صفحه نخست > دیدگاه > امریکا و جمهوری اسلامی ایران در انتخابات افغانستان؛ رقابت یا رفاقت؟

امریکا و جمهوری اسلامی ایران در انتخابات افغانستان؛ رقابت یا رفاقت؟

محمد اکرام اندیشمند
شنبه 8 فبروری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

صرف نظر از بی اعتمادی و خصومت میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحدۀ امریکا پس از سقوط شاه و تشکیل جمهوری اسلامی برهبری آیت الله خمینی، زدو بندها و رفاقت های پشت پرده و ناآشکار میان تهرانِ آیت الله ها و واشنگتن مستکبران، پوشیده باقی نماند. به ویژه، تحولات یک دهۀ اخیر در منطقه، این رفاقت نا پیدا را علنی ساخت و پرده از توافقات اعلان ناشده میان طرفین بر سر عراق، افغانستان و اخیراً حتی سوریه برداشت.

در همان جنگ ایران و عراق که امریکا به شدت در حادثۀ گروگان دیپلومات هایش (4نوامبر1979)از سوی جمهوری اسلامی ایران تحقیر شده بود، این موشک های اسکاد روسی بود که بر فرق تهران فرود آمد، نه موشک های ساخت امریکا و متحدین اروپایی اش؛ هر چند غربی ها، صدام حسین را کمک کردند تا جمهوری اسلامی ایران نتواند با شعار پوپالیستی راه قدس از کربلا میگذرد، بر کربلای عراق برسد و صدام را از سلطنت بغداد براندازد.

درستی و نادرستی آن شعار را نیز میتوان در آئینۀ روابط تسلیحاتی سری میان اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران در اوج جنگ عراق و ایران مشاهده کرد. جمهوری اسلامی ایران از آگست 1985تا مارچ1987عیسوی مقادیر هنگفت اسلحه و مهمات شامل موشک های ضد تانگ تاو، موشک های ضد هوایی هاوک، توپ 155ملی متری و قطعات یدکی هواپیماهای جنگی از اسرائیل بدست آورد. این سلاح ها نقش بسیار تعین کننده در خنثی سازی حملات زرهی عراق و انجام عملیات والفجر8 نیروهای ایران در تصرف جزیرۀ فاو عراق، ایفا کرد. سپس سفیر ایالات متحده امریکا در اسرائیل از تقاضای پیهم تهران مبنی بر دریافت اسلحه از اسرائیل و پاسخ مثبت اسرائیل پرده برداشت. برخی منابع بهای فروش اسلحه از اسرائیل به جمهوری اسلامی ایران را، دو نیم ملیارد دالر تخمین زدند.

با توجه به این همه زدو بندهای پشت پرده و راز های سر به مهر در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و دو دشمن آشتی ناپذیرش، "استکبار جهانخوار امریکا" و "رژیم صیهونیستی اشغالگر قدس" در سالهای جنگ عراق و ایران، این رفاقت راز آلود و نا آشکار با رقابت و خصومت آشکار ادامه یافت. اما در مسیر متضاد و متناقض این رقابت و رفاقت در سالهای پس از جنگ ایران و عراق، به خصوص در دهۀ اخیر، تحولاتی که با نقش مستقیم امریکا شکل گرفت، همه در جهت منافع و اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود.
امریکایی ها صدام حسین را کُشتند، دولتش را متلاشی کردند و بجای آن دولت شیعه از شیعیان عراقی ساخته شد که سالهای طولانی در تهران میزبان دسترخوان حکومت ولایت فقیه بودند. عراق به عنوان دشمنی که قاتل صدها هزار نیروهای جمهوری اسلامی ایران بود یک شبه با این اقدام امریکا به متحد و دوست استراتژیک تهران در منطقه تغیر یافت و هلال شیعی تا دمشق تکمیل شد.

در افغانستان، قاتلان دیپلوماتهای جمهوری اسلامی ایران در شهر مزار شریف با حملۀ امریکا از مسند حاکمیت به زیر افتیدند و شیعیان افغانستان که در برنامۀ طالبان توسط عبدالمنان نیازی والی آنها در مسجد روضۀ مزار(تابستان1377) اعلان شد، سه گزینۀ: سنی شدن، مُردن و فرار را پیش رو داشتند، یکباره به وزنۀ مهم قدرت و سیاست تبدیل شدند.
بزرگترین دولت عربی متحد جمهوری اسلامی ایران در خاور میانه یعنی سوریه برهبری بشار اسد علوی که در زلزلۀ بهار عرب به شدت از ریشه تکان خورد و در حال فروریزی قرار گرفت، با حمایت و دخالت مستقیم تهران از فروپاشی نجات یافت. امریکایی ها و متحدین اروپایی شان که تحت فشار متحدان عربشان قرار گرفتند تا سر بشار اسد را همچون معمر القدافی بکوبند، در آخرین گام، دست نگهداشتند و سیاست هایشان در همسویی با سیاست تهران قرار گرفت. تا حدی که اخیراً مامورین اطلاعاتی سازمان های جاسوسی امریکا و اروپا به دمشق سرازیر شدند تا در مقابله با گروه های افراط گرای اسلامی که علیه دمشق می جنگند، برنامۀ مشترک بریزند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران، حکومت نوری مالکی و واشنگتن همین اکنون در فلوجه و الانبار عراق در یک موضع واحد و مشترک قرار دارند.

جمهوری اسلامی ایران تا این اواخر بر سر امضای پیمان دوجانبۀ امنیتی میان کابل و واشنگتن، موضع مخالف داشت. وقتی در لویه جرگۀ مشورتی حکومت کرزی (30عقرب1392/21نومبر2013) اکثریت مطلق اعضای جرگه به امضای پیمان تأکید کردند و حتی صداهایی از داخل جرگه و از درون مجلس نمایندگان بیرون شد تا پایگاه نظامی امریکا در ولایت بامیان مد نظر گرفته شود، شماری از تحلیلگران آنرا به کاهش نقش و نفوذ ایران در افغانستان مرتبط ساختند. اما نشانه های بعدی که در اظهارات دو مقام ایرانی بر سر پیمان امنیتی و حضور نیروهای امریکا در افغانستان، انعکاس یافت نشان داد که تصویر کاهش نقش و نفوذ ایران در حوزۀ نفوذش به درستی ترسیم نیافته است.

محمود افخمی رشیدی سرکنسل جمهوری اسلامی ایران در هرات با خبرنگاران گفت(12دلو1392/2فبروری2014)که تهران از امضای توافقنامۀ امنیتی میان افغانستان و امریکا با توجه به اینکه این موافقتنامه منافع ملی افغانستان را حفظ کند، حمایت می کند. او افغانستان را کشور مستقل خواند که می تواند با هر کشوری پیمان ببندد. سه روز بعد(15 دلو1392/5 فبروری 2014)، علی اکبر ولایتی وزیر خارجۀ دوران آیت الله خمینی و مشاور فعلی امور بین المللی آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، بصورت بی سابقه و با لحن بی سابقه، سیاست بارک اوباما را در افغانستان تمجید کرد و آنرا عاقلانه خواند. این در حالی است که اوباما می خواهد تا پیمان امنیتی با افغانستان به امضاء برسد و با امضای این پیمان، واشنگتن دارای 9 پایگاه نظامی در افغانستان می شود.

با تمامی این تحولات پر تناقض و راز آلود در روابط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحدۀ امریکا، آیا آنها در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری افغانستان با رفاقت عمل خواهند کرد یا در رقابت باهم قرار خواهند گرفت؟ آیا آنها در انتخاب تیم مورد نظر و دلخواه خود، در میان تیم های رقیب انتخابات، انتخاب واحد خواهند داشت؟ این تیم چه کسانی خواهند بود و رفاقت تهران و واشنگتن در این مورد چه تبعاتی برای افغانستان خواهد داشت؟
اگر تبعات رفاقتِ تهران و واشنگتن بر سر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مورد تحلیل قرار گیرد، شاید شکستن انحصار پاکستان در کشاندن امریکا بدنبال خود در افغانستان پیامد خوب این رفاقت باشد؛ تحولی که احتمال آن بسیار ضعیف و اندک است.

امریکایی ها در این رفاقت، بر عربستان سعودی دوست و متحد استراتژیک خود نیز پشت خواهند کرد. هر چند که اکنون این اتحاد استراتژیک با ناخشنودی و نارضایتی شدید عربستان سعودی از واشنگتن بر سر تحولات یک دهۀ اخیر در منطقه و به خصوص بر سر موضع امریکا در سوریه خدشه دار شده است.
اگر همسویی میان امریکا و تهران بر سر آیندۀ افغانستان با توجه به انتخابات ریاست جمهوری در بهار آینده شکل بگیرد، این امر به همان حدی که انحصار پاکستان و عربستان را منحیث منبع تفکر تروریزم تکفیر گرا و صدور آن به افغانستان در شکل دهی دیدگاه افغانی امریکا می شکند، به همان حد رقابت و خصومت منطقه ای را در میدان افغانستان تشدید می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دوست صرفا كلامي من اقاي محترم انديشمند، مذهب شيعه صفوي بوسيله دشمنان اسلام تكامل منفي ضد اسلام نموده و منحرف شده بيش نيست براي ان شيعه صفوي در طول تاريخ روابط بسيار خوب با دشمنان اسلام و پاپ ها بنام يك سرزمين بزرگ به اصطلاح اسلامي داشتند، اين شناخت ضد اسلامي بودن تحت نام همان اسلام تا حال در نزد غربي ها وجود دارد، براي همين در سياست غربي ها هيچ تغييري نيامده است و ادامه خواهد داشت.

 • روزنامه‌ای محلی در یونان خبر داده که یک محموله‌ی دریایی حاوی تسلیحات که از اسراییل عازم ایران بوده؛ از سوی دولت یونان توقیف شده است.

  روزنامه کاتیمرینی، چاپ آتن، در گزارش خود تصریح کرده است که مقامات یونان، دو محموله‌ی دریایی، شامل قطعات یدکی بمب افکن های اف_۴(فانتوم) را در دسامبر ۲۰۱۲ و آوریل ۲۰۱۳ به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران متوقف کردند.

  مقامات اسراییل، هنوز هیچ‌گونه اظهارنظری در این خصوص نکرده‌اند. این در حالی است که محموله‌های تسلیحات از کشور اسراییل به ایران، دشمن اصلی این کشور در منطقه ارسال شده است.

  به گزارش شبکه‌ی ۲ تلویزیون اسراییل، امریکا از ارسال این محموله‌ها آگاهی داشته و به همین دلیل در وقت مقتضی نسبت به توقف آنها اقدام کرده است. این گزارش در ادامه تاکید کرده که آگاهی مقامات اسراییل از ارسال این محموله نیز بسیار تعجب‌برانگیز است.

  شبکه ۱۰ اسراییل نیز با پخش گزارشی در رابطه با انتشار این خبر، انجام چنین اقدامات ضد امنیت ملی اسراییل را ناشی از حرص و آز برای کسب درامدهای تجاری بیشتر عنوان کرده است.

  روزنامه کاتیمرینی، چاپ آتن، مدعی شده، اسنادی در ارتباط با تحقیقات مقامات یونان در این رابطه در اختیار دارد که نشان می‌دهند؛ دادگاه مسوول رسیدگی به این پرونده، حکم مصادره و ارجاع محموله‌های مذکور به امریکا را صادر کرده است.

  یک شرکت یونانی مسوولیت حمل و ارسال این محموله‌ی دریایی را از شهری در استان حیفا در اسراییل برعهده داشته است.

  در گزارش‌های رسانه‌های اسراییلی و یونانی، اشاره ای به نام شخص یا اشخاص مسوو در ارسال این محموله نمی کنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس