صفحه نخست > حقوق بشر > دیپورت پناهجویان از کشورهای اروپایی همچنان ادامه دارد! پلیس میدان هوایی کابل (…)

دیپورت پناهجویان از کشورهای اروپایی همچنان ادامه دارد! پلیس میدان هوایی کابل رشوت می گیرد

ایدا اصغری
چهار شنبه 25 فبروری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در جریان دو هفته گذشته بیش از 15 پناهجو از ناروی بصورت اجباری اخراج شده اند. در بین این پناه‌جویان کودکان ، زنان بی‌سرپرست ودومعلول نیز شامل می باشند. چندین پناه‌جوی دیگر در انتظار اخراج در زندان تروندوم نزدیک فرودگاه اسلو زندانی‌اند و یکی از این پناه‌جویان به مدت بیش از چهار هفته بدون ارتکاب هیچ جرمی در توقیف به سر می‌برد.

روز دوشنبه هفته جاری 23/2/2015 پلیس ناروی سه پناهجوی دیگررا دپورت کرد. یکی از این پناه‌جویان از ولایت غزنی ولسوالی جاغوری بود. می گویند وزارت امور مهاجرین این پناهجو را به خاطر نا امن بودن راه های منتهی به ولسوالی جاغوری تحویل نگرفته و دوباره به ناروی فرستاده اند اما دو پناه‌جوی دیگر حالا در کابل می باشند.

فریدا 9 ساله 15 فبروری از ناروی دپورت شد

هفته گذشته وزیرامورمهاجرین طی مصاحبه با رادیو سویدن گفت که وضعیت افغانستان از زمان توافق‌نامه‌ای که در سال 2011 با جماهیر انوری وزیر امور مهاجرین سابق امضاشده فرق کرده و حالا نیاز است تا توافق‌نامه جدید با درنظرداشت وضعیتی فعلی افغانستان امضا شود و یا هم در توافق‌نامه قبلی تجدیدنظر صورت گیرد.

او گفت وضعیت امنیتی در بسیاری از مناطق افغانستان امن نیست و ازجمله بسیاری از ولسوالی های غزنی خارج از کنترول دولت افغانستان است.

وزیر امور مهاجرین در این مصاحبه گفت که نامه‌ای را به چند کشور اروپایی و ازجمله ناروی نوشته است و از این کشورها خواسته تا بعد ازاین پناه‌جویان را دپورت نکنند. در غیرآن صورت افغانستان مرزهایش به روی پناه‌جویان دپورت شده خواهد بست و آنها را از فرودگاه کابل به کشور مقصد دوباره روان می‌کند.

اما دولت ناروی می‌گوید تا هنوزهیچ نامه‌ای از وزارت امور مهاجرین دریافت نکرده و بر اساس توافق‌نامه‌ای که با دولت افغانستان دارد پناهجویان را دپورت می‌کند.

من دو نامه از وزارت امور مهاجرین و وزارت خارجه افغانستان دارم که به تاریخ های 17 و 18 فبروری در مورد یکی از فامیل های دپورت شده عنوانی سفارت ناروی در کابل نوشته شده اند. اما نامه ای را که وزیر امور مهاجرین در مورد توقف کامل دیپورت پناهجویان از آن در مصاحبه خود یاد کرد تا هنوز در هیچ جایی به نشر نرسیده و خود وزیر می گوید که نامه را فرستاده اما نمی داند تا هنوز به کشورهای متبوع رسیده یا نه.

یکی از دلایلی که پناهجویان در ناروی جواب منفی می گیرند این است که به نظر اداره مهاجرت ناروی افغانستانی های که در دیگر مناطق افغانستان مشکل دارند می توانند در کابل و یا هرات و مزار زندگی کنند.

وزیر امور مهاجرین در این مورد می گوید که افغانستان بیش از هفت میلیون مهاجر دارد و ناروی با این جواب خود کشور های دیگر را نیز تشویق به دیپورت پناهجویان می کند در حالیکه کابل با جمعیتی که حالا دارد نمی تواند میزبان تمام پناهجویان دپورت شده باشد.

یکی از کارمندان وزارت امور مهاجرین در پیامی به من نوشته است که ما تمام کوشش خود را کردیم تا آن سه پناهجو را از میدان هوایی کابل دوباره به ناروی بفرستیم اما پلیس‌های فرودگاه کابل آن‌ها را تحویل گرفت.

قبلاً گزارش‌های به نشر رسیده بود که پلیس میدان هوایی کابل از پلیس‌های کشورهای اروپایی که پناه‌جویان دپورت شده را همراهی می‌کنند رشوت می‌گیرند تا پناه‌جویان اخراج شده را تحویل بگیرند.

در ناروی جنجال در مورد اخراج پناه‌جویان همچنان ادامه دارد. ارگان‌های دفاع از حقوق بشر، بعضی از احزاب این کشور، نماینده‌ های پارلمان بارها در مورد اخراج اجباری پناهجویان اعتراض کرده‌اند و دو بار رئیس دادگستری ناروی را به پارلمان خواسته‌اند. کمیته رسیدگی به شکایات پارلمان ناروی بار دیگر از وزیر دادگستری ناروی خواسته است که به پارلمان بیاید و به 12 سؤال جدید اعضای این کمیته جواب دهد.

اگر دولت افغانستان نصف همان حس مسئولیتی را که ارگان‌های دفاع از حقوق بشر ناروی و بعضی از احزاب این کشور در مورد سرنوشت پناهجویان افغانستان داشته باشد اخراج اجباری پناهجویان به‌زودی حل خواهد شد. اما متأسفانه چنین انتظاری از دولت فاسد افغانستان غیر واقعبینانه است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس