران میرهزار به سلسلهء تابو شکنی ها وابتکارات بینظیر خود ازجمله به نظر خواهی گذشتهء مسالهء تجزیه ویاعدم تجزیهء افغانستان کنونی اینک یک گام مهم دیگر را در راه استقلال واعادهء حیثیت تاریخی مناطق هزارستان . برداشته است.
  امروز زمان آن فرا رسیده است که هزاره های افغانستان کنونی بیرق ملی خودشان را به اهتزار درآورند. من از بلندشدن بیرق هزارستان توسط کامران میرهزار پشتیبانی عمیق خویش را اعلام نموده وآنرا به فال نیک میگیرم

 • من با اینکه آشنایی زیادی با رنگها ونشانه ها ندارم ولی با محض دیدن این پرچم نو ورنگهای خوش نمایش ابتدا یک مقایسه کردم با بیرق فعلی افغانستان بعد یک نگاه به تمام بیرق دیگر جهان که در پایین اش بود انداختم دیدم که نه بحق این بیرق زیباتر از همه بیرقها واین سه رنگ خوشگلترین رنگهای جهان است واز همین هزارستان به همین پرچم ورنگ زیبا در رویاهایم جستجو میکنم سپاس از میر هزار عزیز با ططرحوسلیقه ی ناب اش.

 • اين فقط رويا و زيبا دلپذير است - در طريقت مارا حيله ناپذير است
  سپيد ار باشد نشان از قلب ما - اصل زرد باشد و سبزش ناگزير است

 • اين فقط رويا و زيبا دلپذير است- در طريقت مارا حيله ناپذير است
  سپيد، ار باشد نشان از قلب ما- زرد باشد اصل و سبزش ناگزير است

  اينطوري بهتر شد فكر كنم . نه شاعرم و نه هم تجربه خاصي در زمينه دارم٠ ببخشيد

 • حروف لاتین هم همخانی داره.
  بسیار بیرق زیبا با حروف hazaristan.
  az khaow shuma kodam chize dega bor nashawa.

 • خیلی خوب اقای کامران میر هزار میخواهد نام افغانستان را که احمد شاه ابدالی گذاشته بود به هزارستان تبدیل کند.
  احمد شاه ابدالی به نصف جمعیت پشتون افغانستان نامش را افغانستان گذاشت ولی خودت با مقدار کته خرچی شده پنج ملیون نفر میخواهی هزارستان بسازی یک حرف ناممکن است اگر طالبان خبر شود بیرق را برایت نشان میدهد

 • پیامد احتراز ناپذیر استبداد دراز مدت قبیله وتلاش های هویت ستیزانه ی گروه های قبیله اندیش و تمامیت خواه همین است . منتظر ظهور بیرق های " تورکستان" ، تاجیسکتان جنوبی" و ده ها ستان دیگر بمانیم.

 • کامنت بالا از من است . با پوزش که نوشتن نام را فراموش کرده بودم .

 • Long live Hazarestan, the Land of ???? Let me look to find anything to be proud of. Coming back after 30 days. yes I found it. Mazari- hay ay tche mekh mezani, mohaqiq, ajab to jasusi mekoni, wa bas ma hazara, ke baz mush mekhorem Mush Khor

 • افغانستان از خود نه بیرق دارد نه ملت. افغانستان مصنوعی است و به زودی تجزیه خواهد شد. من هم از بیرقهای شاهان این کوچیان متنفرم

 • افغانستان مصنوعی است مثل پاکستان. به زودی شاهد فروپاشی هر دو خواهیم بود. به این خاطر پشتونها یا همان افغانها از اکنون برای به وجود پشتونستان به هر کس کون میدهند. این سبک مغزان پای لوچ اشتر همه مردم غیر پشتون را با خود بدبخت میکند. پشتون ها بازیی را ادامه میدهند که شاهان دزد و امیران وحشیشان شروع کردند. اما نتیجه اش نابودی خود پشتونها خواهد بود.

 • هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها واه واه هزارستان !؟
  اگر یک لطف و مرحمت میکردین، میرفتین به مریخ ، بسیار خوب نمیشد؟؟؟ بی ازو هم قواره های تان هم به مخلوقات فضایی میمانه ... در این دنیای خاکی خو فکر نکنم، که هزارستان جور شوه ...
  څو چې دا ځمکه اسمان وي
  څو چې دا جهان ودان وي
  څو چی ژوند پر دې جهان وي
  څو چې پاتې یو افغان وي
  تل به دا افغانستان وي
  تل به دا افغانستان وي

 • کلمه "افغان" از ديدگاه واژه و ريشه شناسى فریاد و ناله , زارى شیون و واویلا و شکايت, داد و نالشت معنى مى دهد همانگونه ايکه بزرگان زبان فارسى ويا به گفته حاکمان دولت ستان افغان بزرگان زبان درى بکاربرده اند
  غزليات حافظ شيرازى و واژه " افغان" و "افغان" :

  به هر سو بلبل عاشق در افغان
  تنعم از میان باد صبا کرد

  مبتلایی به غم محنت و اندوه فراق
  ای دل این ناله و افغان تو بی چیزی نیست

  شمع دل دمسازم بنشست چو او برخاست
  و افغان ز نظربازان برخاست چو او بنشست

  ماهی و مرغ دوش ز افغان من نخفت
  وان شوخ دیده بین که سر از خواب برنکرد

  نام "افغان" به هيچ گونه نام يک کشورنمى توان شد اين سومين باراست که حاکمان به قول معروف "افغان" ويا پشتون مى کوشند با فريب, نيرنگ, تقلب و چالبازى اهداف شوم خود را پياده کنند.

  بهتراست براى کشور افغان ستان يک نام نو جستجو کرد . که هرشهروند خود را مثل شهروند درجه يک و درجه دو ووو حس نکند. چون نام "افغان" شايسته نه براى ملت پشتون و يا ملتهاى غيرپشتون مى باشد. باوجود ايکه حاکمان "افغان" و فغان و فریاد و ناله , زارى شیون و واویلا و شکايت, داد و نالشت مردمان اين سرزمين را کشيدند.

  واژه“افغان“ حيثيت ملي بخود نگرفت نمى گيرد و نه خواهد گرفت .

  به آرزو تغير نام "افغانستان "

  توجه شما را به جملات سيد جمال الدين افغانى جلب مى کنم. راستى ديکرشيوه هاى تحريک آميز مدرن نيست اکنون هنگام منطق و دانش است. زمان دشنام و توهين گذشت.

  "فارسها اين مردم را "افغان" ناميده اند ؛ به اين علت كه هنگامي كه آنان در زمانهاي قديم توسط بخت النصر اسير شده بودند بسيار آه و ناله و فرياد و شيون مي كردند . از اينرو نام "افغان" كه در زبان فارسي معناي ناله وفرياد مي دهد آز آن زمانها بر آنان اطلاق مي شده است . "

  "عوام فارسي به زبان عاميانه اين مردم را " اوغان" مي نامند كه مشابه نام " پتان" است كه از طرف هندوان بر آنان اطلاق مي شده . اما بعضي از طوايف افغاني مثل ساكنين قندهار و غزني خود را پشتون و يا پشتانه مي خوانند . و بعضي هم مثل ساكنين نواحي خوست ؛ كورم و باجور خود را پختون و پختانه نا ميده اند . "
  اين دوبند متن ترجمه از کتاب سيد جمال الدين افغانى زير عنوان "تتمة البيان في تاريخ الأفغان" مى باشد که به زبان عربی در سال 1901 در مصر منتشر شد.
  سيد جمال الدين افغانى ويا اسد آبادى که با "ال کابلى" هم دستخط دارد اين کتاب را در قرن نوزده نوشت ولى چاپ اش دراولين سال قرن بيست به فرمان آدمکش قرن عبدالرحمان خان چاپ شد.

  الافغانى در فصل اول کتاب خود معنى و ريشه واژه افغان را و پيوند سياسى اش را روشن نموده فصل دوهم کتاب خود چندين اقوام افغان را به معرفى گرفته است: بگونه نمونه: کاکر, توخى, يوسفزى, عبدل, مهمند, هتک, افريدى سليمان خيل, بارکزى, اليکوزى وغيره

  "تتمة البيان في تاريخ الأفغان" که به زبان عربی مى باشد درانترنت به گونه ديجيتال قابل دريافت است. لطفاً برگ اين کتاب را بخوانيد

  سيد جمال الدين افغانى, "تتمة البيان في تاريخ الأفغان" , مصر, 1901,ص 13

  http://www.archive.org/stream/...
  حاکمان پشتون = جعل واقعیت, دروغ هاى پى درپى, نيرنگ , فريب, چال, بازى دادن, جهل ودرجهل نگاشتن مردم شريف پشتون, شادى بازى فرهنگى, تخريب , ويرانى, آوارکردن آبادى ها, کشت نفرت, جنگ انداختن بين ملتها, سوزاندن, تاخت وتاز, کشتن حيوانات, ريش کن جنگلها, کاريدن نباتات براى مواد, کاشت نباتات براى مواد مخدر, آزاردادن, زنستيزى, غارت , غصب چمندزارهاى غير پشتون بويژه درهزارستان , ونسل کشى

  وحدت ملى در ستان افغان سراب است
  حاکمان اوغان در پشت آن دوان دوان است

  تغيرنام افغانستان ضرور است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • چمبر علی,

  اگر شما مى خواهيد افغان با معنى فریاد و ناله , زارى شیون و واویلا و شکايت, داد و نالشت باشيد از پندار من پروا ندارد به عربى "اشکالى" ندارد. ولى من اين واژه منحوس مى دانم. واژه پشتون را حتى قبول دارم. ولى افغان با تمام معنى ومفهوم آن نيستم

  تغيرنام افغانستان ضرور است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • غرجستان فکرکنم خوبتر است تا هزارستان, اوغانستان دیگری را نباید بنیاد نهاد!! گپ دوک اینکه رنگ اسمانی تیره رنگ کورد علاقه ازبک ها و هزارهاست ولی رنک زرد و سفید چه معنا دارد , باید رنگ های توغ برادران هزاره تشریع شود! به امید روزیکه اوغانستان بی قانون پارچه پاچه و هر کی صاحب مال و اختیار خود شوند .

 • جناب ناقل خان چپلک علی! شعر زمان خلقی ها را برای سیاسر های تان زمزکه کنید دیگر هیچ هاعاقل و بالغ حلالی را نمیتوان یافت که اوغانستان پتان و اوغان یهودی را بخواهند.

 • خانوم بُریده ثریا ! کسیکه میخواهد در کشور ما زندگی کند، باید افغان باشد و از ته دل به افغانستان عزیز احترام قایل باشه ... و گر نی باید از کشور ما بیرون شوه ... میتوانه در هر نقطه ی دنیا و به هر نام که میخواهه زندگی گنه ...

 • سلام به تمام مردم مهربان ( خراسان.آریانا.بخدی.هزارستان ) همانطوریکه یک ضرب المثل است که میگن آفتاب با دو انگشت پت نمیشود همانطور ظلم و خیانت که مردم پشتون اول در حق خود بعدا به حق دیگر مردم نمودند نیز از از چشم تاریخ پنهان نیست. من به قسم مثال 3 مثال برای مردم پشتون میدهم تا باشد که از این خیانتشان پشیمان شوند و از مردم این سرزمین معذرت خواهی نمایند اول: شاه امان الله خان که خود پشتون بود و دست نشانده انگلیس نیز بود ولی به استثنای مردم پشتون همه مردم دیگر از این حکومت رازی بودند که خود پشتون به دستور اجنبی ها باعث شکست حکومت امان الله خان شدند. دوم : داکتر نجیب الله را نیز ما دوست داشتیم ولی به دستور پاکستان توسط همین پشتون های خودش به قتل رسید.سوم: فروختن خاک دیورند به پاکستان توسط شاه شجاه خاین.... پشتون های عزیز ما فقط شما را بحیث مهاجر میبینیم اگر میخواهید که در میان ما برادرانه و برابرانه زندگی نمایید فقط به اشتباهتتان اعتراف نماید و دیگر دست به همچو خیانت ها و اشتباهات نزنید......

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس