صفحه نخست > حقوق بشر > این قوم به بیماری آلزایمر مبتلا شده است

این قوم به بیماری آلزایمر مبتلا شده است

ویرانه های افشار از چشم دوربین
جعفر رضایی
پنج شنبه 17 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

من از قتل عام افشار، قتل عام یکاولنگ وقتل عام مزار می گویم که به سختی یک دهه از آن می گذرد. ما فقط یک دهه پیش شاهد فجیعانه ترین کشتار و آخرین قتل عام ها درسالهای پایانی قرن بیستم بوده ایم. اما سالروز آن حوادث خونین وتراژدیک می آید و می رود ولی هیچ پلکی نمناک نمیشود وهیچ لبی باز نمیشود و هیچ قلمی نمی جنبد که بنویسد و فریاد بزند: که ما آخر آدم هستیم و یک دهه پیش بیشتر از دهه هزار زن ومرد وکوک همنوع ما، همتبار ما، همسرنوشت ما دسته دسته کشته شدند و هیزم آتش فاشیسم شدند. سکوت صدها نویسنده وشاعرهزاره در مورد قتل عام های افشار، بامیان و مزار را چگونه بخوانیم؟ آیا شایسته نیست که باشهامت تمام بگویم که این قوم به بیماری آلزایمر مبتلا شده است.

پارسال الی ویسیل، یکی ازنجات یافتگان هلوکاست، نویسنده کتابهای متعدد و برنده جایزه صلح نوبل، دریکی سالن های مرکزی شهر ما مهمان بود و سخنرانی داشت. او سخنانش را با یادآوری از عیادت یکی از دوستان دیرینش آغاز نمود و با لحن محزون گفت که دوست او به بیماری آلزایمر مبتلا شده است و هیچ چیزی از گذشته را بیاد نمی آورد. لحن الی ویسیل اندکی محزون تر شد و گفت:" او حتا مرا نشناخت که من کی هستم، در حالیکه ما دوستان دیرینه هستیم." الی ویسیل پس از پایان این قصه کوتاه به سراغ اصل مطلب رفت و دلیل یک عمرقلم زنی برای زنده نگهداشتن خاطره هلوکاست را تشریح نمود. مخاطبان زمانی به اهمیت یادآوری قصه آغازین سخنرانی او پی بردند که او با لحن هشدارآمیزی گفت :"من از روزی می ترسم که یک ملت به بیماری آلزایمر مبتلا شود و گذشته تاریخی اش را فراموش کند." دراین قسمت از سخنان او من به فکرقوم نگون بخت خودم افتادم و پرسشی برای مطرح شد که" آیا ملیت هزاره به راستی به بیماری آلزایمر مبتلا نیست؟" منظورم فراموشی تاریخ هزار سال قبل نیست، منظورم حتا صدسالی پیش و قتلعام های امیرعبدالرحمان نیز نیست، من از قتل عام افشار، قتل عام یکاولنگ وقتل عام مزار می گویم که به سختی یک دهه از آن می گذرد. ما فقط یک دهه پیش شاهد فجیعانه ترین کشتار و آخرین قتلعام ها درسالهای پایانی قرن بیستم بوده ایم. اما سالروز آن حوادث خونین وتراژدیک می آید و می رود ولی هیچ پلکی نمناک نمیشود وهیچ لبی باز نمیشود و هیچ قلمی نمی جنبد که بنویسد و فریاد بزند: که ما آخر آدم هستیم و یک دهه پیش بیشتر از دهه هزار زن ومرد وکوک همنوع ما، همتبار ما، همسرنوشت ما دسته دسته کشته شدند و هیزم آتش فاشیسم شدند. سکوت صدها نویسنده وشاعر هزاره در مورد قتل عام های افشار، بامیان و مزار را چگونه بخوانیم؟ آیا شایسته نیست که باشهامت تمام بگویم که این قوم به بیماری آلزایمر مبتلا شده است.

ویرانه های افشار از چشم دوربین

یافته های من از انترنت

تذکر: هیچ وبسایت حق ندراد که نام و یا آدرسش را به روی این عکسها علاوه نماید. این عکسها به منظور زنده نگهداشتن خاطره قتل عام افشار منتشر می شود.

این عکسها را با سایز بزرگتر در پایان این صفحه ببیند.

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای کامران میرهزار زیاد دست پایچه نشو که چرا آقای رضایی از جنایاتی که بر هزاره ها رفته است گفته است و تصویر پیدا کرده اگر کسی متهم به قومگرایی شد جعفر رضایی می شود تو یک اینترقومی و با دید بزرگ!راحت باشید. بر زخم مردمی که نه دراین دهه اخیر که به درازای تاریخ کشور "افغانستان" نام زجر کشیده و جنایت تحمل کرده نمک نپاش. لابد نظر شما این هست که یک نفر که در خانه اش آتش به پا است سطل آب را پر کرده برای خاموش کردن آتش خانه دیگران بدود؟

  • آقای سرابی!

   افسوس بحالت که تخلص سرابی برخویش گذاشته ئی واین چنین حرف های پرت وپوچ را استعمال میکنی.

   اینرا بدان که اگر دربین رهبران تمام اقوام ساکن کشور بااندیشه های کامران میرهزار ده نفر میداشتیم به این مصیبت ها دچار نمیشدیم آیا خودت شرم نمیکنی که در قرن بیست ویک قوم گرائی یکی ازپدیده های مذموم وقبیح را دربین مردم ترویج میکنی وحتی روزنامه نگاران را به آن دعوت میکنی.

   ازخودت می پرسم زمانیکه در چند دوره مختلف حکومت های مختلف آقای واحد سرابی گاه وزیر پلان گاه معاون رئیس جمهور وگاه وکیل پارلمان بود آیا اوصرف برای هزاره ها خدمت میکرد یا برای کل افغانستان؟

   اگر خودت هم همچو یک سایت را مانند کابل پرس? داشته باشی آنرا به تربیون هزاره ها تبدیل میکنی؟

   این سایت های مبتذل قوم گرای که خودت مانند پیمان ملی بانگ هزاره بینوا وغیره را میبینی آیا اینها بهتر ازکابل پرس هستند؟

   خیلی جفا میکنی عزیزم که این چنین نظریات قوم گرایانه را درین شرایط داغ تقدیم خواننده گان میکنی.

  • جوانای وطن سلام
   امید که تمام ملیت ها از گذشته پند گرفته باشند و اینده را هشیار باشند که یک جنایت دیگه د ای مملکت بپا نشه ما و شما همگی باید هشیارانه به فکر ملی کردن اقوام باشیم امروز هرکس که اسم سویس را میشنود همزمان کلمه امنیت در ذهن اش حک میشود همین کشور سویس در طول سالیان متمادی در جنگ داخلی مصروف بود برای یاد گیری جنگ به مکتب میرفتن هزارن افراد بدست یک دیگر وحشیانه قتل عام میشدن چندین ایالت را به زور شمشیر از امپراتوری حابسبورگ جداکرده و ضمیمه خاک خویش کردن در این مملکت چهار ملیت با چهار زبان باهم زندگی میکنند امتیاز که این مملکت داره اینست که همیشه خبرگان ملت بدون در نظر کرفتن ملیت ان شخص از سوی مردم انتخاب میشود و شخص مسمول مامور اجرای قانون اساسی کشور است در قانون اساسی کشور برای هیچ کس امتیاز در نظر گرفته نشده در مورد تغییر قانون تمام افراد کشور به رفراندم شرکت کرده و حرف اخر را میزند در این کشور تمام تصمیم های کلان و کوچک مملکت با مشورت گرفته میشود حتی کابینه کشور یک شورای حکومتی هفت نفره هست . کشور سویس مثل افغانستان به دریا راه ابی ندارد از لحاظ معادن یک کشور فقیر است تقریبا تمام مواد اولیه را وارد میکنند افغانستان برعکس از لحاظ منابع زیر زمینی کشور غنی به حساب میاید خوب پس تفاوت ان در چی هست که ان همه چیز دارد غریب ترین و این هیچ چیز ندارد ثروتمند ترین . جواب این معما اینست که مردم سویس از امین ترین و لایق ترین و طن پرست ترین افراد جامعه اش را به سرنوشت مملکت میگمارد و شخص مسول در صورت کارائی و مدیریت درست میتواند دو باره به استخدام دستگاه حکومتی در اید در ضمن رقابت ها به خوب تر کردن بهتر کردن است نه تخریب و بربادی هیچ کس مادام العمر بر قدرت تکیه نمیزند و شخص مسول مثل تمام افراد عادی جامعه یک زندگی معمولی ولی کار زیاد دارداگر در برن پایتخت سویس بروید میتوانید با هریک از مقامات در خواست ملاقات کنید .

   در افغانستان بر عکس ما میبینم که در عصر تمدن و مدنینت یک طالب بچه که در پس کوچه های شهر کویته پاکستان غذایش را گدائی در مدرسه دینی صرف و نحو را خواند بود زمام رهبری یک قوم بزرگ افغانستان در دست گرفت و پس از چندی خودش را امیرالمنین عالم خواند و جای تعجت این جاست که چیطور پشتونها که از لحاظ دانش از ملیت های دیگر بهره بیشتر داشتند این هیولا قرن بیست را قبول کردن و به راحتی دنبال اش را گرفتن این مردگ ان قدر نامعلوم بود که حتی خیلی از بزرگان قوم پشتون نه او را و نه عکس اش را دیده بودن ولی باز هم وقتی نام امیرالمنین را میشنیدن تن شان بلرزه در میامد چی قدر مردم بی گناه و ساده دل پشتون را به بهشت نزد حوری های بهشتی فرستادن .

   به هیچ وجه قصد اهانت به شخص امیرالمونین و یا مردم پشتون را ندارم فقط این را میگویم که بیائید باهم یک فکر ملی را ایجاد کنیم که در ان امین ترین و لایق ترین فرد مملکت اداره امور کشور را در دست گیرد هیچ فرق نمیکند که نورستانی بلوچ دیگان مشرقی مغربی هزاره تاچیگ پشتون ازبگ سید کوچی .. باشد

   در پایان اگه مه را به رهبری قبول داشته باشین که به نفع شما است به دو دلیل دلیل اول اینکه امیرالمونین هستم حق ولایت مثل محترم ملا عمر اخند سر تان دارم دوم اینکه همیشه برای تان قصه های خنده دار میگم و در تلویزیون هم فلم های چارلی چاپلین را میمانم که همگی غم ها را فراموش کنین

   بقلم امیرالمونین ملا نصرالدین از سویس

  • خوب امیرالمومنین استی اما سواد نداری

   برای مثال تمام افعال ماضی مانند شدند کردند نمودند وغیره یکی آنها اصلا دال ندارد امیدوارم که ازین مسخره گی ها هم بالای خودت وهم بالای دیگران بپرهیزی

  • نوشته ای من متوجه این آقای که به نوشته ای امیرالمؤمنین انتقاد کرده است . آیا شنیدی که از قدیم در مدح اهل خرد گفته اند که عاقلان پی نقطه نروند؟؟ به نظرت خیلی طوفان کرده ای که کمبود دال را در اخر صیغه ای جمع فعل ماضی کشف کرده ای ؟؟ شما باید به محتوای متن تأمل کنید نه به اشتباهات لفظی.
   اینیکه این آقا اسمش را امیرالمؤمنین گذاشته چه آبادیی را ویران کرده است ؟ به نظر شما آیا سطح درک امیرالمؤمنین ملا محمد عمر آخوند از درک این رفیق ما بالا تر است؟؟ چیزی که نوشته چیزی دیگری جز درس عبرت برای افغانیها برای ملت سازی نیست. اگر افغانیها هم از تجربه های ملت های دیگر در عرصه ای ملت سازی استفاده کنند مسلما به خوشبختی خواهد رسید

  • کاسترو جان!

   کابل پرس? را کدام کاباره نباید بپنداری که هرکس هرغلط که خواست باید بکند خودت یک انسان با فرهنگ معلوم میشوی من متن موضوع را گرفتم اما درقسمت رعایت قواعد هرزبان از اینگونه آزادی های کابل پرس نباید سوء استفاده کرد وکلمات را چپ وغلط هرچه که ازدهن وازدست بیاید آنزا نوشت.

   دوم مطلب جناب شان چندان مطلب تازه ای هم نیست که مردم بالایش خیلی تفکر بخرچ دهد هرکس میداند که سویس متشکل از چند زبان وچند قومیت بوده وچگونه ازمراحل جنگ داخلی به این مرحله از ترقی وپیشرفت رسیده است ای کاش که من وتو فرسنگ ها باسویس فاصله نمیداشتیم.

   سوم اینکه کابل پرس وپیام دهنده گان اهل مسخره وشعبده بازی نیستند این جا جاهای مناسب هم برای طنز نویسان وجود دارد وهم برای علاقمندان کارتون.
   ختم

  • به ملانصرالدین عزیز که شوق ملاعمر شدنشان گُل کرده است!

   از سویس بسیار تعریف کرده اید اما متأسفانه به اعمال سویسی ها توجهی نکرده اید. دعوت تان به پیروی از سویس برای آوردن عدالت اجتماعی در کشور ما و به گفته خود تان ملت سازی، بی گمان شباهت های زیادی دارد به "گریز از باران و نشستن زیر ناودان" زیرا:

   سویس از نادر کشور هایست که پول دزدان، جنایتکاران، قاتلان و امیرالمنافقین هائ را که خودت نیز علاقمند به تسخیر القابشان هستی، در بانک هایش حفظ و مراقبت میکند.

   سویس تقریباً از اندک کشورهای اروپایست که با آنکه زنگ ناقوس های کلیسا در آن گوش هر شهروند را میآزارد اما اجازۀ ساختن مسجد و مناره را به مسلمین نمیدهد (باآنکه مسلمین هیچگاهی حق دادن اذان در ملع عام را ندارند):

   جهت معلومات مزید لطفاً اینجارا کلیک کنید

   جهت معلومات مزید لطفاً اینجارا کلیک کنید

   و اینهم نمونۀ دیگر نقض حقوق بشر در بهشت به اصطلاح ملانصرالدین و در قلب اروپا!

   و این موضوع را بار ها از دهان دوستان مقیم در سویس شنیده ام که میگویند: "اینروزها مهاجران تازه وارد در سویس فقط با دوسیۀ عیسویت قبول میشوند و بس!"

   حالا دوستان خود فکر کنند، که مسئولین سویسی با جنایتکاران، فاشیستها، نقض کننده گان حقوق بشر، و شرارت پیشه گان جهانی شریک اند و یا خیر؟

   به همین دلیل نیز سویس تا همین اواخر به سازمان ملل متحد نپیوست و همچنان عضویت اتحادیۀ اروپا را نمیخواهد به آسانی قبول کند و تا آخرین نفس خود خواهد کوشید تا عضو محکمۀ اروپایی نگردد.

   علاوتاً، نسله یکی از کمپنی های بزرگ تولید لبنیات سویس در دنیا، در دهۀ هفتاد میلادی جنایتی را علیه بشریت نمود که از جنایات هتلر، موسولینی، ستالین، عبدالرحمن خان، ملاعمر، حفیظ ا..امین، گلبدین و شورای نظار به کم نبوده و نیست:

   جهت معلومات مزید، لطفاً اینجا را کلیک کنید!

   لذا در اخیر پیشنهادم به آقای امیرالم... ملانصر... اینست که یگان نمونۀ دیگر برای افغانستان بیابند و مردم بیچارۀ مارا به طرف ناودان هدایت نفرمایند.

   والسلام

  • جناب ابومسلم!

   ازنوشته تان چنین معلوم میشود که حتما باشنده همان جا هستید. معلومات شما ازکشور سویس خیلی مفید وبدرد بخور است خداکند که تعبیر سوء نشود

  • دوست نهابت گرامی ابومسلم
   از اینکه اشتباهات بنده را متذکر شده اید ممنون احسان شما هستم و این خود نشان بزرگواری شما نسبت به هم وطن کوچک تان میباشد.
   دوست عزیز و بی نهایت گرامی حرف های که در بالا نوشته این کاملا قبول دارم محصول زحمات خیلی از افراد بشر در بانک های سویس بلوکه شده از جمله سرداران مملکت خود ما هم پول های شان را در این مملکت بلوکه میکنند این یک واقعیت است مطابق گذارش تلویزیون سویس در جنگ جهانی دوم به حساب ملیون ها دلار ارز و تعداد بی شماری جواهرات و چیز های عتیقه از مردم یهود را که امانت سپرده بودن به قفت خود زدند در همان گذارش میگفت که چهار ملیارد دلاد پول صدام حسین در حال بی تکلیفی است بزرگ ترین جنایتها با لبهای خندان در مراسم باشکوه در این کشور کوچک صورت میگیرد .....

   دوست عزیز باهمه این کار ها این چهار ملیت که در داخل 25ولایت مستقل از هم زندگی میکنند یک چیز را همیشه زمزمه میکنند و ان کلمه کلمه همبستگی است کاشکی ما مردم افغانستان به خاطر منافع ملی خود کشور های همسایه خود را به بمب اتم میزدیم و میگفتیم که خوب کار کدیم درست کار کردیم در این کشور همیشه باخرد ترین فرد مملکت زمام اداره امور مردم را دست داشته دوست عزیز بیائید از تمام ملیت های که ره موفقیت دست یافته اند الگو برداری مثبت کنیم گفته اید که اجازه درست کردن منار را نمیدهد دوست عزیز اول ناخن ات را طرف خودت دراز کن بعدا طرف دیگران اینجا کشور و خانه اش است هر طور که مایل بودن همان طور عمل هم میکنند از کشور من وتو یک نفر اذادانه و باختیارخود مسیحی شد او نه میخواست که کلیسا درست کند و نه تبلیغ میکرد ( عبدالرحمن )فقط به دیدار دو دخترش کوچک اش بعد از چندین سال امده بود دستگاه قضائی مملکت او را در کم ترین مدت به مرگ محکوم کرد یا نه وقتی تو یک نفر هم وطن خود را که تغیر دین داده قبول نمیکنی ان ها چطور اجازه درست کردن مسجد را بدهد ما در سویس مسجد داریم نماز جمعه گوشت هلال و کاملا اذاد تمام حقوق یک شهروند سویسی را داریم در حکومت ولایت فقیه که اسلام ناب محمدی است یک افغان متولد ان کشور کوچک ترین امتیاز را ندارد اگر خواسته باشی که اسلام ایرانی به کفار سویس بدل کنی من حاضر به بدل نیستم چرا که هفت سال در ایران بوده ام

   باز هم تذکرا به عرض میرسانم اینکه به خاطر منافع ملی هر کاری از دستت بر میاید بکن فرق نمیکند که بمب اتم بسازی یا مکتب و دانشگاه بسازی اگه یک روز منافع ملی ایجاب کند که همرای مسلمان همسایه جنگ کنیم من این را افتخار میدانم که در ان جنگ شرکت کنم

  • آقای امیرالم... ملا... اخند... حسن نیت تان راجع به اتحاد و اتفاق مردم افغانستان قابل قدر است، اما از قدیم گفته اند که بار کج هرگز به منزل نمیرسد.

   اگر قرار باشد که ما با هر قیمت و هزینه یی به خوشبختی، اتحاد و اتفاق برسیم باید قوانین بشری و مذهبی را همه زیر پای بگذاریم و با اخلاق خداحافظی کنیم .

   پیامبر گرانقدر اسلام (ص) میفرماید: "هر چه به خود میپسندی به دیگران نیز بپسند."

   پس خواستن آرامش خود به قیمت از میان رفتن آرامش دیگران از نگاه اخلاق بشری، دینی، و قوانین بین الملل قابل تأیید و قبول نیست.

   آنچنانکه در مسئلۀ تجاری نظر به قوانین دینی و بشری پایمال کردن حقوق دیگران نکوهش و محکوم گردیده، در مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز نباید حق دیگران را تلف نمود.

   فلهذا کشور سویس و امثال آن، نمیتوانند نمونۀ خوبی برای کشور افغانستان باشند زیرا دست مسئولین این کشورها تا هنوز در خون بیگناهان آلوده است. پول های دزدان سیاسی و نظامی را که بیت المال کشور های غریب را تشکیل میدهد، تا هنوز در خزانه های خود ذخیره نموده و از آن به نفع کشور خود استفاده میکنند.

   بنده خودم چندین بار به کشور سویس سفر کرده ام و از نزدیک راجع به این کشور تحقیق نموده ام اما متأسفانه به علت کمبود وقت نمیتوانم به تفصیل یافته های خودم را راجع به این مار های خوش خط و خال بیان دارم که در آینده انشاا... در قالب مقالۀ در خدمت هموطنانم خواهم گذاشت.

   این یک اصل پذیرفته میان تمامئ ملل جهان است که، "هدف وسیله را توجیح نمیتواند."

   بعضی از دوستان میخواهند یهودیان صهیونیست را الگوی خود قرار داده و از شیوه های آنها برای بدست آوردن حقوق خود و یا بیشتر از آن استفاده نمایند که بازهم لازم است تا گفته شود که این شیوه نیز محکوم به شکست بوده و هرگز قابل توجیح نیست. با ظلم نمیشود، ظلم را از بین برد و با خون نمیشود خون را شست.

   اگر صهیونیست ها با آنهمه اسلحه و امکانات پیشرفته که نمیتوان با امکانات پیشرفته ترین کشور ها در منطقه مقایسه کرد، از یک گروه چریکی در لبنان شکست بزرگی خورده اند و این خود ثبوت نرسیدن بارکج به منزل بوده و آنها از سوز و درد فراوان صرف حرف از حذف فزیکئ حریف و قتل عام مردم بیگناه منطقه میزنند... قطع برق و مواد سوختی و غذایی بر غزه خود نشانۀ دیگر جنایات کشوریست که هموطنان ما ناآگاهانه میخواهند آنها را برای مردم خود سرمشق قرار دهند.

   گزارش بی بی سی 1

   گزارش بی بی سی 2

   گزارش الجزیره

   اینها همه گی مشت نمونۀ خروارند از جنایات علیه بشریت که کشور های به اصطلاح مدافع حقوق بشر همه گی در برابر آن خاموش نشسته و یا در بعضی موارد صرف از آن بسیار محتاطانه انتقاد میکنند. پس معلوم میشود که بام دیموکراسی هزاران هوا و اقلیم داشته و بنابر تقاضا و منفعت های شخصئ قدرت های بزرگ اعمال و یا طرد میشود.

   جنایت، جنایت است اگر در قطب شمال باشد و یا در قطب جنوب برای یک انسان هیچ فرقی نخواهد کرد.

   شما از رژیم استبدادئ جمهورئ اسلامی ایران شکایت دارید که با مهاجرین افغان رویۀ غیر انسانی و غیر اسلامی میکند، اما شما از جنایات دولت های اروپایی در مورد مهاجرین افغان و غیر افغان که تعداد شان نظر به تعداد مهاجرین موجود در ایران بسیار اندک و ناچیز است، خاموشی اختیار مینمایید.

   وضعیت مهاجرین افغان در کشور های اروپایی

   مصاحبۀ یکی از افرادی که شاید تا هنوز به کابل رد مرز شده باشد

   سخنان دوست دیگر ما از کشور مدافع حقوق بشر!

   باز هم اینها همه مثال بوده و هستند هزاران تن افراد بی سرنوشت که از جانب کشور های مدافع حقوق بشر جواب منفی گرفته و یا هیچ جوابی نگرفته اند و بی سرنوشت همه گی به مریض های روانی تبدیل شده اند. نمونۀ این دوستان را در کشورهای جرمنی و بریتانیا و سایر نقاط اروپا به وفور میتوان یافت که از ترس ردمرز شدن همه گی زنده گئ مخفیانه داشته و بدون داشتن حقوق اولیه مانند داکتر و دوا همه گی به مرده های متحرک تبدیل شده اند.

   امید که با گفتن این حقایق دل دوستان عزیز خود را نرنجانده باشم.

   پیشنهادم به آقای امیرالم... ملانصر... اخندزاده بازهم این است که در پی یافتن یک الگوی دیگر برای کشور افغانستان باشند، البته میدانیم که جوینده یابنده است.

 • شاید مثل جنایت افشار درافغانستان اتفاق نیافتاده باشد جنایتی مثل قزل آباد ، مزار شریف ، یکاولنگ ،بامیان وشمالی و.......بوقوع پیوسته ولی در جنایت افشار بی رحمانه ومتعصبانه وبادید انتقام گیری از یک قوم ومردم بی دفاع وبدون سلاح، جمعی عقده مندانه بالای خانه ها و...... وحشیانه هجوم آوردند کشتند وبه آتش کشیدند وتجاوز کردند رفتند وحالا عده حتی حاضر به نشر اخبار آن نیست از جمله کابل پرس? که زشت ملی و.....بخود میگریرد .و....

  عزیزم آنطوریکه به این قبیله ستم رفته است بدیگران کمتر است درست است که بدیگران هم ظلم شده است اما با جنایت افشار به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

  شاید عده ای قیل قال کنند که فلانی ها در فلان جای شهر کابل چنین چنان کردند ولی بادید بی طرفانه برو از باز منادگان شهدای افشار بپرس وطوری بپرس ،بعضی جنایتهای که متجاوزین به آن مردم کرده اند با سکوت پاسخ نگویند وبا ....... جواب بگویند و......

  امروز بحث از محاکمه جنایتکاران جنگی است میترسم که خانواده شهدای افشار بنام عاملان جنایت افشاربه محاکم سپرده نگردد بیا بگذر از این حرفها ، که این حرفها همگی اش کشک است .

  همین چند روز پیش مردم دشت برچی کاسه صبر شان لبریز شده دست به تظاهرات زدند حتی اینها برچی از نقشه توزیع برق خارج کرده اند

  و......هزاران گپ دیگراست که با یک مقدار دقت انسان متوجه میگردد.

  • hamwatan salam,
   man ba to ham nazaram ke qazeyaye afshar yak enteqam geriye efrati bood, wa een ba een mani ast ke bayad kame beshtar wa ameeq tar ba een qazeya negah kard , wa sawale asasi ke chera wa chera??????? hamcho amale sorat gereft, chera dar zamane soqote gharbe kabul wa manteqaye barchi hamcho cheze peesh nayamad wa degar eenke dar pahloye afshar larte 3 wa karte 4 wa khosh hal khan wa selo wa belakhera tamame kabul wazeate behtar az afshar nadarad, wa dar nehayat agar aqwame ma dede emrozi ra deroz medashtand , shayad hech jaye az kabul kharab nameshod , wa agar qarar bashad ka ba masayel ba homan dede derozi negah shawad zood ast ke kharab na shoda ha ham kharab shawand, besyar moshkel ast ta qazawate betarafana kard , dar yak kalam ma ham degare khod ra koshteem wa hanoz ham hazer nesteem ke begoyeem, man ham eshtebah kardam wa to ham wa tekrare eshtebahate ma bood ke gonah haye bozorg ra dar pay dasht , khoda jan hamaye ma ra qodrate bakhshesh wo gozasht wa ham deli naseb farmayad chon jadaye enteqam wa enteqam geri ra payane neest .wa anche ra ke nabayad faramoosh koneem een ast ke ta jahan ast moharram zenda ast wa rahe hosein por ze rawenda. ok

  • باعرض ادب واحترام بهمه دوستان ،ابرازنظرها وديدگاها وبرداشتهای متفاوت از جنگهای داخلی بخصوص بحث امروزی ونقد آقای رضای موضوع داغ وپراز جنجالی است که تمامی مدافيعن حقوق بشر را به ان معطوف داشته است .درارتباط نظرآقای رضای بايدبگويم منحيث يک روشنفکر نظرتان نسبت به ميليت ها ديگر غيره مسولانه بنظر ميرسد شما فقط راجع به ظلم واستبدادی که بميليت هزاره شده بحث ميکنيد غافال از اينکه دها ميليت ديگر در اين سرزمين بودباش دارند.به هرذره به هر توته به هر منتطقه به هرقوم وبه هرميليت ظلم واستبداد قتل وتجاوز صورت گرفته اگر هرشخص بفکر ميليت وقوم خود باشد نميتوانيم هيچ پرابلم ودردی را حل نمود درسرزمين واحدی زندگی ميکنيم وهرتحول مثبت ومنفی در زندگی تمامی ميليت ها انعکاس و تاثير خودرا ميگذارد.کلمه من وتو در حقيقت شکاف عميق است بسوی بيگانه شدن وبی تفاوت بودن درارتباط باميليت های ديگر تا زمانيکه کلمه من وتو را به کلمه ما مبدل نسازيم نميتوانيم برمشکلات ونا بسامانها فايق آمد.بزرگترين جنايتکاران جنگهای داخلي را رهبران جهادی تشکيل ميدهد اين جانيان مرتکب وعاملين تمام بدبختيها وبيچارگی ملت واحد افغانستان اند. ميليت ها طی زمان های مختلف بابرادری وصميمت زنده گی کرده در غم وشادي باهم يکی بودند.باتاسف رهبران ناخلف در جريان سه دهه چنان تخم نفاق ودشمنی بين ملت کشت نمودند که تاثير منفی آن تا نسل ها باقي خواهد ماند.آقايانی ورهبرانی که ديروز ملت را به ميليت ها تقسيم نمودند ومردم را بنامهای گونا گون به جنگ انداختند واز بهره آن قصرها وويلاها آباد نمودند دشمنان ديروزي دوستان امروزی چنان درنشاط وخوشی غرق اند که گويا هيج عمل غيره انسان صورت نگرفته باشد .

 • man be nawbe khod az aqai Rezai tashakkor mikonam ke en maqalera naveshte ast omid varam ke qalam betasnani ma in vaqeei holnagra az qalam nayandazad agar ma emroz mesle gozashteha sokot konim fardaha niz montazeri chenin fajehayi bayad bashim man az tamami navisandegani aziz tamana daram ke in fajayara misli gozashteha azyad nabarad ..ma ham mitavanim yek jalase dar hamin mawred dashtebashim... ta nasle ayandema mesle ma be sarnavesht nabashad,,,beyayed baray edamei va baqai khod va farzandani khod mabareze konim hamantorke tamami mardom donya barai baqai khod koshish mikonad...

 • تاریخ جانسوز هزارها در افغانستان درست مثل تاریخ یهودیها در اروپا است اما برتریی که یهودیها بر هزاره ها دارند این است که با وجود اینکه تمام عالم و آدم با یهودیها خصومت داشتند اما آنها خود شان با خودشان خصومت نداشتند و خود را دوست داشتند و با همدیگر احساس یهودیت داشتند، و این خوددوستی و اتحاد یهودیها بود که تاریخ آنها را رقم زد که منجر بر ریاست آنها بر جهان شد. و اما هزاره ها.. با وجود اینکه هیچ جناهی و هیچ قومی به شکل از اشکال مختلف هزاره را دوست نداشتند و ندارند و همگی با این قوم خصومت و تنگنظری داشته و دارند این درست همان توقعی است که از حریفان باید داشت، اماچیزی که بنده را بیشتر میرنجاند این است که هزاره ها با وجود این همه بدخواه خود هم دشمن همدیگر هستند. و بیگانه ها خیلی براحتی در درون این قوم نفوذ کرده واین قوم را پارچه پارچه کرده و به جان همدیگر میاندازند. ملت هزاره یکی از بزرگ ملت ها در افغانستان است، که در صورتی انسجام و اتحاد هیچ دشمنی قادر به مقابله با این قوم نخواهد بود، اما جای تأسف اینجاست که با ازدیاد دوگانگی و نفاق نسل کشی های فاشیسمی تاریخ از زمان خونخواران همچون عبدالرحمن و امثالش تا امروز از احساس این ملت کاهیده است. ما از بیگانگان هرگز ننالیم که با ما هرچه شد از خود ما بود. بیگانه ها همواره از مغزهای منجمد در چارچوب سنت ومذهب این قوم برای نقوذ کردن در درون آنها استفاده کرد،برخی رفتند دنبال محسنی یک شخص که اصلا هویتش معلوم نیست را گرفتند و به تحریک عصیانگرانه ای آنها به مبارزه بر علیه قوم و نژاد خود پرداختند و حتا امروز هم میبنیم که پیرمرد پیدوفیل بالای منبر میرود و به لهو و لعب گفتن میپردازد انقدر کودکانه و بی سوادانه حرف میزند دور از باور است که شخصی به این سن اینقدر احمق باشد، اما مستمعین کرام همگی از مردم هزاه که با چشم و دهن بازرفته نشسته اند و به سخنان گوریل پیر گوش و جان سپرده اند. و برخی هم رفته اند دنبال یک عده اشخاص بنام سید و سادات را گرفته اند که این سادات ها هم یکی از دشمنان جیبی هزاره ها هستند آنچنان نمک حرام که سالهاست از خمس و زکاه هزاره ها تغذیه کردند اما باز هم دشمن هزاره هستند. توصیه ای من به تمام نسل نوین هزاره ها این است که اول خود دوست داشتن را تمرین کنند،و نظر به تاریخ بدانند که هیچ کسی مارا دوست ندارد اماما باید خود را دوست داشته باشیم که با انسجام و یگانگی با مشت محکم دندان هر دشمن و بدخواهی را خواهیم شکست.

  • بنیامین آغا سلام!

   اینکه اکت وژست یهودیت میکنی که گویا یهودی افغانی هستی خدا خودش میداند اگر باشی هم چندان بدنیست.

   من دربین یهودها هیچ بیسواد را مانند جناب عالی ندیده ام که حتی نفهمد که فعل ماضی کاستن چی است.

   اینکه خواسته ئی که نشان دهی که هزاره ها برای دیگران منفور اند درحقیقت امر خودت به تمام نورم های انسانی پشت پا زده ئی وخواسته ئی که به شکل از اشکال روحیه نفرت وکراهیت را دربین مردم هزاره ترویج کنی که گویا همه مردم افغانستان شما را بد می برند. درحقیقت امر خودت خواسته ایی که یک هیتلر ثانی را دربین هزاره زنده کنی که این کارت به هیچ صورت قابل بخشش نیست.

   زیرا آنچه را که نوشته ئی تنها هزاره ها نه بلکه پشتونهای این سرزمین نیز آنرا میخوانند.

   باز تکرار میکنم که اگر یهود هم باشی که نیستی باید برایت احترام بگذارم بخاطر اینکه خیلی انسانهای بزرگ در دنیای یهودیت گذشته اند که سزاور احترام وارچگذاری اند آنها نه به یهود بلکه به همه افراد بشر تعلق دارند.

   اما این بار قبول کنید که از زهر پاشی جملات نابخردانه خودت سخت شوکه شده ام که چرا بنام یهود همچو چرندیات را می بینم.

   لطف نموده هویت اصلی خویش را آشکار سازید واگر هم یهود باشید یکبار نوشته تان رادوباره مرور کنید که چی نوشته اید؟

   از خودت میپرسم اگر درجهان مانندیهود هرکس با هم مذهب وهم قوم خودش اتحاد کند ویک سرزمین را بزور اشغال نموده وبنام هلو کوست نسل بشر را بنام عرب وسادات ازبین ببرد آیا این کار ازنظر شما انسانی است؟

   اگر افشاریها وهزاره ها هم باخود شان یکجا شوند و سرزمین دیگران را اشغال کنند ونسل کشی را مانند رژیم صهیونیست آغاز کنند آیا اینکار ازنظر شما انسانیست؟

   حتما شما درپیام بعدی میفرمائید که نه منظور من ازاتحاد هزاره ها این چنین نیست اما من برایت میگویم که یکبار پیامت را دوباره بخوان وعاقلانه حرف بزن.

  • آقای بنیامین!

   میشود به چند سوال اینجانب جواب بدهید؟

   1 آیا از دید شما هزاره ها باافشاریها ازیک نژاد اند؟

   2 نظر شما راجع به هزاره های سنی مذهب چی است؟

   3 آیا آنطوریکه شما امیرعبدالرحمن را فاشیست گفته اید آیا قربانی فاشیسم وی تنها هزاره ها اند یا شنواری ومومند ونورستانی ها هم میشوند؟

   4 منظور شما از ازاینکه تمام عالم وآدم دشمن یهود بود وامروز همه عالم وآدم دشمن هزازه است چیست؟

   منظورتان از ذکر کلمه بیگانه ها چیست؟ چی کسانی بیگانه اند؟

  • در جواب شما عزیز گمنام که چند تا سؤال مطرح کرده بودید.
   1. بلی هزاره ها و افشاریهاازیک نژاد هستند، منظورم از قربانیان حادثه ای افشار است.
   2. هزاره هزاره است رفیق، شیعه و سنّی ندارد. چون منظور من در متن بالا از هویت است نه از عقیده، هویت قابل تغییر نیست اما عقیده قابل تغییر و تحول است.
   3. هر سخن جا و هر نکته مکانی دارد. میدانم که غیر هزاره ها هم قربانی تفکر وحشیانه ای امیران و دیکتاتوران چون عبدالرحمن و امثالش بوده اند. اما اینجا چون حرف از هزاره هاست من تنها در مورد هزاره ها نوشتم.
   4. مشکل هزاره در افغانستان اختلاف مذهب و عقیده ای شان با دیگران نیست بلکه هویت شان است. ما شیعه های غیر هزاره در افغانستان داریم اما بقیه با آنها هیچ مشکلی ندارد. مردم هزاره ها را در افغانستان به جرم به پشتیبانیی و حمایت ایران از هزاره ها متهم میکنند. اما اگر شما در ایران زیسته باشید میبینید که افغانی منفور در ایران فقط هزاره هاست.
   بیگانه کلمهء متضاد واژهء خودی است

  • رفیق ساموئیل شما نوشتهء مرا خوانده اید اما برداشت شما از خواندن آن کاملا بیجاست. و همچنین شما آدمهای بنیادگرا و خودبین چرا از کلمات همچون یهودیت و نصرانیت و امثالش به عنوان اهانت استفاده میکنید؟؟؟ در حالیکه همه ادیان و مکاتب در عالم هستی مثل اسلام شما سزاوار احترام است. در بارهء اشغال یهودیان گفته اید، شما مثل که اصلا مطالعات تاریخی و جغرافیایی انجام نداده اید جز اینکه زیر منبر چند تا ملّای لهو و لعب گو نشسته و از انبار گندیدهء عقدهء شان تغذیه کرده ای. کرانهء باختری رود اردن و فلسطین جاه آبایی و اجدادیی قوم بنی اسرائیل از چندین هزار سال پیش بوده است ، این یهودها نه بلکه اعراب است که سرزمین آبایی آنها را تصرّف کردند و آنها را از آنجا بزور راندند، اگر اینطور نبود پس چرا یهودیها جای دیگر را برای اشغال انتخاب نکردند ؟؟ آیا تاریخ موسی پیامبر که از همین قوم بنی اسرائیل بود اصلا خوانده ای ؟ که در کجا بدنیا آمد و در کجا و بر علیه کی به مبارزه پرداخت؟؟ بهتر است به واقعیت ها اندیشمندانه و عاقلانه بنگری. و دوما اینیکه من هزاره ها را به انسجام و اتحاد تشویق میکنم این نیست که متحد شوند و بر حریم ارزشهای دیگران تجاوز کنند بلکه منظورم از دفاع از حریم خود در مقابل تجاوز نا اهلان است، آیا تا هنوز در تاریخ دیدهءکه هزاره ها بر حریم دیگران یورش برده باشند؟ مسلما نه. بلکه همیشه مورد تجاوز دیگران قرار گرفته اند، نا اهلان و بی خردان که همواره در فکر حذف و نابودی ملت هزاره بوده اند، و تا امروز از هر جنایت که از دست شان امده دریغ نکرده اند. پس آیا درست نیست که در مقابل همچین خطرات از اتحاد و یک پارچگی استفاده کرده تا از دست این غولان تاریخ هویت مان در امان بماند؟؟
   ظلم و ستم که هزاره ها در افغانستان به جرم هزاره بودن و دماغ دراز نداشتن در طول تاریخ متحمل شده اند یک واقعیت انکار نا پذیر است. شما باید از آباء و اجداد تان قصه های کشتار دسته جمعی هزاره ها را بپرسید تا بدانید که با هزاره ها چه شده است این قوم که در مشهد ایران بنام بربری ها یاد میشوند فکر میکنی تآنها از روی هوس کوج کرده اند؟ و همچنین در پاکستان و هندوستان و تاجکستان و دیگر کشورها. اما وقتی حرف از آشتی ملی به میان میاید تنها هزاره هاست که باید گذشته را فراموش کنند آیا این با عدالت انسانی سازگار است ؟؟

  • معلوم شد که یهود نیستی امازیر عنوان نام بنیامین همان افکار واندیشه های فاشیستی استاد عبدالعلی مزاری را بنام یهود میخواهی برای خواننده گان عرضه کنی واین جنایت تاریخی خودت در برابر یهود است.

   تظاهر به یهودیت میتواند وسیله خوب برایت باشد تا بتوانی از مجرای دیگر عقده های خویش را بالای مخالفین خویش خالی کنی

   من به عوض نام بنیامین میخواهم نام حسین علی مرتضوی رابرایت انتخاب کنم.

   قطع نظر ازین بحث میخواستم یک سوال تاریخی ازت بکنم که خودرا تاریخ دان هم دانسته ئی

   آلمان ها که خودرا از نژاد آریائی میپندارند ودرتاریخ خاستگاه اصلی اریائی ها همانا سرزمین بخدی یابلخ امروز است. اگر قرار باشد که زمین ها واراضی بصورت تاریخی برای هرکس داده شود آیا لازم میدانید که آلمانها به سرزمین افغانستان کنونی بیایند وپایتخت خویش را بلخ یا بخدی اعلان کنند؟

   دوم کویت که یک سرزمین عربی بود وازنظر تاریخی یکی ازولایات عراق بحساب می آمد چرا جهان همه یکصدا تجاوز صدام را به عراق کوبیدند واوزا از کویت خارج ساختند؟

   امیدوارم که اینجوری نشود که بگوئی بمن ربط ندارد.

   یقین دارم که یهود نیستی اما ازدیدگاه یهودی گری هم که خودرا جا زده ئی به این پرسش ها جواب بگوئید تا دیده شود که منطق جنابعالی چقدر است

  • همین دوستی که سوال کرده هزاره ها وافشاری ها از یک نژادند ؟

   من میگویم که بلی هزاره وافشاری ها ، ازبکها و ترکمن ها ازیک تیره و نژادند همه ریشه درترک دارند همه ترک تبار ند.

   دوستان افشاری ما ترک تبار ند نا آگاهانه خودرا آریایی میدانند از جمله احسان الله بیات که ترک تبار است ولی برای آریانا سینه چاک می کند.

  • یهودیت هم چندان افتخار ندارد که مسلمانی عربیت عیسویت وهندوئیزم وغیره ندارد باید به انسان بیاندیشیم تابه ادیان گذشته وحالیه

 • آقای رضایی سلام:یکی از بدبیاریهای مردم مااینست که جیزنویسان آن تمام مصایب ملت مارا از دریچه تنگ قومی به نمایش میگذارند.ناله های شما زمانی فریاد میشد که که به دفاع از مظلومین تمام اقوام بر ضد جنایت کاران،رهزنان و قاتلان تمام اقوام برمیخاستید.مطمین باشید که این نوشته تانرا حتی قوم شریف هزاره هم بر علاوه که جدی نمیگیرد شمارا به مثابه چوبکی جنایت سالاران می شناسند.ملت ما انتظار دارد که قربانیان تمام اقوام از قتل عام های کنر،کندز، لوگر و قربانیان گور های دسته جمعی پلچرخی،هرات ،بدخشان دشت چمتله...،از قتل عام مردم شمالی،از قتل عام اسیران دشت لیلی،در کنار قتل عام افشار،یکاولنگ... یاد شود.زمانیکه سیاف و مسعود و ربانی هزاره هارا در کاتینر کباب میکردواهل هنود را ختنه میکرد مزاری،محقق،خلیلی...بر فرق پشتون و تاجک میخ شش انج میکوبیدند ورفص مرده را به تماشا می نشستند.و گلبدین بسی نقاط کابل را به راکت میبست.وتمام گروپهای مربوط این تبهکاران به تاموس مردم تجاوز کردند. فقط و فقط انسان مرض دار می تون همه اش را نبیند.وجدان سالم به ما امر میکند که اگر ویرانی های افشار را بنمایش میگذاریم ویرانه های شهر کهنه،شاشهید، کارته نو ...را نباید فراموش کنیم.من فکر میکنم که گله تان از نویسنده گان هزاره بی جاست اکر منظور تان همین نوع ناله های باشد که شما از گلو کشیدید ،بسیار سالها میشود که به گفته خود تان همتباران تان مانند سخی ارزگانی ها، عوض نبی زاده ها... بدون وقفه و دراز تر از ریش سیاف مینوسند.همچنانیکه روستار ترکی ها،مایار ها...،بشیر بغلانی ها، دستکیر پنجشیری ها...،همت فاریبی ها...از دیگر اقوام مینویسند.جنایتکاران به خوبی درک کرده اند که یکی از متود های که عمر شانرا دراز میکند همین انداختن افوام به جان یکدیگر است.به همین منظور است که تعداد زیاد از سایت ها ،نشرات و حتی تلویزین ها را در خدمت گرفته اند.وبه گفته ایرانی ها هی داد میزنند که از برای خدا بالای قوم ما چه شد و چه ها شد. واندک کسانی اند که از موضع مظلومین تمام اقوام به دفاع برخیزد.ولی مردم ما بلاخره کسانیرا پرورش خواهد داد که به همه باشنده گان کشور فکر کنند.ودرفش عدالت خواهی تمام باشنده کان این سرزمین را بلند کنند. به امید رسیدن چنین روزی.

  • aqai abeb vali mishavad lotf konid sanadi baray ma erae konid ke kodam yeki az ashkhasi hazara ... hokme qatliam milliyathayi degara sader gardebashad ?? va begoid ke kasanike dar dashti lylli beqowli shoma . aser va bigonah koshteshod ba tostani arabishan koja bodan ? aya ziri 18 sal bodan ?? aya mardomi addi bodan ? ya hamankasay bodan ke baray ensan koshtan va verankardan amade bodan ?? va dar koji az naveshtehay aqai Rezai gofteshode ast... ke .kasanike shoma namishanra naveshteit jenayat nakardeast ? ya shoma entzar darid minavesht ke aybi nadarad agar koshte shodeast baradarani be zaher mosalmanishan koshteast,????v

  • سلام آقای عابدی. مردم هزاره این فریاد رضایی جدی میگیرند و میدانند که شرمناک اند ازاینکه یکی سر در قصه لیلی ومجنون و دیگری به فکرفردوسی و سعدی اند ولی خودشان در این جهنم سوزان میشوزند و بی خبرند... من باور دارم که نویسندگان هزاره از این شرم بخود خواهند آمد و از خود خواهند پرسید که به راستی به آلزایمر مبتلا نیستند.. درمورد قتلعام افشار، قزل آباد و یکاولنگ قضیه فرق دارد تا رکتباران گلبدین و یا ربانی..در این قتعلعام مردم ملکی وبیگناه به جرم تعلق به قومیت خاص بی رحمانه کشتار تجاوز و غارت شده اند...شما لطف کنید ویک روشنفکر غیر هزاره را حتا اکرم عثمان اسماعیل اکبر صبورالله سیاسنگ و... که اندکی وجدانشان از حادثه افشار قزل آباد و یکاولنگ لرزیده باشد و سطی نوشته باشد...؟؟؟ فقط هزاره است که باید بیدار شود و بخود آید واز خود بگوید و نگذارد که گوسفندوار کشته شوند و گله ای دیگر در چراگاه آنسوی قول باز مصروف علفخواری باشد تا باز گرگان حمله نمایند و بدرند... که در این سنگستان به سختی آدم باجدان میتوان یافت اگر است نشان بده؟ برای من افشار محک است کو وجدانمندی که از عروسان سربریده افشار بگوید؟....

  • درین روزها یکتعداد دوستان بدون درنظرگرفتن نورم ها ومعیارهای خبرنگاری در نشان دادن حوادث بصورت خیلی اغراق آمیز ومبالغه آمیز دارند ازهر حادثه پیراهن عثمان میسازند.

   من در دفاع از هیچ جانی وجنایت کار نیستم اما این را باید دوستان بدانند که تنها یک قوم بخصوص ومذهب بخصوص آماج این جنایات وقتل ها درطول این مدت قرار نگرفته است.

   مردم افغانستان ازهرگروه وقوم که بوده اند تاحدتوان هم بالای قوم خود وهم با اقوام دیگر بدلایل مختلف تجاوز کرده اند وهیچ استتثنا درین موارد نمیتوان قایل شد.

   بعداز هرقتل عام یک قتل عام دیگر بخاطر انتقام صورت گرفته است که این در دفاتر سازمان ملل ثبت میباشد.

   اینکه ماحادثه افشار را به قتل عام یهودان در هلوکاست تشبیه کنیم کاملا از راه بیراه شده ایم.

   شما درقتل عام یهودان درزمان هتلر نمیتوانید خود یهودان را همدست هتلر بیابید.

   اما درحادثه افشار حتی گروه های شیعیی وهزاره همدست وموتلف گروه های سنی بودند وحتی به اعتراف خود مزاری که این خیانت از داخل صورت گرفته است.

   جنایات هنوز هم ادامه دارد انتقام گیری به نحو خشن همین اکنون درتمام نقاط کشور ادامه دارد باید راه حل جست.

   نه اینکه فقط یک حادثه را برزگ جلوه بدهیم.

   تکرار میکنم که هرنوع مبالغه در نشان دادن حوادث از اهمیت آن میکاهد.

  • دوست عزیز عابد ولی !

   تو آمده رضایی را مورد سرزنش قرار داده یی که چرا فراقومی فکر نمی کنی ؟

   ولی صد افسوس که درد همتباران رضایی درک اش برایت مشکل است اگر هزاره می بودی من یقین دارم که مثل رضایی فکر میکردی .

 • salam Aghai Rezai,
  besyar tashakor azi ke da bari shohadai mah naweshta kadi.
  man khodem padare khoda az dast dadim da wakhti ke taliban trrerist da Mazar-e-Sharif amad padarem da onja begona shahid shod wa mesli padare ma 1000 ran Hazarah da onja begona shaid shod chera hich kas tabale yadi onhara namekona??
  chon bakhateri ke Hazara koshta shodan.
  baz ham besyar tashakor Aghai Rezai.
  We Hazaras never ever forgot it.
  .God bless all our shohada

  آنلاین : www.kabulboy.tk

 • آقای هزاره سلام:نویسنده گان دل خوش کن شما مدت هاست که به گفته خودتان به"شرم!"آمده اند.اینکه شما و آقای رضایی با این همه هزاره دوستی!!!!تان ازآن بی اطلاع هستید مایه تعجب است.من در نامه قبلی ام هم نوشتم که سخی ارزگانی ها،عوض نبی زادهاسالهای سال است که دراز تر از ریش سیاف همچو چیزی را که شما میخواهیدمینویسند.و کمترین خواننده را حتی در بین هزاره ها، دارند.می خواستم از شما بپرسم چه تفاوت داردباشنده گان افشار مثلا با باشنده گان شهر کهنه و شاه شهید و کارته نو؟آیا کسی که برفرقش میخ کوبیده می شد کمتر درد احساس میکرد از کسی که در کانتینر کباب میشد؟نویسندگان که دل شمارا وامثال تانرا در اقوام دیگر خوش میسازد متاسفانه زیاد است وشما به ناحق عصبانی هستید.ولی نویسندگان که درد همه مردم را فریاد کند کم است ولی هست.فکر نمیکنم که تمام رهبری و کادر های راوا هزاره باشد اما انعکاس قتل عام یکاولنگ را هیچ هزاره و غیر هزار ای مستند تر ،دقیقتر که با تصاویر در پیام زن وسایت انترنتی راوا انشار یافت ، بیان نکرده است.اینکه آقایون عثمان، سیاه سنگ...چه موضع دارند خود جوابگو خواهند بود.و اگر این گفتگو را تعقیب میکنند باید جواب بدهند.

  • آقای عابد ولی!

   شما کاملادرست وبجا فرموده اید مسایل افشار یکاولنگ و مزار وغیره واقعا درنشرات سازمان راوا حتی بیشتز از نشریات این سازمانهای اسلام گرای مزدور ایران بازتاب یافته است اما کو چشمی که بیبیند وکو گوش که بشنود

   فاشیسم ازهرقوم وقبیل که باشد ولو یهودیت که امروز خودرا زیر قالب شعارهای صهیونیزم پنهان میکند وبنام ارض موعود انسان هارا میکشد به هیچ صورت در جهان امروز بازار ندارد.

  • سلام آقای عابد ولی. من حالا یقین حاصل نمودم که شما یک دشمن هزاره استید و میخواهید این بانگ برحقی که بلند شده است اخلال کنی. اولا شما سند بیاورید که کدام نفر بر فرقش میخ کوبیده شده است؟ این شایعه مضحک فاشیستهای مثل توست. دوما شما شهرکهنه و شاه شهید را نمیتوانید با افشار مقایسه کنید...ممکن است در شاه شهید کسی راکتی برخانه اش فرود آمده و کسی را کشته باشد ولی در افشار ده هزار خانه محاصره و سکنان محلی آنان تجاوز غارت و مورد کشتار دسته جمعی قرار گرفته است. افشار یکاولنگ و قزل آباد مناطقی است که درآن قتلعام صورت گرفته وای موضوع است که در نهادهای بین الملی به عنوان جنایت علیه بشریت ثبت شده است هیچ یکی از این نهاد ها قتلعام قومی دیگری را در دوهه گذشته ثبت ندارند.. تو تا آنجا فاشیست استی که قتلعام کودکان مظلوم افشار را با کشته شدن طالبان در دشت لیلی مقایسه میکنی. بین یک نیروی غیر بومی متجاوز مثل طالب و کودک مظوم نشسته در خانه فرق است. قضیه افشار پیراهن عثمان نیست قتل یک فرد نیست جنایت فردی و یا تصادفی نیست جنایت سازمان یافته سیاف و مسعود است و قتلعام است سکوت در این مورد جنایت است...کسی به اخلالگری ها فاشیست های مثل عابدی وقی نخواهند نهاد..

  • سلام دوست ناافشاری که به دورغ خودرا افشار خوانده اید. در افشار هشت صد زن ومرد وکودک قتلعام شده و هفتصد زن و مرد دیگر تا هنوز لادرک و مفقودالاثر میباشد و بیشتر از ده هزار خانه ویران شده است. این آماریست که سازمان دیده بان حقوق بشر منتشر نموده..حالا تو می گویی که این حادثه را بزرگ نمایی میکنید و مبالغه در هرکاری بد است.. هر که باشی وجدان عمیقا خاموش داری و با انسانیت نزدیک است که وداع کنی... تصورکن اگر امشب یکی بیاید و آنچه بر افشاری ها کردند برتو و فامیلت کنند ..آیا هنوز هم خواهی گفت از قضیه افشار پیراهن عثمان نسازید؟

  • اقشاری نهایت عزیز قند ونبات!

   بدون اینکه این آمار وارقام خودت را رد کنم فقط میخواهم برایت اظهارکنم که از بکار گیری خشونتت معلوم میشود که منطق سلیم نداری بناء دادن هر آمار وارقام که ازطریق کابل پرس? بدهی شاید مورد قبول تعداد قرار بگیرد یانگیرد.

   خودت از پیام های افراد که اینجا پیام داده اند برداشت غلط گرفته ئی.

   هیچ کس از مجرم جنگی دفاع نمیکند ونکرده است اما این را بدان که هرنوع غلو افراط درهرقضیه اهمیت موضوع را پائین میاورد.

   تکرار میکنم قربانی ها ازتمام ملیت ها واقوام در طول حوادث غمبار وطن میباشند باید به حال همه اشک ریخت.

   تنها افشار نیست بلکه چنداول هم است بلکه پشتونهای غرب کابل که اسیر قوماندانان مزاری شده بودند هم قرار دارند.

   حالا بفرما که وجدان کی بیدار ازمن ویا ازتو؟

   میخواهی که آدرس خانه ام را برایت بدهم که چقدر از قائیمیه افشار فاصله دارد میخواهی که متولی قائمیه آغای توکلی را برایت معرفی کنم؟

   اندک وسیع تر فکر کن هدف من انکار حوادث افشار نیست.

  • به ادامه پیام قبلی به جواب ناافشاری عزیز باید بگویم که من به هیچ صورت خواهان پیراهن عثمان ساختن قضیه افشار خودم نیستم که امروز بوسیله وحدتی های بنیاد گرا وفاشیست علیه رقبای فاشیست سنی مذهب شان بعنوان یک حربه استفاده می شود.

   همان طوریکه خودت به افشاری بودن من باور نداری منهم خودت را جز یک گماشته شده محقق وخلیلی بیش نمیدانم.

   بلی در افشار جنایت صورت گرفته است مسوولین آن نتنها اتحاد سیاف و جمعیت آقای ربانی بلکه حزب وحدت مزاری خلیلی وسازمانهای موافق ومخالف که با مزاری گاه آشتی داشتند وگاه جنگ بعنوان عاملین آغاز این فاجعه استند که از خانه های مردم بیدفاع سنگر های جنگی ساخته بودند نیز درین جنایت سهیم هستند.

  • آقای ظ افشار!
   نظر شما منصفانه تر ونزدیکتر به واقعیت و ماهیت قضیه است . امید است آنانی که بصورت یکجانبه وشعله ور از احساسات نژادی مینویسند از شما بیاموزند.

 • به نظر من مردم هزاره در طول تاریخ نشان داده اند که طرفدار جنگ و ظلم نسبت به مظلوم و هیچ وقت قوم ستمگر نبوده و این را خلاف ارزشهای انسانی و وطنی و ملی دانسته اند و تنها فریادگر عدالتخواهی بودند ولی متاسفانه بعضی از اقوام دیگر افغانستان همیشه داد از نفاق و جدائی می زنند انگار نمی دانند همه به عنوان یک افغان هستند وقتی از یک قومی مقاله نوشته می شود دیگر قوم ها بجای اینکه به مفکوره هم وطنی به قضایا قضاوت کنند متاسفانه برخلاف آن اقدام می کنند واقعاً جای تاسف است وقتی آدم نظرات دیگر دوستان را مطالعه می کند آنچنان بغضی و کینه ای نسبت به هزاره دارند و فکر می کنند باز می توانند صدای فریادگر عدالتخواهی هزاره را خفه کنند مثل دوران جنگ که نمی خواستند هزاره باشد من از آنها خواهش می کنم اگر یادشان رفته است که افغان هستند باز به یادشان می آورم.... مثلاً اگر یکی از اتباع بیگانه این نظرات دوستان را مطالعه کنند واقعا جای شرم است برای ما و شما که همدیگر را نفی می کننم به جای اینکه همدیگر راقبول کنیم.
  جمشید از کابل

 • آقای هزاره سلام:معلوم میشود که گاهی به در و گاهی به دیوار زدنتان نانشی از عصبانیت فراوان تان است.من مشخص صحبت کردم که :1_چیزی را که شما می خواهید آغاز کنید سالهای سال است که سخی ارزگانی ها،
  عوض نبی زاده ها...که به مراتب باسواد تر از شما اند آغاز کرده اند.آیا دروغ گفته ام؟و من بی چار کی باشم که این پروسه را اخلال کنم؟و تعجب من هم درهمین بود که شما چرا با ایهمه هزاره دوستی!!!تان از فیض ارز گانی ها و نبی زاده ها سیراب نه شده اید؟ 2_ شما نوشته بودید که هیچ یک از غیر هزاره ها را ندیدم که درد هزاره هارا بیان کند .در جواب نوشتم راوا در پیام زن و سایت خود اسنادی را با تصاویر و موضع گیری معین ارایه کرده که هیج هزاره وغیر هزاره ای تا کنون نه کرده است ،درغ گفته ام؟انکار کردن تان از کوبیدن میخ بر فرق غیر هزاره ها بیانگر ارتباط نزدیک تان با جنایت کاران حزب وحدت است.که حتی خود حزب وحدتی ها نمیتواند این عمل ننگین را انکار کنند.آمدیم بر سر دشمنی با هزاره ها:اقای هزاره باید خدمت عرض کنم که من به همان اندازه که دگر اقوام ساکن افغانستان را دوست به همان اندازه هم هزاره ها را،نه یک گرام زیاد و نه هم یک گرام کم.فاشیست تاپه زدن هم فکر میکنم از بی استلالی تان ناشی می شود.ویا اینکه از فاشیسم هم درک درست ندارید؟ویا شنیده اید که علی آباد شهر است.
  نوشته اید که مسعود و سیاف قتل عام افشار را پلان کردند.منکرش کافر .آیا حاضرید علیه این جنایت کاران دست به عمل شده و خواهان محاکمه آنها شوید؟ویا اینکه شما هم مانند رهبران تان خواهید گفت :به تو چی ما همدیگر خودرا بخشیدیم!!!!3_از قتل عام های دگر اقوام پرسیدید ،به نظر من شنوایی،دید،حافظه و احساس تان همه هزاره گی است.زیرا جنایات هولناکی که بالای غیر هزاره ها صورت کرفته شما نه آنرا بیاد دارید،نه دیده اید،نه شنیده اید ونه آنرا درک کرده اید باوجود آنکه من در صحبت اولم به یک تعداد شان اشاره کردم.لطفا آنرا یکبار دگر بخوانید.راستی از شما پرسیده میتوانم تاجیک ها و پشتون های شهر بامیان و سایر نقاط بامیان چه شدند؟شاید بگویی به مه چی آنها که هزاره نبودند.

  • آقای عابد ولی!

   به نظر میرسد که طرز استدلال شما دربرابر نوکران حزب خلیلی مزاری ومحقق وغیره خیلی قوی ودرست وسنجیده شده است واقعا آن دوست که بنام هزاره اینجا پیام میدهد اصلا از اصل موضوع کاملا دور رفته است منظور آن دوست ما فقط برائت دادن جنگ سالاران حزب وحدت شاخه مزاری است که آنها نیز مانند دیگران درلست ناقضین حقوق بشر شامل هستند ولو اینکه هزاره هم باشند.

   توجه کنید که من حساب وحدت ومزاری وخلیلی وشعیع دیوانه قمبر افشار را از حساب هزاره های غیر نظامی وعادی جدا میدانم.

   همه کس میداند که بشر همه یک خون دارد اگر این نقض بالای هزاره شده باشد یابالای تاجک ویا پشتون همه اش یک نقض حقوق بشر است هیچ تفاوت میان این جنایت ها نیست.

   اما اینها قضیه افشار را دارند مثل پیراهن عثمان که درعهد خلافت علی علیه السلام از شام توسط معاویه به بهانه انتقام خون عثمان بلند شد جلوه میدهند هدف معاویه گرفتن وانتقام خون عثمان نبود بلکه بغاوت وسرکشی دربرابر علی بود.

   این دوستان وحدتی ما نیز حالا از دشمنان عقیدتی خود شان یادگرفته اند که باید یک موضوع را کاملا بصورت اغراق آمیز نشان دادن معنی حق طلبی وعدالت خواهی را میدهد.

   درحالیکه گروه های جنگی بشمول حزب آقای مزاری نیز مسوول قتل عام افشار است. در افشار تنها افشاریها که نبودند افراد غیر نظامی از ملیت در آنجا زنده گی میکرد.

   اینها بااین لستهامیخواهند چنان جلوه دهند که گویا در اصل وحدتی ها مرتکب هیچ جنایت علیه مردم بیدفاع پغمانی وشمالی وال وپنجشیری وغیره نشده اند.

   اگر این دوستان قضیه افشار را پلان های تنظیم های دشمن شان تلفی میکنند باید بدانند که بقایای مزاری مانندمحقق وغیر ه نیز نمیتوانند ازچنگال عدالت خواهی فرار کنند.

   اگر یک طرف مسوول درجه یک باشد مسوولین درجه دو همین آقایون هستند که فعلا برمسند قدرت تکیه زده اند وجهت ایجاد غوغا و پیدا کردن هوادان دارند قضیه افشار را علم کرده اند.

   من میگویم که آقایان!

   دیگر خاک افشاندن به چشم مردم امکان ندارد. همان شکل که خانم ملالی جویا در اولین اجلاس لویه جرگه جنایت کاران گفت که همه این تنظیم ها بدون استثنا در جرایم جنگی واعمال ضد بشری سهیم هستند.
   بناء یه این اشک های تمساح ما بازی نمیخوریم.

  • آقای عابد ولی

   بنده از میخ زدن حزب وحدت بر سر مردم... از دهن شما و سایر برادران تاجک و پشتون بسیار شنیدم اما تا اکنون هیچ سندی که نشاندهندۀ این جنایت حزب وحدت باشد (بطور مثال عکس، فیلم، جمجمۀ سر کدام مرده که طب عدلی ثابت کند در همان سالهای جنگ داخلی بر سر شان میخ کوبیده شده... و غیره)را ندیده ام.

   آیا میتوانید کدام سند و مدرک معتبری از طریق همین سایت کابل پرس? دات اورگ، برای خواننده های داخلی و خارجی ارائه داده و ما را ممنون سازید؟ در غیر آنصورت این حرف برای همیشه در قالب یک تهمت و توطئه باقی خواهد ماند.

   موفق باشید

  • aqai abed dar kojayi bamiyan pashton zidagi mikardan ka haqishan zaye shodebashad ???? avvall baradari khodra sabetkon baad edayi hersomiras kon. labod iddea dari ke hazarahayi ra ke qatliam kardeim molkeshan be ma mirasat ??? .......yaki az baradritan haman pykari bejamandei boda va dowomi qatliami mardom ast ....

  • اصغر جان!

   شما مثل اینکه میخواهید هر چیز باید فلمی وتصویری برایتان نمایش داده شود همانطوریکه ازطرف خود کمیه فرهنگی سازمان مزاری گرفته شده است.

   این را بدانیدکه:

   بعداز سقوط غرب کابل ازدست افراد مزاری وعقب نشینی های طالبان تمام فلم های مستند به دست افراد شورای نظار افتیده است.

   شورای نظاری ها خصوصا مسعود بخاطراینکه بتواند نیروها شیعی را ازدست ندهد دستود به اغلاق وبستن تمام این فلم های بدست آمده را داد که من خودم شاهد همین مسئله هستم.

   اما شما میدانید که این گروپهای جنگی هرگاه که بایکدیگر رفیق وآشنا باشند به هیچ صورت آن فلم ها را به نمایش نمیگذارند. ولی مطمئن باش که امروز نه فردا فردا نه پس فردا همه این جنایات جنگ سالاران وحدتی آشکار میشود.

   باوجود این میتوانید که به سایت پیام زن ارگان نشراتی جمعیت انقلابی زنان افغانستان رجوع کنید وبخوانید از قصه زنان داغدیده هزاره تاجک وپشتون وغیره را

  • آقای عابدی دارد منطق شما ته می کشد دست به مغالطه و دروغ های شاخدار می زنی. این همان شورای نظار بود که شایعه میخ کوبیدن را مطرح اساخت. شورای نظار در فردای سقوط حزب وحدت از رادیو اعلان نمود که مزاری در زیر برقه دستگیر شده است و چار صبا بعدتر با فرستان انوری و مصطفی کاظمی به بامیان میخواست که حزب وحدت را برای همیشه نابود کند... شورای نظار آنقدر لجوج و احمق است که عطا و منصور تا هنوز شعله مذهب را روشن نگهمیدارد وبر سرور دانش و..خرده میکیرد..در حالیکه پشتونها حزب اسلامی این کاررا نمی کنند. اگر شورای نظار یک قطعه عکس ناجور هم میداشت برای بدنام کردن حزب وحدت آنرا تحویل سازمان ملل مینمود... وقت سند ندارید قبول کنید دروغ میگویید وا فواه تان ریشه در خاصیت هزاره ستیزی و نژاد پرستی دارد..

  • آقای عابد ولی !

   شما یک نمونه مثل جنایت افشار نشان دهید در پغمان و شاه شهید و......

   حرف دیگر آنست که شما شاید بگویید دشمنان هزاره هر کار اگر میکرد هزاره مقاومت نمی کرد اگر آن گونه که شما فکر می کنید امروز دیگر کسی بنام هزاره در کابل نبود یا قتل عام شده بودند یا کوچ اجباری داده می شد.

   در مقاومت نا برابر شاید راکتی ، مرمی و.....بطرف مردم بیگناه فیر شده باشد ولی اینرا بیاد داشته باشید که در افشار قتل عام سیستماتیک عمل شد هزاره با این تفکر نیست و نبوده است.

  • من تا بحال فکر میکردم که این عابد ولی ادم است که مسائل را بادقت بررسی می کند ولی این دیدگاه اش را که خواندم خنده آور بود که میگوید شورای نظار فیلم های حزب وحدت را نگاه داشته است بخاطر حفظ نیروهای شیعی عجب آدم ساده ای هستید !

   شورای نظار برای خود هم که شده این فلم ها را پخش و تکثیر میکرد که پایش سخت در قضیه غرب کابل و افشار گرفتار است .

   در گزارشهای سازمان مدافع حقوق بشر در رابطه با قضیه افشار یکی از کسانیکه پاسخگو باشد شورای نظار است .

   ومطمئن باشید که فلم از حزب وحدت نزد شورای نظار موجود نیست هر چند مدعی هستید که خود شاهد میباشید و طوری شما گپ میزنید که جناب شما از عوامل شورای نظار هستید.

   شاید هم نباشدی وقتی به بی خریطه فیر کردن شروع کردید نفهمیدید که چه گفتید.

  • خانم و یا آقای بینام

   البته با عرض معذرت، من نمیتوانم متقابلاً بسیار با آب و تاب شما را (جان!) خطاب کنم. امید که بدون (جان!) قبول فرموده ممنون سازید.

   گفتن و تهمت بستن بسیار آسان و سهل است که فیلمش بدست فلان افتاد و فلان بر اساس فلان دلیل آنرا از بین برد...

   و مانند روباه دُم را شاهد آوردن نیز راه خرد و عقل نیست. راوا خدا (ج) و ادیان سماوی بخصوص اسلام را از ریشه قبول ندارد، پس به چی دلیلی شما مرا وادار به قبول حرفها و گفتار این سازمان میکنید؟

   با اینهمه تا وقتی که مدرک در میان نباشد، حرف مفت را که از هر سازمان و گروهی باشد به حکم عقل نباید قبول کرد. این به این مفهوم نیست که حزب وحدت جنایت نکرده و حق مردم را ضایع ننموده اما تا وقتیکه مدعیانی که ادعا دارند حزب وحدت میخ بر سر مردم کوبیده (آنهم از نوع 6 و 8 انچ!) مدرک قابل قبول (اگر فیلم ها و تصاویر حریق شده اند ، اقلاً بقایای جمجمۀ مقتولینی که بر سر شان میخ کوبیده شده باشد و طب عدلی و سازمان های مستقل و بی طرف حقوق بشری جهان آنرا تأیید نمایند، به محکمه ها پیشکش شوند.) ارائه نشده است، حرف تان در زمرۀ تهمت، افترا و توطئه باقی خواهد ماند اما بازهم به صفت یک نظر و مفکورۀ شخصی قابل احترام است.

   فقط مدرک معتبر قابل قبول خواهد بود. در غیر آنصورت لطف نموده و از ضیاع وقت خود و دیگران بپرهیزید.

  • آقا یا خانم بینام

   حرف مفت در پی حرف مفت، فکر کنم دردی را دوا نمیکند. لطفاً اگر سند و مدرکی دارید که این تهمت تانرا ثابت کرده بتواند، هر چه زود تر به کدام دادگاه جهانی و یا ملی تحویل دهید و گرنه ارجاع خواننده گان به راوا و یا سازمان های دیگر خود گرهی بر گره های قبلی خواهد افزود...

   تا یافتن مدرک معتبر و قابل تأیید از سوی منابع بیطرف، حرف هایتان یک تهمت، افترا، و برچسب مضحک باقی خواهد ماند.

   موفق باشید

 • با عرض سلام خدمت همه خواننده کان برای آخرین بار از محتر آقای هزاره می خواهم بپرسم که جواب های سوال مشخص من چه شد؟ .من می خواهم خدمت عرض کنم که من از "کلمه" هزاره ومردم هزاره هیگاهی وحشت نداشته بلکه بر عکس انهارا مردمان شریفی یافته ام.من وملت ما از حزب وحدت ،حزب اسلامی، جمیعت اسلامی،طالبان، اتحاد اسلامی ، جنبش اسلامی... و متحدین امروزی شان بقایای حزب دموکراتیک خلق وحشت داریم وحق هم داریم که از وحشی ها وحشت داشته باشیم.حساب جنایت کاران چنانکه بارها گفته ام از حساب مردم و اقوام جداست .با اینکه جنایت کاران با هزار حیله و نیرنگ خودرا به اقوام می چسپانند.وازین طریق سرباز گیری میکنند.وتا اندازه هم موفق شده که افراد معینی را در خدمت بگیرند. و انکار از عملکرد های خاینانه حزب وحدت به معنی مستور شدن واقعیت های جامعه نیست.ودر اخیر میخواهم برایت بگویم اقای هزاره اگر حزب وحدتی نیستی کوشش کن پایت را ازین نجاست بیرون کنی.واین به نفع هزاره هاست.ولو اگر تنها هزاره هم برایت مطرح باشد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس