در همین بخش

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > فلاشبک بر نمایش دخترک بودایی

فلاشبک بر نمایش دخترک بودایی

هنرمندان دایکندی و حضور بین المللی در تئاتر فجر ایران
ابوسعيد
شنبه 31 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

گروه تئاتر ماندگار با نمایش دخترک بودایی در تئاتر بین المللی فجر در تهران حضور موفق خود را به نمایش گذاشت، این خبر کهنه شده است. و امروز که یازدهم دلو (بهمن) است، گروه تئاتر ماندگار شب پر اضطرابی را در پیش رو خواهند داشت. زیرا که فردا اعلام خواهند کرد برنده کیست؟ این خبر مال فرداست.

پس خبر تازه چیست؟

قطعاً خبر تازه نه حاکی از منطقه گرایی است و نه قوم گرایی، و نه هم ترور و انتحار و انفجار و نه تریاک و بنگ و اما خبر از ظرفیتهای عظیم ولایت دایکندی است. اینکه هادی مجتبایی مسؤل و کارگردان تئاتر ماندگار و همچنین نویسنده و کارگردان دخترک بودایی فرزند سرزمین کوهها و دره های دایکندی است. و هادی مجتبایی از ولسوالی اشترلی ولایت دایکندی توانست حضور افغانستان را در تئاتر بین المللی افغانستان تثبیت کند. و خبر تازه دیگر نیز اینکه بازیگر نقش دخترک بودایی راضیه علوی از ولسوالی خدیر است. این خبرهای تازه برای مردم دایکندی شاید خیلی تازه باشد. و خیلی شادی آفرین. من امشب شادی این خبر را با تمامی مردم نازنین و شریف ولایت دایکندی تقسیم می کنم و شب پر اضطرابی را با گروه تئاتر ماندگار به امید طلوع خورشید به صبح خواهیم رساند.

البته این خبر را در حالی می نویسم که طعم شیرین نمایشهای خیابانی محمدعلی کربلایی در نیلی همیشه ذهنم را به خودش مشغول داشته است. نمایشهای محمدعلی کربلایی و تعدادی از هنرمندان نمایش مرکز ولایت دایکندی را بارها در مراسم مختلف در نیلی دیده ام. بارها می خواستم تا فرصتی پیدا کنم تا از هنرمندی این بازیگران یادی کنم. تا توانسته باشم ادای دینی در برابر اجراهای هنرمندانه تمامی آن هنرمندان کرده باشم.

و به سهم خودم به گروه تئاتر ماندگار خسته نباشید می گویم. و طبق اظهارات یکی از گروه نمایش، همین گروه از سوی بنگلادیش دعوت شده است. اما قطع دارم که نمی توانند دعوت را لبیک کنند. زیرا که شاید از همکاریهای دولت برخوردار نشوند. همانگونه که این گروه از عدم همکاریهای سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران شکایت دارند.

امید است که فردا خورشید با تمام نورش بر سرزمین تخریب شده بوداهای کشور بتابد. و فردا که خورشید از پشت کوهها چشم ما را نوازش کند، گروه ماندگار در قاب خورشید ماندگار شده باشد. الهی که برنده شوند. آمین.


کارگردان: هادی مجتبایی

عکس از سایت تئاتر ايران- عکاس سارا ساسانی

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

کابل پرس

پيام‌ها

 • salam khedmati tamam hamwatanani hunar doostam,wa khosoosan salam garmi khesh ra khedmati baradari muhtaram Abu Sayed ke en khabare khosh ra dar ikhtiar doostan qarar dad,awalan moafaqiat tamami tahia konindagani in theatre ra dar kari zebaye ke karda and khowahanam ,wa sanian ba nazari man in doostan hamin hala ba in kari zebayeshan moafaq ast qat nazar az natayej farda ,ke omid waram dar an kamiab wa barenda bashand

 • doost mohtaram Aboo Sayed!
  salam haye khudra khedmati shuma wa sayer doostan taqdeem namooda zemnan mikhastam yak mowzo ra khedmati shuma yad awar shawam wa an dar baraye enwani en matlab khandani ke naweshted hast .doost muhtaram (flashback bar numayesh dukhtarak bodaye) kalima ye (flashback) ke yak kalimaye Englisee mibashad ba manaye ba yad amadan yak khatera ye bad wa ya yak waqeya ye delkharash mibashad ke motmayenam manzoor shuma az istefada ye in kalema in mana nest benan khaheshmandam ke yak kalima ye munasebtar ra intekhab konid ta so tafahum dar naweshtar shuma rokh nadehad .in ba misle in mimanad ke begoye gol sadbarg tahafone khoobe darad ,,ke tahafon an manaye matlooba ra namidehad dar in jomla chera tahafon ba mana ye boye bad ast wa GOLi SADBARG boye khosh medehad.doost aziz omid waram moafaq bashid

 • با سلام به خوانندگان کابل پرس

  اگر در خانه کس است یک حرف بس است

  دوست گرامی خوشحالی که به شما دست داده مبارک تان باشد یاد تان باشد که مردم افغانستان صددرصد مسلمان هستند یک بار برای همیشه افکار بودائی را از این سرزمین ریشه کن کردیم که اخرین اش نشان کلمه شرک در بامیان بود حالا میخواهید که باز هم فکر و رسومات بودائی را به هرشکل ممکن به خورد مردم مسلمان بدهید بدانید که حق ضغیف میشود و پاره نمیشود در مدت چند روز که کفار به بعضی از ادم های از خدا بیخبر فرضت داده میخواهند که دوباره به روزگار جهالت برگردند ما پرستنده خدای کعبه بوده ایم و هستیم اگر خدای کعبه بگوید بکش میکشیم..

  امید که کارداران مسلمان که د سفارت های افغانستان کار میکنند نگذارند که کلتور بودائی دوباره رشد کند.

  مرگ به همه خردگرایان که درک شان از اقیانوس دین به اندازه سوراخ سوزن میباشد

جستجو در کابل پرس