صفحه نخست > حقوق بشر > لزوم طرح مسایل قومی: آیا طالبان همچنان با غیر پشتون ها در جنگ خواهند بود؟

لزوم طرح مسایل قومی: آیا طالبان همچنان با غیر پشتون ها در جنگ خواهند بود؟

کابل پرس خبری
يكشنبه 28 آپریل 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در 23 سال از زمانی که آقای خلیل زاد به نفع طالبان قلم می زد و لابی گری می کرد، صدها هزار تن توسط این گروه کشته و زخمی شدند و میلیون ها تن به آوارگی و کوچ اجباری تن دادند.

کابل پرس?: آقای زلمی خلیل زاد، نماینده ی پشتون تبار آمریکا در ماه اکتبر سال 1996، در مقاله ای نشر شده در واشنگتن پست ضمن حمایت از جریان طالبان و نسبت دادن آن به مدل سعودی نزدیک به آمریکا، نوشته بود که طالبان ترکیبی از ارزش های پشتون ها و برداشت ارتدوکسی از اسلام هستند.
آقای خلیل زاد در آن مقاله و با لابی گری های پشت پرده ی خود سعی داشت تا آمریکا را به حمایت از جریان طالبان بکشاند.
درست 23 سال پس از لابی گری های خلیل زاد به نفع طالبان، او اکنون در مقام نماینده ی آمریکا، تلاش های خود را برای بازگرداندن طالبان به قدرت زیر نام صلح روی دست گرفته است. او پیش از این نیز سفیر آمریکا بود و جریان مبارزه با تروریزم نیروهای بین المللی را به انحراف کشانده بود و نتیجه ی آن قدرت گرفتن گروه های تروریستی همچون طالبان بود/است.

طالبانیزم، همچنانکه در اشاره ی خلیل زاد آمده، جریانی برآمده از ارزش های پشتونیستی است و طالبان با نام های مختلف در تاریخ خونین کشور جعلی فغانستان پیش از این نیز تکرار شده اند.
به گفته ی سلیمان خیل یکی از سران کوچی، بیش از نیمی از فرماندهان طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند.
در جریان 23 سال از حضور گروه پشتونیستی طالبان، جنایات سیستماتیک علیه گروه های قومی غیر پشتون صورت گرفته است. این گروه بصورت گسترده دست به نسل کشی هزاره ها زدند.

طالبان برای پیشبرد نیات پشتونیستی خود، ابتدا در پوشش اسلام ظاهر شدند و تفکرات برتری نژادی پشتون ها را زیر پوشش اسلام مخفی کردند. از همین روی، این گروه توانست به سرعت و از طریق بهره برداری از اخوانیزم موجود و اخوانیست های گروه های قومی دیگر، دامنه ی نفوذ خود را گسترش دهد و پس از تثبیت، دست به کشتار هدفمند گروه های قومی غیر هزاره از جمله تاجیک و اوزبیک نیز بزد. آنان علیه تاجیکان سیاست زمین سوخته را پیش بردند و علیه اوزبیک ها، قوانین گل محمد مومندی را روی دست گرفتند. لازم به یاداوری است که گل محمد مومند یکی از پدران آپارتاید پشتون و ایده پرداز برتری نژادی بود که حتا کوره های اوزبیک سوزی نیز راه انداخته و کتاب هاو کتابخانه های تورکی و حتا فارسی/دری با به آتش کشیده بود.

طالبان با سنتی که از سایر حاکمان پشتون همچون امان الله بارکزی به آن ها رسیده بود، هندوها و سیک ها را محدودتر و آنان را وادار به پوشش خاص کردند تا از دیگران تشخیص داده شوند.
این گروه پشتونیستی، پیکره های بودا در هزارستان را تخریب کردند و گرامیداشت سنت های خراسان کهن از جمله نوروز را ممنوع نمودند.
جنایات این گروه علیه زنان از همان ارزش های پشتون ها گرفته شده و زنان ارزشی برابر با حیوان پیدا کردند.

در 23 سال از زمانی که آقای خلیل زاد به نفع طالبان قلم می زد و لابی گری می کرد، صدها هزار تن توسط این گروه کشته و زخمی شدند و میلیون ها تن به آوارگی و کوچ اجباری تن دادند. به نوشته ی روزنامه نگاران نشنال جیوگرافیک، سیاست این گروه تاجیک به تاجیکستان، اوزبیک به اوربکستان و هزاره به گورستان بوده است.

رخ اصلی حضور طالبان و جنایات انجام شده و در حال انجام، کاملن قومی و برای برتری قومی پشتون ها می باشد اما غافل از اینکه جهان قبایلی-طالبانی آمیخته با مواد مخدر، از بین خود این مردم نیز قربانی خواهد گرفت.

در شرایط فعلی لازم است که مسایل قومی برجسته شده و در گفت و گوهای باز و آزاد و با در نظرداشت وجود سنت دروغ بین چنین گروه ها، مشخص شود که آیا گروه طالبان همچنان با گروه های قومی غیر پشتون جنگ خواهد کرد یا نه!

مطالب مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس