صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > مردی که قلبانش برای آرژانتین می تپد

مردی که قلبانش برای آرژانتین می تپد

علی جواد دهقان
جمعه 27 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مسلما فصلی که گذشت برای روبرتو فابین آیالای آرژانتینی فصل آسانی نبوده است. او بعد از اینکه توافق کرد از باشگاه والنسیا جدا شود و به ویارئال بپیوندد یکباره در تصمیمش تجدیدنظر کرد و راهی باشگاه رئال زاراگوزا شد. پیوستن آیالا به تیم زاراگوزا چندان برای او خوش یمن نبود چرا که در پایان فصل این تیم به لیگ پایینتر سقوط کرد در حالیکه زیردریایی های زرد (ویارئال) در مقام دوم لالیگا پس از رئال مادرید خودنمایی می کرد. اکنون این بازیکن اسبق تیمهای معتبری همچون ریورپلاته، آث میلان و والنسیا که سه سال با رئال زاراگوزا قرار دارد باید تصمیم بگیرد که برای صعود دوباره به لالیگا به تیم باشگاهی اش کمک خواهد کرد یا خیر.

از آیالا بعنوان یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال آرژانتین یاد می شود. این مدافع 35 ساله که سابقه 115 بازی ملی را در کارنامه خود دارد در پی شکست 3 بر صفر تیم آرژانتین در مقابل برزیل و آن هم در فینال کوپا آمریکای 2007 اعلام کرد که از تیم ملی کناره گیری خواهد کرد. البته باید یادآور شد که یکی از آن سه گل برزیل گل به خودی آیالا نیز بود ولی او اعلام کرد که این گل هیچ تاثیری در تصمیمش برای خداحافظی نداشته است. آیالا در 63 بازی از 115 بازی ملی اش بازوبند کاپیتانی تیم ملی کشورش را بر بازو بسته است و در این زمینه رکورددار است ولی در تعداد بازی ملی خاویر زانتی از او پیشی گرفته است.

روبرتو، شما سقوط ناراحت کننده ای به دسته دوم را به همراه زاراگوزا تجربه کرده اید. چرا اینگونه شد؟
سوال سختی است، یک چیزی که من بارها پاسخ داده ام به آن این است که سقوط یکی از اتفاقاتی است که در فوتبال رخ می دهد اگرچه حقیقت این است که ما هرگز بعنوان یک تیم نبودیم. ما از چند مربی گذشتیم و بازیکنان نمایش خوبی را که ما باید می داشتیم نشان ندادند. هنگامی که شما فصل را به پایان می رسانید بسته به آن است که شما همیشه باید چند عامل را در نظر بگیرید.

شما دوست دارید در کجا به فوتبالتان پایان بدهید؟
من صادقانه بگویم که تاکنون به آن فکر نکرده ام. من در اسپانیا خیلی خوشحال هستم و کیفیت زندگی در اینجا عالی است. لیگ عالی ای وجود دارد، خیلی رقابتی است ولی شما همیشه باید احساسی نسبت به وطنتان را همراه خواهید داشتد. من دوست دارم تا برگردم ولی همه چیز بستگی به این دارد که اتفاقات چگونه پایان می یابد. من دوست ندارم تا طرحهای طولانی مدتی را پی ریزی کنم برای اینکه شما هرگز نمی دانید که چه چیزی رخ خواهد داد.

تعداد زیادی از بازیکنانی که مدت زمان زیادی را در اروپا گذرانده اند تصمیم گرفته اند تا در آنجا بمانند ولی در مورد شما این تصمیم چگونه است؟ آیا فکر می کنی که به آرژانتین برخواهی گشت یا در اسپانیا بمانی؟
در حال حاضر خیلی چیزها در اسپانیا نسبت به آرژانتین استوار شده است و من باید به فرزندانم فکر کنم. اگر کسی به من بگوید که فردایی که دوران فوتبالی ام تمام شد و من باید یک تصمیم بگیرم، بنابراین من در این صورت در اسپانیا خواهم ماند. این روزها برگشتن مشکل است و آن سخت تر هم است وقتی که بچه های شما در جایی دیگر متولد شده اند و بزرگ شده اند. اگر چه ما هیچ وقت ریشه هایمان را فراموش نمی کنیم و ما هر سال دوبار به آرژانتین می رویم. دوستان آنها و زندگی شان اینجا هست. به هر حال آنها خیلی به این کشور وابسته شده اند.

شما در طول دوران بازیتان پیراهن های متفاوتی را به تن کرده اید. شما نسبت به کدامیک از این تیمها احساس مسئولیت بیشتری داشته اید؟
همه تیمهایی که من برایشان بازی کرده ام تیمهای خاصی بوده اند. من هم زمانهای خوبی داشته ام و هم زمانهای بدی را ولی من می توانم صادقانه بگویم که من نسبت به همه آنها احساسات مثبتی دارم. همه تجربیاتی که من در آنها کسب کرده ام هم در رشد من بعنوان یک بازیکن کمک کرده اند و هم از نظر شخصی و هم سطح فرهنگی. بنابراین انتخاب یک تیم از میان بقیه آنها مشکل خواهد بود.

تیم ملی کشورتان چه اهمیتی در زندگی تان داشته است؟
عشق به کشورم عشقی است که هرگز نمی میرد. من لباسش را در بازیهای دوستانه، مسابقات جام جهانی، کوپا آمریکا و غیره پوشیده ام و اگرچه من هرگز یک افتخار بزرگ را کسب نکرده ام من به آرزویم در زمینه بازی کردن و نمایش دادن جزیی از تیمی به آن اهمیت دست یافته ام. اکنون من کناره گرفته ام و من باید از این لباس حمایت بکنم و عشقم را در بیرون از میدان نشان بدهم. من باید هم تیمی هایم را تشویق بکنم چون آنها می توانند جام جهانی یا کوپا آمریکا را ببرند و تمام کشور را خوشحال بسازند.

وقتی که بازی تیم آرژانتین را می بینی آیا حس دلتنگی به شما دست می دهد؟
بله، البته که اینگونه است و خیلی زیاد. برخی اوقات شما باید تصمیمتان را بگیرد. این کار سخت بود ولی تصمیم من بود و من نسبت به آن راضی هستم. من می دانستم که چه چیزی پیش روی من هست و من باید با باشگاهم کار می کردم برای اینکه من به سمتی می روم که میدانم که این سالها سالهای آخر فوتبالی ام می باشد. من خواستم تا به همان خوبی که می توانم کار کنم برای باشگاهم حضور پیدا کنم و بازی کردن برای تیم ملی کشورم وقت زیادی را از من می گرفت.

بنابراین هیچ تصمیمی ندارید که بخواهید تغییرش بدهید.
نه. اکنون خیر. من یکبار به صورت نیمه شوخی گفتم که اگر مارادونا از من بخواهد من برخواهم گشت ولی آن مسئله یک گفتگو در میان دوستان بود. من تصمیم ام را گرفته ام و جدا از احترامی که برای خودم و تمام افرادی که در آن موقعیت بازی می کنند من به آن تصمیم وفادار خواهم ماند.

در حال حاضر مارتین دمیکیلیس در پست شما بازی می کند. شما فکر می کنید که او چه مقدار کارش را درست انجام می دهد؟او کار بزرگی می کند ولی این پست جایی است که او باید رقابت زیادی در آنجا انجام دهد برای اینکه بازیکنان خیلی خوبی هستند که مشتاقند دوران فوتبالی خودشان را بسازند.

بازیکنی با تجربه شما چه نصیحتی به همتایان خود خواهد داشت؟
گذشته از توانایی های فردی شما بعنوان یک مدافع میانی نیاز دارید که هم بازی و موقعیت هم تیمی هایتان را به خوبی بفهمید، شریکتان، مدافعین، مدافعین میانی. شما لازم است که از ارتباطات مناسبی برخوردار شوید برای اینکه اگر شما به عملکرد مثبتی در دفاع دست یابید در نتیجه تیم بیشتر مستحکم می شود. مدافعین میانی یک منظره بزرگی از بازی را در پیش رو دارند و شما باید به بیشتر از آن دست یابید.

یکی از خاطرات به یادماندنی که شما با آرژانتین داشتید مربوط به کسب مدال طلا در آتن می باشد. چه خاطراتی از آن دوران به یاد دارید؟
خاطره شگفت انگیزی بود بخاطر اینکه آرژانتین هرگز مدال طلا را نگرفته بود. بعنوان یک فوتبالیست شما همیشه می خواهید یک رقابت بزرگ را پیروز شوید تا تاریخ را بسازید و پیروزی در المپیک چیزی است که من خیلی به آن افتخار می کنم. یک تجربه بینظیر بود.

آیا فکر می کنی که نسل لیونل مسی و سرجیو آگوئرو می توانند از عنوان قهرمانی شما در آتن دفاع کنند؟
خب البته که آنها می توانند ولی آنها نیاز دارند که به آنجا بروند و این را نشان دهند. ما در سال 2002 نیز این شانس را داشتیم ولی ما در مرحله گروهی حذف شدیم. با بازیکنان و تاریخی که ما داریم ما می توانیم آن افتخار را دوباره کسب کنیم ولی وقتی که شما به آنجا می روید شما باید این کار را اثبات کنید. تیمهای قوی ای در آنجا حضور دارند و همه می خواهند که شما را شکست دهند.

آیا این استعدادهای جدید می توانند در آفریقای جنوبی 2010 تاریخ ساز شوند؟
ما در مرحله یک چهارم نهایی (جام جهانی 2006) به آلمان باختیم. این جوان ها نیاز دارند که هر چه سریعتر پیشرفت کنند تا تاثیر خودشان را در آنجا بگذارند. آنها نامهای بزرگی هستند به همراه باشگاه هایشان و آنچه لازم است این است که برای تیم ملی شان نیز همینگونه باشند.

چرا آرژانتین در سالهای اخیر نتوانسته است هیچ قهرمانی معتبری را کسب کند؟
اگر ما می دانستیم که مشکل چه بود ما این افتخارات را کسب کرده بودیم. من واقعا نمی دانم. همیشه دلایل متفاوتی در هر رقابتی وجود دارد. ما بازیهای ترسناکی را در این روزها انجام می دهیم و هنگامی که به تورنمنت بزرگ وارد می شدیم من مطمئن نیستم که ما آیا آمادگی آن را داریم تا یک بازی خوب انجام دهیم. بازیکنان آرژانتینی می خواهند در هر مسابقه ای بازی کنند. اما هنگامی که شما به جام جهانی و کوپا آمریکا می رسید شما هزینه آن را می پردازید برای اینکه شما در بهترین وضعیت تان نیستید.

در مورد آلفیو باسیله و کارش در تیم ملی چه نظری دارید؟
ال کوکو از آغاز آرژانتینی بوده و است. او قبلا اینجا بوده است و افتخاراتی را هم کسب کرده است. او همیشه می داند به چه بازیکنانی نیاز دارد و همچنین به چه تاکتیکهایی. او روانشناسی است که به بازیکنان بهترین موقعیت را می دهد.

و آیا ما یک روز آیالا را بعنوان مربی خواهیم دید؟
من واقعا به آن فکر نمی کنم. ما فوتبالیستها یک گونه خاصی هستیم و من نمی دانم که آیا من این شخصیت یا اشتیاق را دارم که مسئولیت یک تیم را عهده دار شوم. من عاشق فوتبال هستم ولی اکنون من خودم را بعنوان یک مربی نمی توانم ببینم. من دوست دارم تا در بازی بمانم و من مطمئنم که من چیزهای دیگری را پیدا خواهم کرد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس