صفحه نخست > حقوق بشر > عدالت بايد به قربانيان بازگردد!

عدالت بايد به قربانيان بازگردد!

همه از کميشنر عالی حقوق بشر بخواهيم!
کامران میرهزار
چهار شنبه 14 نوامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حکومت آقای کرزی و پارلمان، کلکسيونی از جنايتکاران دوره های مختلف می باشد و کمترين گام مثبتی برای بهبود وضعيت قربانيان گذاشته نشده است.

ميليون ها کشته ، مجروح و آواره از وطن، نتيجه ی جنگ های داخلی و خانمانسوز در افغانستان بود. از بيش از 30 سال است که افغانستان همچنان درگير جنگ، خفقان و وحشت است. در اين چند دهه ی اخير، حقوق کودکان، زنان و مردان بی دفاع افغانستان بطور گسترده نقض شده و جنايات حاد عليه بشريت روی داده است، جناياتی مانند تجاوز جنسی، کوچ اجباری و جنايات جنگی.

قربانيان بازمانده از دوران ديکتاتوری شاه، قربانيان بازمانده از دوران رژيم های کمونيستی، قربانيان باقي مانده از دوره ی جنگ سالارانی که از نام جهاد سوء استفاده کردند، قربانيان دوره ی تاريک طالبان و قربانيان دوره ی حامد کرزی، عدالت و بازگرداندن حق و حقوق شان را می خواهند. برنامه ی صلح، مصالحه و عدالت در افغانستان که توسط کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، دولت و بخش حقوق بشر سازمان ملل تهيه شده بود، با شکست مواجه شده است. حامد کرزی در روز اعلام اين برنامه در ماه دسامبر سال گذشته اشک ريخت اما هيچ کار مثبتی انجام نداد. تمام سرک های اطراف محل مراسمی که رييس جمهور حضور داشت، بر روی مردم بسته شده بود. پارلمان افغانستان طرح ننگين عفو را تصويب کرد که به جنايتگاران فرصت گريز از عدالت را داد. مردم عدالت را می خواهند و اکنون بايد همه با هم يکصدا شده و آن را فرياد بزنند.

کميشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز 14 نوامبر به کابل می آيد. همه از اين کميشنر بايد بپرسيم که چرا برنامه ی عمل برای عدالت با شکست مواجه شد.

قرار است کميشنر عالی با مقامات ارشد حکومت و نمايند گان قضائی و پارلمان، اعضای خانواده ملل متحد و نمايندگان نيروهای مسلح بين المللی مستقر در کابل و خارج از پايتخت ملاقات هائی را انجام دهد.

کميشنر عالی با نمايندگان جامعه مدنی و قربانيان تخطی های حقوق بشر و همچنان کميسيون مستقل حقوق بشر نيز ملاقات خواهد نمود. وی گفتگو هائی را با رئيس جمهور کرزی در نزديکی ختم سفر اش نيز انجام خواهد داد و بتاريخ ٢٠ نوامبر در کابل در کنفرانس خبری اشتراک خواهد نمود.

همه با هم از وی بخواهيم صدای عدالت خواهی مردم را با خود به بيرون از افغانستان ببرد و فشارهای لازم را از طريق نهادهای مسوول مانند دادگاه بين المللی جزايی بر دولت افغانستان بياورد.

خوانندگان کابل پرس? می توانند پيام های خود را در اين صفحه منتشر کنند. پيام های آنان توسط کابل پرس به بخش حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان فرستاده خواهد شد.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • برادر من در کابل توسط نيروهای شورای نظار کشته شد. قاتلين وی در چوکی های دولتی نشسته اند. خوانواده ماعدالت می خواهد و می خواهيم که جنايتکاران به سزای اعمالشان برسند و محاکمه شوند.

  • برادر من را در کنر شهید ساختند. قاتلين وی همان پشتون هایی اند که در چوکی های دولتی نشسته اند و عده ای از آنها هنوز به خرابی کشور مشغول اند. خوانواده ماعدالت می خواهد و می خواهيم که جنايتکاران به سزای اعمالشان برسند و محاکمه شوند.

  • بلی خواستن عدالت ، یک جهاد واقعی است ولی آیا همه را در این جهاد سهمگیر خواهیم ساخت، آیا بعد از این دولت کدام دولت دیگر در افغانستان خواهد توانست بهتر از این کار کند چون همین چیز فهم های ما در راس دولت قرار دارند. لطفاً قبلا از اعلام جهاد یکبار دیگر سنجیده و با فکر و منطق خود جهاد نماییم.

 • man 5 ozwe khanewadeam raa dar jang ha az dast dadeam. Annha be daste mojahedin dar kabul koshta shodand. maa ham hagh e khod raa mikhahim

 • قاتلين پدر من هم در چوکی های دولتی هستند. حتی به برادر صغيرم رحم نکرده و او را هم کشتند. قاتلين آن ها بايد محاکمه شوند.

 • آقای ميرهزار اول به شما انتشار مجدد کابل پرس? را تبريک می گويم. اميد که همچنان موفق باشيد. در ثانی فکر می کنيد اين راه ها در تعقيب جنايتکاران موثر واقع شود؟

 • محاکمه جنايتکاران و همدردی با قربانيان از پيش شرط های ساختن افغانستان است.اگر به اين مهم افغانستان دست نيازد کشور بيشتر از پيش به خاک و خون کشيده می شود.

 • آقای میر هزار سلام و احترام تقدیم است. آرزو دارم از گزند روزگار و جنایتکاران شورای دزدان مربوط به جنایتکار ملی مسعود و شیطان الدین ربانی در امان باشید.

  یگانه راه حل مشکل افغانستان به محکمه کشانیدن آنانی است که کابل را ویران کردند، هزاران هزار بیگناه را به قتل رساندند ، اردوی ملی را غارت کرده حتی خشت و چوب آنرا در بازار های پاکستان فروختند و به عفت هزارن زن بیگناه و معصوم افغان تجاوز کردند.

  ما باید اول از همه از محاکمه غیابی جنایتکار ملی مسعود آغاز کنیم زیرا تمام دزدان در سایه قهرمان خطاب کردن او جمع شده و میخواهند برائت حاصل کنند.

  • بلی شما درست میفرمایید، باید اول از مسعود و مرید هایش مثل فهیم و خلیلی و محقق و سیاف و پست فطرتان دیگری ازین قماش آغاز کرد که همه به مثابه غده چرکین در دامان این کشور اند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس