صفحه نخست > دیدگاه > جناب آقای مسعود، وقتی اینگونه است، پس منتظر چی هستید!

جناب آقای مسعود، وقتی اینگونه است، پس منتظر چی هستید!

محمد داود دادرس
چهار شنبه 18 فبروری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

معاون اول رئیس جمهور کرزی سه روز قبل در مراسم تجلیل از روز اخراج عساکر شوروی سابق از افغانستان از عدم داشتن صلاحیت و غیر مسوول بودن نظامی فعلی سخن گفته است.

در این تردیدی نیست که نظام رئیس جمهور کرزی فاسد، نا کارا و کاملاً شکست خورده است؛ اما سوال اساسی اینست آنانکه این نظام را از نزدیک میشناسند و با آن همکاری دارند؛ اگر فاسد است و غیر ملی، تا هنوز چرا در کنار آن ایستاده اند؟

در این هم تردیدی نیست که آقای احمد ضیا مسعود از همان اول برای این انتخاب شده بود که از نظر شخصیتی و هم از نظر گذشته اش، هرگز مرد میدانهای سخت نخواهد بود و برای یکتازی های رئیس جمهور فرد مناسب است.

زد و بند های درون تنظیمی در جمعیت بعد از سقوط طالبان در سال 2001 میلادی در معامله آقای پروفیسور ربانی خسور آقای مسعود با کرزی اندکی قبل از آغاز کمپاین انتخابات ریاست جمهوری در حدود پنج سال قبل در دادن معاونیت اول رئیس جمهوری برای وی بی تاثیر نبود.

آقای ربانی که عقده یی عمیقی از افرادی چون مارشال فهیم و محمد یونس قانونی داشت؛ برای گرفتن انتقام از آنان معامله یی با کرزی انجام داد تا شخصیتی را جا گزین آقای فهیم کند که از نظر روابط خانواده گی و منطقوی کمتر از وی نباشد، پس بهترین گزینه آقای مسعود بود.

حال در اواخر زمان حاکمیت کرزی، صدای اختلاف و ناکامی دولت از حنجره یی آقای مسعود بلند شده است، چرا؟

مگر حال آقای کرزی دست به اقدامات این چنینی زده است؟ بدون شک خیر، در گذشته نیز اختلافات عمیقی میان وی معاون اول وجود داشته است و او میدانست که این نظام بدرد مردم افغانستان نمی خورد، پس چرا تا حال در رکاب کرزی گام برداشته است؟

خوب فورمول ساده این خواهد بود که اگر نمی توانید نظام را اصلاح کنید و در خدمت مردم قرار دهید، گزینه یی برای حل آن وجود دارد، و آن کنار گیری از آن میباشد؛ کاری که کمتر شاهدی در افغانستان داشته است.

سیاسیون افغان متاسفانه آنقدر خود خواه، خود اندیش و مکاره اند که اندکی دیده شده است که بخاطر مردم دست از قدرت برداشته باشند؛ شاید در این میان تعدادی اندکی مانند آقای بشر دوست ظاهراً برای عدم کار دولت برای مردم از سمت های دولتی کناره گیری کرده اند؛ در غیر آن همه تنها در آخرین لحظات مردمی شده اند.

این است که سخنان و موضعگیریهای سیاسیون افغان بی اثر، خالی و بی ارزش است؛ چون آنان زمانی دست به انتقاد از دولت میزنند که توسط رئیس جمهور برکنار شوند، اما هرگز برای مردم سخن نمی گویند.

بناً توصیه برای آقای مسعود اینست که "زنده گی در زیر چتر برده گی اگر هرچیزی داشته باشد" بدون شک غرت ندارد، پس بهتر است همین امروز با قدرت خدا حافظی کنید؛ اگر راست میگوید و اگر سخنان تان برای مردم است.

در غیر آن برای گفتن حق حال بسیار زیاد دیر شده است و بهتر است همچنان در زیر بار ذلت تا سر رسیدن زمان بگذارنید.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای ضیاو مسعودمنافقت میکند. اولتر از همه باید از وی پرسیده شود که آقای عزیز وقتی تو نه سر پیاز بودی و ته پیاز پس درین مدت چرا مثل کنه به پوست کرزی و دارودستۀ فایشست آن چسپیده بودی. حالا که دورۀ ریاست جمهوری کرزی ختم است برخاستی و بیشرمانه خود را بیاد میآوری. اگر هدف جناب ضیا مسعود این باشد که در معادلۀ قدرت سیاسی بودن او خلیلی، اسماعیل، قانونی و ده هاوالی و قوماندان و اعضای پارلمان جمیعتی های جنایتکار، وحدتی ها و اسلامی های جنایتکار بی تاثیر بوده. بروند این مقوله ها را به دارالمجانین برای دیوانگان تعریف کنند. زیرا مردم دانسته اند که از سرک تا پچک شما ها آلوده بوده و به دنبال قدرت و ثروت اولاد خود را میفروشید. بهانه سازی شما رسوایی شماست.

  • برادر محترم صفر محمد. من واقعاً به نظر شما موافق هستم. این به معنی آنست که هیچ فرد دانسته افغان این خاینین را قبول ندارند.

  • سلام به جناب نویسنده مطلب و همه دوستان گرامی که در مورد نظریات شان را ارائه داشته اند!
   من ضمن اینکه نظریات همه را از نویسنده ی محترم تا همه عزیزانیکه در ینجا ابراز نظر کرده اند احترام میگذارم، میگویم که چنانیکه ما وشما در ذهن خود تصویری از مرد خیالی حکومت دار خویش در نظر داریم ، فکر نکنم در شرایط کنونی این مرد از عالم خیال ما پا به عالم دنیا و جامعه ی ما بگذارد،
   و در ضمن به جهت اینکه اکثریت مطلق سیاست مداران و حکومت داران کشور ما به موضوعات انسانی ووجدانی پا بند نبوده اند، بناٌ یک تعداد کم از مردمان نسبتا خوبتر هم در زیر چتر جنایات شان جانی معرفی شده اند، من مطمئنم که جنابان معاونین رییس جمهور هم استاد خلیلی و هم آقای مسعود به برای نفع مردم و کشور شان پیشتر از نزدیک شدن انتخابات نیز جبهه گیری های داشته اند، ولی همه میدانیم که فاشیستان دور و بر کرزی و شخص فاشیست خودش، و حامیان شان همواره دست وپای افراد خارج از حلقه ی شانرا بسته اند، میدان را رها کردن برای شان سپردن نام و نشان همه ی ما فقط به صفحه تاریخ است و به گور کردن آن، مگر ندیدید که در قضیه بهسود جبهه گیری و اظهارات استاد خلیلی با داشتن نام معاون ریاست جمهوری چه تاثیر داشت؟؟؟ و اگر امروز احمد ضیا مسعود به عنوان معاون اول رییس جمهور از کارکرد های حکومت و به ویژه کرزیی ها آگاهانه انتفاد میکند و به مردم آگاهی میبخشد، آیا بهتر ازین نخواهد بود که مثل دیگر افراد اپوزیسیون که همه روزه انتقاد های شان به باد هوا میرود و چون افرادی خارج از حلقه ی حکومت استند، گفته های شان پر وپاگند و تصورات ابتدایی مردم خوانده شود، تا دور از حکومت باشد.؟؟!!
   بگذارید آنان از نزدیکترین فاصله شاهد جنایات تاریخی فاشیستان باشند و مردم را از آن آگاه کنند، دور رفتن و میدان را رها کردن راه حل نیست.
   درین سایت مطالب مرتبط به این موضوع وموضوعات دیگر را بخونید
   www.mirwaisarya.blogspot.com

   آنلاین : http://www.mirwaisarya.blogspot.com

 • من يك سال قبل هم سخناني چنين از زبان جناب مسعود كه به هرات تشريف آورده بودند شنيدم، راست ميگويد كرزي آدم بي لياقت و بي درايت است، او توانائي اداره كردن يك فاميل را ندارد كجا رسد به اداره اي كشوري كه اكثريت مردم آن جنايتكار و دزد هستند.

  همه مشكلات كنوني و گذشته اوغانستان ناشي از دخالت قدرت هاي خورد و كوچك جهان است، در انتخاب كرزي آمريكا مستقيماً دست داشت و در انتخاب آينده هم دست خواهد داشت، افغانها مردمي گوسفندي هستند و هيچ وقت نميتوانند خود براي خود تصميم بگيرند، و افتخار ما هم دزدي ، مكتب سوزي و چور و چباول است و بس و خود مان خود را قهرمان و شجاع ميگويم در حاليكه هميشه غلام اجنبي بوده ايم؛ از احمد شاه ابدالي كه در دربار نادر افشار كلان شد و به قدرت رسيد تا ملا كرزي همه و همه نوكر و خودفروخته و غلام اجنبي بوده اند.

  راه حل براي اين مشكلات اين كشور وجود ندارد.

  كرزي بايد استعفاء كند در غير آن حكومت تحت رهبري او بعد از اول جوزاي سال آينده هيچ گونه مشروعيت ندارد و گر نورد بايد به زور او را از چوكي بائين كرد.

 • برادر وحید حیدر . تفرقه پرتو وحکومت بکن.صحرائی

 • سلام
  از آقای ضیا مسعود پرسیده شود که جناب : تو در این مدتی که معاون رییس جمهور کرزی بود و فعلا هم استی ، چه کاری کردی ؟ وظیفه تو چیست ؟ طی پنج سال ، پنج بار هم آفتابی نشدی و از جمله 2 مرتبه از کرزی و حکومتش شکایت داری . تو که پیش مردم بیچاره و غریب شکایت میکنی ، مردم به کی شکایت خود را بگویند ؟ این مرد که خیلی هم نامرد است ، روی دوم سکهء قسیم فهیم است ، نه بالاتر از آن . یک آدم بیکاره و دهن رو و بی اختیار ! حال که ریاست کرزی به پایان میرسد ، امید آن دارد که خود را در دامن یک خاین دیگر بیاندازد . بهتر است مردم این چنین شخصیت های خنثی را با تخم های گنده نشان بزنند . او نه مرد است ، نه نوکر مرد ! و هیچ ارزش و توانایی کاری هم ندارد . مولاداد

  • Rahim gholam bachan should be very very glad that his role is today accupied by Ahmad zia Massoud. If Massoud wasn’t busying working as a pimp than what he is doing there. He is part of Karzais government if he is not agree with karzai policy than what he is doing there. probobly he is prmoting the widow of ahmad shah massoud in order to gain more waelth-

 • اولتر از همه سلام به فرزند خوشنام افغانستان کامران میر هزار که زمینیۀ تبادل نظرات هموطنان را مهیا میسازد و بعد صد آفرین برای صفرمحمد جان با نظر نیک شان. اینروز ها از همه زیادتر پنجشیری ها به نام مردم ما دروغ های شاخداری سرهم میکنند و از همه زیادتر خواشنۀ احمد ضیاء مسعود فرشته حضرتی است که بحیث یک زن آبروی زنان کشور ما را برده. یکروز بنام ناموس قبیله زنان افغانستان را دشنام میدهد و روز دیگر به نام اسطوره حیثیت زن افغان را زیر سوال میبرد و بدتر از همه همین برادر مسعود است که سه ونیم سال معاش هفتاد و پنج هزار دالری کرزی را گرفت و بر علاوه دنباله تجارت سنگ های قیمتی و تریاک را از سرحدات شمال ادامه داد و بنام نواسه کواسه و بن کاسه اش در دوبی و لندن خانه مغازه و زمین خریداری کرد و حالا که تاریخ مصرفش به آخر رسیده چوسناله میزند و دستش را ازین غار به غار میکند. بابا همه کس میدانست که کرزی ایجنت امریکاست. چرا روز اول تو قبول کردی که من معاونش میباشم. حالا که کار ات را کردی برخاسته و ضد او شعار میدهی و خیال میکنی مردم نادان اند. مردم ما حالا به سطحی رسیده اند که پوست شما را در سلاخی میشناسند. این ها چیزی نیست که دربارۀ آن تو و امثال آن به مردم لاف بزنید. مردم به کردار شما قضاوت میکنند نه به گفتار شما. اگر گفتار مقدم بر کردار میبود میشد طوطی را هم سیاستمدار و وطندوست میگفتیم. شما با فرشته حضرتی ها و با رهین ها و امیزاده ها و نسیمی ها و صد جیرخوار بنیاد خود یک قدم هم جلو رفته نمیتوانید.
  باعرض حرمت.

 • راستى جناب احمد ضيا مسعود يكبار ديكر برده ازروى فاسيزم قبيله برداشت . كفتن حقيقت شجاعت ميخواهد.احمد ضيا تنها حقيقت را بطور عريان كفته است كه خشم كرزى و حلقات و شركاى او را بر افروخته است.اين هفت سال كه هدر كزشت وبولها غارت شد, صحت كفتار احمد ضياى غزيز را تاييد ميكند.سيستم بايد عوض شود وكرنه اين مردم بيجاره درهمين كودال فاشيستى باقى خواهند ماند.ديكر راهى وجودندارد.

 • با عرض سلام این یک حرف واقعت بود .جناب محترم آقای مسعود به زبان آورد این مشکل را مردم درک میکرد چند سال قبل زمانیکه خلیلی گفته بود در یکی از مصاحبه هایش که من حیسیت تایر اشتبنی را دارم .کنار رفتن از قدرت جای را بیشتر به کرزی صاحب وسعت میبخشد بدین لحاض نمی خواهد .کنار برود . ویا بگوییم استعفاه کند .

 • سلام دوستان:
  شما که دقیقا می دانید که چرا جناب مسعود برای اولین بار دهان باز نموده و چند کلمه از بی کفایتی حکومت کرزی به زبان می آورد. زیرا او در جریان چند سال از حکومت کرزی از هیچ یکی از جریاناتی که در افغانستان صورت گرفته خبر نموده و کرزی هم به اندازه کافی او را در بغل گرفته و به اندازه کافی در جیب شان دالر و افغانی انداخته که همه و همه مانع دید چشم مسعود از جنایت ها و خیانت ها گردیده بودند. حالا که جیب وی کمی خالی مانده دهان از شکایت باز نموده.
  خوب به هر صورت اساس افغانستان بر اساس خیانت و جنایت گذاشته شده و ما هم نباید تنها از مسعود حرف بزنیم در صورتیکه صدها همانند آن مانند سک های لاشه خور دور کاسه کرزی جمع بوده و دارد از خون مردم افغانستان تغذیه می نمایند.
  او که حد اقل مانند برادر روباه شان و سایرین جنایتگران مانند سیاف وربانی و خلیلی و کاظمی و انوری و جاوید و ........... که حالا مقام های خاصی را در دولت در دست دارند در کشتار مردم دست نداشت.

 • بهرصورت اكر احمد ضيا مسعود در اوايل اين احتجاج را ميكرد شما او متهم ميساختيد كه اينه ببينيد جور نميايد.كه ازين قبيل اتها مات در سابق بوده جور امدن به اين معنى كه بخور بنشين و تما شا كن.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس