صفحه نخست > دیدگاه > قتل‌عام مکتب سیدالشهدای دشت‌برچی؛ جنایت ضدبشری

قتل‌عام مکتب سیدالشهدای دشت‌برچی؛ جنایت ضدبشری

پارۀ بیست‌وپنجم
قدم‌زاد هزاره
دوشنبه 10 می 2021

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گاهشمار قتل‌عام هزاره‌ها در دورۀ حکومت اشرف غنی
آنچه شما در اینجا می‌خوانید، گاهشمار کمی است دربارۀ کشته‌شده‌ها و زخمی‌های مردم هزاره در کابل، به ویژه دشت‌برچی. بی‌شمار در چندین انتحار و انفجار و حمله‌های تروریستی آمار زیر کشته شده‌اند که بخشی از کارنامۀ مجاهدان پاکباز اسلام یعنی گروه اسلامی- جهادی طالبان است. گروهی که کشورهای حامی تروریست آن را از لیست سیاه سازمان ملل کشید. بحث تعداد کشته‌ها نیست، بلکه بحث ما در این است که این کشته شده‌ها را کودکان شیرخوار، زنان در حال زایمان در شفاخانه، دانش‌آموزان، دانشجویان، فعالان مدنی، زنان، مردان و افراد ملکی تشکیل می‌دهند. شاید اگر در آینده تاریخ را کسانی ورق بزنند، هم به روی این تروریستان و هم به روی حامیان آنان تف کنند.

رویدادهای تروریستی گروه طالبان که در زیر آمده است، مصداق واقعی قتل‌عام، نسل‌کشی، جنایت ضدبشری و جنایت علیه بشریت است.
حال، این شما و این هم آمار کمی از درشت‌ترین انتحار و انفجاری که در آن مردم هزاره هدف قرار گرفته است:
1. مکتب سیدالشهدا
18/2/1400، دشت‌برچی، کابل
باز هم رویداد تروریستی و قتل‌عام. باز هم رویداد کشتار دانش‌آموزانی که از خانه با شادی کیف مکتب بر شانه برآمدند و اما جنازه‌اش در شامگاه روز در دم دروازۀ خانه‌اش رسید. این، داستان بلند، رفتار و کردار مجاهدین اسلام، گروه طالبان، است. دیروز (هجدهم ثور 1400) گروه طالبان، مجاهدین جان بر کف اسلام، در دشت‌برچی کابل، موتر بمب را در مکتب سیدالشهدا منفجر کرد و 55 دانش‌آموز را کشت و 150 دانش‌آموز را زخمی کرد. این بار نیز هزاره کشی تا چراغ دانش و مکتب را خاموش کنند. مردم هزاره همواره در تیررس کشتار بوده است:
2. کورس موعود
24/5/1397، دشت‌برچی، کابل
نزدیکی‌های ساعت چهار پیشین روز 24 اسد 1397، صدای انفجار در منطقۀ دشت‌برچی، غرب کابل را لرزاند. هدف کورس آموزش موعود بود. جایی که در آن دختران و پسران هزاره برای آمادگی کنکور درس می‌خواندند. گزارش خیلی کوتاه بود: رویداد انتحاری گروه اسلامی طالبان در کورس مهدی موعود، دشت‌برچی دست‌کم 48 کشته و 67 زخمی به جا گذاشت.
3. کورس کوثر دانش
شنبه، 3/8/1399، دشت‌برچی، کابل
خبر خیلی دردناکی دهان به دهان شد: امروز شنبه سوم عقرب 1399 در رویداد تروریستی گروه طالبان بالای آموزشگاه «کوثر دانش» واقع در منطقۀ هزاره نشین دشت‌برچی کابل، 13 کشته و 20 بر جای گذاشت. سخنگوی وزارت امور داخله از احتمال افزایش کشته شده‌ها خبر داد.
4. کورس کوثر دانش
4/8/1399، دشت‌برچی، کابل
نزدیکی‌های ساعت 4:30 پیشین روز چهارم عقرب 1399 مرکز آموزشی کوثر دانش در ساحۀ پل خشک از مربوطات حوزۀ سیزدهم هدف انفجار انتحاری گروه طالبان قرار گرفت. این حملۀ انتحاری تروریستی 24 کشته و 57 زخمی بر جای گذاشت. این دومین انتحار و انفجار بالای مرکز آموزشگاه کوثر دانش بود.
5. شفاخانه صد بستر
23/2/1399
نزدیکی‌های ساعت 10:00 پیش از چاشت روز 23/2/1399 بخش ساختمان اداری و بخش نسایی ولادی شفاخانۀ صدبستر پزشکان بدون مرز دشت‌برچی در غرب کابل مورد حملۀ مسلحانۀ انتحاری گروه طالبان قرار گرفت. در این رویداد تروریستی 24 نفر که پنج تن از آنان کودکان تازه به دنیا آمده‌اند، کشته شده‌اند و 16 تن زخمی. از جمله کشته شده‌ها دستکم دوازده مادر و کادر بهداشتی هستند.
6. کلپ ورزشی میوند
15/6/1397، دشت‌برچی، کابل
نزدیکی‌های ساعت شش و هفت روز 15/6/1397 در باشگاه ورزشی میوند واقع در منطقۀ قلعۀ‌ناظر دشت‌برچی کابل حوزۀ ششم که منطقۀ هزاره نشین است، رخ داد که در اثر آن 30 تن از پهلوانان کشته شدند و 91 نفر زخمی شدند. حملۀ انتحاری اول حدود ساعت ۶ پیشین در ورودی ورزشگاه و هنگام برگزاری مسابقه رخ داد. شاهدان به رسانه‌ها گفته‌اند که مهاجم انتحاری با هدف قرار دادن محافظان این ورزشگاه خود را در دروازۀ ورودی ورزشگاه منفجر کرده است. انفجار دوم که ناشی از یک خودرو بمب‌گذاری شده بود یک ساعت پس از حملۀ اول و زمانی که خبرنگاران برای پوشش حمله تروریستی نخست در محل تجمع کرده بودند به وقوع پیوست.
7. سالن عروسی
27/5/1398، غرب کابل
نزدیکی‌های ساعت 10:30 شب، یکشنبه، 27/5/1398 انتحار کنندۀ مجاهدین اسلام، طالبان، در سالن عروسی «شهر دوبی» در غرب کابل خود را در بین مهمانان عروسی منفجر کرد که برای بیست دقیقه سالن تاریک بود و دستکم 63 نفر کشته و 182 نفر زخمی شدند. در این انتحار جهادی اسلامی که بوی خون مستشان کرده بوده است، زنان، کودکان، مردان کشته و زخمی شده‌اند که تمامشان افراد غیر نظامی بودند.
8. مسجد امام زمان
28/7/1396، دشت‌برچی، کابل
انتحارگر جهادی مسلمان وابسته به گروه اسلامی جهادی طالبان به تاریخ 28/7/1396 در مسجد امام زمان در منطقۀ هزاره نشین دشت‌برچی در غرب کابل خود را منفجر کرد که 39 نفر کشته و 45 نفر زخمی به جای گذاشت. در بین کشته شده‌ها و زخمیان زنان و کودکان نیز بودند. زمانی که نمازگزاران در حال ادای نماز بودند، نخست تروریست مسلمان انتحار کننده به روی نمازگزاران آتش گشود و سپس مواد منفجره‌ای که در بدن خود داشت منفجر کرد.
9. مسجد الزهرا
25/3/1396، دشت‌برچی، کابل
شب 25/3/1396 انتحار کنندۀ گروه اسلامی- جهادی طالبان خود را به روی شب‌زنده‌داران شب احیای ماه رمضان که در مسجد الزهرای جادۀ عبدالعلی مزاری، دشت‌برچی، آتش گشود که در این حملۀ تروریستی 4 نفر کشته و 8 نفر زخمی شدند.
10. مسجد باقرالعلوم
1/9/1395، چهارقلعۀ چهاردهی، کابل
ساعت 12:20 ظهر روز دوشنبه، 1/9/1395 در حالی که سوگواران مذهبی در سالروز کشته شدن امام حسین نواسۀ پیامبر اسلام در مسجد باقرالعلوم واقع در چهارقلعۀ چهاردهی کابل از مربوطات حوزۀ ششم امنیتی کابل مراسم سوگواری و مذهبی خود را اجرا می‌کردند که انتحار کنندۀ جهادی- اسلامی گروه اسلامی طالبان وارد مسجد شدند و خود را در بین جمعیت منفجر کردند. بر بنیاد آمارهای ابتدایی دستکم 27 نفر کشته و 35 تن دیگر زخمی شدند که مسئولان از افزایش کشته شده‌ها خبر دادند.
11. مصلای شهید مزاری
16/12/1398، دشت‌برچی، کابل
نزدیکی‌های ساعت 11:20 روز شنبه 16/12/1398 حملۀ تروریستی‌ای به مراسم سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری رهبر هزاره‌ها به دست گروه جهادی- اسلامی طالبان که در مصلا یا مسجد بزرگ عبدالعلی مزاری برگزار بود، روی داد که در این رویداد تروریستی دستکم 32 نفر کشته و 58 نفر زخمی شدند. بر بنیاد گفتۀ سخنگوی وزارت صحت به رسانه‌ها در بین کشته‌شدگان 5 زن و 7 کودک نیز هستند. این حملۀ تروریستی از یک ساختمان نیمه‌کاره از نزدیکی مصلا انجام شده است که در آن سه نفر مهاجم به دست قطعات ویژۀ پولیس کشته شدند.
12. جنبش روشنایی
2/5/1395، میدان دهمزنگ، کابل
نزدیکی‌های ساعت 14:30 روز شنبه 2/5/1395 در جریان تظاهرات میلیونی مردم هزاره با نام «جنبش روشنایی» که برای عدالت شکل گرفته بود، سه انتحاری جهادی- اسلامی خود را در بین تظاهرات کننده‌ها منفجر کردند که کشته شدن 80 نفر و زخمی شدن 231 نفر را در پی داشت. از جمع این کشته‌شده‌ها 7 نفر ماستر، 25 نفر لیسانس، 40 نفر دانشجوی دانشگاه کابل و پولی‌تخنیک کابل و دانشگاه تعلیم و تربیت بودند. این رویداد تروریستی در میدان دهمزنگ کابل روی داد.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس