صفحه نخست > حقوق بشر > پروژه یادبود از قربانیان غیرنظامی افغان بوسیله نیروهای امریکایی و ناتو

پروژه یادبود از قربانیان غیرنظامی افغان بوسیله نیروهای امریکایی و ناتو

پروفیسور مارک هیرالد، دوست صدیق مردم افغانستان
فرید رستاخیز
شنبه 21 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بر اساس آمار جمعاوری شده بوسیله پروفیسور امریکایی مارک هیرالد Marc Herold از آغاز عملیات نظامی امریکا و متحدان در افغانستان به تاریخ ۷ اکتوبر ۲۰۰۱ تا اخیر ماه جون ۲۰۰۷ بین ۵۲۷۲ الی ۶۳۰۳ تن از مردم غیرنظامی بوسیله نیروهای خارجی به قتل رسیده اند. این رقم دو برابر تعداد قربانیانی‌ است که در حادثه یازدهم سپتامبر جان هایشان را از دست دادند.

پروفیسور مارک هرالد استاد اقتصاد در پوهنتون نیو همشایر در امریکا، از آغاز حمله نظامی امریکا بر افغانستان به جمعاوری اسناد و گزارشهایی در مورد تاثیر جنگ امریکا در افغانستان بر مردم غیرنظامی پرداخته و طی مقالات تحقیقی فراوانی به جوانب مختلف اثرات منفی این جنگ بر مردم افغانستان مبادرت ورزید. وی طی این مقالات ارزنده و آگاهگرانه ثابت میسازد که امریکا عمدتا به جنگسالاران، قاچاقچیان هیروئین و تکنوکراتهای آمده از غرب اتکا داشته و صلح، ثبات، بازسازی و بهروزی افغانستان برایش هیچگونه ارزشی ندارد.

از جمله وی با استناد بر گزارش های مطبوعات و خبرگزاری های معتبر جهان تا کنون دریکصد و چهل صفحه با تفصیلات آمار و ارقام دقیق کشته شدن مردم غیرنظامی بوسیله نیروهای امریکایی و ناتو را جمعاوری کرده و با تجزیه و تحلیل آن تعداد کشته شده های غیر نظامی بدست سربازان امریکایی و ناتو را تا کنون حداقل ۵۲۷۲ و حداکثر ۶۳۰۳ تن تخمین زده است.

وی خود علت این تحقیقات خود را در مقاله‌ای منتشره در گاردین به تاریخ ۸ اگست ۲۰۰۲ چنین شرح میدهد:

“"وقتی حملات امریکا بر افغانستان آغاز گردید، شمردن کشته شده ها بوسیله دولت غیرضروری به نظر میرسید چون به مردم اطمینان داده شده بود که با وجود سلاحهای دقیق، تنها افراد بد هدف قرار گرفته از کشته شدن غیرنظامیان جلوگرفته خواهد شد. ولی گذشت زمان غلط بودن این ادعاها را ثابت ساخت.

دولت امریکا، بر اساس دلایل سیاسی میکوشد تعداد کشته شده ها را از دید جهانیان پنهان نگهدارد."”

پروفیسور مارک مدعی است که در مقابل هر سرباز کشته شده امریکایی در افغانستان و عراق، دولت امریکا ۱۷ شهروند ملکی را بقتل رسانیده است.

این پروفیسور در کنار جمعاوری آمار و ارقام دقیق کشته‌های غیرنظامی، صفحه اینترنتی به نام "پروژه یادبود از قربانیان افغانستان" را راه اندازی کرده که در آن اسم و سایر مشخصات تعدادی از قربانیان را جمعاوری نموده است. وی تا کنون موفق به جمعاوری مشخصات بیش از یکهزار تن از این قربانیان گردیده و برای هرکدام صفحه‌ی یادبود ترتیب داده است. هرچند موفق به یافتن عکس تعداد کمی از این قربانیان شده اما برای آنانی که عکس ندارند گلی را جا گذاشته است.

این پروفیسور از تمامی افغانها تقاضا بعمل آورده که در جمعاوری و تکمیل این لیست به وی یاری رسانند.

به گفته وی در حالیکه امریکا یکچنین پروژه های یادبود را برای تمامی سربازان کشته‌ شده اش در جنگها راه اندازی میکند، اما این اولین باریست که از قربانیان بی‌گناه و غیر نظامی بدین ترتیب یادبود صورت میگیرد.

پروفیسور مارک سال گذشته تحلیلش از "جنگ علیه تروریزم" و سیاست های امریکا در افغانستان را در کتابی تحت عنوان "افغانستان میدان خالی: دولت تیپیک استعمار جدید قرن بیست و یکم" به رشته تحریر درآورد که قسمت هایی از آن در سایت های اینترنتی انتشار یافت اما بعلت اظهارت ضد سیاست های دولت امریکا، ناشران امریکایی از چاپ آن در امریکا امتناع ورزیدند اما به زودی ترجمه اسپانیایی آن در مادرید منتشر خواهد شد.

مارک مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به افغانستان در مطبوعات جهان طی ۵ سال اخیر را نیز جمعاوی کرده و چند البم جداگانه در صفحه‌ای اینترنتی‌اش قرار داده است.

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • چه فرق عظیمی بین مردم و دولت امریکا موجود است.

  دولت امریکا از چندین دهه است که در کشور ما تخم نفاق و جنگ و ویرانی و بربادی میکارد و حالا هم بر بدنام ترین، جنایتکارترین و فاسدترین نوکرانش اتکا دارد و برای ما دولتی میسازد مملو از خاینان درجه یک و دوستانش را آدم خورانی مثل فهیم، قانونی، ربانی، سیاف، شینواری، علومی، دوستم و .... تشکیل میدهد.

  اما در مقابل پروفیسور مارک علیه دولتش برخاسته سیاست هایش را افشا میکند و برای قربانیان غیرنظامی کشور ما پروژه یادبود میسازد و از آنان تجلیل بعمل می‌آورد.

  با دیدن این کار عظیم وی اگر از یکسو خوش شدم از سوی دیگر عرق شرم به پیشانی‌ام جاری شد که ما افغانها چرا نتوانسته‌ایم با اینگونه پشتکار و فعالیت و دقت یکچنین کار های نیک را برای مردم رنجدیده خود انجام دهیم و به جهان از وضع کشور خود و از سیاست های شیطانی امریکا و کشورهای همجوار آگاهی دهیم.

  ما برعکس از یکسو نام "روشنفکر" را بر خود میگذاریم ولی از جانب دیگر تنها یاد داریم که به کثیف ترین نوع قبیله گرایی درغلطیم و تمامی مسایل را از این زاویه خاینانه تماشا کنیم. اگر پشتو هستیم به حدی پشتونیزم ما گل میکند که به کاسه لیس سیاف و گلبدین و ملاعمر مبدل میشویم، اگر هزاره هستیم تا سرحد بوت پاکی محقق و خلیلی و مزاری و... سقوط میکنیم و اگر تاجیک هستیم خون را از روی و سر فهیم و قانونی و ربانی و ... میلیسیم تا آنان را منزه و قهرمان جلوگر سازیم!

  تا وقتی با این برخورد های ننگین وداع نکنیم حقیقت را نخواهیم یافت و "این وطن دوباره وطن نخواهد شد".

 • Thank you very for the informative article. I will pass it to others to know about such a worthy project of Prof. Marc.

  I would like to extend my due respect and thanks to Prof. Marc Herold for his such a great and meaningful work in favor of Afghan people.

 • اما بر اساس ارقام دقیق سایت ذیل در عراق حد اقل 67905 و حد اکثر 74296 تن از مردم ملکی بوسیله نیروهای خارجی به قتل رسیده اند که بدینصورت میزان جنایت امریکا در عراق بسی بیشتر از افغانستان است.

  اما در افغانستان خیانت کلانی که امریکا به مردم نموده و غیرمستقیم به تیره روزی مردم افزوده همانا کمکش به جنایتکاران مجاهد نمای "ائتلاف شمال" است که عاملی برای بی‌ثباتی در کشور است.

  آنلاین : قربانیان غیرنظامی در عراق

 • salam afghans
  i am not sad , because if america and nato didnt occupy afghanistan and defeat taliban there would be at least 50000 afghans dead
  now it is around 6000 afghans we sould be happy not sad
  bye

  gholam from holland

  • You better weak up! Do you think that after coming of the US to Afghanistan, Taliban stopped the killing of Afghans?? The 6000 are only people killed by the US and NATO, if you estimate the number of all people killed in Afghanistan during these years, it will be much more than the 50,000 you are talking about. Taliban still everyday kills innocent people but no one is counting it. Also the Northern Alliance kill people in the areas under their control and make life disastrous for people.

   If you count the overall death toll in the past five years, it will read to 100,000. The 6000 is those innocent people directly killed by the US troops.

   The US presence in Afghanistan brought nothing useful to Afghanistan. BUT WE HAD FEW GAINS:

   1- Long live the US, now we are world NO.1 opium producer

   2- Long live the US, we jumped in the 9th position among the most unstable countries list.

   3- Long live the US, now Afghanistan is NO.1 in having highest suicide cases among its women.

   4- Long live the US, now we are in the second position in corruption

   5- Long live the US, now 2 countries in the world are worse then us as we are ranked 175th out of 177 countries in the UN Human Development Index.

   6- Long live the US, now ONLY 700 children and 50-70 women die each day due to the lack of health services.

   If you want I can list many more such ACHIEVEENTS of the past 5 years for you!!!

  • یک سوال از جناب غلام در هالند:

   آقای غلام

   شما چه فکر میکنید که مولد و موسس تحریک طالبان کیها بوده اند؟ اگر یک کمی بیشتر فکر کنید بهتر نخواهد بود؟ آیا در مورد سیاست و اقتصاد معلومات کافی دارید؟ آیا در دوران اشغال کشورمان توسط شوروی سابق جنگ میان امریکا، انگلیسس، اسرائیل و.... از یک طرف و پیمان ورشو از طرف دیگر بود، و یا هم به اصطلاح ما جهاد؟؟؟ یک کمی دقت گره گشای همه سوالات و معما ها خواهد بود... مگر نه؟

  • to my brother norudin noori. salam
   i know who produced Taliba, there producer was cold war
   i know enough from politic to discus and littlebit economy so on
   but i am only talking about statistic, not about politic
   because this subject is about statistic not about why they are killed?
   therefore i am taking statistically, accurding to statistic there would be more and more killed . who killed ? why killed ?
   is something else
   bye

 • قتل مردم بیدفاع غیر نظامی ، ویرانی مکاتب، قتل امداد گران خارجی.... مداخله بیشرمانه پاکستان و ایران در امور افغانستان و از همه غم انگیز تر قد علم کردن دوباره طالبان به حیث ستون پنجم پاکستانی های بویناک در افغانستان ، نتیجه سیاست غیر انسانی امریکایی ها در افغانستان است. آنها یک جنایتکار را که طالبان باشد با جنایتکار دیگر که شورای دزدان ربانی و خائین ملی مسعود باشد معاوضه کردند.

  مردم افغانستان که بعد از سقوط طالبان خیلی امیدوار شده بودند که کشور مبتنی بر دموکراسی و عدالت نصیب شان میگردد با آمدن دوباره گرگان ربانی و بلند شدن عکس های خائین ملی مسعود در هر کنج و کنار کابل متوجه شدند که امید شان به خاک یکسان گردید.

  امروز حتی رئیس جمهور منتخب مردم- آقای کرزی در مقابل این جنایتکاران نمیتواند کاری کند چه بسا به فامیل های هزاران هزار کشته و شکنجه شده بوسیله همین دزدان و جنایتکاران.

  از اینرو مردم ما حق دارند که بگویند امریکا نه به خاطر از بین بردن جنایتکاران به افغانستان آمده اند بلکه به خاطر منافع چند دهه آینده شان و برای رسیدن به اهداف شان حاضر اند با هر جنایتکار و قاتل دست های شانرا یکی کنند.

 • پروفیسور مارک واقعا کار قابل قدری انجام داده که باید مورد تمجید و تقدیر تمامی افغانهای وطندوست و مدافع آزادی و عدالت قرار گیرد.

  از شما تقاضا میکنم با ارسال ایمیل های صمیمانه از این کار سترگ وی سپاسگزاری نمایید:
  mwherold cisunix.unh.edu

  • د سلګونو زرو پاکو شهيدانو وينو خو ځکه خپله اصلي موخه چې د اسلام د پاک دين ساتل او د هېواد د خپلواکۍ ګټل و، ځکه ترلاسه کړه چې ارمانونه يې سپيڅلي او د لوى څښتن له مرستې برخمن و د دوى شهادت د افغانستان په تاريخ کې د يوه وياړ په توګه هر وخت د ژبو پر سر دي او د هغه وخت پاتي کسان هم د خپلواکى د ګټلو په موخه کړي جهاد کې ځانونه شريک بولي. خو کله چې ددغو شهيدانو او معيوبو کسانو ارمان ترسره شو او افغانانو يو ځل بيا خپلواکي وګټله نو د جهادي ګوندونو قدرت غوښتونکو داړه مارو د سل ګونو زرو شهيدانو په پاکو ارمانونو پښې کېښودې او د هغوى دجهاد له پايلو يې ناوړه ګټه واخيسته. اصلي واقعيت خو داوو چې د جهاد په نامه د ډلو مشرانو د روس د يرغل په وخت کې هم د بهرنيانو موخې تعقيبولې خو هغه وخت که هرڅه وو ،څه ناڅه يې هڅو جهاد هم پياوړى کاوو.

   هم دغه جهادي ګوندونو مشران وو چې له افغانستان څخه د روسانو له وتلو وروسته يې د بهرنيانو په غوښتنه د خپل هېواد مهمه ستنه چې ( ملي اردو ) وه ړنګه کړه، په هېواد کې يې ټول اساسي بنسټونه له منځه يوړل او لدې سربيره يې د خپل منځي او واک پرسر جګړو له کبله يې د هېواد د زياترو ولايتونو په ګډون د پلازميني کابل ښکلى ښار په کنډواله بدل کړ، په همدې مهال د سني، شيعه مذهبونو، پښتون، تاجک، هزاره، پشه يي او ترکمن په نومونو سره په زرګونو بې ګناه هېوادوال ووژل په کابل کې د رقص مرده په نامه له بې ګناه کسانو سرونه غوځيدل، د خلکو په سرونو به ميخونه ټکوهل کېدل،له تور سرو به سيني پرې کېدې او هغوى څخه به په پوځي مرکزونو کې ناوړه ګټه اخستل کيده. په هر صورت که دجهادي ډلو ترمنځ د جنګ جګړو پرمهال د شويو ظلمونو لړى تعقيب کړو کيداى شي چې په پاڼې، پاڼې يې په ليکلو ډکې شي خو بيا هم ټولې پيښې يې راغونډي نشو کړاى.

   تيرو دغو حالاتو او کړنو ته په کتو داسې ښکاري چې ددغو ډلو له خوا ټولې دستورې چارې، افغانستان ته د ځينو بهرنيو هېوادونو د پوځونو راتګ ته د زمينې د برابرولو په موخه ترسره کيدې، په سياست کې موخې ته له رسيدو وروسته دوست او نږدې ملګرى ځکه په پام کې نه نيول کيږي چې هغه د يو لړ لاملونو له کبله له ټولو رازونو پرده پورته کوي له کله چې دوى ته د بهر لخوا ورکړل شوې دندې په برياليتوب پاى ته ورسيدې او قومونو ترمنځ يې بيلتون راوست، ژبنۍ تعصب يې رامنځته کړ او د وسله والو ډلو په جوړولو سره يې ولايت په ولايت دښمنۍ پيدا کړې او خلک يې په هېواد کې له ژوند کولو څخه بيزاره کړل نو په افغانستان کې د امن او ثبات د راوستو لپاره نړيوالې ټولنې پرېکړه وکړه چې خپل پوځونه به افغانستان ته را استوي ترڅو د جنګي جنايتونه مخه هم ونيسي او د پلان له مخې همداسې وشول. افغانستان د بهرنيو پوځونو له راتګ وروسته چې په ځينو سيمو کې نسبي امنيت راغى ورو، ورو د جنګي جنايتونو بيلګې راښکاره شوې خو يوازې يو څو ورځې د خبري سرچينو د خپرنيزو څپو پر سر پاتې شوې او بس.

   پدې وروستيو کې د کابل د څرخي پله، وروسته د روزګان ولايت بيا د بدخشان په ولايت کې ډله ييز قبرونه وموندل شول .پداسې حال کې چې زياتره عاملين يې لاهم په هېواد کې دننه شته خو نه يې دولت او نه يې نړېوالې ټولنې پوښتنه وکړه. دادى اوس د کابل ښار د چمتلې په سيمه کې دوهم لوى ډله ييز قبر وموندل شو چې د چارواکو په وينا د ګڼ شمير کسانو هډوکي پکې پراته دي.

   په راډيوګانو،ټلويزيونونو،جوماتونو او کليوالو غونډو کې زياتره خلک چې د کورنيو غړي يې ژوندي ورک شوي دي له دولت څخه غواړي چې اسلامي عدالت په پام کې ونيسي او جنګي مجرمينو ته د خپلو اعمالو سزا ورکړي. له راډيوګانو مې واورېدل چې دولت غواړي د وروستي ډله ييز قبر څخه راوېستل شوي هډوکي د څيړنې لپاره حتى بهر ته واستوي خو دامې وانه وريدل چې ايا عاملينو ته به يې هم سزا ورکړي که نه؟

   زياتره هېوادوال چې تردې وړاندې بشري ضد پېښو کې د دولت سوړ چلند ليدلى اوس هم په ناهيلۍ سره وايي، څوک شته چې د شهيدانو جاج واخلي او د هغوى دښمنانو ته له اسلامي پرېکړو سره سمه سزا ورکړي.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس