صفحه نخست > دیدگاه > فاجعه افشار نوزده ساله شد! افشار هنوز بوی خون می دهد

فاجعه افشار نوزده ساله شد! افشار هنوز بوی خون می دهد

مرتضی رحیمی
جمعه 10 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

فاجعه افشار نوزده ساله شد. نوزده سال پس از جنایت هولناک افشار، هنوز هم مخروبه هایش فریاد عدالت می زند. هنوز افشار بوی خون می دهد. هنوز هم افشار در انتظار مجازات عاملان کشتار هزارها باشنده اش است.

نوزده سال قبل، شامگاه 21 دلو سال 1371 بود. منطقه یی در غرب شهر کابل به نام "افشار" در تاریکی و سکوت فرو رفته بود.
هوا زمستانی و سرد بود، زمین نیز در تاریک شب فرو رفته بود، سکوت بر همه جا سایه افکنده بود. بیش از 5000 خانوده در افشار بی خبر از آنچه که تا لحظاتی دیگر در انتظارشان بودند، در خانه های خود حضور داشتند.
"پدری به امید رسیدن فردا و رفتن به کار برای بدست آوردن لقمه نانی در کانون گرم خانواده خود نشسته بود و کودک 9 ماهه خود را در آغوش گرفته بود؛ مادر نیز از حاصل دست رنج شوهرش، به فرزندان خود غذا می پخت و کودکان نیز خوشحال از بازگشت پدرشان به خانه در گرداگرد وی جمع شده بودند."
شاید در آن ساعات، در هر خانه یی از خانه های افشار، وضعیت به همین منوال بود.
هیچ یک از اهالی افشار از حادثه یی که در انتظارشان بود آگاه نبودند. اهالی مظلوم افشار بی خبر از اینکه گرگهایی برای دریدن شان دندان تیز کرده اند، در کنار خانواده هایشان در خانه هایشان یک شب سرد زمستانی را آغاز کرده بودند و در انتظار رسیدن صبحی دیگر بودند.
اهالی مظلوم افشار بی خبر بودند که چه شبی وحشتناک و چه صبحی دردناک در انتظارشان است.
تا لحظاتی دیگر، افشار زیر رگبار آتش و حملات توپخانه یی گرگان انسان نما قرار می گرفت. این گرگان وحشی وابسته به حکومت وقت، آماده شده بودند تا افشار و افشاریان را بدرند.
آمادگی ها برای حمله به افشار و افشاریان مظلوم گرفته شده بود، وحشیان آماده بودند تا به افشار بروند و جنایتی را بیافرینند که تاریخ به مانند آن را به یاد ندارد، جنایتی که زبان از بیان آن اعلان عجز می کند و قلم از نوشتن آن شرم دارد.
آسمان رفته رفته سیاهی خود را بر زمین گسترده تر می کرد که سکوت همیشه گی افشار شکست. آرامش افشاریان بر هم خورد؛ ترس و هراس همه افشار را فرا گرفت.
بله؛ افشار زیر رگباری از آتش و توپخانه نیروهای وابسته به حکومت وقت قرار گرفت. خون خواران برای خوردن خون افشاریان دندان تیز کرده بودند و شب آرام مردم مظلوم افشار را با آتش رگبارشان به آتش جهنم تبدیل کردند.
رگبار آتش و توپ خانه سنگین به مانند باران بر خانه های افشاریان بی دفاع و مظلوم که در آن زمان چیزی برای دفاع از خود نداشتند می بارید. در مدت کوتاهی افشار دیگر آن افشار سابق نماند. بوی خون، بون باروت به مشام می رسید و صدای ناله و فریاد زنان و کودکان از هر گوشه افشار بلند شده بود.
تا صبح آتش رگبار بر افشار و افشاریان بارید. اوایل صبح فردای آن شب یعنی 22 دلو سال 1371، جانیان شکل دیگر از جنایت شان را آغاز کردند و خون خواران بر خون خوری خویش شروع نمودند.
درنده گان انسان نما، افشار را محاصره نموده بودند و وارد افشار شدند تا به دریدن مردم مظلوم و بی دفاع افشار آغاز کنند.
حمله شد، هزارها تن به فجیع ترین شکل به قتل رسیدند، زنان و دختران زیادی در پیش چشم شوهران و برادرانشان مورد تجاوز قرار گرفتند، مادر در پیش چشم اطفالش سربریده شد، سر از تن اطفال پیش روی پدر و مادر جدا شد و جانیان به کودکی 9 ماه هم رحم نکردند.
مردم بی شماری زخمی شدند، شمار زیادی آواره شدند، هزارها تن عزیزان خود را از دست دادند، مال و اموال مردم به تاراج برده شد و خانه ها به آتش کشیده شدند.
همه این جنایات در عرض چند ساعت به وقوع پیوست که تا هنوز و هنوز مخروبه های افشار گویای آن حوادث وحشتناک و دردناک است.
در 22 دلو، افشار درمیان خون و آتش فرو رفته بود، بوی مرگ و باروت، فریاد زنان و کودکان مظلوم افشار و قصاوت و درنده خویی وحشیانه خون خواران وابسته به حکومت وقت، تن هر انسان را به لرزه در می آورد.

طبق آمار پروژه ی عدالت انتقالی در افغانستان، در آنشب دوازده هزار نفر، شامل کودکان، زنان وپیرمردان که همه هزاره بودند، با بی رحمی تمام، در زیر ساتورهای گرگان حکومت زمان به قتل رسیده و تکه و پاره شدند.
این اولین باری نبود که هزاره ها مورد کشتار بی رحمانه قرار می گرفتند. عبدالرحمان 62 درصد از مردم هزاره را در زمانش به قتل رساند و تا زمان حادثه افشار، تاریخ گواه وقوع کشتارهای زیادی از هزاره ها توسط حاکمان و شاهان جابر بود.
اما حادثه افشار از همه متفاوت بود. در جنایت افشار نشان از جهل و نادانی نبود بلکه عاملان این جنایت هولناک، کسانی بودند که داعیه اسلام و جهاد داشتند.
افشار تا سه شبانه روز بعد از 22 دلو در محاصره‏ی کامل به سر برد. هیچ کسی حق ورود یا خروج از افشار را نداشت. در آن سه شبانه روز در افشار چه گذشت، تنها خدا گواه بود و قربانیان افشار. بعد از آن سه شبانه روز، افشار، جایگاه زیست هزارها خانوار، ساکت و خاموش شد.

یک سال بعد، وقتی در یک توافق قرار شد افشار تخلیه شود و مجال بازگشت ساکنان افشار فراهم شود، آنچه نمایان شد، زخم افشار را دوباره باز کرد. در افشار هیچ خانه‏ای نمانده بود که بگویند اسمش خانه است. چاه‏ها پر از اجساد، استخوان‏های شکسته در هر گوشه‏ای افتاده، دخمه‏ها پر از جان‏باختگانی که روی هم انباشته شده بودند، ... و روی دیواری با خون قربانی گُلی رسم شده و در کنار آن نوشته شده بود: این یادگار گل آغاست، بخند!

و امروز نوزده سال از آن واقعه دردناک گذشت، اما افشار هنوز بوی خون می دهد، هنوز بوی باروت در فضای افشار به مشام می رسد و هنوز هم ویرانه های افشار داد از آن روز هولناک می زند.
نوزده سال گذشت اما عاملان جنایت افشار چه شد؟ آیا مجازات شدند؟ آیا به پنجه قانون سپرده شدند؟
نخیر! هیچ کس به قانون سپرده نشد! هیچ کس هم مجازات نشد! بل عاملان این جنایت هولناک، امروز بر پست های بلند حکومت افغانستان حضور دارند. کسانی که خون هزاران بی گناه را ریختند امروز با خیال راحت در کابل زندگی می کنند. نه ترسی از قانون دارند و نه ترسی از مجازات.
واقعه افشار در قرن دموکراسی به وقوع پیوست. قرنی که داد از دموکراسی و حقوق بشر می زد اما به داد افشاریان نه دموکراسی رسید و نه هم حقوق بشر.
همه کسانی که ادعای حقوق بشر بودند، فقط نظاره بر واقعه افشار نمودند و بس. نه صدای بلند و شد و نه هم تقاضای مجازات عاملین آن! و سکوت از آن روز تا امروز که نوزده سال می گذرد و فاجعه افشار نوزده ساله شد نیز ادامه دارد.

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Yes it is such a big tragedy. But blood smells because hazaras murdered so much people with such a bestiality and behaved together with uzbecks like crazy animals. Murdering innocents pregnant women like barbars and rapping children. we know why it did come to afhshar tragedy. please remember always shaifqe diwana and all other wild animals like him, like mazari the murder of thousand and remember all people who still favors people like mazari. yes if you are one of those who favors murders like mazari, their will be never an end. so please start to say , yes we were the wildest animals in Afghanistans war. that would be a way which would bring a new generation with aim never to behave again as it happened and never to face massacres this.

  • You are not the right person to talk about Afshar tragedy. Here is a good documented report by Human Rights Watch: http://www.hrw.org/reports/200...

  • Why did you moderators allows such direct and twisted comments against hazaras? Is this another youtube where everyone can just shout any lie intentionaly?
   This person clearly does not understand what self defence is. you want us to get killed and pray to god?

   An example: A teacher sees two student fighting, He can say that they were both guilty. Or he can find out what happened and why it happened. It happens that one of students started to attack the other student. The other student, in self defence, had no other option but to also use force but just enough to stop the attacker from harming him or her.

   Hazaras were clearly not the attacker. Everyone knows that, the world knows that. Your comments in this website is as useless as youtube comments.

   I hope everyone understands this.

  • لطف کنید از فاجعه بهسود - طالبی برادران پاکستانی کرزی هم بنویسید که آیا طفل است یا جوان ؟؟؟؟؟
   از فجایع طالبان پشتون و پاکستانی در یکاولنگ نیز بنویسید که چند ساله شده؟؟؟/
   . از همه مهمتر از فجایع عبدالرحمن لعین بابای کرزی نیز معلومات دهید که چندساله شده؟؟؟؟؟
   بیچاره هزاره

 • من هم این فاجعه حولنا ک را بر برادران هزاره خود تسلیت میگویم و ننگ باد بر شوارای نظار و تاجیکان که بد بختی را برای یک ملیت به بار اورده است . شاولی

  • پشتون فاشسیت !
   چرا ازسیاف نام نبردی؟

  • هر نویسنده که مینویسد - باید نویسنده و باسواد باشد.
   تاریخ حکایت نیست- تاریخ واقعیت را بیان مینماید .
   نویسنده های ارجمند هزاره ویا غیر هزاره اگر در مورد فجایع تاریخی در یک مقطع از زمان مینویسند -
   اول باید علل و عوامل جنگ را بنویسند.
   ما نمیدانیم که عبدالعلی مزاری به کدام علت بر ضد حکومت مجاهدین پرخاش را شروع نمود و هدفش چه بود؟؟؟؟
   از گلبیدین و مجددی که برضد ربانی و مسعود سلاح برداشتند عیان است / آنها یعنی پشتونها بدون خود کسی را نمیخواهند و لو بزور انگلیس باشد ویاهم کثیفترین کشور های تحت استعمار انگلیس مانند پاکستان.
   پس مزاری چرا جنگ را شروع نمود؟؟؟
   آیا ایران مزاری را مجبور نساخت که با گل بیدین پاکستانی ایتلاف نماید؟؟؟؟؟
   و در بخش دیگر این سیاف وگلبیدین بود که ازین جنگ سود بردند.
   مسعود چنین فکرنمینمود که چنین فجایع رخ دهد - ولی سیاف و انوردنگر که کلک ششم دشمن بودند با استفاده از اوضاع پیش آمده چنین فجایع را انجام دادند .
   و در دور بعدی جنگ که مناطقی وسیعی از غرب کابل ویا همه ای از مناطق تحت کنترول حزب وحدت به تصرف نیروهای دولتی در آمد - مسعود با استفاده از تجربه تلخ افشار به نیروهای سیاف و انوردنگر اجازه شمولیت در پاکسازی و عملیات را در آن مناطق نداد و دیدیم که موی سر یک هزاره ملکی چی؟؟/ که حتی مسلح و فرمانده مزاری خیانت نشد.
   ودر فرجام هر دو یعنی مسعود و عبدالعلی مزاری پاداش ایتلاف خویشرا با گل بی دین و سیاف اخذ نمودند یعنی مزاری با توطعه گل بی دین روانه آخر ت شد و مسعود هم با توطعه سیاف به زیر زیر زمین پارسل گردید.
   تا احمق در جهانست - مفلس در نمی ماند.
   ضمیر

 • I AM SORRY FOR WHAT HAPPENED IN AFSHAR.
  I HAVE A QUESTION WHY THE HAZARA OF AFSHAR WERE ATTAKED
  WHY THE HAZARA OF ELSWHERE WERE SAFE WHO WERE LIVING UNDER THE TERITORY OF THE GOVERNMENT
  I THINK THEY WERE SUPPORTTING THE WAHDAT CRIMINALS

 • سلام و عرض ادب به تمامی خوانندکان محترم « برادران محترم پشتون هزاره تاجیک ازبک وتمامی ااقوام محترم»
  کدام کروه ها در افغانستان قتل عام نکردندـ؟
  قوم هزاره قوم پشتون را ًقتل عام کرد و قوم پشتون قوم هزاره را قتل عام کرد و قوم تاجیک ازبک فرقه اسماعیلیه همه این کروه ها در قتل عام شریک هستند پس از سقوط رژیم دکتور نجیب مردم هزاره به کارته مامورین وخوشهال خان حمله نمودند و خانه ها را چور کردند ایا دروغ است؟
  کروه حزب وحدت به شفاخانه علی اباد بیماران مذهب سنی را در بستر بیماری کشتند و اموال شفاخانه را چور چپاول کردند ایا دروغ است؟
  ایا دروغ است پس از سقوط طالبان در بامیان سینه بریدن های زنان تاجیک صورت کرفت
  هزاره * پشتون * تاجیک * ازبک* همه و همه قاتلین مردم بی دفاع و ستمدیده افغانستان هستند
  موقعکه یکی از برا دران قوم هزاره به محله پشتون ها میرفت در همان لحظه بینی اش را می بریدند و می کفتند « دا د چنکیز زوی دی
  و یا برادر پشتون از محله هزاره کزر میکرد قروت را نشان می دادند و از برادر پشتون سوال میکردند این چه است و اکر میکفت[ کروت] در همان جا کشته میشد موقعکه قدرت نظامی بالاحصار در دست برادران ملیشه ای ازبک بود با کلبدین مسابقه پرتاب راکت را به شهر کابل کرفته بودند و قبرستان دسته جمعی در محله سراجی کابل سنکتراشی و شهر کهنه از شلیک راکت های کلبدین و ملیشه ای های ازبک تشکیل شده بود ایا دروغ ایت؟
  شورای نظار و حزب وحدت به خاطر به دست کرفتن محله افشارجنک های خونین بر پا کرده بودند و کروه سیاف وقت را غنیمت دانستند دست به بی ناموسی و چورچپاول پرداختند ایا دروغ است؟
  ایا حمله وحشیانه سربازان شورای نظار به دختران جوان در مکرویان دروغ است
  خواهر جوان پاکدامن من تو دست به خودکشی زدند خود را از ساختمان های مکرویان پرتاب کردند دروغ است؟
  اکر ان این پشتیبانی از یک کروه خاص میکنند مطمینا شریک قاتلان مردم مظلوم افغانستان هستند
  ای خواهر وبرادر اقوام مختلف افغانستان هیچ وقت تاریخ پنهان نمیشود
  موقعکه طالبان به بامیان حمله کرده بودند تکیه خانه ها مساجد قریه ها را اتش زدند و مردم را قتل عام کردند و پس از شکست طالبان در بامیان مردم هزاره جنایات وحشیانه ای را علیه مردم تاجیک بامیان انجام دادند
  همین کروه های پلید وبی دین کابل را به چندین ملو ک الطو ایفی تقسیم کرده بودند هزاره به محله پشتون رفته نمیتوانست پشتون به محل هزاره رفته نمی توانست همینطور همه اقوام
  باید واقیعت پذیر باشیم نه واقیعت کریز
  ایا کمک های مالی ایران به برادران هزاره دروغ است؟
  و اخوان الشیاطین های ایران دستور میدهند اکر یک ادم سنی را ترور کنید هر چند کناه کبیره مرتکب سده باشید بخشیده میشوید ایا این دروغ است
  منا فقین که در کشور پاکستان داد ازاسلامیت وانسانیت میزنند و مکاتب اسلامیت تاسیس کردند و مردم بیچاره افغانستان رابه ترور و قتل کردن تربیه میکنند دروغ است
  و همان منافقین ها در عیش ونشاط و چیب های خود را پر دارند از دالر وکلدار
  و حالا کشور های اجنبی به بهانه شیعه وسنی و اوغو وهزارکی تاجیکک اوز بوک
  همه را به جان هم انداختند دورا دور افغانستان عزیز را اژدها ومار کرفتند
  امروز افغانستان را به کاو شیری تبدیل کردند و از هر طرفش در دوشیدن شیر هستند

 • The firs comment was mine. I think one comment in english is referred to my posting. the guy is asking, why the moderator of the site allows comments like mine which are directly against Hazaras; here my answer, I do not know why the moderator allows comments like mine, but I know that this is good. it is good to openly criticize and talk about all what happened and how it happened. To name bad and talk about good. My hope for Afghanistan is, that one day hazaras would be able to guide the country and bring unity and development to Afghanistan. But this would be, only if hazara accept their mistakes and work for a new future. A new area begins with understanding of mistakes. What in Kabul happened and what Hazaras did, was behind any imagination. No one will be ever able to deny this, if one do this, than no one will believe. As you can not deny the existence of sun. every one knows, that sun exists. So forget to sell us lies. I do think, that hazars would be able to bring a new area to Afghanistan if they are well educated and do not care so much for Ali and his family and the religion at all. If this happens, than hazaras could lead Afghanistan, as they would never favor one ethnic or one group of people. I do believe, that this solution could be achieved easily. To have an intelligent group of hazaras who cares for the country. Pashtuns and Tajiks had 250 years time to show, that they were not able to lead the country. Now is time for hazara, . I do believe that they could, if it happens that;

  Hazars should name Mazari and his group as criminals and should apologize for what happened in the 90s.
  Hazaras should be interested in school university and knowledge
  Hazars should not take religion so important. Its nice to have but that is all.

  All the rest will come automatically. Mirwais

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس