صفحه نخست > خبر و گزارش > طالبان ناقلین را برای سرکوب جنبش های اوزبیک، هزاره و تاجیک مسلح می کنند

طالبان ناقلین را برای سرکوب جنبش های اوزبیک، هزاره و تاجیک مسلح می کنند

کابل پرس خبری
دوشنبه 24 جنوری 2022

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: منابع مختلف می گویند که طالبان برای جلوگیری از خیزش های مردمی علیه این گروه تروریستی و افراطگرای قومی، ناقلین را مسلح می کنند تا در مواقع لازم از آن ها برای سرکوب جنبش های آزادیخواهانه مردم اوزبیک، هزاره و تاجیک استفاده کند.
این منابع می گویند که طالبان در کنار مسلح کردن ناقلین، بصورت گسترده برنامه منزوی کردن طالبان تاجیک و اوزبیک را آغاز کرده اند. طالبان از اعتراضاتی که در این اواخر از تحریکات طالبان اوزبیک و تاجیک داشته اند به هراس افتاده و پیشاپیش برای گسترده شدن این اعتراضات و نیز جلوگیری از پیوستن طالبان تاجیک و اوزبیک به خیزش های مردمی تاجیک و اوزبیک برنامه ریزی می کنند.
طالبان یک گروه تروریستی با برداشت های به شدت قومی از اسلام است که در دو دهه ی اخیر توانسته است به سبب استراکات قومی با حلقات حکومت های فاسد و متقلب کرزی و غنی احمدزی توان خود را بازیافته و با معاملات سیاسی و نظامی پشت پرده قدرت را از پشتون های طالب نکتایی پوش تسلیم شوند. تسلیم دهی قدرت کاملن با برنامه صورت گرفته و زیر نظر حلقات پشتونیستی و افرادی چون زلمی خلیل زاد انجام شده است.
این گروه برای جلوگیری از اعتراضات و خیزش های مردمی غیر پشتون، از اسلام استفاده کرده و از آن جهت پیشبرد اهداف شوم خود استفاده می کند.
ناقلین عنوانی است که از زمان امان الله بارکزی رایج شده و در آن زمان این متجاوز افغان طی نظام نامه ای موسوم به نظام نامه ناقلین به طرف قطغن، بخش های وسیعی از سرزمین های مردم هزاره، تاجیک و اوزبیک را به پشتون ها واگذار کرد. پیش از امان الله بارکزی پدر کلان او عبدالرحمان که یکی از جناتتکارترین حاکمان پشتون بود، پس از نسل کشی هزاره، ابتدا بخش های وسیعی از سرزمین هزارستان را اشغال و به پشتون ها واگذار نمود، سپس به طرف تورکستان و سرزمین های مردم تاجیک لشکر کشید. پس از امان الله بارکزی نیز سیاست اشغال زمین غیر پشتون ها ادامه یافت و ناقلین در در هر دوره با برنامه به طرف هزارستان و شمال کشور جابجا شدند. آنان در دوره های مختلف از جمله در دهه ی آخر قرن 20، به عنوان راه بلد طالبان عمل کرده و دست به کشتارهای وسیع زدند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس