صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > جهان تیغ را از گلوی آزادی بيان در افغانستان بردارد

جهان تیغ را از گلوی آزادی بيان در افغانستان بردارد

مدير مسوول روزنامه‌ي ماندگار در مورد علت بازداشت مجدد خود و مدير مسوول روزنامه‌ي نخست مي‌گويد: اکنون فرصت آن فرا رسیده است که حکومت با وارد کردن فشار بر روزنامه‌های منتقد و رسالتمند از هر وسیله‌ی ممکن استفاده کند.
فهیم رسا
پنج شنبه 29 اكتبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مدير مسوول روزنامه‌ی ماندگار:

فشار وارد می‌کنند تا دهان و چشم مان را بدوزیم

مدير مسوول روزنامه‌ی نخست:

برخورد وزارت داخله با روزنامه‌های نخست و ماندگار سیاسی است

مسوولان روزنامه‌هاي ماندگار و نخست مي‌گویند كه اگر جامعه جهانی و نهاد‌های حامی آزادی بیان، به حال دموکراسی در افغانستان نگاه نکنند، افراد مستبدي که در دامن دمکراسی نیم‌بند اين كشور لمیده اند، گردن آزادی بیان را جدا خواهند کرد.

نظری پریانی، مدير مسوول روزنامه‌ي ماندگار، برای بار دوم و به دلیل نشر یک نامه‌ی تحلیلی و انتقادی بر وزارت داخله که در آن به یک اعلامیه‌‌ي اين وزارت پرداخته شده بود، از سوي وزارت داخله بازداشت شد.

او می‌گوید: پرونده‌ها‌ی من و آقای راد فر، مدیر مسوول روزنامه‌ی نخست اکنون به دادستانی محول شده است.

او مي‌گويد كه مدیرمسوول روزنامه‌ی نخست نیز به دلیل نشر یک خبر به نقل از یک منبع خارجی برای بار دوم به وزارت داخله فرا‌خوانده شده بود.

مدير مسوول روزنامه‌ي ماندگار در مورد علت بازداشت مجدد خود و مدير مسوول روزنامه‌ي نخست مي‌گويد: اکنون فرصت آن فرا رسیده است که حکومت با وارد کردن فشار بر روزنامه‌های منتقد و رسالتمند از هر وسیله‌ی ممکن استفاده کند.

او با اضافه این که "فشار وارد می کنند تا دهان و چشمان مان را بدوزیم" می‌گوید: خوی استبدادی برخی از افراد در درون نظام گل کرده است و وزیرصاحب داخله بداند که با چکش استبداد نمی‌توانند دموکراسی را در کشور محکم کنند؛ بلکه میخ محکمی بر تابوت آن می کوبند.

به باور مدیر مسوول رورنامه‌ی ماندگار چنان می‌نماید که آقای اتمر به کمک وزیر فرهنگ قصد بستن این روزنامه را دارند و یا با به دادگاه کشانيدن وبه زندان بردن افراد، سانسور را بر رسانه‌ها حاکم مي‌کنند.

به گفته‌ی نظری پریانی اخیراً تیم بر سر قدرت چنان برداشت کرده است که آن‌ها نمی‌توانند در میدان دموکراسی بتازند و فقط به رویکرد استبدادی به ایجاد یک نظام دیکتاتور و نفس‌گیر، می توانند چند صباحی به عمر سیاسی خویش بیافزایند.

به گفته‌ي مدير مسوول ماندگار، وزیر داخله یا دچار یک سوء تفاهم شده است و یا قصد دارد به بهانه‌ی وارد کردن فشار بر رسانه‌های جسور انتقام رفتن انتخابات به دور دوم و افشا شدن تقلب‌ها را بگیرد.

در غیر آن به گفته‌ي او هیچ نشانه یی از وارد شدن اتهام بر شخص وزیر در آن نامه نشر شده دیده نمی‌شود و احیانا آن‌گونه که آن‌ها برداشت دارند اگر اتهامی بر وزیر وارد شده است و یا چرایی در میان آمده است، باید به آن پاسخ داده شود نه این که به سرکوب روزنامه‌نگاران و آزادی بیان بپر دازد.

پریانی می‌گوید که با فشار وارد کردن بر رسانه‌ها و یا فرار از پرسش هایی که باید پاسخ داده شود، نمی توان از حوادث مشابه دیروز کابل جلوگیری کرد.

در همین حال حشمت الله رادفر مدیر مسوول روزنامه‌ی نخست به روزنامه‌ی ماندگار گفته است که برخورد وزارت داخله با این دو روزنامه سیاسی است.

او می گوید که انتخابات پیش رو سبب شده است تا فشار‌ها از جانب حکومت و به خصوص وزیر داخله بر رسانه‌ها افزایش یابد.

به باور رادفر این گونه برخورد ها سبب دوری پلیس با رسانه‌ها شده و این قطعاً زیانبار است.

این دو روزنامه‌نگار می‌گویند که پرونده‌های آن‌ها خلاف قانون و بسیار زود و بدون در جریان گداشتن آن‌ها، به امضای آقای خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ به دادستانی محول شده است.

آنان می گویند که آقای خرم با استفاده از نام کمیسیون بررسی تخطی رسانه‌ها که در چوکات وزارت فرهنگ کار می‌کند، به گونه‌ي سیاسی به این دو روزنامه برخورد کرده است.

در همین حال این دو روزنامه‌نگار از دادستانی کل (لوی سارنوالی) خواسته اند تا این پرونده را به گونه‌ي عادلانه و مسلکی بررسی کنند تاخدا نخواسته توطیه‌ بر حقیقت غالب نشود.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • well i am in Quarantine by mir hazar for non writhing any thing in Dari ...lol... i like this . any way late talk about news paper and those have hand in withing . sir . no one have right to writhe any things about personal matter of same on in he is news paper . if you want to open mind and sole of your citizen by this art please do not attack religion of people and respect your people culture and life style . with abusing or disrespecting of other nation believing or trust , you cant gain any thing but lose . if your going o political war against your government , please chose the right channel for it . i no need to go to detail of your complain about governmental system ,

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس