صفحه نخست > دیدگاه > اقوام غیر پشتون: وسیله ای باج گیری سیاسی و نظامی برای پشتونها

اقوام غیر پشتون: وسیله ای باج گیری سیاسی و نظامی برای پشتونها

ظاهر احمدی
يكشنبه 9 می 2021

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

از زمان بوجود آمدن جغرافیای نحس افغانستان تا حالا اقوام غیر پشتون هیچگاهی ارزشی بالاتر از وسیله ای فشار سیاسی و نظامی یک قبیله و گروه پشتون بر قبیله و گروه دیگر آنها نداشته اند. این گروه انسانهای ساکن کشور که از نظر پشتون های شئونیست صرفا منحیث وسیله ای بازی تاج و تخت برای پشتون ها آفریده شده اند، اما صادقانه و عاجزانه این ستم های سیستماتیک را در طول تاریخ تحمل کرده و هیچگاهی حرف جدی برای گفتن و دفاع از خود شان نداشته اند؛ بجز تکرار " فرمانبردارم سرورم". اگر گاهی هم یکی از رهبران یک قوم غیر پشتون در کنار مردمش صادقانه جان شان را برای تحقق عدالت، آزادی و برابری در مقابل حکومت های توتالیتر پشتونی سپر وقربانی نموده اند، اقوام دیگر نه تنها که در کنار چنین شخصیت ها و حرکت ها نه ایستاده اند بلکه خود به نیروی انحصار گر و مستبد حکومت های شئونست پشتونی پیوسته اند.

در این سالهای پسین و خصوصا این روز ها حکومت فاشیست کابل از یک طرف و براداران تروریست ناراضی شان از طرف دیگر چپ و راست مردم عادی غیر پشتون، خصوصا هزاره ها را قتل عام و چور و چپاول می کنند. هرچند که در این میان پشتون های بیطرف و بعضی قبیله های پشتون نیز قربانی این بازی ویرانگر قبیله ها و رهبران انحصار طلب و خونخوار پشتون می شوند، اما دریغا که همین پشتون های تحت ستم جرأت و انگیزه ای راندن نیروی های تروریستی و فاشیستی قبیله های متخاصم پشتون ها را از خانه و دیار شان ندارند. در طرف دیگر اما روزانه صدها انسان ملکی و نظامی مربوط به اقوام غیر پشتون در گوشه و کنار کشور، در خانه و شفاخانه، در دانشگاه و مکتب و یا در مسیر رفت و برگشت وظیفه شان مثل گوشت قصابی مثله می شوند. هردو طرف دخیل در این خونریزی ها و جنایت ها؛ حکومت فاشیستی و انحصاری کابل و همچنان برادران تروریست ناراضی شان، در تمام این جنایت های سیستماتیک و ضد بشری دست دارند.

هرچند اشخاصی از اقوام غیر پشتون از طرف این گروه های متخاصم، انحصار گر و مستبد بطور سمبولیک جذب دستگاه شئونیست پشتونی می شوند، اما اینها هیچ وقتی صلاحیت اجرایی و وظیفوی در دستگاه های فاشیستی کابل ندارند بجز همدستی برای تخریب و از بین بردن مردم خودشان. بنا بر این، مردم غیر پشتون در قدم اول از چند عنصر بیکاره و خیانت کار شان در دستگاه کابل نباید شکایت و امیدی داشته باشند، چون آنها خود شان بطور مستقیم برای مشروعیت بخشیدن به نظام های استبدادی و فاشیستی پشتون ها استفاده شده و منحیث روپوش برای جنایت های ضد بشری قبیله های متخاصم و خونخوار پشتون ها بکار گرفته می شوند. از طرف دیگر مردم غیر پشتون باید در صدد ایجاد جبهه ای قوی و متحد بر ضد تمام قبیله های متخاصم و انحصار طلب پشتون ها بوده و در این راستا بی درنگ اقدام های عملی برای دفاع خودی و آزادی مناطق شان از دست تروریست های طالب و فاشیست های ارگ کابل نمایند.

چنانچه ما همه شاهد حوادث خونین و ناگوار در گوشه و کنار کشور، بخصوص در کابل هستیم، می بینیم که شباهت های زیادی بین این وقایع و جنایت ها وجود دارند. سوالی که اینجا پیش می آید اینست که چرا چنین جنایت ها سیستماتیک و پیوسته اتفاق می افتد؟ بدون شک غفلت نیروی های امنتی و مسئولین آشکار هست. این غفلت، چنانچه اکثر آگاهان مسایل نیز به این باورند، سر چشمه از باج گیری سیاسی و نظامی چنین فاجعه های انسانی می گیرند. قتل های زنجیره ای و هدفمند، انفجار در مکان های اموزشی، انفجار در شفاخانه ها و مرکز های ورزشی، اخططاف ها و گروگان گیری ها همه و همه به نوعی وسیله ای فشار سیاسی و نظامی جناح های متخاصم پشتون برای بدست گرفتن و بدست آوردن چوکی و مقام تبدیل شده اند، تا این جناح ها بتوانند در پروسه ناکام و پروژه ای صلح "بین قبیله های متخاصم پشتون" سهم بیشتر بدست بیاورند.

در آخرین جنایت هولناک و ضد بشری تروریستان طالب و همدستی برادران فاشیست ارگ نشین شان در مکتب "سیدالشهدا" در غرب کابل حد اقل پنجاه نفر شهید و کم از کم صد نفر دیگر زخمی شدند، که بیشتر شان دانش آموزان هستند. این جنایت ضد بشری و حادثه های خونین قبلی گواه این مدعاست که زندگی انسان غیر پشتون برای تروریست های پشتون و حکومت های پوشالی و فاشیست پشتون هیچ اهمیتی ندارد. اما ما باید متأسفانه این را بپذیریم که چنین جنایت های خونین و ضد بشری تا زمانی بر اقوام غیر پشتون تحمیل خواهند شد که این اقوام از سیطره ای حاکمیت مطلق و تک رو پشتون ها رهایی یابند. ولی آنچه که خیلی مهم و قابل یاد آوری است اینست که، توطئه ها و قتل عام های سازمان یافته ای تروریست ها با تبانی حاکمان دستگاه فاسد حکومت پشتونی چی در گذشته و حال محدود به هزاره ها نبوده و نیست. بلکه این جنایت های سازمان یافته بر ضد تمام اقوام غیر پشتون بصورت سیستماتیک و خطرناک اجرا شده و می شوند.

تاریخ گواه این داعیه است که پشتون ها از هر جناح و گروهی که باشند، آرامش و سعادت هیچ کسی را در افغانستان نمی خواهند بلکه تمام این گروه یک هدف واحد را دنبال می کنند: کنترول و حکومت بی حد و حصر پشتون ها بر تمام اقوام غیر پشتون تحت هر شرایط. اما اقوام غیر پشتون صرفا با درس از گذشته و امروز شان و با دشتن اتحاد قوی شان در مقابل هژمونی پشتونها می توانند بقا یابند و سرنوشت شان را بدست خودشان بگیرند.

واژه های کلیدی

ملیت ها
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس