صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > افشای اسناد کامل تری از معاش گزاف اديب فرهادی!

افشای اسناد کامل تری از معاش گزاف اديب فرهادی!

معاش ادیب فرهادی 484 برابر معاش کارمند عادی در افغانستان، دو تا چهار برابر معاش بهترين متخصصان اقتصادی در اروپا و آمريکا و بيشتر از معاش بسیاری از رييس جمهوران دنیا
کامران میرهزار
يكشنبه 8 فبروری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

اشاره: منابع کابل پرس می گويند قرار است وحيدالله شهرانی متهم به اختلاس و چپاول و قانون شکنی که عنوان سرپرست وزارت تجارت انتخاب شده، بزودی برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان برود. از سویی اديب فرهادی متهم به دريافت معاش گزاف دالری و جعل اسناد تحصیلی به عنوان معين وی انتخاب شده است. برای خواندن اسناد و گزارش مربوط به اختلاس و قانون شکنی وحیدالله شهرانی اينجا را کليک کنيد.

کابل پرس?: سند زير نامه ای با امضای محمد امین فرهنگ وزير سابق اقتصاد و وزير تجارت افغانستان، به یک مقام بانک جهانی در کابل است که نشان دهنده ی دريافت معاش بسيار گزاف 290 هزار و پنجصد دالر آمريکايی در سال توسط اديب فرهادی می باشد. در اين سند از مقام بانک جهانی خواسته شده که ضمن تمديد قرارداد اديب فرهادی، معاش ايشان را برای سال آينده کمتر از سال قبل و به مبلغ 198 هزار دالر آمريکايی در نظر بگيرند.

معاش يک کارمند عادی در افغانستان که ماهانه 2500 افغانی که معادل 50 دالر آمريکايی ست، سالانه 600 دالر می شود و معاش آقای اديب فرهادی نسبت به اين معاش بيشتر از 484 برابر است. با وصف اينکه بتازگی دولت افغانستان پذيرفته تا معاش کارمندان را بالا ببرد (اما تاکنون عملی نشده و حتا بسياری همان معاش 50 دالری را نيز ماه ها دريافت نکرده اند)، باز هم معاش آقای اديب فرهادی تنها از منبع بانک جهانی، در يک سال، نسبت به معاش يک کارمند ساده 242 برابر است.

با توجه به درخواست محمد امين فرهنگ وزير وقت اقتصاد و تجارت، مبنی بر تمديد قرارداد و احتساب معاش 198 هزار دالر آمريکايی در سال برای اديب فرهادی(در سند آمده است)، باز هم معاش اديب فرهادی 330 برابر معاش يک کارمند عادی در سال است که تاکيد می کنيم اگر معاش 50 دالری کارمند عادی، مرتب و سروقت داده شود که عملا چنين نيست.

از سوی ديگر معاش 290 هزار و پنجصد دالری اديب فرهادی در يک سال تنها در افغانستان نشان دهنده ی سوء استفاده نیست. يک کارشناس اقتصادی خوب و ورزيده ، به مراتب متخصص تر و ورزیده تر از اديب فرهادی، در آمريکا تقريبا يک سوم معاش ادیب فرهادی را سالانه دريافت می کند که از 25 تا 40 درصد آن را نيز بايد به دولت ماليات بدهد.

همين معاش 290 هزار و پنجصد دالر آمريکايی که اديب فرهادی دريافت کرده، حداقل دو برابر معاش متخصص اقتصادی بسيار ورزيده درکشور هایی مانند نروژ، که بالاترين سطح درآمد را دارند می باشد. از اين نيم معاشی که متخصص ورزيده تر از اديب فرهادی دريافت می کند، وی بايد 40 تا 65 درصد آن را به دولت ماليات بدهد که عملا معاش اديب فرهادی از تنها همين منبع بانک جهانی، حدود چهار برابر يک متخصص ورزيده در کشورهايی ست که بالاترين سطح درآمد را در جهان دارند.

افشای اين سند در کنار اسناد فراوان سوء استفاده و اختلاس که توسط کابل پرس افشا شده، تنها گوشه ای از اختلاس ها و سوء استفاده های ميليون دالری در افغانستان زخمی است. با توجه به اين موارد سوء استفاده و اختلاس، به جرات می توان گفت که طی اين چند سال، در دستگاه کاملا فاسد دولت، ميلياردها دالر از دارايی های مردم افغانستان چور و چپاول شده است.

شرم آورتر اين است که وزير اقتصاد يک کشور که بايد نسبت به اين موارد حساس بوده و در تلاش برای ايجاد توازن ميان معاشات در کشور باشد، خود عملا با امضای خود، درخواست معاشی برای اديب فرهادی می کند که همان پول می تواند زندگی ده ها خانواده در افغانستان را دگرگون کند.

اين معاش گزاف اديب فرهادی از مرجع بانک جهانی در حالی اخذ شده که ايشان از مراجع ديگر نيز معاش های گزاف دريافت می کنند. يعنی در حقيقت اين معاش تنها بخشی از درآمد غير مشروع اديب فرهادی و امثال اديب فرهادی در کشور می باشد. در کنار اين معاشات گزاف از مراجع مختلف، مقامات ارشد ابتکار ديگری نيز برای سوار شدن بر گرده ی مردم گرسنه ی افغانستان دارند و آن معاشات امتيازی می باشد. در صورت بررسی معاشات امتيازی مقامات بلند پايه ی افغانستان، جدا از معاشات عادی آنان از منابع مختلف، به آماری حيرت انگيز می رسيم.

اديب فرهادی در کنار دريافت معاش گزاف دالری، همچنين متهم به جعل اسناد تحصيلی می باشد و هيچ تخصص خاص اقتصادی ندارد که بتوان او را به عنوان مدير دفتر " استراتژی انکشاف ملی افغانستان" گمارد. گماردن افرادی از اين دست در رده های کلان اقتصادی، يکی از واقعيت های آشکار دولت فاسد افغانستان است. افرادی مانند " انورالحق احدی" در پست وزارت ماليه، عملا يعنی چور و چپاول بيشتر در زد و بند با دزدان داخلی و بين المللی.

نکته ی مهم ديگر اين است که امين فرهنگ ادعا می کند که اديب فرهادی در يک رقابت آزاد انتخاب شده است. در حالی که اين موضوع به گفته ی آگاهان هيچ صحت ندارد و هيچکونه اعلان و آگهی رقابت در هيچ جايی برای وظيفه ای که اديب فرهادی از آن معاش گزاف دريافت کرده، دیده نشده است.

افرادی مانند فاروق وردک نيز که آشکارا، بصورت کاملا غير قانونی در چهار پست کليدی تکيه می زنند و رسما معاش رسمی و امتيازی دريافت می کنند. در کنار اين معاشات، اين مقامات معاش های غير رسمی نيز دارند که يا از استخبارات کشورهای مختلف دريافت می شود و يا از سازمان های به اصطلاح غير دولتی و مدنی بين المللی که با مقامات برای چپاول افغانستان و مردم آن همراه شده اند.

منبع کابل پرس که اين سند را برای نشر در اختيارمان گذاشته و نخواست نامش فاش شود تاکيد کرد که معاشات افرادی مانند فاروق وردک ، داودزی، همایون حمید زاده و دیگر اعضای دفتر کرزی مانند معاش اديب فرهادی کمتر از 290 هزار دالر آمريکايی در سال نمی باشد.

با هم اين سند که نامه ای به امضای محمد امين فرهنگ وزير وقت اقتصاد و وزير فعلی تجارت، به مقام بانک جهانی می باشد را می خوانيم.

برای مطالعه ی اسناد کامل شامل نامه ی امين فرهنگ، قرارداد اديب فرهادی و سوانح وی فيل پی دی اف در پايين همين نوشته را باز کنيد.

اسناد کامل تری از معاش گزاف و دالری اديب فرهادی

اديب فرهادی، جعل سند، معاش گزاف دالری، چند وظيفه ی غير قانونی و ..

نويسنده: محمود کابلی

چهار شنبه 16 آوريل 2008


مسوده انگليسی گزارش افغانستان به كنفرانس پاريس فروخته شده است

نویسنده: امین الرحمن کاکر( پشاور)

دو شنبه 9 ژوئن 2008


دخل و خرج برابر نيست!

مقامات در دالر غلت می زنند، کارمند کرايه خانه نداده است!

دو شنبه 12 مه 2008


عارف نورزی، برادرش و مواد مخدر؟

يک هتل در قندهار: 15 میلیون دالر امریکایی

يكشنبه 20 آوريل 2008, نويسنده: بصیر هلمندی


کابل پرس افشا می کند!

بيش از يک ميليون دالر سوء استفاده در بانک ملی افغان

همراه با يک مورد، 144 هزار دالر آمريکايی سوء استفاده توسط انور الحق احدی

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: کامران میرهزار


سیاف از جنایت تا غصب زمین!

استقامت اول: کوتل خيرخانه، چمتله، پغمان الی ارغندی. استقامت دوم: وزير اکبرخان، باغ بالا، خوشحال مینه، بازار کمپنی، قلعه حيدر خان الی ارغندی

يكشنبه 8 ژوئن 2008


کاظم در دفتر احمد ضيا مسعود!

معاش از دو جا، واسطه گری و...

سه شنبه 3 ژوئن 2008


فساد گسترده ی خانواده و اطرافيان حامد کرزی!

گل آغا شيرزوی و درآمد يک ميليون دالری در هفته/ قاچاق مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی

سه شنبه 6 مه 2008


چور و چپاول دارايی همگانی همچنان ادامه دارد

افشای معاشات امتيازی مقامات بلندپايه دولت افغانستان در سال 1386

به همراه جرم آشکار فاروق وردک و حامد کرزی

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: کامران میرهزار

اسناد کامل تری از معاش گزاف و دالری اديب فرهادی

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Chara en maktob shomara nadarad. tamam wezarat ha bayad maktobat khodra ra dar daftar warida wa sadera brasanad. jalib ast ke wazir saheb en kar ra nakarda ke mabada kodam kas khabar shawad.

  • این مکتوب نمبر صادره ندارد، اما ادیب و فرهنگ از این گونه ساخت باف هازیاد داشته اند. اگر این هردو فاسدانکار کنند ما شواهد بیشتر در دست داریم که غرض معلومات خواننده های عزیز تقدیم خواهیم کرد.

   دولت افغانستان ادعا دارد که تمام کمک های جامعه جهانی از طریق دولت افغانستان صورت بگیرد، اگر جلو این چنین ساخت بافت هامیان مقامات دولتی و بانک جهانی گرفته نشود تمام پول های بنام افغانستان گرفته میشود و ملت بیچاره افغانستان رانسل در نسل در گرو قرضه های بانک جهانی قرار دهند و پول ها به کیسه های شخصی تیم کرزی، خانواده و برادرانش انداخته شود و افغانستان نام و ریکارد بدی را در ارتباط با تولید و قاچاق مواد مخدر داشته باشد که این بد نامی به تمام ملت رابطه داشته باشد اما نفع آن بین مافیای جهانی و برادران کرزی تقسیم شود، آیا کدام توقع و امیدواری بیشتر هم وجود خواهد داشت؟

  • فرهنگ خو انگليسي يك كلمه ياد ندارد تنها آلماني مي فهمد از كجا مكتوب انگليسي نوشته كده؟ حتما خود اديب فرهادي نوشته كده.

   باز اين مكتوب از دفتر خود اديب فرهادي هم مي باشد نه از دفتر وزير. عجب وزيري، در هر وزارت كه رفت يك گل به آب داد. وزارت بازسازي را خو بيخي از بين برد. اقتصاد اين رقم،‌ تجارت خو اونه مردم را ده علف خوردن رساند و ميگه بازار آزاد اس.

  • جواد جان اگه شواهد داري خو روان كو. حاله خو نه اديب فرهادي در وزارت اقتصاد اس و ني فرهنگ. شواهد ته بكدام روز ماندي؟

  • It is interesting to know that Farhang does not know English, because he used to get $50 fee per page of translation of English ino Farsi and Farsi into Englsih, these invoices are approved and exist with the ARDS and ANDS files at the World Bank files. World Bank should show these invoices and $50 per page translation by Farhang for which Adeen made the Invoice and approved it for more than $35000

  • جمال جان،

   برای شناخت استفاده جویان فکر کنم یک مطلب کافی باشد، اما دردا و دریغا که با افشا نمودن جنایت کاران به جز اینکه بتوانیم این چهره های دروغین را برای عام مردم افغانستان معرفی کنیم کدام دست آورد بیشتری نخواهیم داشت، از اینکه رابطه تیم مافیای کرزی با هم سخت گره خورده است و هیچ مرجع پاک و مسؤل در داخل اداره کرزی وجود ندارد که به حساب این فاسدین برسد.

   من عرض داشتم که اگر فرهنگ ادعای پاک بودن را کنند و قرار باشد که جرآت انکار مطلب نشر شده را که به اسطلاح مشتی از نمونه خروار است داشته باشند، من مواردی بیشتری را غرض اثبات مطلب نشر شده خدمت تمام خواننده گان عزیز خواهم رساند.

   هزاران دزد و فاسد مانند، قاسمی، وزیر پیشین ترانسپورت، شخص نازدانه و قابل اعتماد کرزی که در رستورانت برادران کرزی به اسطلاح خود شان دخل والا بود و هم چنان نادر آتش رییس آریانا و چندین تن دیگر بعد از رسوایی، بی کفایتی و دزدی شان با استفاده از پاسپورت امریکای شان مصؤن ماندند و فعلآ به زندگی آرام خود از آنجای که آمده بودند واپس رفتند و ادامه میدهند کدام مرجع مسؤل به حساب شان رسیده که به حساب ادیب برسد.

   اصلآ مشکل اساسی در شناسایی فاسدین نیست، مشکل اصلی این است که 90% اداره کرزی فاسد هستند و شخص کرزی که جلو برادران خود را گرفته نمیتواند چطور خواهد توانست تا جلو دیگران را بگیرد.

   ادیب، فرهنک و نادری این اولین رسوایی شان نیست، ما وشما شاهد ده های موارد دیگر بوده ایم، اما این ها که یگانه افراد مورد اعتماد بادران خارجی خود هستند و هیچ مرجع پاک مسؤلی وجود ندارد تا از این ها را مورد باز جوی و بر رس قرار دهد، آنچه که من و تو میگویم فقط درد دل خودرا میگویم.

   به هر حال من موارد بیشتری از طریق کابل پرس? خدمت شما تقدیم خواهم کرد.

  • Adeeb salary is half of Dr. Nadiri salary. Each busniess class flight of Nadiri between Kabul and New York cost more than $6000. There are several funding sources doublicated for the ANDS expeneses. TAFSU, NAPSO, UNDP, ARTF, USAID and Ministry of Finance, these are different funding source of expenses, that Nadiri and Adeeb have easy access.

  • 21 میلیارد کمک برای دزدان افغان ایکسپتریت در پاریش وعده داده شد. ما و شما شاهد خواهد بودیم که این پول ها همه صرف تجارت برادران، خانواده و تیم درو بر کرزی خواهد شد، و اندکترین تغییر ی در زندگی پر از فقر مردم ما نخواهد آورد.
   این کمک ها خاص بخاطر دوباره به قدرت رسانده کرزی و تیم وی به مصرف خواهد، رسید.
   کابل پرس?، بجز از ادیب فرهادی از خیانت گرگان پیر دیگران نیز باید حرف بزند؛ تنها ادیب فرهادی نیست که گویا معاش گزاف گرفته باشد، ایا میدانید که سفرای حکومت کرزی در چی عیش و نوش به سر می برند. چندی قبل عکس همسر عمر صمد سفیر کبیر افغانستان در کانادا به نشر رسید، اما از زندگی شاهانه ای این سفرا چیزی گفته نه شد.
   سید طیب جواد علاوه بر معاش و امتیازات دیپلماتیک خود ماهانه هژده هزار دالر از مرجع نا مری بدست میآورد، و فرزندانش در قیمت ترین مکاتب شخصی امریکای درس میخوانند. این آقا زاده ها خو یک روز هم رنج زحمت افغانستان را ندیده اند، حد اقل ادیب اگر معاش میگیرد در کابل کار میکند.
   آیا مصارف گزاف و غیر لازمی، خو د ستانی و توطیه سازی و دروغ گوی فساد نیست؟ آیا با در نظر داشت وضعیت فعلی مردم افغانستان، کرایه ماهانه بیش از ده هزار دالر در یکی از قصر های اسمان خراش نییو یار، Trump Tower (New York ظلم نیست؟

   آیا غیر از این تعمیر در منهتن نیو یارک تعمیر مناسب دیگری که به وضعیت زندگی افغانها مطابقت داشته باشد وجود ندارد که طنین پول گزاف را غرض کرایه در این تعمیر می پردازد؟

   آیا تمام کشور های کمک دهنده به افغانستان، سفرای شان در همچو تعمیر ها زندگی دارند؟
   طنین در طی مدت کوتاه ماموریت اش که تقریبآ یک سال میشود، این سومین بار است که محل بود باش خود را بدون کدام دلیل موجه تغییر داده است. آیا شما معلومات دارید که هر بار تغییر دادن جاب بود باش در نیو یارک چقدر هزینه میخواهد؟
   کوچ کردن و تغییر دادن اپارتمان در منهتن نیویارک بسیار پر مصرف است، اگر بخواهی یک سیت میز چوکی را در منهتن به حسا ب گاربچ کنی بیش ا ز قیمت آن، 3 تا 4 هزار دالر مصرف دارد.

   "من به نسبت مشکل تخنیکی نتوانستم تا تصویر تعمیر 58 طبقه ای و یکی از آسمان خراش های نیو یارک شامل این مقاله کنم، اما سایت کابل پرس تقاضا میکنم تا روی صفحه سایت گوگل با تایب کردن نام این تعمیری که هم اکنون طنین در آن زندگی دارداسم این تعمیر را تایب کند و تصویر آنرا شامل این مقاله نموده خدمت خواننده گان عزیز برساند" اسم تعمیر Trump Tower است و آدرس آن قرار زیر می باشد:

   Trump Tower is a 58-story skyscraper in New York City located at 725 Fifth Avenue (Manhattan), at the corner of 56th Street.

   ظاهر طنین نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد، در زمان زمامداری کمونیست ها، یکی از مدافعین سر سخت اشغالگران شوروی بود که از هیچ گونه ظلم و قتل مردم افغانستان، اعم از طفل و مرد و زن، و تخریب کشورش بوسیله قوای اشغالگر شوروی وقت، دریغ نورزید؛ و همواره در خدمت باداران روسی خود قرار داشت و شب روز را در پشت دروازه های خاد برای اطلاع رسانی و باز داشت افغانها تحت نام تحصیل کرده های غرب و غرب زده ها سپری میکرد. حتا قرار اظهاریکی از دوستان سابقه طنین، داکتر نجیب از خبر رسانی ها و دسیسه سازی های پی هم طنین از طنین خوشش نمی آمد، و هر بار که سرو کله طنین در دور پیش دفاتر خاد ظاهر می شد، داکتر نجیب با عصبانیت می گفت "ظاهر باز چه خبر آوردی؟".
   در این اواخر طبق معمول اعلامیه مبالغه آمیزوزارت خارجه افغانستان انتشار یافت که از انتخاب طنین به حیث معاون رییس اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، خبر میدهد و این را یک دست آورد بزرگ وزارت خارجه و استعداد و لیاقت آقای طنین عنوان کرده است. اما واقعیت این است که تنها آقای طنین در این پوست انتخاب نه شده است. آقای طنین یکی از 25 نفر ازمعاونین انتخابی برای یک سال میباشند که بیشتر کار شان تشریفاتی است نه پالیسی ساز. اصلآ این انتخاب هیچ گونه رابطه به استعداد و لیاقت شخص منتخب ندارد، انتخاب افراد باساس نوبت و موقف جغرافیایی هر کشور صورت میگیرد که هر چند سال بعد نوبت به افغانستان که یکی از 192 کشور عضو ملل متحد می باشد نیز می رسد، و هر فردی که کرسی نماینده گی کشورش را داشت باشد ش بدون کدا ارزیابی توانای و دانش به شکل تشریفاتی صورت میگیرد.
   اما جالب است که این اعلامیه مبالغه آمیز وزارت خارجه را روزنامه هشت صبح که در خدمت اسپنتا و از گروه های به ظاهر چپی می باشند، بیشتر پرداز داده و به نشر سپرده است.
   نمیدانم که آیا نشر خبر بنا به عدم معلومات کافی و عدم آگاهی درست، دست اندر کاران روز نامه هشت صبح صورت گرفته و یا فریب دادن اذهان عامه و شخصیت سازی کاذب، در افغانستان.
   روزنامه هشت صبح بیخبری خود را ز جریان های دو دهه اخیر نیز به نمایش گذاشته و در یکی از مقالات خود نوشته است، که در سال های اشغال کابل توسط طالبان، کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد خالی بوده است؛ در حالیکه کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد یک روز هم به تعلیق نیافتده و خالی نبوده است.

   )

  • We would like to request Kabul Press? to release the photo of the building where Tanin is living and paying more than 10000 dollors a month.

  • Oh my God

   These two Parchami, Tanin and Zarghona are living in Trump Tower. Why these two medical doctors do not go to Kabul to open a medical clinic. Why Tanin needs three personal at his residence. One philipinies, and two Afghans. Why he need two drivers? I am sure the Pakistan and Indian, and other Afghan nieghbours do not have three personal at home and two drivers at their offic, how can they afford it ? it is very expensive in New York. one driver salary, insurance and other allowance which is compalsary to pay will cost at least 4000 dollor a month.?

   Trump Tower is one of the most expensive building in Manhatan. We know where Farhadi and other Afghan Ambassador used to live. Tanin paid, one of my friend told me that Tanin paid more than $4500 in order to remove its existing office furniture and replaced them with over $30000 furniture and the same he did for his office.

   If you type on Google "Trump Tower New York" you can enjoy seeing the skyscrape buidling photos.

  • With one year salary of Adeeb, Afghanistan could train 10 economic experts. Afghanistan needs capacity building instead of paying this salary to a lier, we could have trained several experts in India or other regional countries.

  • جای بسیار تاًسف است که یکتعداد از اشخاص در حالیکه خود در بیرون از کشور با دریافت جیره سوسیال و یا دست مزد از باداران شان بسر می برند و بعد از اینکه شکم های شان سیر گردید به نشخوار کردن پرداخته و از عقب عینک های سیاه آلوده با خصومت های شخصی، تنظیمی، گروهی، نشنلستی به شایعه پراگنی و ترور شخصیت ها می پردازند. اگر ازین اشخاص تقاضا گردد که به وطن و دولت که از برکت حالات آن شما صاحب گرین کارت شده و به راحتی و آسایش بسر می برید، به شما نیاز دارد، بروید و خدمت کنید! نه تنها که حاضر نیستند بلکه از افغان بودن خود منکر و خجالت می کشند.
   در حالیکه اشخاص مانند دکتور ظاهر طنین و امثالهم از بیرون کشور میآیند و هر لحظه در تلاش ایجاد اتوریته و پرسیتژ ازدست رفته وطن می باشند و هدف آنها صرف احیای دوباره حیثیت و موقف افغانستان در میان دول جهان و منطقه چیز دیگر نمی باشد؛ آنها تشنه پول، خانه و قدرت نیستند که دست به چور، چپاول، حیف و میل بزنند، آنها به فکر منافع شخصی نیستند بلکه به منافع علیای کشور می اندیشند و همان آرزوی شهروند اصیل افغان است.
   هرچند با دکتور ظاهر طنین کدام معرفت خاص و یا قرابت خویشاوندی ندارم و صرف او را از زمان مقاومت و مبارزه شدید وی از طریق مطبوعات علیه نیروهای پاکستانی و طالبان و همچنان مطالعه کتاب دوجلدی تاریخ وی که در مورد افغانستان نگاشته و بخصوص فعالیت های وی دراین اواخر به عنوان یک سفیر ممتاز و دیپلومات مؤفق که توانسته در مدت کوتاه از افغانستان نمایندگی فعال نماید و افغانستان را در بحث های ملل متحد برازنده ساخته و توجه کشور ها را در امر رسیدگی به مشکلات و کمک به افغانستان جلب نماید، می شناسم.
   و به همین دلیل بعنوان یک افغان واقعی و وطن دوست وجدانم مرا واداشت تا قلم به منظور انعکاس واقعیت ها برداشته نه به منظور داخل شدن در دنیای اراجیف و شایعه پراگنی.
   و در خاتمه میخواهم بگویم که چرا ما افغانها اینطور استیم؟چرا وقتی خود ما نمی توانیم و نمی خواهیم که در راه ترقی و پیشرفت وطن ممد واقع شویم، بلکه پرازیت میشویم و دیگران را از حسادت و تاریک اندیشی دیده و تحمل کرده نمیتوانیم.

  • به پاسخ آقای احمد بهروز،

   آیا شما منحیث یک محصل حقوق منطق تان همین است که نوشتید؟ هجرت و گرین کارت گرفتن چه ربطی به این جنایات مانند فساد اداری، معاش گزاف و اسنادر های جعلی دارد، که بالوسیله آن با چال و فریب معاش های گزاف میگیرند.

   آیا شماتضمین کرده میتوانید که سوانح ادیب فرهادی که ضمیمه این نوشته است صحت داشته باشید؟

   آیا ادیب فرهادی واقعآ دکتورا دارد؟

   شماکه برادران افغان خودرا از روی عقده توهین میکنید که پول سوسیا از بادران خود میگیرند، آیا طنین در ابتدا فرار خود که در اثر جنایات خود در افغانستان جای پای نداشت، از این پول ها سوسیا مستفید نه شده است؟

   آیا طنین هم اکنون در یک دست تابعیت انگلیس و در یک دست دیگر تابعیت انگلیس را ندارد؟ آیا در مواردیکه منافع انکلیس در یکطرف و منافع افغانستان در طرف دیگر مطرح باشد، آقای طنین جرآت و حقوقآ صلاحیت آنرا دارد تا منافع افغانستان را نسبت به منافع انگلیس که در موقع کسب تابعیت آنکشور سوگند وفادرای یاد کرده، ترجیح داده میتواند؟

   شما برادران و خواهران افغان تان از دریافت پول سوسیا راحت فکر میکنید، اصلآ این توهین شما به اسطلاح نمک پاشیدن درزخم ها و خنجر زدن در قلب های رنج دیده و حالت پریشان آنها است های که از روی ناچاری و مصیبت از وطن آواره شده اند. میلیون ها انسان از ظلم تجاوز هجرت میکنند و احتیا ج لقمه نان در کشور های بیرون به سر می برند، به مشکلات روحی و روان دچار میشوند، آیا شما از حا احوال این فامیل ها، درست آگاه هستید؟ آیا برای خودد و خانواده ات اگر چانس هجرت از وضعیت بد میها باشد، اقدام به هجرت میکند و جاهلانه خود را در دام مرگ می سپارید؟

   آیا معاش طنین، معلمین خودد در همان پوهنتونی که درس میخوانی، و معاش های دالری کارمندان فاسد، بی احساس، که حق خود و دیگران را مراعات نمیکنند، از طریق بادارانیکه خودد به آن اشاره میکنی پرداخته نمیشود؟

   آیا این همان بادارانی نیستند، که حکومت و زعامت را بر تو بنام دیموکراسی و حقوق بشر تحمیل میکنند؟ آیا هنوز قتل کشتار در افغانستان توسط این ها صورت نمیگیرد؟

   افسوس صد افسوس به حال جوانی مانند خودد، که محصل حقوق با این حد منطق ضعیف میخواهی استدالی داشته باشی. شاید هم فکر کنی با این حرف هایت و قتی که فارغ شوی به بهانه اینکه گویا فارغ دوره لسانس حقوق هستی میتوانی سکرتر وزارت خارجه شوی.

   در مورد ظاهر طنین، شخصیت مرتجع، که در یکی از قیمتی ترین تعمیر های نیو یارک منزل به کرایه گرفته و در ظرف یک سال سه بار خانه کرایی خود راتغییر داده است و هر بار تغییر مکان در آن شهر بیشتر از بیست هزار دالر مصرف دارد، شما چه پاسخی داردید؟ پاسخ شما به گزارش اخیر روزنامه پیمان و هفته نامه امید در این مورد چه می باشد؟ آیا وزات خارجه جرات روشن کردن مصارف گزافی که از طرف طنین صورت گرفته، در اختیار مردم داده میتواند؟ تغییر این مکان های زندگی از طرف طنین بدون اندکترین ظرورتی صورت گرفته است.

   شما منحیث یک جوان که به دانشکده حقوق هم راه یافته اید، حد اقل تاریخ 30 اخیر کشور تان را مطالعه کنید بعد به داوری ما را دعوت کنید. طنین در کتاب های که شما از آن نامبرده اید، بجز اینکه از چند تن افغانها چیزی های را نقل قول کرده باشد، از خود کدام مقاله تحلیلی دارد، که ندارد.

   تاریخ30 سال اخیر بهترین ازمونگاه برای شناخت احزاب ، سازمانها و افراد وطندوست ، مردم دوست ، خاین ،وطنفروش نوکر برای اشغالگران، اشخاص بدون افتخار و بی تفاوت به سرنوشت کشور بوده است.

   اقای طنین مدافع سر سخت اشغالگران شوروی و قتل مردم و تخریب کشورش بالوسیله قوای اشغالگر شوروی بود. این تجاوز سر اغاز و منبع همه تراژیدی های بعدی میباشد .

   تبلیغات دروغین درباره توانایی های اقای طنین و سایر مقامات دولتی هیچ مشکلی را در افغانستان حل نمیکند.

   این نابغه شرق (اسطلاحی که خلقی ها در مورد ترکی به کار می بردند)هیچگونه سابقه کاری اداری و دیپلوماسی ندارد و نسبت سیاه کاری های گذشته اش و خدمت به متجاوزین و اشغالگران شوروی سابق لکه سیاهی بر پیشانی خود دارد .

   اگر ارزوی خدمت را دارد خودش و خانمش که به پول ملت افغان تحصیل طب نموده اند بروند و طبق شعار های قدیمی شان به توده ها خدمت کنند . نه اینکه با تبلیغات میان تهی بخواهند خود را بزرگ جلوه داده و شخصیت کذابی را کسب نمایند .

  • آقای احمد بهروز،

   تو واقعآ سیاست مدار و حقوق دان مو فق خواهی بود. راستی که بیسواد هستی.

   سعدی بزرگ:

   تا مرد سخن نگفته باشد
   عیب و هنرش نهفته باشد

   برای من جای تعجب است که این درسکایته تواز کجا و از که آموختی؟ بخیالم که تمام مصارف دانشگاهیکه تو را تربیه میکند از پول جیره نیست؟ ویا اینکه از طرف طالب های جیره میگیری که دیگران را جیره خور بیگانه خطاب میکنی.جیره طالبان جیره نیست.

   لقمه نان روی دستر خوان تو و تمام وزرای کابینه کرزی جیره نیست؟

   تا زمانیکه جوانانی مانند خودد، با این منطق ضعیف وجود داشته باشند، همه مردم افغانستان جیره خوار خواهند شد و جیره خوار باقی خواهند ماند.

  • salam ! besyar jaleb ast ke en agha hatamn kdam profasor nokhba jahn emroz ast ke ma afghan ha darem.fiker mekonam ke afrad zeyadi wojod darand ke haq mardom mazlom eyn khak ra hayf o mayl mekonand.
   yak raoz na yak roz jenayat shan efsha khowahd shod.
   khda shoma ra khair bedehad.

  • سلام برای همه افغانها

 • من توجه خوانند گان عزیز را هم چنان آقای فرهنگ و بانک جهانی را به سوانح ادیب دعوت مینمایم.

  آیا این تجارب کاری و سویه تحصیلی ادیب که درج سوانح خود کرده واقعیت دارد؟ اگر میگویند که واقعیت دارد، پس ما غلط بودن و جعل بودن آنرا برای تان اثبات کرده میتوانیم.

 • برادر محترم کامران صاحب !اینکه فرهادی(لیبرال منافق) معاش بلند میگیرد ازاسناد ولیاقتش نمیگیرد از تخلصش میگیرد.به قول مردم عزیز ما افغانستان(تذکره اش اصل است ...).

 • Adib Farhadi, director of the Interim Afghanistan National Development Strategy (I-ANDS)’s salary was 484 times an ordinary clerk’s in Afghanistan; two to four times more than the top economic advisors in the U.S. and Europe

  آنلاین : Exorbitant Salaries for Consultants and Officials in Afghanistan Part 1

 • جمعيت قبيله سالاران افغانستان، ترجيح می دهد برابر دزدی های کلان احدی و تيم همراهش سکوت کند و در عوض پاچه ی روزنامه نگار را بگيرد.سیاست و اولويت راوا اين است. اولويت، نقد و تاختن به دزدی که شاهرگ اقتصدی افغانستان را به دست گرفته و چپاول می کند نيست.

  • نویسنده محترم

   گفته اند که با خدا داده گان ستیزه مکن که خدا داده گان را خدا داده است. تورا چی زور میدهد که ادیب فرهادی انقدر معاش بلند میگیرد؟ برو همین دوهزار وپنجصد افغانی را که هم برایت میدهند از سرت زیاده گی میکند.

   دولت بسیار خوب میفهمد. این مامورین در شعبات دولتی کاری ندارند جز چاوه خوردن! من ادیب فرهادی را میشناسم وی که چوچه گک بود و هرگاه مادر کلانش نصوار میزد ادیبک تف دانی اش را عاجل پیشرویش میماند ومادرکلانش برایش اینتور دعا میکرد: برو بچیم الهی که در کاغذ دست بزنی وکاغذ برایت پیسه بگردد.

   شما ها که ماه تمام زور میزنید وبعدا دوهزار وپنجصد افغانی بروی تان زده میشود البت کدام گناه کبیره کرده اید ویا دعای مادر وپدر تانرا نگرفته اید بنا شما بیجاه به دنبال ادیب جان افتاده اید!

   هرکس از طالع خود میخورد. مرا خو زور نمیدهد زیرا اطمینان دارم معاش دالری نصیبم نیست زیرا اولا استخوانم مانند استخوان ادیب جان پخته نیست وثانیا کاری نکرده ام که دعای مادر وپدرخود را بدست بیاورم وثالثا ان کار های را که ادیب جان میکند و چی را در چی برابر میکند در توان من نیست. بنا نوش جان ودارو درمانش. هی رقم معاش ره که میگیره برایش مسکه بگرده!

   نوت: من کاملا با گفته های خسر بره ادیب جان فرهادی، اقای احمد بهروز راشد محصل فاکولته حقوق موافق هستم وامیدوار هستم که اقای راشد هم بعد از فراغت به طرف یازنه محترم خود رفته و از طریق استعداد منحصر به فرد خود پول وپیسه درو کنند. بازهم تکرار میکنم نوووووووووووووووووش جان

  • Let’s ask Adeeb if his CV is really true and if he has all these qualification and expereineces that he listed in his CV. The World Bank has been fooled by Adeeb Farhadin. Why the World Bank is not revealing Adeeb corruption during his service in ARDS.

   Why World Bank was cheated by its Auding Firm? and how Adeeb curroption and his failur to pay USA taxes for which he provided fake invoices is not well controlled by USA authority. Adeeb just tell us if all these things are not ture. we are ashamed of your personality

  • درباره ادیب فرهادی وامثالهم :
   هموطنان عزیز تمام روز در سایت های اترنیتی درباره معاشات زیاد افغانهایکه ازخارج امده ویا در افغانستان واسطه داشته به پوستهای حساس ومقامات بلند پایه مقرر شدن وسوی استفاده می
   کنند مصروف هستین ، اما این نویشته ها کدام دردی دوا می کند؟معلومدار است که دوا نمی کند زیرا مامورین دوره اشغال واستعماری همیشه چنین صفات مذهک ، خراب ، شرم اور را دارا می باشند .
   تازمانیکه حکومت دست نشانده در افغانستان باشد وتازمانیکه برادران مسلمان ( اخوانیها ) سرقدرت باشند کارها به همین منوال خواهد بود هیچ تغیری در زندگی مردم به طرف خوب شدن ویا بهبود حاصل نمی شود .
   ازرده نشوید که کلمه اخوانی ها را ذکر کردم وشما اکثریت ازانها دفاع می کنید ولی به اعمال وکردار شان هیچ توجه نکردین وهیچ متوجه نه شدین که انها برای افغانستان چی نوع خدمت کرده
   شما 5 کارمثبت دور مجاهدین را که به نفع مردم افغانستان انجام داده باشند برایم حساب کنید

   من که هرروز اخبار می خوانم وطرف سایت های انتر نیتی می روم دران به این حرف ها وسخنان
   برمیخورم :-

   • رشوت
   • دزدی
   • ادم ربایی
   • خودکشی
   • قاچاق
   • چپاول زمینهای شخصی ودولتی ازطرف صیاف - ادروگل - فهیم - ملاعزت - وغیره
   • تریاک هیرویین وترافیکنگ ان
   • مافیای مسلح
   • طالبان ادمکش
   • دشمنی پشتوزبانها ودری زبانها سر کلمات و عناوین که همه تحریک خارج است
   • بیکفایتی وزرا ، کابینه ، وپارلمان
   • قیمتی
   • بیکاری
   • مرضی
   • دروغ پراگنی
   • توطیه چینی
    ومثل اینها صدها چیزی دیگری که در حاکمیت دولت پوشالی کرزی شاه دروجود کابینه بیسیواد وپارلمان بی سیواد ومریض ان مردم افغانستان به ان مشت وپنجه نرم می کنند .
    من یک مثال کوچک برای تان می اورم وزارت مالیه دروجود شهرانی ملیاردها دالر حیف ومیل کرده
    وهردو تا گلو در رشوت غرق بودن .
    علاوه بران که درتمام ادارات کشور ادم مسلکی وجود ندارند ازخارج دروازه بان ها ، مجرمین جنایات
    جنگی غرب وامریکا را در بدل معاشات هنگفتی استخدام نموده که وطن بیچاره مارا به این سر
    نوشت شوم دچارنموده است .
    یک هندو را به حیث محاسب در بدل ماهوار 45000 دالر استخدام نموده ویک موتر لکسیس 00007دالری را برایش خریده ازشما طرفداران مجاهدین واخوانی ها می پرسم که چرا به هموطن بی
    طرف خودش که ماستر محاسبات بود و20سال سابقه محاسبات دروزارت مالیه داشت وریس بانک پشتنی بود زیزگل وردک را کسی دربدل 1000 دالر معاش وبه یک موتر عادی 2000 دالری
    می شد رفت وامد کنند ودرالمان افتیده مثل این هزارها کدر دیروزی زمان نجیب بیکاراست ورهبران
    شما خارجییها را استخدام می کنند وهموطن خودرا کمونست می گویند ، اقایون بیرکله بیرخیال
    عیسی به دین خود است وموسی به دین خود ، هیچ کسی دراخرت جواب کسی دیگری نمی دهد حالا به خاطر وطن به خاطر مردم هموطن خودرا که همه چیز خودرا فدای ترقی می کرد عوض بیگانه ها دراغوش بگیرین اقلا انها نوکران پاکستان ایران روس وغیره نیستن وشما را به زندگی مغاره’,گویا قرون اوسطی نمی برند .
    ماوشما خودکش وبیگانه پرور هستیم .
    اخرین سخن این است که همه به کوچه ها سرازیر شوین وانقلاب نارنج اعلان کنید ودو نفر را به حیث رییس جمهور وصدراعظم ( جلالی رییس جمهور - اشرف غنی صدراعظم ) زیرا یکی در بخش
    نظامی ودسپلین وستراتیژی ودیگری در اقتصاد دست بالا دارند ، به شرط که این هردو هم تحت
    سلطه مستقیم وامر وقومانده خاص امریکا وغرب - عربها - پاکستانیها - ایرانیها -روسها - هندوها
    و خاصتا رهبران اخوانی ها این قاتلین تنظیم ها نروند وخاص وخاص افغانیت ، مردم دوستی ،کار
    امنیت، وتمامیت ارضی کشور را حفظ نمایند ومثل ( کرزی خان کابینه خودرا از اشخاص متعصب و
    بی مسلک - خودغرض - ادمکش- خاین - نسازند وبرای بیکفایت ترین خویشاوندان واقارب شان
    پوستهای حساس وبلند ومهم ازلحاض اقتصادی تسلیم نکنند ) صلاحیت تقرر کدرها و مصارف پول
    بدست خودشان باشند ، نه به دست بانک جهانی ویا امریکا ، اگر هرکسی - هرکشوری کمک می کند به دولت ما تسلیم کند ، نه اینکه نصف ان را دوباره به کشور خودشان ( ری اکسپورت)
    نمایند گویا زیادتر پول را پس به کشور خود ارسال نمایند ویا به چیزهای بی مورد مصرف نمایند .
  • طاووس خان وردک

   اگر قرار باشد این دولت محاکمه گردد در قدم اول باید اشرف غنی که یکصد ملیون دالر پول بانک اسیایی را درحساب شخصی خود نگهداشته بود باید به عنوان دزد محاکمه گردد ودر قدم بعدی جلالی که ملیونها دالر پول امریکا را حیف ومیل کرد ودر قدم سوم ان وردکی تبار های که امروز به پست های کلیدی تکیه زده اند باید محاکمه گردند.

   فکر کرده یی که ما انقدر احمق شده ایم که به گفته یک وردکی مانند تو به کوچه ها وبازار بگریزم واز ترس مارمولک به دهن اژدها خود را بیاندازیم!

   عجب زمانه شده والله! دگرهارا مار میگزد ومارا بقه کور!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس