صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها

نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها

بصیر سیرت
شنبه 17 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اولین نمایشگاه تاریخی به نام افغانستان جدید از چشم افغانها توسط احمد بهزاد معاون پارلمان افغانستان ، نماینده نهاد همکاری های سویس در افغانستان خانم ماریان هوبر و رییس مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم نجیب الله مسافر رسما در باغ بابر، قصر زیبای ملکه روز 15 سپتامبر افتتاح گردید. تعدادی زیادی از فرهنگیان، هنر مندان، سیاست مداران و مسوولان موسسات بین المللی در افغانستان ازین نمایشگاه دیدن نمودند. این در حالیست که چنین نمایشگاه در تاریخ افغانستان بی نظیر توصیف گردیده و قرار است در کشورهای مختلف جهان نیز به نمایش گذاشته شود.

افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها، نام نمایشگاهی است که توسط مرکزفوتوژورنالیزم چشم سوم ، بخش فرهنگی سفارت آمریکا و اداره همکاری های سوئیس در افغانستان راه اندازی شده است. این نمایشگاه اولین نمایشگاه سیار، در داخل و خارج از افغانستان است که در ده ولایت افغانستان: (کابل ، هرات، جلال آباد، مزارشریف، بامیان، دایکندی، غور، بدخشان، هلمند، و میمنه ) برگزار خواهد شد .

هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن زوایای پنهان جامعه افغانی به شهروندان این کشور، تقویت روحیه میهن پرستی و ارزش گذاری به اصل دموکراسی است تا خاطره سال های جنگ را از ذهن مردم افغانستان به دور کند و به آن ها تصویری از افغانستانی که می تواند باشد را نشان دهد؛ در کنار آن، مردم جهان در جریان وضعیت فعلی افغانستان و انکشاف صورت گرفته در آن، قرار خواهند گرفت، مردمی که کشورهایشان نقش ارزنده ای در بهبود وضعیت افغانستان داشته اند.

این نمایشگاه، شامل 142 عکس است که با موضوعات گوناگون از ولایات مختلف افغانستان، گرفته شده است و تا ده روز آینده در باغ بابر برروی همگان باز میباشد.

مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم:

مرکزفوتو ژورنالیزم چشم سوم به عنوان یک مرکز عکاسی حرفه ای، سال 1387 با جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغنستان کار خود را آغاز کرد و در این مدت، نمایشگاه های متعددی را پیرامون موضوعات مختلف در افغانستان و خارج از افغانستان، راه اندازی کرده است. این باراین مرکز، افتخار دارد تا برگزار کننده نمایشگاه جدیدی از افغانستان شناسی به نام افغانستان جدید از چشم افغان ها، در داخل و خارج از این کشور باشد.

عکاسان :

نجیب الله مسافر، رضاساحل، بصیرسیرت، مهدی مهر آیین ، روح الله مشکین قلم، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، آمنه حسنی، میثم شاهین، آصف تلاش، احمدنوید نظری، محمد زرین، نصیرفدایی و ملیار صادق آزاد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  سنبله ۱۳۹۰ خورشیدی
  سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل برس
  سلام به برګزار ګنندګان نمایشګا ه
  سلا م به عکاسان در نمایشګاه

  من برای همه عکاسان وهنرمندان برګزاری ای نمایشګاه را تبریک وتهنیت میګویم وامیداورم همه زوایای تاریک افغانستان هر چه بیشتر روشنتر ګردیده و توجه ونګاهی به اینده و زندګی درخشان برتاریکیها وجهالت توسط خود مردم پیروز ګردد وهمه انسانهایی که داعیه روشنفکری وروشنګری دارند- بخاطر پسبارندکه طالبان وامارت اسلامی و شرکا ی شان چګونه هنر عکاسی را شرک نامیدند و از تمام مناطق زیر کنترول افغانستان عکسی پخش نمیګردید .
  چګونه آثار مشعل هروی را در هرات از روی دیوار ها پاګ نمودند
  چګونه تندیس های بودا را به ګلوله بستند
  چګونه رادیو وتلویزیون والات موسیقی وفیلم ها را به دار آویختند
  چګونه زنان ومردان را در استادیوم ورزشی کابل سنګسار واعدام نمودند
  چګونه با زور پولیس محلی بنام ( امر به معروف ونهی از منکر ) آرامش ګورستان را درکابل وبسا شهر ها برقرار نموده بودند
  چګونه فقط یک صدا - بنام صدای شریعت در امارت اسلامی شنیده میشد وهمه صداهای دیګر در ګلو خفه میګردید
  نیم نګاهی به ګذشته نشان میدهد که طالبان وشرکا ومتحدین و حامیان شان دشمنان هنروترقی وپیشرفت بودند وکماکان میباشند .
  هرچه در مورد هنر کشی وهنر ستیزی طالبان وشرکا بنویسم کم است . ارزو دارم تا همه دوستانی که قلم توانا دارند به همین بهانه همه مصایب ګذشته وحال را برملا ګردانند .
  یار زنده وصحبت باقی

 • بیادرای اسلام سلام ! ده بین این عکسا عکس کوچی و سگش نیس ، عکس خوشال خان بابا نیس ، عکس امیر کبیر بابا نیس ، عکس شمشیر زنی و آدمکشی نیس ، عکس دال و چپاتی نیس و از همه گیش کده مویمتر ده بین عکاسا یک زی ، زوی ، خیل و وال نیس . ازمی خاطر این نومایشگا ملی و اوغانی نیس . ده ما عکس آزره و کمان بازی تاجو گکا ره چاپ کده نمایش دادین که فقط ما آدم نیستیم که ما ره فراموش کدین و نامش ام ماندین نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها؟ اینمی کارای غیر ملی و عکاس گرفتنای غیر ملی شما بود که امیرالمومنین ما کولی عکس و ترمیزون و رادو ره منع کده بودن . بیغم باشین یا بریتان یک انتحاری روان می کونیم یا ده سر را بریتان آدمکشک گور می کونیم .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس