150 هزار دالر اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق

کامران میرهزار
جمعه 16 نوامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به خوانندگان کابل پرس? وعده ی افشای جزييات اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق را داده بوديم. به جرات می توان گفت که وزارت کار و امور اجتماعی سابق که اکنون در بدنه ی وزارت اقتصاد جابجا شده است، هيچ دستاورد مثبتی نداشت و اکنون جزييات يک مورد سوء استفاده و اختلاس در حدود 150 هزار دالر آمريکايی، در اين وزارتخانه ی سابق را با هم می خوانيم. قطعا اگر تحقيق آزاد و بدون مزاحمت ارگان های امنيتی که محافظ افراد سودجو می باشند، صورت گيرد، می توان به موارد اختلاس و سوء استفاده ی زياد در اين وزارتخانه ی سابق مانند بسياری از ادارات افغانستان دست يافت.

خريداری 13 قلم مواد خوراکه، 22 قلم ظروف چينی رياست کودکستان های وزارت کار و امور اجتماعی، که تفاوت فاحش بين قيمت خريداری شده و قيمت بازار وجود داشت که جمعا مبلغ هفت ميليون و پنجصد و شصت و هفت هزار و هشتصد و چهل و چهار افغانی (کمی بيشتر از 150 هزار دالر آمريکايی)سوء استفاده و اختلاس می شود. دوسيه ی اين اختلاس از طرف کميسيون مستقل مبارزه با فساد و ارتشای اداری وقت به دفتر لوی سارنوال افغانستان فرستاده شده اما هيچ اقدامی برای بازگرداندن مبلغ اختلاس شده صورت نگرفته و مجرمين تحت پيگرد نمی باشند.

اين تفاوت آشکار در خريد مانند تفاوت آشکاری است که در کرايه ی خانه ای متعلق به بانک ملی افغان در منطقه ی وزير اکبرخان شهر کابل صورت گرفته و در آن آقای انور الحق احدی وزير فعلی ماليه کشور، اين خانه را که قيمت روز کرايه ی آن ماهانه 4 هزار دالر آمريکايی بود، به کمتر از 5 هزار افغانی برای دو سال کرايه کردند که تفاوت فاحش حدود 144 هزار دالر آمريکايی را نشان می دهد.

از پيگيری دوسيه ی موارد اختلاس، فريب و غصب دارايی های مردم افغانستان توسط مقامات بلندپايه ی افغانستان و همچنين تفنگ سالاران آن خبری نيست.

طبق قانون اساسی افغانستان، انتشار چنين اسنادی جرم نبوده و بلکه دانستن از آن حق طبيعی و مسلم مردم می باشد. همچنين بايد تذکر داد که افشای چنين اسنادی امنيت ملی را نه تنها تخريب نکرده بلکه آگاهی از آن و نيز برخورد قانونی دستگاه های قضايی با عاملان چور و چپاول اموال و دارايی مردم، باعث دلگرمی و کم شدن فاصله ی مردم با حکومت می شود.

جزييات اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق در گزارش اختصاصی سال 1384 رياست مستقل مبارزه با فساد و ارتشای اداری به رييس جمهور آمده است که کابل پرس برای نخستين بار اين گزارش را افشا می کند.

اين گزارش متاسفانه در اختيار رسانه ها و افکار عمومی قرار نگرفته و ظاهرا در خانه ی ميز رييس جمهور خاک می خورد.

برای مطالعه ی اسناد ديگر اختلاس و سوء استفاده و غصب زمين و ساير اموال و دارايی های همگانی در سال 1384 به بخش کابل پرس افشا می کند و زير بخش مربوط گزارش سال 1384 مراجعه کنيد.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • haqai mir hazar salam, omaid ast dar morede walli qabli urozgan abdul hakim munib ki mablaghe 3 million USD ra baz barkenare khod bakhod borda, va kasi az ash porsan nakard benavesid, atta mahfezin khod ra tashweg ba paeyvastan ba taliban kar va tasllim shodand, khode munib wazeir dar zamamdary taliban bod.
  javed tarin

 • آین اسناد شما نه کدام مهر دارد نه شماره مسلسل نه امضا کدام نفر مسول نه کدام نشان و یا علامه کدام ارگان. چطور می شود باور کرد این درست است. من می توانم یک همچینین سندی در مایکروسافت ورد درست کنم و بعد با قلم سرخ بنویسم " من افشا می کنم" ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • اگر درست بخوانی و متوجه شوی نوشته شده است از گزارش رياست مستقل مبارزه با فساد و ارتشای اداری به رييس جمهور. اين يک گزارش ساليانه به رييس جمهوراست که متاسفانه در اختيار رسانه ها قرار داده نشده و در خانه ی ميز رييس جمهور خاک می خورد

  • با درود
   با مطلب "ولایت دایکندی و چالشهای مضاعف! " بروزم

   آنلاین : چالشهای مضاعف در دایکندی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس