صفحه نخست > حقوق بشر > بازگشت به بدویت: کوچی های پشتون قربانیان را سنگسار کرده، با اسب بر جنازه (…)

بازگشت به بدویت: کوچی های پشتون قربانیان را سنگسار کرده، با اسب بر جنازه آنان تاختند و اجساد را به آتش کشیدند!

توجه: اگر سن شما زیر 18 سال است این صفحه را باز نکنید!
کابل پرس
سه شنبه 11 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

نشر نخست: سه شنبه 31 جنوری 2012, بوسيله‌ى کابل پرس? | افغانستان پرس

کابل پرس: فیلم مستندی به کارگردانی علی محمدی با عنوان "طبل دموکراسی" دستمایه مقاله ای مشترک توسط کامران میرهزار سردبیر کابل پرس و خانم ویکی رایلی فعال حقوق بشر از استرالیا شده تا بار دیگر نسبت به جنایات تاریخی و ادامه دار کوچی ها در افغانستان هشدار داده شود. در این فیلم مستند که به تازگی در اختیار کابل پرس قرار گرفته، ابعاد تازه ای از جنایت کوچی های پشتون را در ولایت میدان و در مناطق بهسود و دایمیرداد افشا می کند. در این مستند 48 دقیقه ای نشان داده می شود که جنایتکاران کوچی، اسیران هزاره را سنگسار کرده، سپس با اسب بر جنازه آنان تاخته و با تیل (بنزین) به آتش کشیده اند. این مستند به وضوح دست داشتن کوچی ها را در شدید ترین جنایت بشری نشان داده و تنفر و انزجار هر بیننده ی آزاده و عدالتخواه را نسبت به آن بر می انگیزاند.

در این مستند همچنین خانه و کاشانه ی مردم هزاره نشان داده می شود که توسط کوچی ها غارت شده و به آتش کشیده شده اند. خانه هایی که صاحبان آن، در اثر حمله ی وحشیانه کوچی ناچار به ترک آن شده اند و برای در امان ماندن از جنایات کوچی و هواداران حکومتی و طالب آنان، به مناطق و ولایت های همجوار همچون کابل و بامیان گریخته اند.

در این فیلم مستند همچنین بصورت واضح و آشکار می توان همدستی و همراهی هیات های اعزامی حامد کرزی به منطقه را با جنایتکاران کوچی مشاهده کرد. در این مستند، کوچی های کاملا مسلح نشانه ها و علایم طالبان را با خود دارند و با گستاخی تمام و مطمئن از حمایت همه جانبه حکومت مافیایی قبیله ای کرزی، بر زمین های مردم هزاره راه رفته و جولان می دهند.

جنایات سیستماتیک کوچی های پشتون بیش از یک قرن است که در این سرزمین جریان دارد. ریشه ی اصلی این جنایات به زمان حکومت عبدالرحمان بر می گردد، در زمانی که این دیکتاتور با حمایت سیاسی و نظامی استعمار بریتانیا دست به گسترده ترین نسل کشی و ژنوساید در دو قرن اخیر زد. طبق معلومات قرار گرفته در بانک

معلوماتی سایت رسمی "حقوق اقلیت " بنام فهرست اقلیت ها و بومیان، هزارها پیش از قرن 19 میلادی حدود 67 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دادند. تحقیقات و اسناد بجای مانده از تاریخ نگاران و محققان بی غرض نشان می دهد که در زمان عبدالرحمان بیش از 60 درصد مردم هزاره قتل عام شده اند. عبدالرحمان علاوه بر ژنوساید، برده داری را در این سرزمین براه انداخته و دست به فروش اسرای جنگی از مردم هزاره می زد.

عبدالرحمان در آن زمان به کوچی های پشتون و سایر هواداران خود در مناطق قبایلی پاکستان فعلی و آنسوی کوه های سلیمان، وعده ی زمین های مردم هزاره را داده بود و در جریان سرکوب کردن قیام مردم هزاره و پس از آن، زمین های مردم هزاره را غصب و بین آنان تقسیم نمود. فرمان های عبدالرحمان و تاییدیه های حاکمان مستبد پس از وی، که اسناد آشکار همدستی کوچی ها در شدید ترین جنایات علیه بشریت می باشد، در دادگاهی بی طرف اسناد جرم تلقی می شود.

پس از عبدالرحمان تقریبا تمام حاکمان افغان (پشتون) به جنایات خود از طریق یاری رساندن به کوچی ها در حمله به مناطق هزاره نشین ادامه دادند. در امارت پشتونیستی طالبان، کوچی ها فرصت بیشتر و بازتری را برای تجاوز و اشغال یافتند و در کنار نسل کشی رسمی توسط طالبان، آنان به چپاول و غصب زمین ادامه دادند. رژيم طالبانی- قبیله ای کرزی فرصت دوباره ای برای این جنایتکاران بوجود آورده تا سنت جنایت و تجاوز و اشغالگری حاکمان افغان ادامه یابد.

در همین حال حکومت پشتونیستی کرزی با بستن قراردادهای شرم آور با کشورهایی همچون استرالیا و ناروی، راه بازگشت اجباری پناهجویان هزاره را که بیشتر در این دو کشور درخواست پناهندگی می دهند را باز کرده است.

اینجا را کلیک کرده و این نوشته را در بخش انگلیسی کابل پرس بخوانید!

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لعنت خدا بر این بدوی ها که سرزمین زیبای ما را سرزمین خون و آتش تبدیل کردند.

  • مردم هزاره می بایست از حقوق خود تا پای جان دفاع کرده و نگذارند که هر بیگانه و وحشی به شغال زمین های آنان بپردازد.

 • خدای من...............
  این درنده گان خونخوار در کوچه انسانیت هرگز گذر نکرده اند
  لعنت له این قوم منحوس لعنت

 • تف به روی این وحشیها.

 • tofffff ba ien qhawme wahshat

  • به نظر من همۀ مردمان هزاره وازبک با ید شکر گذار حزب دیموکراتیک خلق افغانستان و بخصوص مدیون ببرک کارمل باشند که اولین بار بعداز سه صدسال طلسم را شکست و برای ملیت های همیشه محکوم پیام آزاد زیستن ومساوی الحقوق بودن را به ارمغان آورد. ورنه همان آش بود وهمان کاسه . طوریکه امروز فلک زده های تاریخ همچو کرزی ها وتیم عبدالرحمن خانی آن پیوسته تلاش میکند که دوران طلائی سابق شانرا دوباره احیا کنند ولی کور خواندند دیگر دوران یکه تازی ها سپری شده است .

  • قربانت شوم
   اول فكر كو وبعد سخن بزن . ببرك كارمل مزدور مزدور ها بود و علاوه بر آن بی غیرت ترین انسانها بود كه از تاجیك بودن خود منكر شد و به تذكره خود نوشت كه گویا از پشتون های قبایل است و این لعنتی فكر نكرد كه به تذكره برادرش بریالی خان تاجیك نوشته بود . این خاندان ( جنرال حسین خان ) تمام وقت كاسه لیس دربار پشتونها بود . متوجه نامهای ایشان شوید ( كارمل ، بریالی ، توریالی وغیره ) این همه نامهای قبیله و كارمل خود فروش و وطن فروش بود . و هر كسیكه با بی شرمی ازین كثافت تاریخ دفاع میكند ، او گرد دسترخوان این خانواده است .

  • in bakhatere bod ke shuma pashtun ha be nehayat jaahel bodid wa faqat ba goftan pashun bodan balai tan mardom hokomat konand , wagarnah shuma eghteshash mekardid . babarak besiar hoshyar bod chon kar ra hama mekonand hata dr abdullah . shuma pashtun ha beisar be maghz bodin ke 8 sal babrak ra eteraz nakardid . ama babrak ham mefahmid ke shuma ghool hastid chon dar tazkarah bradarash tajik nawashta bod !

 • خون گریستم. چرا کدام برادر ملی اندیش و عدالت خواه پشتون پیدا نمیشود که این جنایات را محکوم کند؟

 • سلام به همو طنان عزیز.
  این قبیله سالاران مر تد این وحشی های نعلتی این جهنمی های تاریخ این بی فرهنگ های که نام افغانستان را مردار نموده اند این متعصب ها دون صفت این رزیل های نمک حرام این بی ناموس ها ی تاریخ این وطن فروش های بی وجدان این تریاک فروشان چرس فروشان اینها را هر چی بگوئی کمتر است اصلا اینها صفت نداشته و ندارند ما شاهد بد ترین روز ها را در شمالی بودیم من از چشم سر خود دیدم که مردهارا میکشت و زنها را وحتی به دوختر های خورد سن تجاوز میکرد در مقابل خوانواده انها من از این پشتون ها چیز های را دیدم که کافر به حق مسلمان نمکند که این وطنفروشان در حق یک هموطن خود میکنند.
  این قوم لعین مرد ها را کشتند زنها را بی ابرو کردند کشت وزراعت تاک ها باغ های انگور در خت های توت و درخت های میوه دار را اره کرده میسوختاندن و من خودم شاهد بودم که ماشین های تراکتور را بالای باغ های انگور چالان کرده از ریشه میکندن سنگ ها را و ریک ها را از دره ها توسط ماشین های تراکتور اورده بالای زمین ها در شمالی توده و یا کود میکردند تا از حاصل بماند شما قضاونت کنید که ایا این ها انسان هستند یا قوم خر قوم رزیل قوم وطن فروش قوم بی دین قوم بی وجدان. این قوم بی شعور تنها ظلم را در حق هزاره نکردند بلکه ما تاجیک ها را نیز غارت نموده از بد تریت تجاوز خود محروم نگذاشت.

 • باقی سمندر
  دلوسال ۱۳۹۰ خورشیدی
  جنوری سال ۲۰۱۲ میلادی

  وقتی در مورد جنایت وجنایت کاران میخوانیم و میبینیم - موی براندام ما راست میګردد ولی هستند عده ای که خود را مدافع و توجیه کننده جنایت میدانند - ماکیاولیسم در فغان ستان بیداد مینماید - از کله منار ساختن ها تا قتل های دسته جمعی و استفاده از اشکا ل ګوناکون جنایت همه در خدمت حفظ وګسترش قدرت سیاسی درفغان ستان است . سو استفاده از ګوچی ها با نام امیر عبدالرحمن - نادر شاه - هاشم خان و ګل محمد خان مومند با سیاست ماکیاولیستی ګره خورده است . شووینست های رنګارنګ نه تنها به قتل عام ادامه میدهند بلکه با نشست های ګوناګون با ګلبدین حکمتیارو طالبان زمینه استبداد را ګسترش میدهند - چه بهتر که نتنها جنایت را افشا نمود بلکه دراه ساختن جامعه عادلانه بر پایه برابری وعدالت اجتماعی ومساوات بیشتر از پیشتر تلاش ورزید .
  ارتجاع بومی ومنطقه از ابزار ګوناګون استفاده مینماید تا خشونت را ادامه بدهند - بایست برضد شوینیسم بپا ایستاد ـ
  کجاست آشنای نا آشنای من ؟
  کجایند انهاییکه چشمان شان را در برابر جنایت کاران می بندند ؟
  کجایند عده از آنهاییکه با نام های مستعار زهر پاشی مینمایند وخود را مدافع استبداد ساخته اند؟

  آنلاین : بازگشت به بدویت: کوچی های پشتون قربانیان را سنگسار کرده،

 • خدا به این قوم ظالم لعنت کند با این وحشتی که نموده است یکدفعه مرا بیاد شمالی انداخت . در زمانیکه در شمالی زمین را میسوزانید و مردم عادی را میکشد هر گز فراموشم نمیشود . خدا به کوچی و جای این قوم مفلوک لعن ابدی کند .

 • اگر هنوز هم به این اعتقاد نرسیده ایم، که طالبان نتنها ساخته و زائیده امریکاست، بلکه مهره های ذخیره شده اش برای رسیدن اهداف درازمدت امریکا در منطقه اند، پس از همه ای جنایاتیکه درین همه مدت به حق ما انجام میشود، چیزی نیاموختیم.
  امریکا ده سال قبل گویا جهت مبارزه علیه تروریسم که نماد آن طالبان و القاعده باشد، به وطن ما لشکرکشی کرد، اما بعد از ده سال، جوبایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا میگوید، که "طالبان دشمن ما نیست" و با ایجاد دفتر رسمی درقطر و اعطای صد میلیون دالر جهت انتقال خانواده های شان خاطر آزرده دوستان نا راضی را تسلی می بخشد.
  این شاید اولین مرتبه در تاریخ بشریت باشد، که 46 قدرتمندترین ممالک جهان با داشتن مدرن ترین سلاح های جنگی و با 150 هزار منظم ترین عساکر ورزیده در مدت ده سال قادر به این نباشد، که یک گروه پای برهنه چندهزار نفری طالبان را نابود سازد، بلکه سال به سال نیرومندتر هم شود.
  این منطق یست که هیچ عقل سالم آنرا پذیرفته نمیتواند، که دولت فاشیستی هتلر را در اخیر امر فقط چهار کشور متحد (انگلیس، فرانسه، شوروی و امریکا) در مدت دوسال جنگ رویاروئی برای همیشه نیست و نابود ساخت. اما در مقابله با طالبان.....؟
  متأسفانه چون زور ما به صاحب سگ نمیرسد، هی داریم، خود سگ را کتک میزنیم. زور ما به امریکا نمیرسد، تمام مبارزه ما علیه سگهای وطنی اش (طالبان ودارودسته کرزی) به هدر میرود، غافل ازینکه، سگ ها هرزمان یکه تاریخ مصرف شان گذشت، مقابل سگ های تازه نفس تبادله میشوند و ازین نوع سگ های ذخیره شده به قدر کافی در افغانستان وجود دارد.
  پس باید گله از خود کنیم، زیرا "چشم امریکائی" ما کور است.

  • نادر دورگه خاک باد نکن!!
   مطلب درباره جنایت کوچی‌ها است و شما سرانجام روشن نکردید که این جنایات را محکوم می‌کنید و یا تائید؟ از نوع استدلال احمقانه ای شما پیدا است که در صدد توجیه این جنایات هولناک هستید!

  • بیخدا،
   اگر از دیدن این عکس ها و دیگر جنایاتِ که در وطنم رُخ میدهد، قلب هر انسان خون نشود، پس وجدانش در خواب ابدی فرورفته است. اما تنها با محکوم کردن، اینهمه جنایات را ازبین برده نمیتوانم، بلکه علت آنرا باید دریابیم.
   در جواب همه دشنام هایت همینقدر میگویم، که امریکا تعدادِ بیشماری سگ های وطنی را تربیه کرده اند، که شاید یکی ازین سگ ها خودت باشی و شاید هم تبعیض نژادی آنقدر چشمت را کور و گوشت را کر ساخته باشد، که حتی مقابل نام یک فرد حساسیت نشان میدهی. بدان که کینه مقابل دیگران مانند شمشیر دو دَم است، که یک دَم آن همیشه متوجه خود ما میباشد.

  • بیسواد دورگه کجای پیام من دشنام بود!؟ لابد می‌خواهی بگویی که علت کوچی گری هم آمریکایی‌ها است بلی؟

  • جواب ابله هان چوچه های امریکائی خاموشی.

  • جناب خر قبیله، ادعای شما این است که کوچیگری میراث آمریکایی ها است. این سخن خود را با دلیل منطقی اثبات کنید!

  • نا د ر نام اوغا ن ، توکوشیش میکنی زهنیت مسلمانان را مشوش بسازی ، بنابرآن د ر هرآ ش خود را قا شق میسا زی
   کوچی هارا ، عبد الرحمن خان ، امان الله خان ، نادرخان و ظاهرشاه ساخته وتربیه کرده اند. طا لب هارا د ر ابتدا
   ( آی اس آی ) وحکومت وقت پا کستا ن سا خته تا الحا ل تجهیزمیکند و د ر این مد ت 10 سا ل ا خیر آ قای کرزی
   رییس جمهورافغانستان ، طا لب ها را آ زا د سا خت تشویق کرد وحما یه میکند . شما پشتون ها گناه را میکنید به گردن
   د یگران می اندازید ا ین نا مرد ی ا ست . نا د ر اوغان نوشته های توهمه شا یعه وتبلیغا ت حکومات ایران وپاکستان
   است وبس .

 • وارث
  په رختاهم چی دا یو دیر ستر وحشت دی

 • مردم هزاره را با نیرنگ خلع سلاح ساخت و باید خلیلی جواب گوی این باشد که چرا این مردم بیدفاع است . طالبان در زمان زور شان در دره 5 شیر مرده های شان بو گرفته بود زیادی سگهای هم از گوشت الوده شان دیوانه شده بود . طالب را باید درس بدهید که تا نام مناطق هزاره را نگیرد .

 • روح شهدا شاد وشاد شهدا گرامی باد

  در این دونیای دوروزه چرا مغرور میگردی سلیمان گرشوی آخر نصیب مور میگردی
  چراغ ظلم ظالـــــــــم تادم محشر نمی سوزد اگرسوزد شبی سوزد شبی دیگر نمی سوزد

  جوانان هزاره در قلم رنگی شفانیست دوای درد استبداد خون است
  زخون بنویس بر دیوار ظالم که آ خر سهل این خون بنیادش خون است

  بیاد ونام شهدای سدر اسلام وتاکنون وبالخوصوص شهدای که توسط قبیله وحشی پشتون بنام کوچی به شهادت رسیده است صلوات مفرستم .

  در مرحله نخست به تمام هزاره های روی جهان وبالخصوص به جوانان ومجاهدین هزاره اعلام مینمایم که دیگر انتظار بس بس بس بس بس بس است جهاد بخاطر دفاع جان مال ناموس فرض عین است .
  من منحیث یک فرزن مجاهد وفدای هزاره اعلان مینمایم یگانه راه برون رفت از این کشتار ها وبه شهادت رسانیدن مردم بی گناه جواب خون با ید با خون داده شود .
  در مرحله دوم یاد آور میشوم که تیم حاکیم حامد کرزی رئیس جمهوری تقلبی فغانستان دشمنان ملت افغانستان که طالبان والقاعده است دوباره توسط تیم حاکم بر سر قدرت میشود آ مادگی دفاع از وجب وجب هزارستان داشته باشد . سر از تاریخ امر شماره (1) مورخ لیل 12 بر 13 دلو سال 1390 آ مادگی وهر قدر توان سرمایه که دارد به خریدن سلاح شروع نماید از هر راه ممکین خود را در مقابل وحشییان آماده سازد
  طالبان ، القاعده همان که بود همان است .
  در مرحله سوم امر مینمایم که برای مرد وزن یکمیل سلاح در شرایط فعلی فرض عین است .

  قابل ذکر است شخص خودم همرای هفت نفر پرسونل خویش آمادگی بخاطر دفاع از بولیست بولیست هزا رستان دارم و به یاری وکمک خداون در پهلوی شما خوام بود ودر خط اول مبارزه قرار خواهم گرفت .

  ومن الله تو فیق
  با احترام محمد رضا مجاهد

  • صلوات سرته بخوره جانوران! روح شهید ، محشر ، دنیای دوروزه ، مجاهد وزهر ومار. این چرندیات چیست؟
   برو این نوع هرزه گوئی هایته در قم ومشهد نزد آحوند های لواط کار بگو . این جا جای تونیست . این وطن از دست شما جانوران صلواتچی والله اکبر چی ها به همین مصیبت دچار شده است ، با این هرزه گوئی ها وطن آباد نمی شود.

 • saziay qoroot abay garm,qarte-char 1992 az yade-tan rafta wa ya morge shoma yak leng darad.

 • از کلمه افغان نفرت دارم. باید وطن خود را از این وحشی ها جدا کنیم. به این وحشی ها هموظن گفته نمی شود. این وحشی ها را باید در همان زن فروشی و تریاک فروشی و طالب داری شان ماند تا در جهل و عقب ماندگی خود غرق باشند. لعنت بر این وحشی ها که از شنیدن نام آنها استفراغ آدم می آيد.

  • بعضی ها در دسیسه سازی محارت بی پایان دارند.
   هر نوع نفرت یکه از هر قوم داری، بنام خودت بنویس، نه تحت نام مستعار من (نادر). پیام بالا از من نیست.

  • خدا کند چنین روزی برسد نادر صاحب،،،، که از این قوم وحشی به نام پخـــــتون چوچه های یهود جدا شده و زنده گی آرام داشته باشیم.............
   خدا کند که ازین قوم ناموس فروش،تروریست و وطن فروش جدا شویم.......
   به امید چنین روزی

  • نادر دومی ،
   نام مستعار سرت قحط بود، که نام مستعار مرا انتخاب کردی؟
   همه میدانند، که من در بحث های خانمانسوز اختلافات قومی سهم نمیگیرم.

 • پشتونهای وحشی دوصد سال وطن ما را به همین شکل حمام خون جور کردند. برادران متحد شوید و این وحشیها را تا کوههای سلیمان بدوانیم.

 • به همان اندازه که از قومپرستی و تبعیض نژادی نفرت دارم، به همان اندازه از کسانیکه این آتش خانمانسوز را دامن میزند، از هر قوم و قبیله ای که باشند، متنفرم.

 • جواب ردان وحشی :

  اگر وطن با صلوات الله اکبر جور نشود
  با انتحار انفجار ، تر یاک فروشی ، حیروئین فروشی ، ترور دحشت افگنی ، جاسوسی به پا کستان ، وانگلیس
  وتوسط قر آن خور از دین بر گشته ها به نظر خود تان ساخته میشود .

  شما که غلام غلامان حلقه به گوش پا کستان و انگلیس هستید و مجاهدین را به آخند های ایرانی ربط مدهید

  این وطن وطن شیران است
  این وطن وطن مجاهدین شمال است مر بوط به چادر نشینان نمی شود
  قبیله وحشی دوقرن وحشی گری ترور دحشت افگنی نمود همان بود همان است کدام تغیرات نامد
  در آخر هم خود را کشت وخود کشی نمود .

 • روح شهدا شاد ویاد شان گرامی باد :

  زنده باد هزاره
  مرگ بر مز دوران پا کستان
  مرگ بر چادر نشینان
  مرگ بر وحشی گری ترورستی
  مرگ بر کوچی گری

  تا خون در رک ماست این وطن وطن ماست
  زنده باد آزادی
  مرده باد طالبان

  • بچیم از همی شعار هایت معلوم میشه کی از اولاد های ناخواسته مزاری گل هستی. خاک د سر توام د سر پاکستانی ها و ایرانی هایتام. ای وطن وطن هر افغان است نی از یک لوده مثل تو کی خوده به یک قوم منصب بته.

 • شهادت افتخار ماست
  مز دوری غلامی ننگ عار ماست
  خراسان خراسانیان نام ماست
  تاجک هزاره ازبک ترکمن گل یگ باغ ماست
  افغانستان وطن ماست
  جهاد ومقاومت در مقابل وحشی های درنده تاریخ فر هنگ ماست
  اتحاد یک پارچه گی دولت فدرالی پار لمانی شعار ماست

  زنده باد احمد ضیامسعود جنرال عبدالرشید دوستم قهرمان آستاد حاجی محمد محقیق .

  ومن الله تو فیق

 • >>> صفات و تعریفات ....

  هر کجا انسان بود، من انتحارش می کنم,
  کودک و زن گیرم آید، سر به دارش می کنم,

  هر کجا حیوان ببینم، می کشَم تیغ از گلو ...,
  من قصابی قرن بیستم، پار پارش می کنم, .

  ... ریش و لنگی می گذارم، لکه بر اسلام زنم,
  قوم اسراییلم و نیک نامی، بارش می کنم,

  واسکتی دارم که اجدادم، به من میراث داد,
  هرکه گوید لااله، آنوقت شکارش می کنم,

  گر به تاریخ ام بینی، بزچرانی کرده ام,
  مکتب و مسجد نخواهم ، غارغارش می کنم,

  بن لادن بهر من ، امروز پیغمبر بود...
  جان خود را من فدای ، هر شعارش می کنم,

  همچو خَر هَنگ می زنم ، فرهنگ می خندد به من,
  عاقبت روزی به پشت خود، سَوارش می کنم,

  زه پتنگ یم ، زه ملنگ یم، زه څوان,
  خلتَه ام را هر که پُر کرد، زود کارش می کنم,

  هستم اوغانی جنوبی ، دا زما هم ‌ډنده ده,
  وحشت و دهشت بیارم ، بی قرارش می کنم,

  من چرا بار غلامی را، ز پنجابی کشم ؟؟,
  پول دهد هر کس بخواهد، غارغارش می کنم,

  گر فریب ات می دهم، از حال این کشور بپرس؟,
  انتحارش کرده بودم، انتحارش می کنم..

 • آفرین به فرهنگ وکلتور وتعلیم وتربیه شما
  قبیله اوغان از فرهنگ های والای بر خور دار است

  آقای وردکی اگر در پاکستان بوری قابل تقدیر هستی .
  دستگاه استخبارات پاکستان یک واسکت انتحاری برایت تحفه مدهند

 • خوب به نظرمن از لعنت کردن،محکوم کردن،فاشیست خواندن،ماتم گرفتن یا........ چاره کارنمیشه.یک راه حل دیگه پیداکنیم.دشمن خودرانشان داده که هرگونه ظلم وستم که ازتوان شان باشد ازمردم من دریغ نمی کند وباپشتوانه طالب یادولت فاشیستی کرزیی باشد. من شنیدم شخصی بنام صداقت درولایت دایکندی باتوراست" بریده ازدولت"میشه که باایشان راطوری کمک نماییم که میتواند ازمردم مادفاع نماید..........؟؟؟؟؟؟؟؟

 • جنایات کوچی واقعا وحشتناک است. نمی دانم چرا دولتمردان افغانستان تا این حد سنگدل و بی وجدان شده اند که اجازه می دهند لشکری مجهزی از آن سوی مرز با تمام آلات و ابزار پیشرفته جنگی به عمق جغرافیای افغانستان آمده اینگونه حوادث تلخ و دلخراش را به وجود بیاورند.
  مگر مملکت ما اصلا قانون و اردوی ملی و حاکمیت ندارد؟ یا حاکمیت خود قاتل مردم است؟

  • آقای محمد نبی صابری سلام.
   این همه به نام کوچی ها ، طا لب ها ، کرزی ها ، خود د ولت مرد ا ن ، افغانستان ، ا ز آ ن سوی مرز، هستند .
   شما ، د ل رحم و وجد ا ن پا ک ا ز کی توقع د ا رید ؟؟؟

 • این است کارهای هموطن کوچی که کرزی بارها گفت ما و شما هموطن هستیم اینهم یک نوع از همو طنی کورزی و کو چیهای طالبی شان با مردم هزاره ..

  • می گویند در مرده خانه هرکس گریه ی خودرا می کند.( بر غم خود می نالد). در این جا موضوع وحشیگری وجنایات فجیع طالب ها مطرح است ولی بعضی ها نغمه ی حزبی وگروهی خودرا سر داده و پای امریکا و " امپریالیزم" را به میدان می کشند. این ترفند مرا به یاد یک خاطره انداخت. چند سال پبش در یک نشریه مساله ی همجنسگرایی در افغانستان مورد بحث قرار گرفت . یکی از همین ایدیالوژی زده های دو آتشه نوشت که هر کس ادعای بچه بازی در افغانستان را دارد به مردم ما توهین می کند. همجنسگرایی اصلن محصول رشد اقتصادی نظام سرمایه داری است !
   حالا یکی آمده می فرماید که کوچیگری محصول دسایس امریکا است ، شما با طالب کاری نداشته باشید بلکه یخن امریکا را بگیرید ! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !

  • من یقین دارم که کشور های روسیه و چین این کوچی ها و طالبان را حمایت میکنند. مرده باد روسیه و چین!

 • سلام دوستان برای همه معلوم است که نمد سیاه سفید نمیشود کرزی با چرب زبانی خود ازتمام پشتونها همایت میکند اگر طالب است اگر بقال است ما مردم فریب خوردیم ومیخوریم با گپ های این خاینین که بنامهای مختلیف مردم وکشور مارا به تباهی کشاندن باید دیگر اقوام غیر پشتون متحید شده تا جواب این خانین را به کف دستش بدهد.

 • سلام به تمام برادران از هر قوم که هستید من تمام تصاویر را دیدم کار نبود که انجام دهنده آن خود را انسان بگوید اما مشکل ما با دشنام دادن به دیگراقوام حل نمیشود ومشکل افغانستان با تجزیه هم حل شده نمیتواند چون اقوام در افغانستان به صورت پراگنده زندگی مینمایند طوریکه اقوام هزاره در مناطق جنوبی و اقوام پشتون در مناطق شمالی و مرکزی , خوب اگر تجزیه صورت گیرد مردمان که در این مناطق زندگی مینمایندبه کدام طرف انتقال نمایند و موضوع دیگر جنایت است که توسط یکتعداد افراد در تمام اقوام صورت گرفته , میتوان از جنایت های مزاری یاد نمود که در مناطق غرب کابل انجام داد مانند میخ ردن به سر؛ ولادت خانم های حامله ؛ تجاوزبالای دختران ...............و صد ها جنایت که انسان از گفتن آنها به وحشت میفتد خوب از مزاری جنایت کار جنایت است پس کوچی هم جنایت کار است و اگر از مزاری جنایت نیست پس کوچی ها چطور جنایت کرده متوانند در حالیکه کار مشابه را انجام داده اند .
  برای برادران که میخواهند اعمال زشت را نفی کنند باد این عمل توسط هرشخص و در هر جا که صورت گرفته باشد در مقابل آن صورت گیرد . به یاد داشته باشید که با جنایت خواندن و توهین نمیتوان مشکل این کشور را حل نمود و این که جنایت در مقابل هر شخصیکه صورت گیرد مهمتر از قوم انسان بودن است باید به این موضوع فکر کرد

  • sabet kon o ghol. lol

  • نام مستعا ر ، ا نعا م الد ین . ا د عا ی تو د ر و غ و بهتا ن ا ست ، هیچ گاه چنین عملی ا ز جا نب آ قا ی مزاری
   یا د یگرا ن صورت نگرفته . ا ین تهمت ها را شما پشتون ها برای پوش گذاشتن به جنا یا ت پشتو ن ها ، میخوا هید
   نظرمرد م مسلما ن را به د ر وغ های خویش جلب کنید ، شما ا شتباه میکنید . د روغ گفتن به د ین ا سلا م بد ترین گناه
   ا ست به قرآ ن مجید ذ کر ا ست ( لعنت خد ا وند بر د روغ گویا ن است )
   انعام الدین . ا د عا ییکه کرد ی به ( ما نند میخ ز د ن به سر وغیره ) ا ین ا د عای خود ت ، کا ر شما پشنون ها
   خوا هد بو د ، چون هرخوبی یا بد ی که بر د ل با شد بر ز با ن میآ ید این گونه جنا یا ت بر د ل ضمیر شما ا ست
   ا ظها ر مید ا رید . چنا نچه فوتو ها ( عکس ) ها شا هد حا ل ا ست . وهمه فکر و نقشه شما هم نا د رست ا ست .

 • انعام الدین وقتکه میگی دوران مزاری میخ به سر یا به کن شما کو بیده لطفا لینک شان را بنداز که مردم ببند . بعد ازین با سند بنوس . مثل این داستان کوچیهای بدوی و حشی تان که شما عملا مشاهده میکنید..خوب یادم هست که دوران جنایت این قوم وحشی شمالی مارا حتا درختان شان را از ریشه کشیدند و تاکهای شمالی را از بنیاد خرابش کردند . شما انقدر وحشی هم هستید که به طبیعت هم رحم ندارید..

  • فرید جان گل ؟ اگر تمام مسایل تنها و تنها به وسیله داشتن لینک و تصویر ثابت شود , از جنایات عبدالرحمن چند لینک و تصویر داری ؟. حقایق و وقایع تاریخ را نمیتوان با زور گویی و تکذیب کاذب دگرگون ساخت . لینک همه وقایع تاریخ در سینه مظلومان , آسیب دیده گان و انسان های با وجدان ثبت و مصون است , اینکه من و تو از روی عقده , جهل و تبعیض و نفرت , واقعیت هارا دیده نمیتوانیم و یا با وجود دیدن به چشم سر حاضر به پذیرش آن نیستیم , خطی است جدا و باطل . بیدار باشی

 • beyayeed ke estadagi wa moqawamat ra az bahare arabi beyamozeeem wa een bar aghazash ra az hazarajat koneem nagozareeem ke fajea takrar shawad
  ba kameen haye taakteki wa ba kar geriye tajarobi gozashta baraye yak bara ba een mosebate takrari payan bedeheem
  ya kochi gari khateem shawad ya sarzameni ba name hazarajat wojood na dashta bashad

 • لــــــــــــعــــــــــنــــــــــت خــــــــــــــــــــــــــــــــــدا بر قوم وحــــــــــــــــــــــــــــــــــــشی اوغــــــــــــــــــــــــــــــان

 • جهاد برای مسلمانان واجب شده دیگر انتظار بس است!

  • دل بسته کردن به افغانستان یک کار عبث است. زنده باد خراسان.
   اوغانستان با قبیله هایش باید که باغ وحش جهان ساخته شود.
   من خراسانی استم و برای نابود شدن اوغانستان دعا می کنم.

 • از پیام و پیام بازی کاری ساخته نیست. دوستان با تفنگ و زور باید جواب داد. مگر مرده ایم که چنین اعضای فامیل مان قربانی گروه دهشت افگن جهل میشوند. مرگ باد بر ما اگر کاری نکنیم. تظاهرات مدنی سیلی بر رخسار خود مان است. مزاری سرلوحه آغاز یک حرکت نظامی ما باشد و بر مبنای خشونت بخاطر عدالت قدم برداریم. اگر از هزاره یک تن کشته شد، در بدل باید 4 تن از طرف مقابل به فجیع ترین شکل به قتل برسد. تا توازن بوجود بیاید. باز هم تکراراً عرض میکنم که تجدید میثاق با آرمان مزاری بزرگ در دوران جنگ های داخلی کابل یگانه راه سربلندی ماست. و السلام.

 • ta ki iak iak mara na gera bawer ma namisha ki sare mardom ma chi migzara....na mifamom chora enqadar bighirat shodem ki hata az khod defa kada namitanim...az iak taraf khianat karay ham choon jenabay alli ki khodra ba poll frokhtan koja astan in bighirata..ki az mardom shan defa konan....marg bar in qawm wahshy wa bi deen....

  آنلاین : http://non

 • بچیش از اسم خود بیخی منصرف شدی . من که نوشتم لینکش را بینداز از شما سند خواستم . اینکه تو بیشر مانه از عبد الرحمان جابر غدار حمایه کردی و نوشتی که لینک ندارد . من بشما مینوسم مرا جعه کنید به تاریخ تاریخ که دارد میر غلام محمد غبار مرا جعه کنید به تاریخ 5 قرن اخیر صدیق فرهنگ مرا جعه کنید به سراج التواریخ . یالی سر تو خالی ات خلاص شد . ایا این تاریخ ها که چهره شمارا روز بروز سیاتر کرده دروغ است ایا این عکس که دراین سایت است درو غ است ؟

  • فرید جان گل ! باز هم سلام
   نخست اینکه درک شما از پیام قبلی من کاملا ناقص است , زیرا در آن پیام من از عبدالرحمن دفاع ننموده ام , بر عکس به وضاحت نوشته ام * جنایات عبدالرحمن * .
   دوم اینکه روایات تاریخی کتب متذکره تصدیق جنایات قبلی است, و روایات و نقل های آنانیکه هنوز زنده اند و از بربریت سالهای 92 تا 95 حکایت دارند, سند محکمی است از فجایع و قصاوت های طرفین درگیر, به شمول شورای نظار , حزب اسلامی , وحدت اسلامی , اتحاد اسلامی , جنبش ملی اسلامی و سایرین .
   نتیجه اینکه من از اعمال عبدالرحمن دفاع نکرده ام و نه میکنم , آرزویم اینست که خودت و امثال شما از جنایات حزب وحدت در جریان جنگ های کابل چشم پوشی نکنید . آنانیکه از اینهمه جنایات دفاع نمایند در حقیقت به آن مظلومانیکه در افشار و سایر فجایع غرب و جنوبغرب کابل به شهادت رسیده اند , جفا میکنند . زیرا آن مظلومان قربانی عکس العمل یک دسته اشرار در مقابل عمل یک دسته دزد و جانی بودند , و به سرنوشت تلخ دچار شدند که تاریخ آنرا فراموش نمیتواند . روشن باشید

 • گیرم به قول شما افشار حاصل جنایتهای اشرا ر وحدتی ها شد اما این قدر بی معلومات هستی و نمیدانی که جنگ بالای مردم ما تحمیل شد و دوم این جنایت طالب کوچی شما که حتا قران ها را هم اتش زده چی و اگر خواستی مستند عکسش را نشان خواهم داد ..و دها جنایت دیگر که هروز سر میزند

 • دوستان عزیز آیا جنایات مختص به همین جند عکس محدود است و یا آیا همه را از یاد بردید که همین قوم هزاره که مردم را سر بریدن ، سینه زنان را بریدن ، رقص مرده و امثال این جنایات که نبود که کردند به نظر من همین قدر مگویم اکثر شما همه چیز را نادیده میگرید به گفته بزرگان نزن به در کسی به انگشت که نزنت به درت به مشت ، سزای قرووت آب گرم

 • Khuda kochi have ra iqa quwat bet ki ai nasl kasif hazara e changeeze ra ba khatri zulm ki bar mardum becharae kabul kadan target a market Kuna. Hazara dawae mulkiat data analysis yak bar tarikhchae khud was kochi rate bukhana baz haqiqat rate mefaman ki asl was kind basal ast. Hazara sag Iran wa ba isharae Iran hang was jadal mekuna. Khalili sag back jae myan jigari da hang tarafdari nasl sag khud hazara rate kad was nifaq andakht. East guftan kind hazara didactic para asthma was air nasl kasif az kas namesake.

 • بلی و ا قعأ رگ رگ هر انسا نی با عا طفه انسا نی به سوز میا ید ولی سو ا ل ا سا سی اینجا ا ین ا ست که را هی بیر و ن ر فت از این جنا یت نسل کشی چه و چگو نه است .چر ا رهبر ا ن عا لیقد ر مر د م غیو ر هز ا ره ز با ن را به خا مو شی گر فته اندبلا خره چه خو ا هد شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • با عر ض ا دب خد مت همه نظر د هند گا ن . بلی ا ین جنا یت عینی و فر ا مو ش نشد نی ا ست بر ا ی هر ا نسا ن با در ک و و جد ا ن ا نسا نی . و لی جا ی افسو س ا ین است که همه ما صر ف و ا ز خو شو نت و ا نتقا م صحبت د ا ر یم. نه دیگر بس است خو ن را با خو ن شست .چر ا ر اه حل مسا لمت آ میز را جستحو نمیکنیم چر ا مر د م را منسجم نکنیم بر ا ی بیر و ن رفت از ا ین بد بختی که چند ین د هه د ا منگیر ما شده ا ست . این ما ها استیم که از بی ا تفا قی چند ر هبر و یا جنگ سا لا ر سو ختیم و میسو ز یم . عز یز ا ن بیا ئید از همه دا نش و ا مکا نا ت خو یش بر ا ی همبستگی ملی به خر چ بد هیم دیگر بس است . و سلا م

 • تا ابد زنده باد !
  دوستي پشتون- بلوچ
  زنده باد افغانستان، زنده باد بلوچستان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس