صفحه نخست > دیدگاه > چگونه می توانیم زندگی را به کام جنایتکاران تلخ بسازیم؟

چگونه می توانیم زندگی را به کام جنایتکاران تلخ بسازیم؟

برای هر جنایتکار یک وبسایت بسازیم.../ باندهای تبلیغی جنایتکاران جهادی چنان فعال، پرشور و پرصدا بوده اند که تقریبا تمام میدانهای رسانه ای، اعم از سمعی، بصری، چاپی و و الکترونیکی را در اشغال و اختیار داشته اند.
جعفر رضایی
يكشنبه 29 نوامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هشت سال پیش، وقتی که جامعه بین المللی به افغانستان آمد امیدی خلق شده بود تا روزی، شاید بتوان جنایتکاران جهادی را محاکمه نمود. اما ظاهرا این پندار خیالی بیش نبود. جنایتکاران جهادی در هشت سال گذشته ثروتمند شدند و تلاشهای نهادهای حقوق بشری برای انزوا، و احتمالا محاکمه، آنان ناکام ماند. در طول همین هشت سال گاهگاهی کسانی جرات نموده و مطالب پریشان و پراکنده ای را در مورد جنایتکاران جهادی گفتند و نوشتند. اما برخلاف این کارهای کوچک و تقریبا نامری، باندهای تبلیغی جنایتکاران جهادی چنان فعال، پرشور و پرصدا بوده اند که تقریبا تمام میدانهای رسانه ای، اعم از سمعی، بصری، چاپی و و الکترونیکی را در اشغال و اختیار داشته اند. اگر ملالی جویا و بعدا بشردوست، و تا حدی، سیما سمر زمزمه محاکمه جنایتکارن جهادی را زنده نگه نمی داشتند تقریبا کل فرهنگیان و نویسندگان تسلیم بازگشت قدرتمندانه و ثروتمندانه ای جنایتکاران جهادی می شدند. دیدیم، و شرمسارانه که هنوز می بینیم، که کسانیکه خودرا بزرگان قبیله ای قلم، شعر و اندیشه می دانند چه زبونانه برای جنایتکاران مقتول جهادی خامه پردازی می کنند. اگر فقر و ترس را انگیزه ای برای چاپلوسی و چاکری نویسندگان درون افغانستان بدانیم، شرمندگی تسلیم شدن خامه بدستان خارج نشسته را چگونه توجیه کنیم؟

بهرحال، تعدادی از سردمداران جنایتکاران جهادی آهسته آهسته به کهولت رسیده اند. فرض کنیم اگر فردا سیاف بمیرد او در اوج قدرت، احترام و لذت مرده است. گفته میشود که دریچه راست قلب کریم خلیلی بزرگ شده است، اما کریم خلیلی ملای فقیر و ساده دیروز حزب وحدت نیست تا نگران تداوی آن باشد. خلیلی خرپول بزرگی است که دالرهای خونین او می تواند دروازه های مدرنترین درمانگاه های لندن را برایش باز نگه دارد. بی هیچ شکی سفره ای بقیه جنایتکاران جهادی و مافیای اقتصادی برگشته از غرب نیز رنگین، و زندگی آنان آکنده از ثروت و سرور است. وحال، سوال اینستکه وقتی ما قادر به محاکمه و بازپرسی جنایتکاران جنگی و اقتصادی نیستیم چه کاری می توانیم ؟ نوشتن مطالب پراکنده در اینجا و آنجا می تواند مرهمی بر زخمهای بازماندگان قربانیان جنایات جهادی ها باشد. اما کارهای بی نظم و پراکنده نمی تواند خاطر مجموع جنایتکاران را پریشان بسازد. ضرورت آن احساس میشود تا هر افغان آزاده از خود بپرسد که: چگونه می توانیم زندگی را به کام جنایتکاران تلخ بسازیم؟ شاید هرکدام ما طرح و راهکاری متفاوتی داشته باشیم. آنچه در پی می آید نمونه ای از کارهای است که می توان انجام داد.

1. برای هر جنایتکار یک وبسایت بسازیم: همه ای مطالب پراکنده ای را که در نشریات و انترنت وجود دارند جمعاوری نموده و در آدرس واحد انترنتی قرار دهیم. برای مثال می توان نام حامد کرزی را در "گوگل"، "یاهو" و.. جستجو نمود و کل مقالات، گزارشها، کارتونها و ویدیوهای مربوطه را جمع و سپس در وبسایت مخصوصی نشر نمود. ضرورت است تا نام کرزی را در زبانهای مختلف و مخصوصا فارسی و انگلیسی جستجو نمود. در ضمن با جستجوی "خانواده کرزی"Karzai’s Family می توان مطالب بیشتری را پیدا کرد. عین جستجو را به عین شیوه می توان در مورد نامهای جنایتکاران جهادی، مثل سیاف، خلیلی، ربانی، حکمتیار، فهیم، عطا ...، وزیران فاسد، و فرزندان آنان نیز انجام داد.

2. یوتیوپ تنها جایی برای نشر عکس و موسیقی نیست. می توان خاطرات ومعلومات خویش راجع به هر جنایتکارجنگی و یا جنایتکار اقتصادی را ثبت و نشر نمود. البته اگر با زبانهای خارجی آشنایی دارید لطفا قصه تانرا به آن زبان نیز نشر نمایید.

3. محکمه های مجازی برای جنایتکاران تشکیل دهیم: اگر ما قادر نیستیم تا سیاف، خلیلی و یا خانواده کرزی را در عالم حقیقی به میز محاکمه بکشانیم حداقل می توانیم آنانرا در انترنت محاکمه نماییم. به لطف انقلاب نرم افزارهای مدرن، امروز صدها نرم افزار متفاوت برای خلق انمیشن، بازی های انترنتی، ساختن فلم های کارتونی و... ممکن و میسر است. در اغلب موارد آموختن این نرم افزارها زمان زیادی را در بر نمی گیرد. نسل جوان افغانها در غرب می توانند به آسانی این نرم افزارها را یاد بگیرند. آنها صرفا نیازمند انگیزه و اندیشه در این زمینه هستند.

4. تجمعات جنایتکاران را اخلال نماییم: شاید قصه ای دردناکتر از این در قرن بیست ویکم نباشد که جمعی کودکان، زنان و مردان یک سرزمین سر ببرند، اموال و زمین های آنانرا را تاراج نمایند و سپس بر مسند قدرت نشسته و بر قربانیان جلوه بفروشند. امروز جنایتکاران افغانستان با خاطرجمع و بی محابا در درون وبیرونی از افغانستان درهر بزم و جشن و مجلسی حضور می یابند. جلوه فروشی جنایتکاران از بی ننگی و خاصیت گوسفندی ماست. لطفا برای عروسان سربریده افشار، برای کودکان بیگناه کابلی، برای یک خلق گرسنه و تهی دست در چنگال گرگان جهادی و دزدان برگشته از غرب بیدار شویم. و نگذاریم تا در پیش چشمان ما جنایت نهادینه و بزم جنایتکاران برپا بماند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام،
  هموطن محترم جعفر! شما کاملا درست و با جا فرموده اید لیکن چیزی عمده و اساسی را فراموش کرده اید؟
  درست است که این افراد که شما نام برده اید خوب نبوده اند لیکن شما جنایت و اعمال وحشیانه پرچمی ها و خلقی ها را فراموش کرده اید و این گند کنونی محصول تجاوز قشون سرخ بوده است.
  ایا شما بمباردمان وحشیانه پرچمی ها و روسها را فراموش کرده اید که هر روز در حدود نوصد جوان ،کودک و مردم بی گناه جان خود را بی گناه از دست می داد .
  بس کنید شرم است شما از مردم تان عفوه خواسته بهتر خواهد بود و اگر روزی عدالت خواهی و حساب برسد اولین کسانی که به محاکمه گشانیده خواهند شد همانا جنایتکاران پرچمی و خلقی بوده است این جاهلان وطن و مردم را به هیچ حساب کرده بودند.
  جلال ابادی

  • اقای جلال ابادی! اول سلام تقدیم است. ثانی اینکه بیانات شما قابل فهم است. ما موافقیم که جنایتکار از هر دسته و گروهی که باشد مورد بازپرس قرار گیرد. زیرا معتقدیم که هر که به دفاع از جنایتکار برخیزد خود جنایت پیشه است. ولی میخواستم بدانم چرا شما اینهمه احساساتی شده اید ؟ و یک سوال دیگر هم داشتم: ایا ملالی جویا و اسپنتا و امثالهم هم شامل این لیست نمیشوند ؟ یا شما هم مانند نویسنده فراموش کردید ؟

  • من با آقای جعفر کاملا موافقم که ما اگر خود را تکان ندهیم و علیه جنایتکاران صدای خود را بلند نکنیم، اینان آهسته آهسته بر سر جنایات شان هم خاک انداخته بر ما برای همیش حکومت خواهند کرد.

   اگر هر هموطن ما مثل ملالی جویا خواب جنایتکاران را نآرام سازد، اینان دیگر به این حد جرئت نخواهند داشت که با تمامی جنایات که کرده اند هنوز هم خود را قهرمان بنامند.

   کتاب تازه ملالی جویا در واقع سند محکومیت جنایتکاران است که اینان را در سطح جهان روسیاه ساخته است.

   بیاییم ملالی جویا را سرمشق قرار دهیم.

  • آقای حقبین،‌ آیا واقعا خودت تصور میکنی که ملالی جویا هم در زمره جنایتکاران می‌آید؟ اگر گپت مزاح نه بلکه جدی باشد باید فوری دو کار را انجام دهی:

   1- نامت را تغییر داده آنرا "حق نبین" بسازی

   2- به کدام داکتر روانی مراجعه کنی.

   اگر در مورد سیما سمر میگفتی شاید کسی اعتراضی نمیداشت چون اولااز رهبران حزب جنایتکار و مزدور وحدت اسلامی است و درین مورد اسناد موجود است و ثانیا تازه اتهاماتی به او زده شده که از جنگسالاران پول گرفته تا نام شانرا در لیست جنایتکاران جنگی شامل نسازد.

 • حق بین صاحب !

  نجیب جان به نظرم به خاطری اتحادی که میخواهد صوت بگیرد بین احزاب چپ در اروپا , نمیخواهد که مقابل این دوستان تازه جذب شده قرار بگیرند , ورنه جای پای این دو نفر به بیراهه ها نیز به نظر خورده است .

 • دوســـــــتان و بخصوص اقای حق بين ســــــلام !
  بنا بر تجربه کاری که دارم به گمان اغلب اين جلال آبادی يکی از فلوته بازان رنجور [ راوا ] اين تشکيلات ماويستی استخبارات نظامی پاکستان ( I.S.I) بوده که با برقه افغانی
  و گذاشتن نام با مســـما وظيفه دارد که همه جاه مگس دوغ باشد و عليه فرزندان اصيلو واقعی اين مرزبوم چرند و پرند مينويســد .
  « جلال أبادی ؟؟!!»
  با معلومات که در اختيار دارم بعد از انکه چند رهبر خاين حزب وطن در سازش و همسوی با ارتجاع شورای نظار . مليشه بيابانی دوستم و جلادان باند وحدت حاکميت قانونی حزب وطن را سقوط داده و فروپاشيدند باداران شما امريکا . پاکستان . ايران . چين ماويست و کشور های عربی با فرزندان ناخلف جهادی خود با چنگ و دندان در صدد انتقام از پرچمی ها شدند و احمد شاه شبی به وزير امنيت قسيم فهيم گفت < مگر اين سصد هزار عضو حزب وطن آب شده به زمين رفتن > بلی گروپ سياف وهابی . گلبدين شيطانيار . ماويستهای متحد با اشرار و سازمانهای استخباراتی پاکستان .ايران در کابل و ساير ولايات دنبال ادرس پرچمی ها ميگشتن سياف ۱۸۰ جوان عضو حزب وطن را در ولسوالی پغمان زنده به اتش انداخت . گلبدين در چهار آسياب . و ولسوالی جاجی ۲۳۰ افغان با ايمان را که تا اخرين لحظه وطن و مردم ميگفتن سر بريد . احمد شاه در پنچشير و اندراب . تورن اسماعيل در هرت . عطا سياه در مزارشريف . قدير و دين محمد .حضرت علی در حاليکه همه جاسوسان « خاد » بودند صدها عضو حزب وطن را بدون محکمه وکيل مدافع . فيصله به قتل رسانيده . جنايت طالب ها در مقابل رهبر يک کشور که عملأ پناهنده دفتر سازمان ملل بود و تا اخرين رمق حيات بر جنايتکاران مزدوران پاکستان وايران دشنام ميداد و شعار وطن ومردم در گلويش طنين داشت اعدام نموده و بعد از انکه شما مزدوران پاکستان افغانستان را فروختيد امريکا بخاطر پاک سازی راه خود به دولت مزدور کرزی . سازمان نام نهاد حقوق بشر که توسط چند ماويست سوگند خورده اداره ميگردد و عف بين المللی وظيفه داد که با همه تلاش اسناد .مدارک . شو اهد مبنی بر جنايتکار بودن اعضای « حزب وطن » دريافت و انها را به جرم مجرمين جنگی اعدام نمود . خوشبختانه سازمانهای داخل و خارج به شمول سازمان ماويستی « فارو» در هاليند و انجمن عدالت انتقالی از طرفداران سلطنت و در راس دولت کرزی تا امروز تلاش نموده که اندک مدارک عليه اعضای حزب وطن و به گفته تو [ چودری ] که جلال آبادی شديد پرچمی نه يافته بلکه رفقأ به نبرد و فعاليت مجدد خود در سرتاسر افغانستان اغاز نموده با ايجاد سازمانها واحد کاری حزب وطن که با فوتو های زيبا دوکتور نجيب الله مزين است موجوديت خود را اشکار ساخته و قرار است امريکا ارباب شما موجوديت اين حزب نيرو مند مردمی صادق را به رسميت پذيرفته
  بنأ بر تو لازم است اگر مدارک داری تا پرچمی ها محکمه شوند از طريق همين سايت بنگاريد در غير اعضای پرشوش و طغيانی حزب وطن تورا از طريق اين سايت پيدا و به جرم جاسوسی برای پاکستان و افطرا محکمه نموده و اين بود جواب تو احمق پاکستانی و نيز برقه را که با نام زيبا بامسما جلال آبادی برسرنموده ايد برداريد که جفا وخطا به حق مردم قهرمان ننگرهار بوده برای تو [ چوری] [ راغب ] [ نواز ] [ لاهوری] [ پنجابی ] شايسته است . نجيب آرام

 • نجیب جان !

  تا جایی که من فهمیده ام شما باید ( عضو حزب وطن باشید که عنقریب امریکا انرا به رسمیت خواهد شناخت و ازادانه به فعالیت صلح امیز خود در افغانستان شروع خواهد نمود ) ؟ و باقی پرچمی ها و خلقی ها باید خود را در مقابل شما برای محاکمه اماده نمایند . من از مسایل سیاسی بی خبر هستم اگر کمی معلومات ارایه بفرماید . واقعاء پرچمی ها چه شدند و کجا رفتند ؟ ویا خلقی ها کجا شدند ؟ ایا واقعاء حزب وطن فوتو های زیبای داکتر نجیب مرحوم را به سینه های خود زده قشلاق به قشلاق برای کمک مردم میروند . ؟ ایا وب سایت نگاه ارگان نشرذاتی خلقی ها میباشد ؟ و یا نهضت فراگیر اروپایی ؟ .تشکر .

 • پرچمی نه يافته بلکه رفقأ به نبرد و فعاليت مجدد خود در سرتاسر افغانستان اغاز نموده با ايجاد سازمانها واحد کاری حزب وطن که با فوتو های زيبا دوکتور نجيب الله مزين است موجوديت خود را اشکار ساخته و قرار است امريکا ارباب شما موجوديت اين حزب نيرو مند مردمی صادق را به رسميت پذيرفته بنأ بر تو لازم است اگر مدارک داری تا پرچمی ها محکمه شوند از طريق همين سايت بنگاريد در غير اعضای پرشوش و طغيانی حزب وطن تورا از طريق اين سايت پيدا و به جرم جاسوسی برای پاکستان

  نجیب کامل !

  این حرف های نجیب " ارام " است , من از این حرفها اصلاء نفهمیدم . این شخص طوفانی از مسایل در کلهء خود دارد که اتفاقاء دهان کوچک و دستهای نازکش نمیتواند ان همه دشنام و اختناق را در یک لحظه بیرون دهد . ممکن است شما پوست ایشان را که حاوی جملات بالا است دوباره بخوانید . اگر بتوانید این شخص را برای اعضای این وب سایت تشریح کنید . ایا این شخص صلاحیت دستور دادن و یا فیصله نمودن در غیاب دیگر اعضای حزب وطن و یا پرجم و یا خلق را دارد ؟ مطمین هستم که حتماء شما نجیب روشن را نیز میشناسید . ایشان کتابی راجع به تاریخ حزب های سیاسی نوشته بودند . این جناب نجیب ارام را کمی مطالع نماید .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس