صفحه نخست > خبر و گزارش > کشتار غیر نظامیان توسط آلمان ها افزایش خواهد یافت

کشتار غیر نظامیان توسط آلمان ها افزایش خواهد یافت

تامین امنیت با برداشتن موانع حقوقی استفاده از سلاح نه تنها جان عساکر آلمانی را در برابر تهدید های امنیتی حفظ نخواهد کرد که این موضوع افزایش دشمنی و بینی را در بین قشر عادی جامعه افغانی نسبت به نیروهای خارجی به خصوص آلمان را در پی خواهد داشت و سوظن ها نسبت به حضور عساکر آلمانی را در شمال افزایش خواهد داد
محمد داود دادرس
يكشنبه 5 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در حالیکه پیوسته از افزایش کشتار شهروندان افغان توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ابراز نگرانی شده و برای جلوگیری از آن فشارهای زیادی در دو سال گذشته وجود داشته است، دولت آلمان با لغو برخي ازموارد برنامه‌ سازمان پيمان اتلانتيك شمالي (ناتو) در افغانستان به عساکر آلماني اين اجازه را مي دهد كه براي "حفاظت" بيشتر جان خود به گونه ديگري از سلاح‌هاي گرم استفاده كنند.

مجله آلماني اشپيگل روز یکشنبه (14 سرطان 1388- 5 جولاي 2009) در گزارشي اعلام داشت كه دولت آلمان با لغو برخي ازموارد برنامه‌ ناتو در افغانستان به عساکر آلماني اين اجازه را مي دهد كه براي حفاظت بيشتر جان خود به گونه ديگري از سلاح‌هاي گرم استفاده كنند.

در دو ماه گذشته حدود شش عسکر آلمانی در حملات گروه های دهشت افگن در شمال افغانستان کشته شده اند، این موضوع و همزمان بیم از افزایش، توسعه فاجعه جنگ و خشونت به شمال کشور که در کنار سایر اهداف یکی هم قتل عساکر بیشتر خارجی بخصوص آلمانی میباشد، تلاش میگردد ظاهراً دست این عساکر در استفاده و گشودن آتش باز تر گردد.

بدون تردید یکی از دلایل عمده افزایش نا امنی ها در هشت سال گذشته دست باز بودن نیروهای خارجی و عدم مسوول بودن آنان در برابر کشتار غیر نظامیان بوده که زمینه را برای بازگشت دهشت افگنان به مناطق مختلف مساعد ساخت.

در یک چنین شرایطی که همه مسوولیت دارند برای احیای اعتماد از دست رفته یی مردم افغانستان به عنوان کلید اصلی ثبات تلاش کنند، اقدام اخیر برلین در برداشتن موانع بیشتر استفاده از سلاحهای گرم هیچ گونه توجه ندارد،

هر چند وزیر دفاع این کشور "فرانتس يوزف يونگ" گفته است که اعطای حق بیشتر استفاده از سلاح، عساکر را بهتر برای ایستاده گی در برابر دشمن کمک خواهد کرد؛ اما این توجیه فقط جنبه گمراه کنند دارد و بس. زیرا افغانها هر ساله بطور دراماتیک شاهد افزایش کشتار شهروندان ملکی توسط نیروهای خارجی بر اساس همین استدلال بوده اند، ولی هرگز این ایستاده گی که وزیر دفاع آلمان مدعی آن است را شاهد نبوده اند.

تامین امنیت با برداشتن موانع حقوقی استفاده از سلاح نه تنها جان عساکر آلمانی را در برابر تهدید های امنیتی حفظ نخواهد کرد که این موضوع افزایش دشمنی و بینی را در بین قشر عادی جامعه افغانی نسبت به نیروهای خارجی به خصوص آلمان را در پی خواهد داشت و سوظن ها نسبت به حضور عساکر آلمانی را در شمال افزایش خواهد داد.

بار ها این موضوع از قبل مطرح بوده که نیروهای خارجی عمداً میخواهند برای اهداف پیدا و پنهان پای هیولای ناامنی را به شمال کشانده و دامن آنرا گسترده سازند.

یکی از این اهداف بعد از آنکه سالها قبل ازبکستان پایگاه امریکا را از خاکش بیرون کرد، نشان دادن عملی موجودیت تهدید علیه کشور های مشترک المنافع از طریق افغانستان بوده است که در این صورت این کشور ها مجبور خواهند بود با هزینه کمتر به خواست های غرب برای نبارزه با تروریزم گردن نهند، کاری که در حال حاضر برای واشنگتن پر هزینه و زمان گیر شده است.

ظاهراً این طرح با افزایش فشار های روسیه بالای غرب و در همزمانی با ناامن شدن دهلیز اکمالاتی پاکستان برای نیروهای مستقر در افغانستان شتاب بیشتر گرفته است.

در سایه این وریکرد، ظاهراً غربیها فکر میکنند روسیه - را که در عقب اکثر سیاست ضد امریکایی و دست و پا گیر برای این کشور در آسیای میان قرار دارد – را نیز مجبور خواهند ساخت تا از تمکین بیشتر کار گرفته و از خواستهای بلند بالایش پرهیز کرده ناگزیر به همکاری خواهند ساخت.

شاید این بیجا و بی ربط نیست که در هفته های گذشته اکثر قوماندانان ارشد نیروهای خارجی در افغانستان، سازمان ملل و سران سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) سخن از گسترش نا امنی ها به شمال افغانستان و حتی آسیا میانه رانده اند و نسبت به آن هشدار دادند.

در اواخر ماه جون (دوشنبه هشتم سرطان 1388- 29 جون 2009) جان هولمز، معاون دبيرکل سازمان ملل متحد، به شوراي امنيت گفت که تلفات غيرنظاميان در افغانستان به تناسب سال گذشته ميلادي، 24 درصد افزايش داشته و دامنه خشونتها، اخيراً به شمال و مرکز افغانستان نيز کشيده شده است.

سرمنشي ناتو ياپ دي هوپ شفر جنرال بدون هیچ تعارفی دو روز قبل از این اظهار نظر مقام سازمان ملل، از احتمال نفوذ طالبان به آسیای میانه وجود سخن راند و همه را به نوع تهدید کرد که عدم همکاری با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان عواقب ناگواری خواهد داشت.

او جمله یی جالبی گفت: "ناتو توان پيشگيري از سرحدات دولتي را ندارد. مثلا اگر طالبان حملات تروريستي در کشورهاي آسياي ميانه طرح ريزي کنند، بنابراين نیروهای ائتلاف هيچ اقدامي را براي مقابله عليه آن تعهد نمي کند".

در همین حال در مورد بدتر شدن اوضاع در مناطق شمالی کشور، جنرال ماک کريستال قوماندان نیروهای ناتو در افغانستان نیز اظهارات و هشدار های مشابه یی را مطرح کرده بود.

حال، به نظر میرسد اندکی حساب میش و گرگ در منطقه مشخص تر گردیده و هر کدام بر دیگر باید مظنون باشند، زیرا این دو تا نمی توانند هرگز با هم دوست باشند و ظاهراً برلین مامور شده است تا با اقدامات مشابه در جنوب، با کشتار غیر نظامیان درب را برروی گسترش خشونتها بازکند.

ولی آنچه در این بازی خطرناک و ناعاقبت اندیشانه مایه نگرانی عمیق است، درگیری بودن سران کابل بخصوص رئیس جمهور کرزی برای آماده سازی زمینه های برنده شدن در انتخابات پیشرو است که امور کشوری از سوی وی به "امان خدا" رها شده است.

معلوم نیست بعد از اولین تیر اندازی عساکر آلمانی بسوی شهروندان ملکی در شمال، کی مسوول خواهد بود، رئیس جمهور کرزی یا آلمان؟
زیرا با تدبیر جدید، سرنخ این موضوع که آیا آلمان مسوولیت امنیت را در افغانستان به عهده دارد یا گسترش خشونت را؟، مخدوش است.

وزير دفاع آلمان گفت: ما بايد با هر کسي که به ما حمله مي کند، مقابله کنيم و اين امر در دستور کار نظاميان ما قرار خواهد گرفت.
همچنان او بتاریخ چهارم سرطان 1388- 25 جون 2009- اعلام کرد که احتمال اعزام نيروهاي بيشتر به افغانستان، براي تقويت مواضع نيروهاي آلماني براي مبارزه با طالبان وجود دارد.

حال، با توجه به تاکید های مکرر آلمان برای عدم حضور در جنوب افغانستان و اعطای حق استفاده یی بازتر از سلاح به عساکر این کشور، چنین بر میاید که افغانها با عساکر تا دندان مسلحی روبرو خواهد بود که با تراشیدن توجیه های کوچک که هرگز بررسی هم نخواهد شد، میتوانند آنان را به راحتی بیشتر هدف قرار دهند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس