صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > لمپارد در اینتر موفق می شود؟!

لمپارد در اینتر موفق می شود؟!

گمانه زنی ها پیرامون احتمال حضور هافبک انگلیسی چلسی در اینترمیلان
علی جواد دهقان
چهار شنبه 9 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مورینیو در اینتر است و سعی دارد تیمی را برای فصل جدید مسابقات جمع و جور کند که در حد و اندازه قهرمانی در اروپا باشد، بسیاری باور داشتند که با ورود مورینیو به هر باشگاهی جمعی از ستارگانی که با او در استامفورد بریج کار کرده بودند نیز به طور مستقیم به مربی سابقشان خواهند پیوست ولی اکنون روز به روز که از بازار نقل و انتقالات اروپایی می گذرد هیچ شایعه ای در این مورد به واقعیت تبدیل نشده است.

اما در این روزها صحبت از حضور فرانک لمپارد هافبک قهار چلسی در اینتر است ولی بعید است به زودی گره این ماجرا باز شود و مشخص شود که آیا او بطور قطعی در لندن خواهد ماند یا راهی میلان ایتالیا می شود. یک روز مسئولان اینتر اعلام می کنند که چه مبلغی را برای عقد قرارداد با او کنار گذاشته اند و یک روز اسکولاری و پیتر کنیون در مقابل اظهارنظرهای اینتر موضع می گیرند، در مجموع باید گفت که شاید در مرحله چانه زنی دو باشگاه قرار داریم و همه چیز بستگی به این چانه زنی ها دارد.

گفتنی است که از زمان حضور پل اینس که در دهه پایانی قرن بیستم در تیم اینتر توپ می زد تاکنون هیچ انگلیسی نامداری بعد از او راهی فوتبال ایتالیا نشده است و چنانچه لمپارد تصمیم به انجام این کار بگیرد از یک نظر کار بی سابقه ای است. پیش از این و در طول چند سال گذشته که لمپارد خود را در رده بازیکنان کلاس جهانی قرار داده است صحبت از همسر اسپانیایی و کاتالانی او می شد و اینکه لمپارد در صورت ترک چلسی حتماً راهی بارسلونا خواهد شد.

اما اکنون صحبت از فرانکی و حضور در جوزپه مه آتزا است. پس باید گفت که بازیکن و مربی سابق بسیار تمایل دارند که برای بار دیگر در کنار هم باشند. اما آیا فرانکی در صورت جدایی از چلسی و استقرار در اینتر می تواند عملکرد درخشانی که در استامفورد بریج داشت را تکرار کند. سابقه ستارگان انگلیسی که تصمیم به ترک لیگ برتر گرفته اند و در لیگ های معتبری همچون کالچیو و لالیگا بازی کرده اند نشان می دهد که اینگونه نبوده است، ما حتی اگر به نام بکهام هم بخواهیم اشاره کنیم باید منصفانه بگوییم که بکهام رئال مادرید به هیچ وجه آن بکهامی نبود که در منچستریونایتد کار می کرد و اگر عوامل گوناگونی در فصل گذشته دست به دست هم نداده بود شاید بکهام هم بدون کسب هیچ جامی باشگاه اسپانیایی رئال مادرید را به مقصد ایالات متحده ترک می کرد.

در کنار بکهام، مایکل اوون، جاناتان وودگیت نیز بوده اند که همگی بهترین سالهای عمرشان را در باشگاهی همچون رئال مادرید فنا کرده اند و شاید هم اکنون نیز اگر از آنها بپرسند نظرشان درباره روزهای حضور در رئالشان چیست قطعا جوابی حاکی از ناامیدی بدهند.

چیزی که در مورد حضور انگلیسی ها در فوتبالی غیر از فوتبال داخلی شان مشهود است عدم تطابق راحت آنها با زندگی همسایگان اروپایی شان است و بخصوص در زمینه زبان. زبان انگلیسی اکنون در اروپا و جهان جزو اولین زبانهای خارجی است که در دوره های تحصیلی به دانش آموزان آموخته می شود ولی آیا هیچ انگلیسی به زبانی غیر از زبان خود آشنایی دارد.

اکنون که به مصاحبه های لمپارد که هر از گاهی صورت می گیرد نگاهی می اندازیم می بینیم که او تمایلش را برای بازی کردن در خارج از انگلیس علنا بیان می کند و این در حالی است که در این زمینه بارها به او انتقاداتی وارد شده است. اما آیا لمپارد به خوبی با جنگیدن در یک تیم خارجی برای رسیدن به جایگاه اولی آشنا است که اینگونه با اعتماد به نفس از حضور در فوتبال خارج صحبت می کند.

با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که تا حدودی لمپارد ابتدا از حضور مورینیو در مقصد بعدی اش مطمئن شده و سپس تصمیم به انجام چنین کاری گرفته است. چندی پیش بود که مورینیو در مصاحبه ای به خبرنگاران ایتالیایی گفته بود که لمپارد در هر صورت به اینتر خواهد آمد چه این فصل و چه فصل بعد! این گونه صحبتها علیرغم اینکه مختص مورینیو است ولی نشان دهنده این است که مربی سابق چه اندازه به شاگرد سابق خود تمایل دارد.

اما اکنون بهترین زمان نیز برای حضور لمپارد در اینتر نیز است، مورینیو که می خواهد انقلابی در اینتر راه بیندازد در میانه میدان دیگر احتیاجی به دژان استانکوویچ ـ بمب افکن بالکان ـ ندارد و به راحتی می تواند لمپارد را در سیستم های دلخواهش جایگزین کند اگرچه که باید گفت لمپارد علیرغم سر حال بودن نسبت به استانکوویچ صرب و شادابی بیشتر در نوع فوتبالش ولی از چند جهت نسبت به همتای صربش ضعیف تر است ولی با وجود این مسایل باید منتظر پایان موضع گیریهای دو تیم چلسی و اینتر بمانیم. قطعا تا چندی دیگر مشخص خواهد شد که لمپارد در فصل بعد در کجا بازی می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس