صفحه نخست > خبر و گزارش > ملایان غیر پشتون نیز از هیولای پشتونیزم در امان نیستند

ملایان غیر پشتون نیز از هیولای پشتونیزم در امان نیستند

کابل پرس خبری
جمعه 12 جون 2020

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پشتونیزم در حالی که تمام عناصر آن را فاشیزم و نازیسم پشتونیستی تشکیل داده، حتا در جامه ی ضد نژادپرستی عرض اندام می کند و انتقاد از هیولای پشتونیزم را در افکار عمومی، نژادپرستی و حمله بر پشتون به دلیل نژاد آنان معرفی می کند.

کابل پرس?: رخ اصلی جنگ ها در دوزخ بزرگی که پشتونیزم ساخته و نام توهین آمیز فغانستان را بر آن نهاده، به شدت قومی می باشد. پشتونیزم از دین به عنوان ابزاری برای پوشاندن اهداف گروه های تروریستی خود همچون طالبان و داعش استفاده می کند و سپس وقتی به هدف خود نزدیک تر شد، چوب سوخت خود را نیز می سوزاند. برخی از رسانه ها و روزنامه نگاران بصورت غیر مستقیم به موضوع اشاره کرده اند اما خودسانسوری، تهدید و فشار پشتونیزم مانع شده است که آنان آزادانه، رخ اصلی این جنایات را به قلم بیاوریند و به تصویر بکشند.

رخ قومی جنگ های خونین در افغانستان شاید برای عده ای هنوز پوشیده باشد و با بازی های کثیف پشتونیزم آشنایی نداشته باشد. هیولای پشتونیزم، گروه های تروریستی خود مانند طالب و کوچی و داعش را زیر نام اسلام پنهان می کند تا از احساسات مذهبی مردم سوء استفاده کرده و جبهه ی مقاومت غیر پشتون علیه هیولای پشتونیزم را در هم بشکند. هیولای پشتونیزم از به اصطلاح تحصیل کرده ترین افراد خود چون احمدزی و خلیل زاد استفاده می کند که در جامه ی دموکراسی، بدترین توهین ها را به دموکراسی کرده و دست آخر با دروغ و تقلب و نیرنگ، باز هم پشتونیزم را بر کرسی بنشاند و حتا دست به تبرئه ی تروریست های طالب خود بزند. هیولای پشتونیزم از سوی دیگر در جامه ی چپ و مدافع حقوق زن، گروهک های استخباراتی ساخته شده در فابریکه های پشتونیزم در پیشاور را زیر نام راوا و حزب همبستگی به بازار خونینی که ساخته اند روان می کنند تا تمام روزنه های مبارزه با فاشیزم پشتون را پر کرده و علاوه بر فریب نیروهای چپ و خیانت به آنان، روزنه های برابری و عدالت را کور کنند.

استفاده ی ابزاری پشتونیزم از دین، دموکراسی و آرمان های چپ و حقوق زنان، تاکنون هیچ دستاوردی جز افزایش روحیه خشونت طلبی برای پشتون نداشته و گویی جهان قبایلی آنان، از زمان معروف ترین جنایتکار تاریخ خونین شان عبدالرحمان، یک میلی متر به جلو نرفته است.
پشتونیزم در حالی که تمام عناصر آن را فاشیزم و نازیسم پشتونیستی تشکیل داده، حتا در جامه ی ضد نژادپرستی عرض اندام می کند و انتقاد از هیولای پشتونیزم را در افکار عمومی، نژادپرستی و حمله بر پشتون به دلیل نژاد آنان معرفی می کند.

چند رویی پشتونیزم چنان است که از سویی با جدایی خواهان کرد در عراق همراه می شوند و از سویی هر گونه تلاش غیر پشتون را برای خودمختاری که حق طبیعی و انسانی آنان است، خیانت ملی پنداشته و گروه های تروریستی پشتونیزم و گروه های پیشاوری رنگ شده بصورت چپ آنان، به جریان های خودمختار غیر پشتون می تازند.

جای تعجب نیست که امروز ملایان غیر پشتون نیز هدف قرار گرفته شده اند. اگر آن ملایان غیر پشتون، ماهیت نژادی گروه های تروریستی چون طالب و کوچی و داعشی را در دوزخ فغانستان درک می کردند، ممکن براحتی نمی گذاشتند که آله ای در دست پشتونیزم برای مقابله با نیروهای آزادیخواه شوند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس