بازگشت قهرمان

در خصوص بازگشت لنس آرمسترانگ معروف، به صحنه دوچرخه سواري
علی جواد دهقان
جمعه 19 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

يك اتفاق اسرارآميز
سه ماه بعد از اعلام بازگشت لنس آرمسترانگ معروف و آمريكايي به صحنه رقابت هاي دوچرخه سواري كه رسما از روز بيستم ماه ژانويه 2009 (انتهاي دي و اوايل بهمن 87) و با حضور وي در تورنمنت دور استراليا شروع خواهد شد و با حضور احتمالي و مجدد او در دور فرانسه در طول تير 88 به اوج خواهد رسيد، واكنش هاي مثبت و منفي در قبال اين مسأله و شخص وي همچنان ادامه دارد و شكي نيست كه اين هم از همان رجعت هاي خبرسازي است كه قصه هاي مختلف و جالب ورزشي جهان از آن ساخته مي شوند.

آرمسترانگ در 38 سالگي و پس از 3 سال بازنشستگي در شرايطي به ميدان باز مي گردد كه به زعم خود وي در زمان دوري او از صحنه پيشرفتي اساسي در اين ورزش حاصل نيامده و از ديدگاه او بخصوص سرعت فاتحان و برترين هاي توردوفرانس طي اين مدت كمتر از گذشته بوده و اين بدان معناست كه آرمسترانگ مي تواند خود را باز شانس دار جدي فتح معروف ترين و مهم ترين مسابقه دوچرخه سواري دنيا در تابستان سال آينده به حساب آورد. آرمسترانگ پس از غلبه بر بيماري مهلك سرطان در سال هاي 1996 و 97 و رجعت به ميدان، اولين قهرماني اش را در اين تورنمنت معتبر در سال 1999 تجربه كرد و هنگامي كه طي تابستان 2005 بازنشستگي اش را اعلام نمود، 7 قهرماني متوالي را در فرانسه به ثبت رسانده بود كه يك ركورد جديد در زمينه فتح توردوفرانس است و شايد هرگز تكرار نشود.

براي سرطان
آرمسترانگ مدعي است كه بازگشتش با اين هدف است كه با كسب هشتمين قهرماني اش در دور فرانسه توجه جهانيان را بيش از پيش به مبارزه با سرطان در سطح گيتي و تلاش هايي كه در حال شكل گيري در اين خصوص است، جلب كند و اين مسأله را در سطح جهان وسيع تر و جدي تر نمايد. با اين حال هنوز يك نوع راز پيرامون آرمسترانگ حس مي شود و همچنان مشخص نيست انگيزه حقيقي وي از اين بازگشت پر سر و صدا چيست و چه چيزي را تعقيب مي كند. به واقع اين اتفاق بسيار اسرارآميز به نظر مي رسد. برخي واكنش ها در قبال آرمسترانگ طي هفته‌هاي اخير مثبت بوده اند و از روي حرف ها متوجه مي شويد كه خيلي ها مايلند ببينند او در بازگشتش به جاده ها تا چه حد موفق خواهد بود و آيا وي هماني است كه در گذشته بود يا خير.

حضور در ايتاليا؟
از همه جالب تر اين كه گفته مي شود آرمسترانگ مي خواهد در دور ايتاليا هم كه يكي از 3 تور كلاسيك اين ورزش است و دوره 2009 آن در فصل بهار سال 88 برگزار مي شود، براي اولين بار شركت كند، حال آن كه هيچ گاه در جيرو بخت آزمايي نكرده است و در دوران اوجش نيز چنان متمركز بر دور فرانسه بود كه از دو تور كلاسيك ديگر (دور ايتاليا و دور اسپانيا) دور مي ماند اما حالا مي خواهد در پيري (ورزشي) دست به اين كار سخت بزند و جيرو و توردوفرانس را همزمان و در يك سال فتح كند. طبق اين دستورالعمل احتمالي، لنس ابتدا در جيرو شركت و براي كسب عنوان اولي آن تلاش خواهد كرد و سپس يك ماه استراحت و تمديد قوا خواهد كرد و از اواسط تير 88 پاي به پاريس خواهد نهاد تا پيراهن طلايي توردوفرانس را باز بپوشد. با اين حال دشواري مفرط كار لنس در اين است كه يك ماه فاصله بين ايتاليا و فرانسه و مسابقه هايي كه برشمرديم كم است و آرمسترانگ براي تجديد انرژي‌اش و كسب نيرويي فزون تر و جبران احتمالي توان از دست رفته كم ترين زمان را خواهد داشت و اين احتمال وجود دارد كه او كشش لازم را در اين خصوص نداشته باشد و شركت در تورنمنت ايتاليا او را چنان فرسوده كند كه در توردوفرانس ناكام شود. در چنان شرايطي خودش بناچار از خيال حضور در توردوفرانس خارج مي شود و هدف اصلي اش در بازگشت به صحنه، حاصل نمي‌شود.

نكات مبهم و قطعي
به همين سبب است كه شايعه شده آرمسترانگ تصميم نهايي اش را در خصوص جيرو نگرفته است و هنوز قطعي نيست به كشور چكمه اي برود و شايد در اين روند تغيير ايجاد و برنامه حضورش در دور ايتاليا را فسخ كند. به نوعي مثل سال هاي قبلي حضورش در ميدان، ساير تورنمنت هاي عمده را فداي دور فرانسه كند و يك بار ديگر فقط روي آن متمركز شود. در اين ميان تنها اين نكته محرز است كه اين ركابزن اهل تگزاس آمريكا كه يك بنياد مبارزه با سرطان هم دارد، علاوه بر دور استراليا، ارديبهشت در دور كاليفرنياي آمريكا هم حضور خواهد يافت و بجز آن در تعداد قابل توجهي از مسابقه هاي كلاسيك يك روزه دوچرخه سواري هم شركت خواهد كرد.

مايك ترنر، يكي از مديران رقابت هاي تور استراليا كه از حالا در انتظار حضور خبرساز آرمسترانگ در اين تور در روزهاي 30 دي تا 6 بهمن 87 است، مي گويد: آرمسترانگ يك فوق ستاره براي ورزش خود و چيزي مثل تايگر وودز براي رشته گلف است و بازگشتش بدون شك بر جذابيت هاي دوچرخه سواري بشدت خواهد افزود.

كشف ديرهنگام
اما جنبه هاي منفي بازگشت آرمسترانگ نيز فراوان و مدنظر بسياري از اهالي اين ورزش است. از آنجا كه وي بر سرطان كه ميليون ها نفر را كشته است، غلبه كرد و سپس با چنان مقدمه لرزاني سخت ترين تورنمنت دوچرخه سواري دنيا را در هفت نوبت فتح كرد، فرضيه دوپينگي و متقلب بودن وي هميشه مطرح بوده و حتي در اوايل سال 2006 و 6 ماه بعد از بازنشسته شدن وي نشريه اكيپ فرانسه نتيجه تست هاي مجدد روي نمونه هاي گرفته شده از اين ركابزن در سال‌هاي 1999 و 2000 را اعلام و تصريح كرد كه داروي ممنوعه EPO در آنها يافت شده، اما چون در آن زمان ردگيري اين ماده غير ممكن بود، ماجرا در زمان لازم افشا نشد و عطف آن به ماسبق هم غير ممكن است. با اين حساب هيچ گاه از آرمسترانگ آزمايشي به جاي نماند كه همزمان با برپايي مسابقه اي از او گرفته شده و خطاي وي را ثابت كرده باشد. در نتيجه او به خود حق مي داد كه هميشه فرضيه متقلب بودنش را رد كند.

گرگ لموند ديگر ركابزن معروف آمريكايي كه سال هاست بازنشسته شده و به نوبه خود 3 بار دور فرانسه را در دهه 1980 برده است، مي گويد: رجعت آرمسترانگ لزوما خبر خوب و اتفاق مثبتي نيست و برعكس مثل يك كابوس مي ماند. كابوس بررسي مجدد زندگي يك ورزشكار براي اثبات متخلف بودن وي و وجود اين بين و احتمال كه تخلف او سرانجام رو شود.

معلوم نيست آرمسترانگ از اين بازگشت واقعا چه چيزي مي خواهد، اما در هر حال من بهره ‌اي را در آن نمي بينم.
حتي در تيم آستانا نيز كه آرمسترانگ بعد از بازگشت به عضويت آن درآمد، رجعت او امواجي را ايجاد كرده و دردسرهايي به راه انداخته است و به عنوان مثال آلبرتو كونتادور، عضو بارز اسپانيايي اين تيم و فاتح 2 تور از 3 تور كلاسيك اين ورزش در سال رو به پايان ميلادي (دور ايتاليا و دور اسپانيا) تصريح كرده است كه در اين تيم يا جاي اوست يا جاي آرمسترانگ.

يك دوئل ناب

جالب ترين احتمال اين است كه كونتادور به حرف و تهديدي كه كرده وفادار بماند و از آستانا جدا و عضو تيمي ديگر شود و سپس در توردوفرانس 2009 بر سر قهرماني با آرمسترانگ دوئل كند. اين چيزي است كه حتي مخالفان بازگشت اين ركابزن زبده و پرسابقه در خفا اعتراف مي كنند و معتقدند بهترين و جذاب ترين رويداد براي كل ورزش جهان است.

منبع: روزنامه جام جم چاپ ایران برداشت از هرالد تریبون

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس