صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > كلاه جنباندنش بی گپ نبوده

كلاه جنباندنش بی گپ نبوده

گزينه‌ ی بدنام، لكه‌های "بدنامی" را پاك می ‌كند؟
فهیم رسا
سه شنبه 3 نوامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

يك روز، پس از ‌كناره‌گيري داكترعبدالله از اشتراك در دور دوم انتخابات، به خاطر احتمال بروز دوباره‌ي تقلب‌، مردم در انتظار شنيدن تصميم كميسيون انتخابات بودند كه آيا انتخابات دور دوم برگزار مي‌شود،‌ يا نه؟
سفر غير منتظره‌ي بان كي مون، دبير كل سازمان ملل به افغانستان كه ظاهراً به خاطر حمله به مهمانسراي اين سازمان در كابل عنوان شده بود؛ تصميم غير منتظره‌يي را به دنبال داشت.

كلاه‌جنباندن‌هاي كرزي در استقبال از بان كي مون، بي گپ نبود و ترديد‌ي را كه در اذهان مي‌پرورانيد، ساعاتي پس از آن به حقيقت پيوست.

اعلام پيروزي نا مشروع حامد كرزي از سوي كميسيون نام‌نهاد مستقل انتخابات، براي مردم افغانستان كه از حاكميت نزديك به يك دهه‌ي او سخت به ستوه آمده بودند و هر آن انتظار پايان آن را داشتند، خبر خيلي‌ها دردناكي بود.

لحظه‌هاي عصر دوشنبه(11 عقرب) از اندوهناك‌ترين و تحمل ناپذير ترين لحظه‌هاي به شمار مي‌آيند كه عقربه‌هاي ساعت، حاكميت يكي از ستيزه‌گر ترين نظام‌هاي تأريخ را در عصر دموكراسي تداوم مي‌بخشيد كه با ترور انبوهي از فرصت‌ها و با شكار صيادان كمين نشسته با ماسك‌هاي تزوير و چهره‌هاي پنهان تمام آرزو‌هاي شهروندي را از كف ربودند و خود در سكوي بلند اقتدار با لبخند استهزا آميز بر شهروند،‌ هزار تراژيدي ديگر را به تماشا نشستند.

حامد كرزي، نامزد رياست جمهوري كه بر بنياد اعتراف خودش "كميسيون انتخابات مجبور شد" تا او را به حيث نامزد پيروز اعلام كند، پيش از چاشت ديروز و در حالي‌كه دو معاونش در كنارش قرار داشتند، با حضور درجمعي از خبرنگاران، از تمام مأموران كميسيون انتخابات كه گفته مي‌شود در تقلب‌هاي گسترده به نفع او دست داشتند و در نهايت وي را به گونه‌ي غير مترقبه برنده اعلام كردند، سپاسگذاري كرد.

حامد كرزي كه انتظار مي‌رفت با اين گونه پيروزي، آب شرم از جبين او جاري شود، و حد اقل از بروز تقلب‌هاي گسترده در دور دوم انتخابات، از مردم افغانستان كه انتخابات را از شيوه‌هاي مشروع براي انتقال قدرت دانستند و با پذيرفتن هرگونه خطر به پاي صندوق‌هاي رأي رفتند؛ پوزش بخواهد؛ اما بدبختانه و برخلاف آنچه تصور مي‌شد، او يك بار ديگر بر برنده‌شدنش حتا در همان دور نخست انتخابات تأكيد كرد.

حامد كرزي كه بار بار متهم به تقض قانون شده است و ادامه‌ي كارش پس از روز اول جوزا غير قانوني و نا مشروع خوانده مي‌شود، اقدام كميسيون انتخابات مبني بر اعلام پيروزي اش را "در مطابقت با احكام قانون" خوانده گفت: «قانون اساسي احترام شد.»

او بدون آن كه به گفته‌ي رقيبش داكترعبدالله رأي حلال و حرام را از هم جدا كند گفت:"هر رأيي كه در انتخابات افغانستان براي انتخاب كانديد‌ها انداخته شد، رأيي كاميابي افغانستان بود."

آناني كه در انتصاب كرزي براي پنج سال آينده نقش داشته اند، ضمن اعلام پيام‌هاي تبريكي به او گوش‌زد‌هاي زيادي كرده و برخي از رهبران غربي از جمله باراك اوباما پيش از گفتن تبريكي به وي هشدار‌هاي داده است.
باراك اوباما، رييس جمهور امريكا و گوردن براون، نخست وزير انگليس بيشتر بر از ميان بردن فساد اداري تأكيد كردند كه حامد كرزي به خاطر رضايت آنان در اظهاراتش فساد اداري را لكه‌ي بدنامي براي افغانستان خوانده گفت: «افغانستان از نظر فساد اداری بسیار بدنام شده است. تلاش ما این است که به هر شیوه ممکن این لکه را از دامن خود پاک کنیم و تلاش کنیم که به مردم افغانستان و جهان ثابت کنیم که افغانستان در تلاش خود صادق است و کامیاب می شود.»

رييس جمهوري كرزي كه آگاهان همواره كفايتي كاري او را زير سوال برده اند،‌ در پاسخ به پرسش يكي از خبرنگاران كه چه راهكاري را براي ريشه‌كن كردن فساد اداري روي دست دارد، نتوانست هيچ گونه راهكاري را در اين زمينه ارايه كند.

اما آگاهان مي‌گويند: رييس جمهوري كه بر بنياد اعتراف خودش، در نتيجه‌ي يك انتخابات "بدنام" پيروز شده است و بروز تقلب‌هاي گسترده بيشتر از همه به بدنامي خودش افزوده است، چگونه مي‌تواند، لكه‌هاي بدنامي را از دامن افغانستان پاك كند.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس