صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > بهای سنگینی که برای پرداختن به «حقیقت» باید در افغانستان پرداخت

بهای سنگینی که برای پرداختن به «حقیقت» باید در افغانستان پرداخت

فرهاد
سه شنبه 29 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نصیر فیاض به جرم پرداختن به« حقیقت» و افشای ناکامی ها و شکست های دولت دوشنبه 28 جولای توسط نیرو های امنیت ملی بازداشت گردیده است.

جوامع بشری همواره مدیون آنانی خواهند بود که برای آبیاری نهال آزادی جانهای شانرای برای دفاع از آزادی ، آزاد اندیشیدن و آزاد زیستن گذاشته اند. روزنامه نگارانند که مشکلات جامعه و تکروی ها و اشتباهات غفلت ها، و خیانت های دولتمردان و زورمندان را افشا می نمایند. و توده ها را از اینکه در کشور و جهانشان چه می گذرد اگاه می سازند.

در کشور ما بعد از رویکار آمدن نظام جدید سیاسی آزادی بیان یکی از دستاورد های مهم آن بوده . که بدان وسیله ژورنالیستان توانسته اند کاستی های و نارسایی ها ،عوامل و ریشه های بهران و نحوه کارکرد های دستگاه دولت و مخالفین اش را باز تاب دهد.

اما در این اواخر شاهد برخورد های خشن گروهای درگیر با خبر نگاران در داخل کشور بوده ایم. به قتل رساندن ، بازداشت و لت و کوب ژورنالیست ها از اعمالی است که حیات روزنامه نگاران را تهدید می کند. کشته شدن میرویس جلیل و محمد معصوم در جریان جنگ های تنظیمی قربانی شدن اجمل نقشبندی و صمد روحانی از طرف گروه جور وجهل طالب و به زندان افکندن و محکوم به اعدام کردن پرویز کامبخش و لت و کوب وبازداشت دها خبرنگار دیگر توسط دولت افغانستان و نیروی های امریکایی از جمله رفتار های ضد بشری و مخالف با پرنسیپ های پذیرفته شده حقوق بشر می باشد.

اخیرا با تاسف اطلاع یافتیم که خبر نگاه متعهد و با شهامت و مستعد محمد نصیر فیاض گرداننده برنامه حقیقت که از شبکه تلوزیون جهانی آریانا پخش می گردد. توسط نیروهای امنیت ملی در روز دوشنبه بیست و هشتم جولای بازداشت گردیده است. بیگمان برنامه «حقیقت» یکی از جمله برنامه های تلوزیونی افغانها بوده است که بصورت شفاف و بی پرده به مشکلات کنونی کشور پرداخته و از جمله برنامه های است که در میان هموطنان مان از بیننده های زیادی برخوردار است.

جای بسی تعجب است نظامی که بر اساس اصل دیموکراسی بنا شده است و خود را مدافع آزادی و دیموکراسی می داند ، به قلع و قمع زوزنامه نگاران هر روز با شدت بیشتری می پردازد و خود تیشه بر ریشه آزادی بیان که جز لا ینفک مردم سالاری است می زند.

در حالیکه فساد در سیستم حاکم به اوج خود رسیده ، و وعده های دروغین برخی از وزرا به ثمر ننشته و روز بروز هیولایی جنگ ترور ،دهشت شکل گسترده تر و هشتناک تری به خود می گیرد. و شکست دولت در عدم پیشبرد و تحقق و عده های داده شده. عدم کسب موفقیت در از میان برداشتن قاچاق ، کشت و زرع مواد مخدر . بحران گسترش حملات تروریستان. و مشکلات عدیده سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی ازجمله مواردی بوده است که آقای فیاض در برنامه «حقیقت» به آنها پرداخته است.

خبرنگار متعهدی که حرفه خبر نگاری اش را به وجه احسن به پیش برده و بی کفایتی،بی اعتنایی ، کم کاری ، رشوت و فساد مقامات بلند دولت را افشا نموده و راه حل های کارشناسنه و ارزنده ای را پیشنهاد نموده است که به این جرم امروز در پشت میله های زندان بسر می برد.

آزادی فوری آقای فیاض خواست همه روزنامه نگاران و قلم بدستان و آزاد اندیشان کشور می باشد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مملکتی که ریس جمهورش کرزی وزیر فرهنگش کریم خرم وزیر دفاعش وردک ووزیر امنیتش صالح محمدو باشد همانطورمملکت فقط به درد کوجی ها میخورد

 • مطمئنا آقاى فياض افتخار همه قلم بدستان متعهد است، فياض با سيماى شيوا و ضمير باك و تعهد به راستى به روشنكرى در جامعة اى برداخت كه متأسفانه آن جامعة تا نخاع در ابتذال و فساد غرق است .
  فياض شما افتخار جامعة اى هستيد كه با كشتن و عدم استحضار عناصر امر بالمعروف ونهى از منكر ، خود با برورش روحيه ء انحلال و ابتذال و جيره كى خود باختكى و الناسيون بر خود باورى و انقياد به حقيقت ، خود را بادستان خود به جنك ظلمت و تاريكى سبرده و با بخته زدن بر كوشان خود و احيائى ديوار هاى سياه بر مقابل جشمان امور خود را حواله و به جنك آنهاى سبرده اند كه آنها به هيج معيارى اخلاقى و انسانى بايبند نيستند .
  اين مجموعة به اندازه ء در لجنزار ابتذال غرق اند كه حتى فاشيسم را كه بدان خو كرفته اند نيز در سايه ستمكاران جهانى به حد ابتذال تنزل داده اند اينها در سايه شعار هاى فريبنده و بوق و سرناى غوغا سالاران غرب دراند همه ارزش هاى انسانى اين جامعة را به باد فنا مى دهند، ديكر اهمال و تسليمى در برابر مكر ، تزوير ، تيغ وكلاه اين خونتا ها كناهى است بس عظيم كه به هيج صورت توجيه بذير نيست ، ما امروز اكر دقت ننمايم وبراى حمايت از ارزش ها و حقيقت وارد عمل دسته جمعى براى اصلاح امور نكرديم بدون شك كه نونهالان فرداى مرزبوم ما بايد نتايج بى مايه كى ما را تحمل نموده و بهاى بس سنكين بايد ببردازند .
  فياض روشن دلان و حقيقت مؤمنان همه با همى همت و شجاعت تو را مى ستايند به تو مى بالند، تو براى تحقيق امر بلمعروف و نهى از منكر بصورت سيستماتيمك درفش سبز را در راستاى روشنكرى با شجاعت بدست كرفتى و براى احقاق حق تبيدى و در اين راستا به حقا كه مورد كينه و بغض آنانى قرار كرفتى كه كشور را به لجام كسيخته كى كه امروز براى هيج با بصيرتى بنهان نيست سوق داده اند.
  محمد نصير فياض تو كه بر نامه هايت را هميش با كرفتن نام ايزد لايزال در نخست آغاز مى نمودى و خدا را بدون شك در وجود و در آنجه تقديم مى داشتى به عنوان حقيقت ، استحضار مى داشتى بلاشك مايه عظمت عقيده ء است كه مؤمن و متعهد جوانى را به سان تو برورش داده است ، من مطمئن هستم هر بيننده كه با صدا و سيماى بشاش شما آشنا شده است حتما قلبا باشما تعلق خاطر يافته است ، مطمئن باشيد شما تنها نيستيد دستان هزارن مؤمن به حقيقت براى شما دعا كو است ،خداوند متصرف مطلق حقايق است شما را خداوند در بناه خود نكه خواهد داشت، بر خود نكيريد اين همه ابتلاء براى آزمودن ماست تا بندكى خدا را حسابى بجا آريم شما به روشنكرى تان ان شاء الله ادامه خواهيد داد و شما انشاء الله كه مايه الهام نسل ها اين مرزبوم بر وفق ارشادت بيامبر جاودان اسلام كه مى فرمايد : " بر زبان راندن حق در بر ابر سلطان جابر از عظيم ترين عبادات در اسلام به شما مى رود" خواهيد شد .
  به اميد اينكه آنهايكه از بيان حقيقت هراس دارند از نظر انسانى به حدى ارتقا يابند كه بتوانند حرف حق را بشنوند و احسن آنرا بيروى نمايند و الا خدايا ما را نصرت ده تا بساط اين بى مايه كان را از رقاب مردم بدور افكنيم و بتوانيم جامعة اى را بناء نهيم كه به زيبائى ها ، فضيلت ، مداراكرى و خير اهميت نهد و از ضرورت هاى بنج كانه مقاصد شريعت اسلامى صيانت به عمل آرد.
  به اميد آنروز دعا مى كنيم محمد نصير فياض بزودترين فرصت از جنكال اين غوغاسالاران فاشيزم مؤمن رهاى يابد و بسان كذشته به رونشكرى جامعة ببردازد و در نتجيه مصدر خدمت ملت خود در عرصه ايمنى اجتماعى كردند .
  د/ سيد ذبيح الله مهديار

 • مرد دوستی نیستی گر دشمنی مردانه باش
  این دورنگی تا به کی یا دوست یا بیگانه باش

  آ خر تا کی دروغ و فریب و داد از دموکراسی و آزادی بیان مگر در خفا هر کس حقیقت های تلخ جامعه را بگوش و آگاهی جامعه برساند فورا مورد تحقیق و تادید قرار میگیرد .
  میگویند که پشه وقت گمی اش بال میکشد .
  از اینکه امیدی برای کسب رای در انتخابات اینده وجود ندارد دست به هر کار غیر مسءولانه زدن اشتبائ بزرگ خواهد بود

  با احترام

 • قبل از همه آزادی نصیر فیاض را به همه دوستان وی تبریک گفته وموفقیت وی را میخواهم .

  خطاب به آقای کرزی واطرافیان وی !

  شما تصور میکنید با گرفتاری نصیر فیاض وامثال آن واقعیت ها را پنهان کنید اما هرگز اینطور نیست واقعیت واقعیت است که ثبت تاریخ خواهد شد ولکه ننگ برای عاملین حکومت های وقت خواهد بود شما هرگز نمیتوانید ملت افغانستان را خاموش کنید همه با نصیر فیاض هم صدا خواهیم بود شما فقط خود را فریب میدهید
  انوشه

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس