صفحه نخست > حقوق بشر > "ابوغریب" مهاجران افغان در اوکراین، وزارت خارجه مصروف چیست؟

"ابوغریب" مهاجران افغان در اوکراین، وزارت خارجه مصروف چیست؟

محمد داود دادرس
شنبه 23 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

از چشم پوشی سیاست گزاران و سیاست بازان بخشی خارجی دولت افغانستان در برابر عمل وحشیانه و دور از هر گونه رفتاری بشری که حتی حیوانات هم چنین کاری را در برابر همنوع خود نمیکنند، چیزی که از سوی شیخ امارتی در حق یک افغان روا داشته شده بود، تا رفتار پولیس یونان در اروپا و اخیراً در کشور اوکراین، همه و همه دلالت به بی تفاوتی های وزارت خارجه در قبال سرنوشت افغان حکایت تلخ و فراموش ناشدنی دارد.

بر اساس اظهارات تعدادی از شهروندان افغان مقیم کشور اوکراین و همچنان آنان که عین مسافرت به غرب اروپا توسط پولیس این کشور بازداشت شده اند، شهروندان افغان در شرایط بسیار خراب و دور از تمام شرایط انسانی در دو کمپ بسر میبرند.

وضعیت این کمپها به شدت خفه کننده و فاقد هر گونه امکانات زنده گی عادی میباشند. در واقع افغانها در این مراکز مانند زندانیان بسیار خطرناک نگهداری میشوند و همچنان روزانه بالای آنان کار های شاقه از قبیل کار در معادن و... نیز اجرا میشود.

این زندانها (کمپها) در مناطق کاملاً دور افتاده واقع شده تا از چشم نهادی مدافع حقوق بشر پنهان بماند، این مراکز تنها چیزی که دارند نگهبانان خشن میباشد که انسان از دیدن آنان بوحشت میفتد چه رسد به برخورد غیر انسانی آنان. لت و کوب به شیوه های غیر انسانی و حتی فلمی، کار روزمره و نوع سرگرمی برای نگهبانان میباشد.

یکی از افغانها در اثر این گونه ضرب و شتم وحشیانه یک چشمش را از دست داده و بشدت زخمی میباشد.

گویا برای افغانها کمپهای اوکراین ابو غریب ثانی و شکنجه گاه آنان میباشد، با این تفاوت که رفتارهای غیر انسانی عساکر امریکایی با زندانیان عراقی توسط خود آنان بالاخره افشا شد؛ اما در اوکراین این امید وجود ندارد.

اخاذی، تهدید، زندانی کردن، ضرب و شتم و ده ها نوع فشار روحی ، روانی و جسمی علیه مهاجران و افغانها در شهرهای مخلتف کشور های روسیه و اوکراین به امر روزمره مبدل گشته است. حتی گزارشهای وجود دارد که افغانها را در مسکو با وجود داشتن اسناد کامل اقامت، پولیس مورد بازجویی های خیابانی برای اخاذی قرار میدهند.

توهین و ضرب و شتم از سوی پولیس در محضر عام در شهر های روسیه بخصوص مسکو به امر عادی مبدل گشته و مهاجران باید همه این رفتار را بدون قید و شرط بپذیرند. متاسفانه افغانها به دلایل گوناگون از جمله عدم توجه نماینده گی های سیاسی افغانستان در مورد سرنوشت آنان، بیشتر شکار این گونه رفتار غیر انسانی میباشند.

یکی از افغانها که حدود شش ماه را در مسکو زنده گی کرده بود میگوید: زمانی از منزل بیرون بیائید اولین پولیس که شما در جاده ببیند، مورد بازجوی قرار داده و خوشبختی تان این خواهد بود که طرف نشه نباشد، در غیر آن شرایط از آنچه معمولاً اتفاق میفتد و شما میتوانید با دادن چند روبل (واحد پول روسیه) خود را خلاص کنید، گپ تان به هزاران روبل خواهد رسید، تازه باید چند زیر زناخی و لگه را نیز باید تحمل کنید.

یکی از ترجمانان افغان پولیس اوکراین که از افشای هویت اش خود داری کرد در تماس تلفونی به نویسنده گفت که چهار روز قبل 23 افغان شامل دو خانواده در مرز کشور هنگری توسط پولیس اوکراین بازداشت شدند که در حال حاضر در منطقی در حدود صد کیلومتری جنوب کیف در یک محل نگهداری خوکها بسر میبرند و به شدت در وضعیت بد قرار دارند.

او که بدشت ناراحت و حتی از همان روز از خوراک مانده است گفت که دو کودک افغان که همراه مادر شان در این محل در حال بازداشت میباشند، بشدت از نظر روانی و جسمی لحظات دشواری را پشت سر می گذارند.

او گفت که برای ترجمه با این محل رفته بود ولی از اینکه هیچ کاری جز دلداری برای آنان کرده نتوانست، بسیار ناراحت میباشد.

هر چند شاید چنین صحنه های زیادی در سایر کشورهای دیگر دنیا برای افغان ها همه روزه پیش بیائید که ما هرگز از آن خبری ندارم، اما جای تاسف اینست که معلومات نیست کارمندان سفارتهای افغانستان در کشورهای اروپایی، مانند ایتالیا، فرانسه و بدتر از همه یونان مصرف چی میباشند و وقت ندارند تا دست کم از آنان که مورد حشنونت های پولیس این کشور های قرار میگیرند دلجوی کنند.

یکی از این سفارت خانه ها در اواکراین میباشد که تنها توصیه آن برای افغان در بند، گذراندن شش ماه زندان بدون سر وصدا میباشد و آنگاه این خدمتگاران کشور که در راس آنان جناب آقای سپنتا قرار دارد، برای رد مرز آنان سهولتی های مانند پاسپورت اجرا خواهد کرد.

این سفارت هیچ گونه مسوولتی را در قبال اتباع افغانستان نپذیرفته و این موضوع نیز یکی از عوامل عمده یی میباشد که زمینه های آوردن فشار بیشتر دولت اوکراین را بالای شهروندان افغان مساعد ساخته است.

مقامات پولیس اوکراین بار اذعان کرده اند که یکی از دلایل شدت عمل علیه افغانها باز میگردد به بی تفاوتی و عدم توجه کارمندان سفارت افغانستان در کیف در قبال سرنوشت شهروندان افغان.

دولت افغانستان و در بخش سیاست خارجی آن در راس وزارت خارجه در بسیاری از مسایل مربوط به شهروندان مهاجران افغان با بی تفاوتی کامل و غیر مسوولانه حرکت کرده و تا اکنون هیچ جواب روشن و شفافی در موارد رفتار خشونت آمیز از تهران تا آتن و کیف نداده است.

تنها کاری را که وزیر خارجی به آن پناه میبرد، سر هم کردن تیوری های کهنه قرن 18 برای سیاست خارجی کشورهای اروپایی است که فقط بدرد زباله دانی میخورد، زیرا این میدان عمل است، نه کلاس مکتب یا کالج که تنها در آن لکچر های اینچنین داده شود.

ادعای مانند پرت کردن کارگران افغان از چند طبقه در ایران، رفتار غیر انسانی پولیس در یونان، کشته شدن 62 شهروندان افغان در داخل کانتیرها در پاکستان، زنده گی کردن ده ها کودک افغان در تونل های فاصل آب شهر روم ایتالیا از اندک مواردی از این دست اند که هیچ گونه برخورد مسوولانه یی با آنان صورت نگرفته و هیچ جواب روشن هم برای آن وجود ندارد.

نشر این گزارشهای تکاندهنده و این تلفات جانسوز ناشی از دلسردی افغانها از باقی ماندن در کشورکه طبل سرازیر شدن ملیارد ها دالر در همه جا طنین انداز است، واقعا وجدانهای بیدار و مسوول را تکان داده و آنها را در برابر بی تفاوتی های دوامدار و دوره يی رهبران کشور در قبال سرنوشت شهروندان افغان که در همه حال از کمترین سهولت ها، خدمات و امنیت ذهنی و فزیکی برخوردار اند، خیلی خشمگین و در برابر کفایت لازم آنها مشکوک تر و بی اعتماد ترساخته است.

در برخورد با این خبر ها و مرگ های بی تابوت شهروندان افغان، آنچه مسوولان کردند، تکرار همان بازی های سالخورده شان برای اغفال افکار عامه بود.

دفتر رياست جمهوري افغانستان نیز در پی كشته شدن 62 افغان در پاكستان از ابراز همدردي حامد كرزي خبر داد در حالیکه اگر این ابراز تاثرات و همدردی های دیجتالی و انترنتی مشکل را حل میکند و مسوولیتهای ما را رفع، ما نیز به نماینده گی از جامعه افغانی حتی جامعه جهانی ابراز تاسف عمیق کرده و با خانواده های قربانیان ابراز همدردی همه جانبه میکنیم.

اوضاع نابسامان کشور و نبود یک چشم انداز روشن از آینده افغانستان باشنده گان کشور را مجبور می سازد که دست به مهاجرت به دیگر کشورها زده و این ریسک بسیاری مواقع به قیمت جان آنها تمام می شود.

اخبار، گزارش ها و مقالات درباره مهاجرت، اوارگی و جنایت کوچ اجباری را در کابل پرس بخوانيد


يونان: آوارگی و نقض حقوق بشر

وضعیت مهاجرین افغانی در شهر پاترای یونان / قسمت اول

شنبه 7 فوريه 2009, نويسنده: بصیرآهنگ


يونان: آوارگی و نقض حقوق بشر

هرکسی برای پریدن داخل فنس و رسیدن زیر کامیون فقط دو یا سه دقیقه وقت دارد درغیرآن کوماندوهای وحشی یونان سرمی رسند، آنوقت باید زیر لگد و باتوم های آنها تکه تکه شوی/ قسمت دوم

يكشنبه 8 فوريه 2009, نويسنده: بصیرآهنگ


یونان: آوارگی و نقض حقوق بشر

آیا کرزی میخواهد مهاجرین ازکشورهای اروپایی برگردند ودرخدمت برادرش برای کشت وجمع آوری تریاک قرار بگیرند یا درکارخانه های هرویین؟ ازکرزی بپرسید این مهاجرین بیایند درصف سربازانت قرار بگیرند وانتحار کنند ویا درصف فرزندانت قرار بگیرند وانسان حلال کنند؟ ازکرزی بپرسید که چند درصد نفوس افغانستان شبانه نان خشک برای خوردن دارند؟

چهار شنبه 11 فوريه 2009, نويسنده: بصیرآهنگ


قانونی از نوع اسلامی!

اگر روزی روزگاری قانونی برای مهاجرین افغانی صادر شد که مهاجر افغانی حق سوار شدن هیچ وسیله نقلیه عمومی را ندارد باید مسیرهای لازم را با پای پیاده برود ان روز تعجب نکنید. بخاطر اینجا ایران کشور امام زمان است نظام آن سربازهای امام زمان است رهبر آن ولی امر مسلمین جهان است و......

سه شنبه 19 مه 2009, نويسنده: عبدالحمید اعتمادی


پاسخی به گزارش غیرواقعی روزنامه چراغ از زندگی مهاجرین افغان در ایران

شما چطور توانسته اید همه کاسه کوزه ها را بر سر مهاجرین مظلوم بشکنید؟ و از ظلم های که در طول این سالها بر افغان ها شده حتی اشاره ای هم نکرد ه اید.

شنبه 16 مه 2009, نويسنده: حامد نوری

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • داد رس جان سلام

  از وزیر محترم خارجه خیلی دلخور شدی بادار یادت باشه که مالوم نیس که کی وزیر خارجه خاد شد تمام کاررا خو بدوش این تلخان خور نکو هروقت که پس د المان رفت باز او وقت کدام کتاب برای فراری های وطن نوشته خاد کد

  باز هم یادت باشه که خداوند امی امر را مقرر کده که ادم اوغانی د هرجای سر خور باشه چرا که بدون امر او خو هیچ چیز شدنی نیس

  خو بادار خدا یار

 • یک اوف اتشین

  دردا که درد ما به دوائی نمیرسد—
  وین کار ما به برگ و نوائی نمیرسد

  در کاروان غم چو جرس ناله میکنم—
  در گوش ما چو بانگ درائی نمیرسد

  راهی که میرویم به پایان نمی‌بریم—
  جهدی که میکنیم بجائی نمیرسد

  این پای خسته جز ره حرمان نمیرود—
  وین دست بسته جز به دعائی نمیرسد

  بر ما ز عشق قامت و بالاش یک نفس—
  ممکن نمیشود که بلائی نمیرسد

  هرگز دمی به گوش گدایان کوی عشق—
  از خوان پادشاه صلائی نمیرسد

  گفتم گدای کوی توام گفت ای عبید—
  سلطانی این چنین به گدائی نمیرسد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس