صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > شوخی های تلخ تاریخ با ملت ما

شوخی های تلخ تاریخ با ملت ما

مصاحبه تلویزیون طلوع با جبار ثابت
فرید رستاخیز
پنج شنبه 19 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بیاد می‌آورم که سه دهه قبل در بحث هایی همیشه به میدان آمدن حبیب اله کلکانی «بچه سقا» بر مسند قدرت به مثابه شوخی تلخ تاریخ با مردم و کشور ما و تاریک ترین دوران در افغانستان نام برده میشد.

اما حال اگر به تاریخ سه دهه اخیر نظر بیندازیم و ببینیم که چگونه عناصر پلید و احمق و خونخواری از نور محمد تره‌کی گرفته تا مجددی و ربانی و ملاعمر و نظایر شان در این کشور حکم راندند، واقعا دلم میخواهد که به بدروزی و طالع بد مردم نگونبختم خون بگریم.

به دنبال تجاوز نظامی امریکا به افغانستان و نصب دولت کرزی، امیدهایی برای مردم پدید آمد که ممکن تغییرات مثبتی در وضعیت زندگی شان رونما گردد، اما نصب دوباره تنظیم های جهادی ساخت سی آی ای و آی اس آی در مسند قدرت این امیدها را از همان روز اول به یاس مبدل ساخته بود. وقتی سر و کله ربانی و سیاف و محقق و خلیلی و دوستم و گلاب زوی و علومی و عبداله و فهیم و ... در دولت نمایان گشت همه پی‌بردند که باید روز های سیاهتری را انتظار داشته باشند و به همین دلیل است که شاهدیم اوضاع افغانستان روزتاروز روبه وخامت میگراید.

هرچند امریکا افغانستان را تخته شطرنجش ساخته با مردم ما بازی میکند، اما تصور نمیرفت که این بازی با ملت ما به حدی سخیف و توهین آمیز و خاینانه باشد که فردی قرون وسطایی فکر و با لکه های خون به دامانش نظیر ملا هادی شینواری به حیث قاضی‌القضات در راس قوه قضاییه افغانستان جابجا گردد. اگر بعدا یک ملای نکتایی دار به نام سلام عظیمی جای او را گرفت اما لوی سارنوال افغانستان یک فرد معلوم‌الحال به نام جبار ثبات مقرر گردید که خود بازی تلخ دیگری با مردم ماست. فردی که سابقه سیافی و گلبدینی دارد و با طمطراق به میدان آمد و علیه «فساد» اعلان جهاد کرد اما چند روزی نگذشته بود که بوی ساخت و پاخت ها، سمت گرایی ها و معامله گری های خودش برملا گشت.

با حمله به «طلوع» به هدایت جبار ثابت به نظر میرسد که آخرین طشت رسوایی قضا و دولت از بام افتاد و برای مردم ما آگاهی های بیشتر از وضعیت خیله خند دولتمداران و رژیم دست نشانده آقای کرزی به ارمغان آورد. جالب ترین منظره اینست که آقای کرزی خود این رسوایی ها و فساد و قلدر منشی در تمامی ارکان دولت را ندیده به راه خود روان است و کمتر حتی در مقابل خبرنگاران حاضر میشود شاید ترس از این دارد که در مورد اوضاع درهم و برهم فعلی مورد سوال قرار گیرد و برای بی‌آبرویی به بار آید.

دیروز تلویزیون طلوع کلپی از این فرد بی‌شعور را نشر کرد که در مقابل کمره تلویزیون فردی را با دشنام «خر ک....» مورد خطاب قرار میدهد!

تلویزیوی «طلوع» سه و نیم ساعت قبل از حمله به دفترش مصاحبه‌ای داشته با جبار ثابت که از هر نگاه جالب و دیدنیست. من کلپ آنرا در اینترنت یافتم و حیفم آمد که دیگر هموطنانی که نتوانستند آنرا بینند از دیدن این طنز تاریخ بی‌بهره بمانند بنا آنرا دراینجا تقدیم میدارم:

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • qeyafaye ein aqa ra bibin adam wahshat mikonad . az chihra ash hamaqat mibarad .aoo ba goll bedeen dar yak kasa nan khorda wa khastahaye aoo ra aamal mikonad .ein ba dard afghanistan namikhoradma hij zaman sahib shakhse delzoor dar omoore mamlakat namishaweem.zera az paye sang ghalat balashoda az zamani bache saqa ta rabbani wa mojaddade wa mollaye koor .bibinim ke karzai che mikarad ta hala ke hij kare nakarda wa baz ham bare padar kalanhayash ra khahad bord. wasssalam

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس