صفحه نخست > خبر و گزارش > جنرال کانادایی: سال "2009" وضعیت در افغانستان بدتر خواهد شد!

جنرال کانادایی: سال "2009" وضعیت در افغانستان بدتر خواهد شد!

بصیر هلمندی
چهار شنبه 14 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روزسه شنبه یک فرمانده نیروهای نظامی کانادا در افغانستان اظهار داشت که سال 2009 شاهد امواج خشونتهای تازۀ خواهد بود. آقای جنرال Lt.-Gen. Michel Gauthier طی یک نشست مطبوعاتی هشدار داد: افزایش نیروهای امریکای در سال 2009 موجب خروشان شدن آماج خشونتها توسط طالبان در افغانستان ، به خصوص در مناطق جنوبی کشور خواهد شد. ایشان این نظرات را طی نشستهای چندین روزۀ خود اظهار داشت.

اما بنا به گزارشی مشترکی که توسط دیوید خبرنگار شبکۀ CBC از قندهار رسیده ، آقای گادیر انتظار دارد که در سال 2010 خشونتها در افغانستان تا حدی کاهش یابد، چیزی که که تحلیلگران و حتا خود افغانستانی ها نیزنسبت به آن خوشبین هستند.

به باور اکثر افغانستانی ها مخصوصا اهالی جنوب و جاهایی که شاهد خشونتهای مرگبار طی چند سال اخیر بوده اند، کاهش خشونتها و برقراری ثبات در این مناطق موضوعی باورنکردنی است، چون ثبات در این مناطق کم سابقه بوده.
آقای گادیر همچنان تصریح کرد که، جنگ از زمان حمله آمریکا بر افغانستان در سال 2001 بدینسو در بالاترین سطح خود قرار داشته، اما شمارش کشته شدگان عساکر خارجی و افغانی و غیر نظامیان همچنان در حال افزایش است.

دولت بریتانیا روز دو شنبه اعلام داشت که به تعداد 300 سرباز تازه نفس قبرسی را به عساکر خودش در مناطق جنوبی افغانستان اضافه خواهد کرد و این سربازان حداقل تا ماه اگست امسال در آنجا باقی خواهند ماند.

بارک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا نیز اظهار کرده که امیدوارست طی سالهای آینده بتواند نیروهای خودرا از عراق کاهش بدهد و به تعداد نظامیان خود در افغانستان بیفزاید، رقمی که اوباما پیشبینی کرده است تا حدود 12000 نفر است اما فرماندهان نظامی امریکا در افغانستان میگویند این رقم باید حد اقل بیست هزار نفر باشد تا به گروه 30 هزار نفری نظامیان امریکایی که هم اکنون در افغانستان حضور دارند بپیوندند.

کشور کانادا هم اکنون به تعداد 2500 نظامی در افغانستان دارد که اکثر این سربازان در مناطق جنوبی و حوالی شهر قندهار مستقر هستند. کانادا پایان مأموریت نظامی خود در افغانستان را تا سال 2011 اعلام کرده است، در حالیکه امریکا تصمیم افرایش نیروهای خود در افغانستان را دارد.

وزیر امور خارجۀ کانادا آقای Lawrence Cannon نیز اظهار داشت که موقعیت آقای اوباما هیچ تأثیری بر تصمیم آقایStephen Harper’s نخست وزیر کانادا مبنی بر خروج نیروهای کانادایی از افغانستان نخواهد داشت، او این سخنان را در خلال تشییع جنازه سه سرباز کانادایی که در افغانستان کشته شده بودند روز سه شنبه اظهار داشت.

کانادا از شروع مأموریت نظامی اش در افغانستان تا کنون 103 نفر از نظامیان خودرا از دست داده است
آخرین حملۀ که علیه نظامیان کانادایی در شهر قندهار توسط طالبان انجام شد، در آغاز زمستان بود زمانی که طالبان برای سازماندهی دوباره راهیی پاکستان بودند.

نظامیان کانادایی طی ماه هایی اخیر از فن آوریهای مدرن برای پیشگری از حملات طالبان در افغانستان استفاده کرده اند

متن انگلیسی این گزارش را اینجا بخوانید

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس