صفحه نخست > دیدگاه > پس توجیه استفاده بیشتر از سلاح توسط عساکر آلمان را بیان کنید!

پس توجیه استفاده بیشتر از سلاح توسط عساکر آلمان را بیان کنید!

جالب است! در جنوب که شاهد خونبارترین خشونتها ها میباشد نیروهای تازه وارد امریکا بر اساس استراتیژی جدید این کشور هدف اصلی را جلب اعتماد مردم اعلام میکنند و در این راستا گامهای عملی نیز برداشته میشود، اما بر خلاف در شمال برای عساکر آلمانی در قالب همین استراتيژی سهولت بیشتر برای استفاده از سلاح داده میشود!/ جواب به نامه ی کپیتان یانکه
محمد داود دادرس
شنبه 11 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نخست میخواهم از توجه مسوولان نظامی نیروهای کمک به امنیت افغانستان (آیساف) در شمال کشور برای توجه به مسایل مطرح از سوی رسانه تشکر کنیم، هر چند شاید این وظیفه آنان باشد ولی به هر حال در کشوری که قدرتمندان تنها به باورهای خویش و دیده گاه خویش متکی اند و فکر میکنند تنها چیزی را که آنان فکر میکنند درست است، این هم خالی از اهمیت نخواهد بود.

هر چند معمولاً زیاد علاقمندی برای نوشتن جواب به مقاله ها و یا هم نوشته های آنچه مینویسم را ندارم، اما شاید این مورد کمی استثنا باشد.

اول: زیرا آقای یانکه با طرح سوالی خواستار توضیحات بیشتر از بنده گردیده است، در حالیکه لازم بود در صورتیکه جانب شان آنچه را برداشت نادرست از دادن آزادی های بیشتر از سوی دولت آلمان برای عساکرش در افغانستان در مورد کاربرد بیشتر از سلاح گرم از سوی نویسنده میداند را، با آوردن ادله و اسناد رد میکردند؛ با آوردن سوال به آن ظاهراً پاسخ داده اند.

دوم: برای اینکه اگر بتوانیم برای اصلاح این اشتباه که از سوی دولت آلمان سر زده است کاری انجام دهیم، این جوابیه که تلاش خواهد شد هر چه کوتاه تر باشد، نوشته شده است.

نوشته یی قبلی که در سایت کابل پرس? زیر عنوان " کشتار غیر نظامیان توسط آلمان ها افزایش خواهد یافت" (http://www.kabulpress.org/my/s...) بر اساس تجربه یی هشت ساله یی نوشته شده است که در آن به دادن آزادی های بیشتر به عساکر آلمانی پرداخته شده و استدلال گردیده است که این وضعیت تلفات شهروندان ملکی را توسط این نیروها افزایش خواهد داد و حضور آنان را در شمال در مورد اهداف تعریف شده یی شان مشکوک تر خواهد کرد.

با توجه به رویداد های جنگی گذشته که در جریان آن شهروندان غیر نظامی توسط عساکر ناتو، ائتلاف و یا هم ایساف جان باختند، عساکر خارجی با دست باز اقدام به قتل شهروندان ملکی کرده اند که به جز از در دو سه مورد استثنایی، عاملان این رویداد های خونین حتی محاکمه نمایشی هم نشده اند.

جناب آقای کپیتان! آیا فکر نمی کنید نیروهای آلمانی مستقر در شمال افغانستان در هشت سال گذشته فرصت های زیادی را برای بازسازی این مناطق از دست داده اند و عملاً ادامه این وضعیت باعث دامن زدن به نا راضیتی عمومی گردیده است که زمینه را برای بروز نا آرامی های فرمایشی مساعد ساخته است؟

جواب اینست که بلی، آلمانها فرصت های کافی را با سهل انگاریهای که شاید هم عمدی باشد به تهدید های فعال تبدل کرده اند. اگر من ادعا کنم که آلمانها برای فرار از فشار های سایر همپیمانان غربی بخصوص امریکا نیاز به جو سازی و نا امن جلو دادن شمال دارند، جواب شما چی خواهد بود؟

در ضمن اگر باز هم همانطوریکه در نوشته قبلی گفته ام، در یک تبانی بزرگتر، آلمانها ماموریت نشان دادن موجودیت تهدید های بالفعل راعلیه کشور های مشترک المنافع را به عهده گرفته تا این کشور ها را مجبور سازند تا با هزینه کمتر به خواست های غرب برای مبارزه با تروریزم گردن نهند، چی جواب خواهد داشت؟ زیرا حضور آلمانها در شمال نه تنها باعث امنیت نگردید که آهسته – آهسته دلیل نا امنی نیز گردیده است.

شاید به نظر شما که در یک کشور دارای ساختار های نورمال زنده گی کرده و بزرگ شده اید، بازیهای استخباراتی که مانند همشیه با جنگ های تبلغاتی و رسانه یی زمینه های ذهنی آن مساعد میگردد، طرح این گونه مسایل عجب و غریب بیائید، اما واقعیت متاسفانه اینست که در بیشتر اینگونه بازیها نظامیان ارتش چوب سوخت اسنتد.

این گونه بازیها از انتقال، موجودیت زندانهای مخفی و شکنجه های مخوف مظنونان به دست داشتن در شبکه های تروریستی در خود اروپا که سرویس اطلاعات فدرال آلمان (BND) ( Bundes Nachrichten Dienst) نیز یکی از ستوان های اساسی آن بشمار میرود تا جاسوسی الکترونیک از وزرای افغانی – آلمانی حکومت حامد کرزی، همه بیانگر هر کار های سیاه برای اهداف کوتاه و دراز مدت کشورهای قدرت میباشد.

در هژدهم اپريل سال 2008 ارنست يوهرلاو رئيس سرويس اطلاعات خارجى آلمان ناگزيرشد از سوسانه كولبل خبرنگار اشپيگل به خاطر اينكه سازمان تحت امرش مكاتبات او با مقام هاى افغانستان را در سال 2008 رديابى كرده بود، شخصاً معذرت خواهى كند كه منظور، مكاتبات اين روزنامه نگار با مير محمد امين فرهنگ، وزير تجارت بود كه دوران تحصيل خود را در پوهنتون كلن آلمان گذرانده. البته این تنها کاری نبود که این سازمان از وزرای افغان میکرد، زیرا اندک همچنان افشا شده که تمام مکاتبات الکرونیک آقای محمد امین فرهنگ وزیر برکنار شده یی وزارت تجارت افغانستان نیز توسط انترنت زیر کنترول بوده است.

ماجراى ديگرى كه دست سازمان اطلاعات آلمان را رو كرد تماس پنهانى افسران اطلاعاتى اين كشور با نمايندگان طالبان در يكى از هوتل هاى سوئيس بود كه اشپيگل آنرا افشا كرد. اين مذاكره با هماهنگى دستگاه اطلاعاتى فرانسه انجام شده بود و ضربه شديدى براعتبار اين سازمان وارد كرد. گويى در اين مذاكرات سران اطلاعاتى آلمان حامل اين طرح بودند كه در قبال اعطاى پناهندگى به شمارى از اعضاى طالبان يا دادن كمك هاى اقتصادى كلان تضمينى درباره امنيت جانى اتباع آلمانى يا مناطق تحت كنترول آلمان ها كسب كنند.

در یک چنین فضا شما از ما توقع دارید که چگونه برداشت داشته باشیم؟

جالب است! در جنوب که شاهد خونبارترین خشونتها ها میباشد نیروهای تازه وارد امریکا بر اساس استراتیژی جدید این کشور هدف اصلی را جلب اعتماد مردم اعلام میکنند و در این راستا گامهای عملی نیز برداشته میشود، اما بر خلاف در شمال برای عساکر آلمانی در قالب همین استراتيژی سهولت بیشتر برای استفاده از سلاح داده میشود!

در جنوب برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان، تهاجم "جنجر" به کندی و با احتیاط کامل پیش برده میشود، اما در شمال بدون در نظر داشت جو حاکم و تعبات بعدی، استفاده از سلاح بازتر میگردد.

بسیار جای تاسف خواهد بود اگر بر اساس آسیب شناسی احتمالی که از گسترش خشونتها و نا امنی به شمال صورت گرفته باشد، گزینه استفاده بیشتر از سلاح مطرح گردیده باشد که در این صورت بطور قطع میتوان گفت که کشتار غیر نظامیان توسط عساکر آلمانی افزایش خواهد یافت، زیرا در صورت کوچکترین احساس خطر آنان بر روی افراد ملکی تیر اندازی خواهند کرد.

در پایان میخواهم یکبار دیگر تاکید کنم که اگر نیت دولت آلمان از دادن آزادی بیشتر در کاربرد سلاح برای عساکرش مبارزه یی جدی یا موثر با دهشت افکنی است، باید گفت که راه اشتباهی را برای این منظور برگزیده است؛ زیرا بازهم به اساس تجربه گذشته، هر گاه با تشدید خشونتها از سوی گروه های تروریست، نیروهای خارجی بیشتر از سلاح استفاده کرده اند فاجعه خلق کرده اند و فاصله میان خود و مردم را عمیقتر ساخته اند که این خود یکی از عوامل کلیدی گسترش خشونتها بوده است.

واکنش مقام آلمانی آيساف به نوشته ای منتشر شده در کابل پرس

کاپيتان یانکه از دفتر آيساف در شمال افغانستان با فرستادن ايميلی به سردبير کابل پرس، نسبت به مقاله ای منتشر شده از محمد داود دادرس در کابل پرس با عنوان " کشتار غیر نظامیان توسط آلمان ها افزایش خواهد یافت " واکنش نشان داده است.

چهار شنبه 8 ژوئيه 2009


کشتار غیر نظامیان توسط آلمان ها افزایش خواهد یافت

تامین امنیت با برداشتن موانع حقوقی استفاده از سلاح نه تنها جان عساکر آلمانی را در برابر تهدید های امنیتی حفظ نخواهد کرد که این موضوع افزایش دشمنی و بینی را در بین قشر عادی جامعه افغانی نسبت به نیروهای خارجی به خصوص آلمان را در پی خواهد داشت و سوظن ها نسبت به حضور عساکر آلمانی را در شمال افزایش خواهد داد

يكشنبه 5 ژوئيه 2009, نويسنده: محمد داود دادرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام !
  وقتی در شرق و جنوب و غرب کشور همچو اتفاقات ناگوار به پیش امده لیکن مهرهای شطرنج شورانظار و تفرقه انداز از خود هیچ نوع واکنش نشان نه داده اند و حال چطور از شمال یاد میکنند؟ ایا این مزدوران بی مزد از شمال نمایندگی کرده می توانند؟ جواب واضع است که نی نی نی ...
  رنج و ازار که این باند به مردم قهرمان شمال ما وارد نموده اند نهایت زیاد است و اکنون بسیار با بی شرمی از نام شمال یاد می کنند ...
  ما همچو اعمال را در سراتاسرکشور محکوم می نمایم!
  بهتر بود چیزی نمی گفتم امید ماهیت باند شورا نظار و ربانی را همگی درک کرده باشند.
  جلال ابادی

 • سلام بر خانندگان کابل پرس? و تشکر از اقای داود دادرس کی جواب امیل المان ها را بصورت واضیع داده گرچن واقیعت تلخ است بر انها

  هلا ببنیم کی المان ها چیزی گفتنی دارد یا خیر ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام علیکم و رحمته اله و برکاته هو !

   شما اگر الما ن ها را به " بردی " گفتن بمانبد . حتما جواب شما را میدهند , ولی در پوست قبلی مامور جرمنی میخواست سوتفاهم های شما را دور کند , نه که سری زخم شما نمک پاش بدهد . در المان اکثر مردم به مخالفت گروپ های ( سکین هید ) ویا گروپ های که ( سواستیکه ) را سمبول خود میسازند , هستند . باز هم اشتبذاه نکنید , المان ها افغان ها را از عرب ها و ترک ها جدا میدانند . در طول سی سال امگریشن جرمنی به هر افغان بدون دیدن سوابق ان اجازه دخول داده است و به افغان ها کمک نموده است . به نظرم المان ها میدانند که افغانستان موطن اصل ایشان است و به همین منظور به کمک های بی شایبه خود در نقاط مشکل و صعب برای مردم افغانستان شروع نموده و ادامه خواهند داد . باز هم از اخلاق مهمان نوازی افغان ها بدور است که به کسانی که کمک شان مینمایند , توهین نمایند . اگر فکر میکند که جرمن ها دشمن شما ( افغان ها فقط ) هستند . باید با انها نظر به قوانین غیرت و عنعنات افغانی رویه شود . البته من خواهشمندم که به خاطر عرب های فلسطین و یا مسلمانان که در فرانسه کار پیدا نمیکنند , با جرمن ها اختلاف پیدا نکنید . اگر قرار باشد که تصفیه حساب نماید با جرمن ها حتماء باید مروری بر تاریخ امیگریشن جرمنی نیز نماید . و ببینید که افغانها با بودن خود به المان چه فایده و چه نقصان بر جامعه المانی نموده است . اتفاقاء نه باید نا خود اگاه دل کسانی که برای کمک شما امده اند بشکنانید . من الله توفیق . ملاه عبدالسلام , عزیز اباد چغدک ء مزار شریف .

  • اقای مزار
   المان ها در قدم نخست اریای نیستند چنانچه وزیر فرهنګ نازی ها این را علنن بیان کرده بود انها مردمان متوافت با فرهنګ و خصوصیات فیریکی متوافت مانند موی زرد و چشمان ابی میباشند هر چند که برای انسان ها تنها عقیده شان مهم است چه دینی و مذهبی و چه سیاسی باشد
   در قدم دوم منافق ترین مردم مردم اروبای هستند چرا که هیچ قاره از دست شان ارام نمانده است
   و هنوز هم این داستان ادامه دارد
   اګر میخواهی که ازاد باشی و ازاد بی اندیشی باید از لحاض اقتصادی مستقل و خود کفا باشی چون که این فرهنګ غربی ها است که اګر به تو کمک میکند در مقابل به تو میګوید که چه بکن و چه نکن
   هر چند من مخالف حکومت ایران در سیاست داخلی شان و مخالف حکږمت دینی هستم ( فعلا در المان هم حکومت دینی یعنی کریستیان دیموکرات ها حاکم است) اما ایرانی ها غربی هارا به تمام معنی میشناسند
   افشار

  • افشار !

   المان ها در زمانه های قدیم7000 سال قبل از نورستان فعلی و کافرستان قبلی افغانستان به طرف اروپا مهاجرت نموده اند . نورستان شهر است در وسط راه جلال اباد کابل . مهد بود وباش کنیشکا و زنبیلک شاه و زنبورک شاه میباشد که سه هزار سال قبل انگور را کشف نموده بودند . حالا اگر ایرانی بین ما میبود میگفت " اخه انگو را که اقا کوروش کشف نموده بود " و کافرستان هم که مال ایران بود , و چند تا ایه و حدیث هم از این ملاه های که ایران را میدوانند میاورد . خدای بردی .

  • جناب افشار
   این یکی جوک خوبی بود ! lol

  • با تشکر از نضر ات لتفا منبع اتلاعاتی و یا resource در مورد اینکه German ancestry حدود ۷۰۰۰ سال بیش از نورستان و کافرستان به اروبا محاجرت کرده اند را ارایه بفرماید
   تشکر

  • جناب ( 11 ژوییه 12.05 )

   اول اتلاعاتی باید اطلاعاتی نوشته شود دوم به اجازه شما به بحث عساکر جرمن ادامه بدهیم بهتر است , در اخر خلاصه عرض کنم که ایران را از اریانا اشتقاق کرده اند , ورنه پرسیه نام ایران امروزی بود . حالا اگر تمام دنیا زیر بیرق ایران بیاید باز هم نارحت هستید که چرا اسمان و مهتاب و افتاب خوش نیستند که ایران در دنیا برای نور افشانی ایشان بوجود امده است . میگویند که این اخلاق ( خسر یره ) بودن است . قبلاء باورم نمیشد که همه ایران ( خسر بره ) عرب ها هستند , ( من نمیدانم - خسر بره - را به ایرانی چه میگویند ) به هر حال , یزد گرد سوم پادشاه ابران بود که امام حسین با دخترش عروسی نمود , و یا ایرانی ها یزور این کا را کردند , یعنی امام حسین را داماد خود ساخن که یک قماش زمین به بهشت برای شان خداوند بدهد . امروز که عمامه های سیاه را ملاه های ایرانی به سر گذاشته اند به خاطر داماد شان اما حسین است نه برای شهدای کربوبلا . دالر .

  • افشار جان سلام،
   نمیخواهم در مورد محتویات نوشته ات بحث نمایم. بهتر است تا بجای متوافت، متفاوت و بجای لحاض لحاظ بنویسی. مقصد بنده، خدای نخواسته دل آزاری شما نیست، بلکه خواستم تا بدانید که در صورت املای غلط، ارزش محتوایی نوشته تان زیر سوال میرود.

  • yagan nazare ba naqsha beyandaz ok

 • سلامونه !

  به خاطری که معلوم نیست واضحاء که طالبان در کدام قسمت افغانستان سنگر دارند , برای جنگیدن بر مقابل مردم از هر " قماشی " که باشد , برای عساکر که بر جنگ به مقابل طلبان امده اند , همیشه اشتباهاتی در شناخت ( هدف ) و یا دشمن واقع میشود . همچنان در جنگ به مقابل عساکر خارجی از هر " قماشی " که باشد , فقط طالب حصه ندارد , بلکه همه مردم افغانستان بر خلاف محبت و عزتی که بر مهمان دارند , دشمنی از تهه قلب بر غاصبان و اشغالگران مطلب دشمانان سرزمین افغانستان دارند . درین گیرو دار یکی مردم عوام الناس است که حق دار حسن نظر از عساکر به ( اصطلاح ) اشغالگر را دارند . و دیگر اینکه دشمن اصلی مردم افغانستان طالبان و ملاه های جاهل هستند که مورد گلولهء " از طرف مردم - بوسیله ناتو ویا امریکایی ) ها باید قرار بگیرند . میدان مثل غت مه غتول میمانه , کی باید کی را دشمن حساب کنه و کی باید چه کسی ا مورد گلوله قرار بدهد . از طرفی دیگرعساکر خارجی به یک دست دالر گرفته اند و به دست دیگر تفنگ , ازین معامله همیشه به نظر رسیده است که توسط بمب ها و طیارات و توپخانه خود عساکر ناتو و ایساف اول خراب میکنند و بعداء یاز سازی , باز هم از قراین معلوم شده است که عساکر خارجی از هر " قماشی " که بوده در تماس با طلبان برای خاتمه جنگ و یا برای تسلیم نمودن افغانستان به ایشان و بعد از دستء دوستی دادن با طلبه راهی مملکت خود شوند و دوستی برای اینده خود در منطقه جغرافیای که دوتا همسایه که دارای قدرت هستهء هستند . بسازند . درین مهم , انگلیس ها اول در شهر های هلمند با طلبان تماس گرفتند , با اجازه مخفیانه کرزی . که وقتی مسله افشا شد , چند تا عسکر انگلیس را از افغانستان بیرون کشدیدند . بعداء امریکا توسط نوکران خود با طلبان در تماس شدند در سعودی عربیه . خلاصه در جنگ زد و بند های برا موفقیت و برتری صورت میگیرد که از نظر من حق دارند . ولی اتفاقاء هیچ کدام این فریقین نمیدانند که در افغانستان تا اخرین عسکر خارجی چه از هر " قماشی " که باشد بیرون نشود , جنگ زنده خواهد بود و ادم کشته خواهد شد , ناگفته نماند که از نظر تیز بین راهبران قطغن زمین هیچ حرکت عساکر جرمن و فنلند یا مخفی نیست . مخه مو شه , ژاور .

 • سلام وتشکر!
  برای آقای جلال آبادی باید خاطر نشان ساخت که این نبشته تنها در مورد آلمانی ها بود و آلمانی ها هم در شمال مستقر استند. شاید متوجه شده باشند. و دیگر اینکه این هیچ مربوط به شورای نظار نمی شود. و به اصطلاح شما بی خلطه فیر می کنید. شورای نظار و هر گروه جهادی که چه کردند، بحث جدا است. و می ماند بحث جنوب و شرق. در جنوب و شرق سال های سال است که جنگ است. حتی در دوران شاهی هم به حکومت افغانستان تن نمی دانند. گویی که ناف آن ها را با تفنگ و جنگ بریده باشند. تا وقتی که غیرت سر شانه های شان افتیده باشد (تفنگ)، فکر نکنم که آرامشی به وجود بیایید. منظور این است تا خود نخواهند. و اینکه مردم جنوب از یک حکومت افغانستانی حمایت نکردند ، خود بر می گردد به جوهره ای اصلی شان.
  و آقای دادرس! زور شان به خر نمی رسد و به پالان خر می زنند. خود می گویند که آن ها عساکر آلمان استند و نه تصمیم گیرنده و باز هم سر آنها ریز می دهند. همیشه نیم پر گیلاس را ببینید. کار های که در ولایات شمال شرقی که بنده هم در آن هستم توسط آلمان ها صورت گرفته، یک بر چهار حصه ای آن ها در زمان آمریکایی ها صورت نگرفته بود. بروید بپرسید که مردم نسبت به آمریکایی ها چقدر به بودن آلمان ها در منطقه رضایت دارند. دست جنگ سالاران کوتاه شده، در بعضی ولایات هیچ تریاک کشت نمی شود. و بلاخره زیاد نکات مثبت برای اشان، اما باز هم نیروهای خارجی استند ونمی شود بالای شان اعتماد و اعتبار نمود. خوب چکار می توان کرد، حالا به زور یا به رضا در افغانستان هستند. بیایید کوشش کنیم که اداره ای افغانستان را خود به دست گیریم و بعد از آن ها به نرمی تقاضا کنیم که بروند. این کار از دست ما هم پوره نیست. اگر می خواهید مبارزه کنید، ورنه جفنگ نگویید که جفنگ جایی را نمی گیرد و نخواهد گرفت.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس