صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > نامه سر گشاده علماء ، طلاب، فرهنگیان، و دانشجویان افغانی مقیم در استان اصفهان

نامه سر گشاده علماء ، طلاب، فرهنگیان، و دانشجویان افغانی مقیم در استان اصفهان

محمد بشیر اسکندری
چهار شنبه 23 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با عرض سلام و خیر مقدم

بسمه تعالی
قالوا الم تکن عرض الله واسعاً فتُهاجرُ فیها
(قرآن کریم)
ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده ایم از بد حــادثه اینجــا به پنــاه آمده ایم

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با عرض سلام و خیر مقدم
چنانچه در جریان قرار دارید طرح اخراج اجباری مهاجرین افغانی فاقد مدرک به طوری جدی و گسترده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته شده است. در جریان اجرای این طرح حوادث تلخ و درد آوری برای مهاجرین دارای مدرک نیز به وقوع پیوسته که انعکاس گسترده در رسانه های بین المللی داشته و در این میان دشمنان کینه توز اسلام با سوء استفاده از وضعیت حساس ایجاد شده همه تقصیرات را به اسلام مرتبط دانسته و تمام آیات قرآن کریم و احادیث که در باره اخوت، برادری، گذشت، رأفت، مهرورزی، برخورد نیک و شایسته، حق و حقوق همسایگی، توصیه ها و دستوراتی دارد را زیر سوال برده تا به خیال واهی خودشان ضربه به ایمان مردم مسلمان، رنج کشیده و بی پناه ما وارد سازند و بتوانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. که این به نفع دو کشور مسلمان، دوست و همسایه که وجوه مشتراکات زیادی برای پیوند هرچه بیشتر دارند، تا بتوانند در کنار هم و دست در دست هم در مقابل توطئه های دشمنان اسلام از کیان اسلام ناب محمدی(ص)محافظت نمایند، نخواهند بود. خصوصا در سالی که مقام معظم رهبری سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامگذاری نموده اند،تلاش نمائیم هرچه بیشتر وجوه اشتراکات را پیدا و آنرا تقویت و مستحکم تر نموده، تا دشمنان اسلام نتوانند از فاصله های به وجود آمده سوء استفاده نمایند. متاسفانه برخورد ها و سلیقه ای عمل کردن بعضی از مسئولین خصوصاً در اصفهان در رابطه با اخراج پناهندگان افغانی طوری بوده که تمام زحمات چندین ساله دوران مهاجرت را زیر سوال برده و بجای آن که مهاجرین با خاطره خوش و ماندنی از ایران خارج گردند، با خاطرات تلخ و ناگواری اخراج شده اند. که این خاطرات تبدیل به عقده ها گردیده که با تأسف برای اولین بار بصورت تظاهرات علیه کشور جمهوری اسلامی و مقامات رسمی این کشور، درکابل بروز نموده و شعارهای را مردم سردادند که نشان دهنده عمق درد و فاجعه بوده که بر آنان گذشته و این در حالی است که کشورهای دیگر با وجود برخورد منفعت طلبانه خودشان ظلم و ستمی که بر کشور و مردم ما روا داشته و می دارند از دیده ها پنهان مانده و نظاره گر این جوّ به وجود آمده است که سالها در کوشش و تلاش بودند تا خودشان چنین جوّ را به وجود آورند ولی خوشبختانه نتوانستند. حال که عملکرد ناسنجده بعضی از مسئولین مربوطه در برخورد با مهاجرین خواسته های آنها را بر آورده نموده است. دشمنان قسم خورده اسلام تلاش می نمایند که این آتش را هرچه بیشتر شعله ورسازند. لذا ما از حضرت عالی خواهشمندیم برای جلوگیری از این اتفاقات در مورد مهاجرین افغانی به مطالب زیر توجه مبذول دارید:
1- شعار جهانی عدالت محوری و محبت ورزی حضرت عالی می طلبد که برخورد اسلامی صدر اسلام با مهاجرین صورت گیرد یا حداقل حقوق پناهندگی که پناهندگان دارند طبق میثاق ها کنوانسیون ها و معاهدات رعایت شده و از برخورد سلیقه ای در بعضی از مناطق جلوگیری شود.
2- از تبلیغات گسترده و وسیع رادیووتلویزیون (مصاحبه ها ونصب پوستر و... ) توهین وتحقیرعلیه مهاجرین افغانی در سطح کشور و استانها خودداری شود. چون نتیجه آن جز سوء استفاده دشمنان اسلام ، اراذل و اوباش، هتک حرمت و اخاذی از پناهندگان، چیزی دیگری نخواهد بود.
3- با توجه به وضعیت افغانستان که اصلاً آمادگی برگشت پناهندگان را در شرایط کنونی ندارد ما خواستارآن هستیم تا با یک برنامه بلند مدت زمینه بازگشت آبرومندانه فراهم شود.
4- با توجه به کمبودی شدید نیروهای متخصص و کار آزموده در رشته های مختلف، خواهشمندیم زمینه تحصیل برای طّلاب، دانشجویان و دانش آموزان افغانی مخصوصا در قسمت دانشگاه فراهم شود.
5- در اصفهان شهر فرهنگی و تاریخی، تمام درد ها و رنج های نوشته شده با شدت بیشتر اعمال گردیده که نمونه آن اعلام مناطق ممنوعه و مصاحبه های ناسنجیده می باشد که طبق ماده های 17 و 18 حقوق پناهندگان مغایرت داشته و باعث سوء استفاده هرچه بیشتراراذل و اوباش و انسانهای فرصت طلب گردیده است.
6- جناب رئیس جمهور ایران آیا مهاجرین افغانی مستحق حد اقل رأفت اسلامی که در مورد سربازان متجاوز و مسلح انگلیسی بکار بردید نیست؟
7- در اخیر ما علماء ، طلاب، فرهنگیان و دانشجویان که سالهای درازی مهمان این کشور بوده ایم بر خود لازم دانسته از زحمات چندین ساله و مهمان نوازی برادران دینی خود تقدیر و تشکر نموده و این نکته را یاد آور می شویم که بر خورد ناشایست عده ای سربازان بی اطلاع و مسئولین مربوطه باعث مخدوش شدن روابط دینی، مذهبی، تاریخی، فرهنگی عمیق بین دو کشور خواهند شد، لذا به طور جدی خواهشمندیم از این اتفاقات و رخ داد ها جلو گیری شود.

از طرف علماء ، طلاب، فرهنگیان، و دانشجویان افغانی مقیم در استان اصفهان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام من یکی از دانشجویان دختر دانشگاه بین المللی امام خمینی هستم
  می خواستم در مورد دولت ایران بگویم
  چندین سال است در دانشگاه امام درس می خوانم در یک دانشگاه دولتی و اسلامی با نام امام !!!!!!!
  جالب است در این دانشگاه همه کار انجام می شه هر کس برای خودش کار می کنه و خیلی سلیقه ایی!!!!
  در این دانشگاه تبعیض نژادی ، اهانت ،کم زدن و......... وجود داره!!!!!
  استاد بین ما و سایر دانشجوها فرق می ذاره
  وقتی پیش یه مسئول می رویم تا مشکلمان را حل کنه سریع ازت تقاضای جنسی می کنه!!!و.........
  خلاصه در این دانشگاه همه چیز پیدا می شه جز اسلام!!!
  راستی ایرانی ها معتقدند که امام زمان اینجا ظهور می کنه به نظر شما با این شرایط امام زمان حاضره!!!!!!!!
  لعنت به دولت ایران

  • سلام من یک دختر افغانی مقیم ایران هستم که در شهر استهبان فارس زندگی می کنم درسته دانشگاها وضع خرابی داره اما نمیشه گفت همشون مثل هم است بعضی ها شون اینقدر معرفت دارند که آدم شرمنده می شوند اما بعضی ها شون اینقدر عوضی است که آدم حالش به هم می خورد من با حرف های شبنم خانم موافق هستم وخوب درکش می کنم ولی این را بدانید که یک روزی جوابشون را می گیرند انشا الله ما باید امیدمان به خدا باشد خدا که ما را می بیند ما نباید امید مان را از دست بدهیم باید دست در دست هم بدهیم وکشور مان را آباد کنیم حواسمان باشد که کشورمان کشور اسلامی است نگذاریم یک کشور اروپایی آباد شود به امید روزی که شاهد آباد شدن کشور عزیزمان باشیم.

  • سلام من یک دختر افغانی مقیم ایران که در شهر استهبان فارس زندگی می کنم درسته دانشگاها وضع خرابی داره اما نمیشه گفت همشون مثل هم است بعضی ها شون اینقدر معرفت دارند که آدم شرمنده می شوند اما بعضی ها شون اینقدر عوضی است که آدم حالش به هم می خورد من با حرف های شبنم خانم موافق هستم وخوب درکش می کنم ولی این را بدانید که یک روزی جوابشون را می گیرند انشا الله ما باید امیدمان به خدا باشد خدا که ما را می بیند ما نباید امید مان را از دست بدهیم باید دست در دست هم بدهیم وکشور مان را آباد کنیم حواسمان باشد که کشورمان کشور اسلامی است نگذاریم یک کشور اروپایی آباد شود به امی روزی که شاهد آباد شدن کشور عزیزمان باشیم.

  • سلام من یک دانشجوافغانی هستم که در حال حاضر در دانشگاه کاشان مشغول به تحصیلم من در دانشگاه کاشان هیچ مشکلی با مسئولین اینجا ندارم ومشکل من فقط در مورد گذرنامه ام است که باید هرچه سریعتر به دانشگاه تحویل دهم همه ی مسئولین اینجا مهربان هستند وهمیشه در همه ی موارد به من کمک میکنند ومن را امیدوار می کنند

  • سلام فاطمه خانم
   امیدوارم که حالتان خوب باشد و در درسهایتان موفق باشید. می خواستم بدانم که شما در چه رشته ای مشغول تحصیل هستید؟ چون من هم درهمان دانشگاه تحصیل می کنم و ممکنه بتوانم به شما کمک کنم متشکرم محمد رضا

  • من در رشته ي زبان وادبيات عرب مشغول به تحصيلم ايا شما موفق به گرفتن گذر نامه شده ايداگر امكان دارد رشته ي تحصيلي خود را بگوييد تا من شمارا پيدا كنم و سوالهايم را بپرسم

 • این دانشجویان یادشون رفته بگن که بعد از این همه تحصیل و اخذ مدرک فوغ لیسانس , باید برن شاگرد بغال سر کوچه بشن . چرا ؟ جواب این سوال خیلی دردناک است . امروز بهترین شاگرد های مدارس ایران افقانها هستن . معلمین و و استادان ایرانی با وجودی که بر ضر افقانها باشن , باز هم انکار نمیتونن بکنن از این امر . تو مشهد یکی از بچه های که به اولمپیای ساینس دوره اخر دبیرستان شرکت میکند . پسر یک افقانی است که بابایش از ترس مامورین کار و بار خودو از زیر زمین خونه شون به پیش میبرد . این حرکات ضد انسانی - ایرانی است یا اسلامی ؟ بعد از انغلاب اسلامی یک عده عن ریختن توی ایران از کوه و بیابون و انها کسانی اند که زمانی تو تحرون از لاله زار میترسیدن برن بالا . کوچه عربها چسپیده به چراغ برق که میرفتن , خودشونو توی اروپا حس میکردن . خلاصه من به این استیز دم دار میگم ها . خر چه داند غدر حلوا و نبات - خلطه کاه باشدو کنج رباط . صلوات محمدی . الله مصلی ا ..... امین .

  • دولت ایران اگر تااین حد کوتاه فکر نبود که علت بیکاری و تورم کشورش را به افغانها نسبت دهد به این فکر میکرد که از این همه استعداد ناب و تلاش افغانهای مقیم ایران در جهت پیشرفت کشورش استفاده کند نه این که آنقدر آنها را در فشار قرار دهد که نتوانند از استعدادهایشان استفاده کنند. هرچند هموطنان عزیز من در هر جای دنیا که باشند و تحت سخت ترین شرایط هم شایستگی خود را نشان میدهند اما اگر شرایط جامعه و زندگی مساعد باشد این استعدادها به اوج شکوفایی میرسند. و منظور از شرایط مساعد زندگی وجامعه توقعات بی پایان جوانان ایرانی از دولتشان نیست منظور این است که فقط با افغانها برخورد صحیح شهروندی داشته باشند. حقوق شهروندی از حقوق مسلم افغانهای زحمت کش مقیم ایران است. “افغانها در آبادانی ایران سهم بسزایی داشته و دارند.”

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس