تاپي و طلسم گلاسكو

علی جواد دهقان
شنبه 31 مارچ 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اگر يك گل در زندگي تاپ مولر وجود داشته باشد كه هرگز آن را فراموش نخواهد كرد همان گلي است كه زين الدين زيدان در فينال ليگ قهرمانان سال 2002 براي رئال مادريد و در مقابل باير لوركوزن به ثمر رساند. بايرلوركوزن طرف مظلوم بازي به حساب مي آمد ولي آنها توانستند با كمك لوسيو گل زده دقايق ابتدايي رائول گونزالز را خنثي كند. اما آن گل زيدان تقدير را به گونه اي ديگر براي مربي آن روزگار باير لوركوزن رقم زد. او كه به همراه تيمش در بوندسليگا و جام حذفي آلمان دوم شده بود به سومين مقام نايب قهرماني به همراه تيمش دست يافت و از آنجا بود كه او را نفر هميشه دوم خطاب مي كردند.

بايرلوركوزن تحت هدايت تاپي در آن فصل پيشرفت فوق العاده اي داشت و اگرچه در انتها خوب نتيجه نگرفت ولي كارشان قابل تحسين بود. تاپ مولر درباره آن روزها مي گويد: مسافرت به گلاسكو خيلي مشكل بود. ما تيم هاي بزرگي همچون ليورپول و منچستريونايتد را شكست داده بوديم. من يك تيم عالي داشتم كه از بازيكناني همچون ميشاييل بالاك، برند اشنايدر، ينس نووتني، زي روبرتو، لوسيو و اليور نويل تشكيل شده بود. من به بچه ها گفتم كه ما قبل از رسيدن به قهرماني در ليگ قهرمانان يك قدم ديگر بايد برداريم. من از آن ها خواستم كه نگران نباشند و به سادگي كاري كه در تمام فصل كرده اند بازي كنند. باير به هيچ وجه از مادريدي ها نگران نبود اما آنها يك نابغه همچون زيدان را داشتند. من بعد از آن مسابقه خيلي ناراحت شدم. اكنون از آن زمان پنج ساله گذشته است.

بعد از گذشت پنج سال از آن بازي در ورزشگاه همپدن پارك گلاسكو بار ديگر گذر تاپي به آنجا افتاد اما اين بار به عنوان مربي تيم ملي گرجستان و در مسابقه اي از سري بازيهاي مقدماتي جام ملتهاي اروپاي 2008. گرجستان بايد براي زنده نگه داشتن اميدهايش به صعود مقابل اسكاتلند به نتيجه اي دست مي يافت كه تا حدودي به آن نزديك شده بود ولي گويا طلسم همپدن پارك دوباره براي تاپي و يارانش دردسرساز شد. باز هم يك شكست 2ـ 1 ديگر در كارنامه آنها ثبت شد همانند پنج سال پيش.

گرجستان تاكنون فقط يك برد در گروه B كسب كرده است و آن هم مقابل جزاير فارو بوده است. از زمان روي كار آمدن تاپ مولر به عنوان مربي تيم ملي اين كشور به دليل پيروزي در بازيهاي دوستانه مقابل كشورهايي همچون اروگوئه و تركيه اميدها باز به سوي آنها برگشته بود و هواداران نيز حمايتشان مي كردند.

بازيكن اسبق كايزرسلاترن كه در عرصه ملي و در دوران جواني اش فقط سه بازي ملي براي آلمان غربي انجام داده است كار سختي را در پيش رو دارد.

نكته ديگر و گفتني درباره او اين است كه بعد از آن فينال تماشايي و در فصل بعد او به همراه باير در روند سراشيبي قرار گرفت و فرم قبل خود را هرگز بازنيافتند. آيا دوباره بعد از شكست همپدن پارك اين روند را در كارنامه كاري تاپ مولر خواهيم ديد؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس