صفحه نخست > خبر و گزارش > ارزگان: فرمانده ی ضد طالب همچنان هدف حمله ی طالبان، قاچاقچیان مواد مخدر و (…)

ارزگان: فرمانده ی ضد طالب همچنان هدف حمله ی طالبان، قاچاقچیان مواد مخدر و نمایندگان حکومتی آنان

کابل پرس خبری
سه شنبه 3 مارچ 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: فشار طالبان و دسته های قاچاقچی مواد مخدر در ارزگان، نمایندگان آنان در حکومت کابل و همچنین تریبون های آنان در رسانه های مختلف همچنان ادامه دارد تا یکی از موانع اصلی فعالیت این گروه های تبهکار در ارزگان برداشته شود. یکی از اهداف عمده ای که این گروه ها دنبال می کنند، پاکسازی عناصر ضد طالب همچون فرمانده حکیم شجاعی از مناطق مختلف می باشد که برای اینکار همه ی عناصر طالبانی دست بکار شده اند و در کنار تحرکات خونین نظامی، هجمه ی تبلیغاتی از جهات مختلف براه می اندازند. در چند سال حضور این فرمانده ی ضد طالب در اولسوالی ارزگان خاص، مانع جدی برای تحرکات طالبان در این منطقه بوجود آمده و حتا بسیاری از طالبان که در این منطقه آزادانه فعالیت داشتند، ناچار با ترک منطقه شده اند.

این گروه ها از سویی تلاش داشته اند حملات نظامی بالای فرمانده حکیم شجاعی و افراد تحت امر وی داشته باشند و از سویی برخی خبرنگاران وابسته در رسانه ها را نیز خریداری کرده تا به نفع جریان خود تبلیغات نمایند. از آن جمله رادیویی موسوم به رادیو آزادی و کسانی در بخش پشتوی بنگاه سخن پراکنی بریتانیا بی بی سی تبلیغات این گروه های هراس افکن و تبهکار را پیش می برند.

در این پروپاگاندا و دروغ پراکنی ها آن ها سال گذشته یکبار ادعا کرده بودند که فرمانده شجاعی، 121 غیر نظامی را در اولسوالی ارزگان خاص به قتل رسانده، به چند زن تجاوز و میلیون ها افغانی اخاذی کرده است. این ادعا در حالی علیه این فرمانده ی ضد طالب طرح شده بود که در ماه آگوست سال 2014 ، برخی از کسانی که خود را ریش سفید معرفی کرده و در حقیقت همکاران طالبان می باشند و در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند، ادعا کرده بودند که این فرمانده، 11 غیر نظامی را در یک حادثه کشته و عده ای دیگر از همین افراد تعداد کشته شدگان را در همین حادثه 17 تن و برخی دیگر از آنان 9 تن اعلام کرده بودند. تاکنون هیچیک از آمار متناقض این افراد از سوی منابع مستقل تایید نشده است و آنچه در رسانه های حکومتی و وابسته و یا برخی رسانه های بین المللی همچون بخش پشتوی بی بی سی و رادیو آزادی که به پایگاه های رسانه ای افغان ملت تبدیل شده، تنها اظهارات همین افراد می باشد.
آنچه بخوبی روشن می باشد این است که اینگونه پروپاگاندا از صف آرایی طالبان و همکاران حکومتی آنان برای بیرون راندن این فرمانده ی ضد طالب از منطقه می باشد.

در کنار این پروپاگاندا، خبرهای دقیق حاکی از آن است که مسافران غیر پشتون بويژه مسافران هزاره که می خواهند از منطقه عبور کنند، هدف حملات این گروه های تبهکار قرار می گیرند. حضور فرمانده شجاعی باعث شده که تاحدودی از این گونه حملات که کشته و زخمی فراوان دارد کاسته شود.

با نگاه به جغرافیای مناطقی مانند اولسوالی خاص ارزگان و نیز مطالعه ی تحرکات طالبان در مناطق اطراف آن، بخوبی مشخص می شود که حرکت طالبان و عناصر آنان به طرف ولایت دایکندی و اشغال این منطقه می باشد. در نقشه ی تحرکات نظامی طالبان، مسیرهای مختلف منتهی به مناطق مرکز از طرف غزنی و نیز میدان اهمیت ويژه دارد. نا امن کردن راه ها، مسدود کردن راه ها و سربریدن و تیرباران مسافران غیر پشتون در این مناطق در همین راستا صورت می گیرد.

خبر اشغال ارزگان توسط افغان ها در رسانه های بین المللی
The morning call., October 02, 1892

ارزگان یکی از ولایات مرکزی افغانستان فعلی می باشد که در دهه ی آخر قرن 19 میلادی در زمان عبدالرحمان، پس از ژنوسایدی بزرگ، به اشغال افغان ها و یا پشتون های هندی درآمد. طبق اخبار منتشر شده در رسانه های آن وقت، عبدالرحمان ده ها هزار تن از افغان ها را در جنگ با مردم هزاره برای کشتار و تصرف زمین هایشان بسیج کرده بود و پس از چند بار شکست سنگین، در 1892 این منطقه را اشغال نمود و طی احکام حکومتی زمین های زیادی را به سربازان خود و کوچی ها بخشید.


ارزگان و مردم مظلوم گیزاب همچنان در چنگال خونخوار عبدالرحمنی!
شنبه 4 فوريه 2012, بوسيله‌ى علی زاده


توطئه ارگ نشینان علیه یکی از فرماندهان برجسته ی ضد طالبان در ارزگان
دو شنبه 19 نوامبر 2012, بوسيله‌ى علی ناصری


ترینکوت: حمله خونین پشتون های طالب بر مسافران هزاره، ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت
چهار شنبه 26 فوريه 2014, بوسيله‌ى به روایت عکس و تصویر
از ترینکوت خبر می رسد که روز گذشته 25 فبروری 2014، در حمله پشتون های طالب به مسافران هزاره در یک مسافرخانه و اده ی دایکندی ده ها تن کشته و زخمی شده اند. خبرگزاری رویترز از بیرون کشده شدن جسد 9 تن خبر داده و اضافه کرده که 37 تن دیگر زخمی شده اند. با اینحال برخی منابع امنیتی تعداد کشته و زخمی شدگان را بیشتر می دانند.
طالبان در این حمله از مواد انفجاری استفاده کرده بودند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس